- W empik go
Szkoła jazdy - ebook
Szkoła jazdy - ebook
„Czas na biznes“ to seria mini-poradników dla rozważających założenie własnej działalności w konkretnej branży. Poznaj charakterystykę rynku i konkurencję w sektorze, który najbardziej Cię interesuje. Dowiedz się jakiej kadry potrzebujesz, w co musisz wyposażyć lokal, a co najważniejsze – ile to wszystko kosztuje. W poradniku znajdziesz również rady dotyczące planu marketingowego czy technicznego, a także analizę SWOT.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63799-41-0 |
Rozmiar pliku: | 296 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sprawdzimy, z jakim kosztem wiązać będzie się zakup i przystosowanie aut do nauki jazdy, przyjrzymy się kosztom pozostałego wyposażenia szkoły i podliczymy, na jakie zyski można liczyć, przygotowując kandydatów na kierowców.
Charakterystyka rynku
Z roku na rok Polacy stają się coraz bardziej zmotoryzowani. Nowych praw jazdy wszystkich kategorii wydano w ubiegłym roku ok. 55 tys. Specjaliści szacują, że rynek ten może kurczyć się jeszcze w następnych latach w związku z niżem demograficznym. Z drugiej strony, najgorszy rok 2010 jest już za nami. Było w nim statystycznie najmniej 18-latków, poza tym do gorszej sytuacji na tym rynku przyczyniły się skutki kryzysu ekonomicznego z roku 2009. W samym roku 2011 prawo jazdy zrobiło ok. 60% 18-latków, czyli ok. 300 000 osób. Oprócz nich na kurs decydowali się 19 – i 20-latkowie, którzy nie zrobili tego w 2009 i 2008. Wśród kandydatów na kierowców coraz większy odsetek stanowią kobiety.
Konkurencja
W związku z brakiem oficjalnego rejestru szkół nauki jazdy ich faktyczna liczba jest trudna do określenia. Każdego roku powstaje w Polsce ok. 15-20 nowych ośrodków. W związku z mającym się zakończyć w 2016 roku niżem demograficznym oraz z trudnościami, jakie wkrótce wiązać się będą ze zdobyciem uprawnień instruktora i z założeniem szkoły, obecny moment wydaje się najlepszy do założenia tej działalności.
W każdym, nawet mniejszym mieście działa przynajmniej kilka szkół nauki jazdy. W miastach wojewódzkich, w których swoje siedziby mają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, działa nawet kilkadziesiąt ośrodków szkolenia kierowców.
Kadra
Najważniejszymi pracownikami szkoły nauki jazdy będą instruktorzy. Ich doświadczenie oraz fachowość przełoży się bezpośrednio na zdawalność kursantów. To właśnie ona jest największą reklamą szkoły i przyciąga kolejnych klientów. Dlatego też zatrudniając kursantów, szczególnie należy przyjrzeć się ich predyspozycjom do zawodu oraz doświadczeniu i referencjom. Instruktor jest pracownikiem, który będzie mieć bezpośredni kontakt z kursantami. Od jego cierpliwości, uczynności, uczciwości i umiejętności przekazywania wiedzy zależeć będzie w głównej mierze, w jakim stopniu kursanci przyswoją sobie wiedzę. Jeżeli zaś chodzi o wymagania formalne do przeprowadzania kursów, każdy z instruktorów musi mieć określone kwalifikacje i odbyć specjalny, 3-miesięczny kurs kwalifikacyjny dla instruktorów, kończący się egzaminem przed komisją powołaną przez wojewodę i wpisaniem do ewidencji instruktorów. Instruktorem może zostać osoba z co najmniej średnim wykształceniem i mająca uprawnienia do kierowania pojazdami objętymi szkoleniem minimum od 3 lat. Odpowiednie orzeczenie lekarskie pozwoli stwierdzić także, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne i psychologiczne do prowadzenia przez daną osobę kursów. Kursantów nie może szkolić osoba skazana wyrokiem lub orzeczeniem sądu za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ustawa o kierujących pojazdami, która weszła w życie 10 lutego 2012 roku, rozszerzyła katalog przestępstw także o te popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, przeciwko wiarygodności dokumentów, prowadzenia pojazdów w stanie po użyciu alkoholu lub po użyciu innego podobnie działającego środka oraz o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Ponadto instruktor zobowiązany jest do ciągłego doszkalania się poprzez uczestnictwo w 3-dniowych warsztatach doskonalenia zawodowego.