- W empik go
Szlązacy w Polsce - ebook
Szlązacy w Polsce - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 277 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
3 e-P S r*
m ADAM S C H R O K T E R
CZ
poćta uwieńcz.ony.
Sława akademii krakowskiej ściągała niezaprzceze-nie do stolicy Polski w XVI wieku wielu młodzieńców'; żadnych światła nauki, i mężów głębokiej uczoności, pragnących zajaśnieć pracami ducha swojego w ognisku oświaty i działać na pożytek ludzkości, nietylko z oścień-nych ale i z dalszych krajów Europy. Nie mniej atoli przynęcały cudzoziemców do Polski, n głównie do jej stolicy potęga państwa, blask rządów i dworu obydwóch Zygmuntów, zamożność… szczodrobliwość… łatwe łaski i vrzględy panów polskich – i… co szło zatem… możność prędkiego wyniesienia się i dorobieni się fortuny. Nie mało nakoniec przyczyniały się do napływu obcokrajowców stosunki, w które wchodzili nimi panowie polscy, gdy przebywali za granica, badż w sprawach publicznych wysłani, badź z yłafenego pochopu celem wykształcenia sic w słynnych zakładach naukowych, dla nabycia poloni światowego i doświadczenia na dalekich podróżach, lub dla ćwiczenia sic i okrycia sie sława w rzemiośle ryeer-skiem. Ze stosunków bowiem takich nie rzadko wywie* zywały się przyjaźń i szacunek wzajemny, a stad w dal
JJ P. Wiszniewskiego Michała Hist… lit… pol. t. YI, str. 343. -) I Iv unius r-Kliortatorius ad 0raGoviaifi. Orae. Piór. Ungler. I5|4, 4. Jj* Knr.ifiiium tterraę Polmii;*". Cr. Vietbr.j|30.
Yffirfryry Wfrhis i,p(łrtati7-'Vi(']ł)K' Austr. 1564; 5 Ad senatores Poloniae ojmiesąue Proceres Regni, carmen pa-raenetieiiiu. 155(5. Wiszniewski, VI, bardzo złośliwym utwór ten nazywa.
szem następstwie urosła albo potrzeba częstego łub ciągłego pożycia z soba, albo choć zjednania i pozyskania ojczyźnie taleniów i rozkrzewieieli oświaty.
Z licznego zastępu tych cudzoziemców nie jeden bezsprzecznie wielkie położył zasługi koło podniesienia dobrobytu lub stosowniejszy zarządu interesów w rozmaitych gełeziaeh administracyi kraiu; a pokochawszy ser-rem i dusza przybraną ojczyznę byli sami godnymi jej synami i dali początek rodom szczerze przywiązanym do Polski. Inni jako nauczyciele w domach prywatnych lub z katedr profesorskich szerzyli nauki i roznosili światło po kraju. Niemało ważna nakoniec jest tez zasługa tych, co obdarzeni talentem pisarskim lub czując w sobie wenę poetycką, albo uczone składali traktaty, albo we wierszach dźwięcznych, posługując sic jeżykiem łacińskim wówczas powszechnie używanym, głosili chwałę Polski, jej królów i królewskiego domu… możuowładzców. narodu, bogactw i skarbów ziemi.
Otoż Walenty Ekkius3). Szwajcar rodem, wykłada poetykę w akademii krakowskiej po Pawle z Krosna; Grun-delius Filip. Włoch, i Piotr Rojzyusz uczą tamże prawa; Ekkius krom wielu innych utworów składa wiersz napomina:)ąeyx]iorte)do Krakowa2); Hegendorfinus z Lipska rlosi chwałę ziemi polskiej3); Mylius Jan. Saksończyk, wcHoyaw*a synów Jerzego Chodkiewicza, wielbi zwycięstwo (hlnicsio-nc nad M.oflkwł'): Yrgerius Paweł z Gapo dlstria daje nanki i przestrogi senatorom polskim i wszystkim panom Ezeczypospolitej polskiej5); Gkmdelius Filip cześć oddaje św. Wojciechowi… a w drobnych elegiach wysławia Zygmunta I, Bone, królewicza Zygmunta Augusta i Justa Decyuszax): Piotr Rojzyusz opowiada w mnogich pieśniach wypadki różne zaszłe w Polsce2): Joachim Vadianus, Szwajcar, przyjaciel Tomickiego, opisuje saliny bocheńskie i wielickie3): podobnie zasługują się Polsce Hutten Ulryk4), Andrzej FuMnus Sabinus5), Jerzy Sabinus, przyjaciel Krzyckiegoji wielu innych.
Z powodu wspólności pochodzenia, rzadko kiedy jednak języka, pomiędzy cudzoziemców nie policzono Szlązaków, których w akademii krakowskiej było w XVI w. nie mało. Wielu z nich nawet wychowało sir w Krakowie: inni uczyli tam lub wydawali pisma swoje. W liczbie ich odznaczyli sic w biegu stulecia i przeszli innych talentem: Pyrser Maciej7), Franconius Maciej8), Wojciech z Nowego Targu czyli Laurentius Oorvinus Novoforen-sis9), Langus Jan10), My iner Franciszek11). Schroeter
*) 1*. Wiszniewski, tamże.
{) Wylicza je Wiszniewski, t. VI, str. 33–340. *) P. tamże sir. 340 i Pistyrii Nidani Polonicae historiae corpus t. I, str. 158–163 – ł) W Krakowie wydał: De arte poetica liber unus, ap.Yietor. 1525.
5) Włoch, zFalestryay rodem, wydal' w Krakowie: Ars motrica. Flor. Ungler, 1532.
6) Z Brandenburgii rodem, przyjaciel Dantyszka i Fiozyusza, wydal wiele utworów poetyckich, miedzy nimi: De nuptiis Eegis Polon, Sigismundi Augusti et Elisae, Caesaris Ferdinandi filiae, carmen heroicuin. Cr. Vietor 1543. Prancoforti…!5%3. Mówiono o nim w życiu i pismach Klemensa Janickiego.
7) Pyrser był podobno wychowankiem akademii krakowskiej. Pisma jego wymienia 'Wiszniewski, t. VI, str. 325.
*) Franconius skończył nauki v Krakowie i był później rektorom szkoły P. Maryi w Krakowie; p. Wisz… ibid.
9) Napisał: Epithalamium in nuptiis Sigismundi I elegis compositum, Cr. Hieron. Victor 1518.
,0) Uczyfsię w akademii krakowskiej pod Jerzym z Lignicy. Pawłem z Krosna? i Rudolfem Agrykola. Ogłosił Pieśń na wesele Zygmunta Augusta z Elżbietą, 1*543, elegia do szlachty de bello Turcis decernendo, 1543; na zgon Zygmunta I, na wesele Zygmunta Augusta z Katarzyną itp. Wiszn. VI, 326–327.
n) Pisał': in Ephorini discessum; in… fratris unici – caedem, p. Wiszn. VI, 327.
Adam. Schoneus Andrzej. Stanowią oni jakoby plejadę poetów szląskieh… którzy dla Polski, swej drugiej ojczyzny lub dozgonnej żywicielki, upletli z wdzięczności róźnoliey i różnoprzymiotny wieniec chwały i sławy.
W liczbie Szlązaków tu wymienionych może najzdolniejsi byli dwaj ostatni… t… j. Adam Sehroeter i Andrzej Schoneus. O ich życiu i pismach mam też zamiar z kolei rozwieść sie obszerniej *). Różnili się zaś znacznie od siebie ci dwaj poeci uwieńczeni.
Sehroeter Adam należał' do rzędu łudzi, co pomimo gruntownego wykształcenia nie obrali sobie stałego za… wodu i nie krępujcie się żadnym urzędem publicznym, do których usposobiły ich nauki nabyte, woleli życ, że tak powiem… z laski nierzadkich wówczas na szczęście mecenasów zamożnych a szezodrobliwyeh. Ludzie tego rodzaju dość czesio marnują talenta swoje i sami marnieją.
Sehroeter w obec pierwszego mecenasa swego jest pierzeniarzem tylko. Pieśniami na jedna powszechnie nutę nastrojonenii apeluje do serca Mikołaja Huebnera i rozwiązuje mieszek jego. Atoli wnet opamiętał się Sehroeter. obrzydziwszy sobie sua – owe monotonne elegie, który niedostatkiem przyciśnięty może wymuszał na sobie, na ton wznioślejszy nastroił lutnie swoje i poważniejszymi utworami zalecał sie możnym Polski panom2). Nieba sprzyjały Sehroeterowi. Znalazłszy w Łaskim Wojciechu wielkodusznego opiekuna, już nie pochlebstwami przesa-
*) W silesia togata Cunradi wzmiankowani tylko Sehroeter, Schoneus, Laurentius Corvinus Novof… i Langiis Joannes. Ten ostatni.urodzi! się we Freistedt w księstwie Cieszyńskiem r. 1503, a | w Świdnicy ua Szląsku r. 15(37. Za przekład Nazianzena z greckiego na łacinę otrzyma! od cesarza Ferdynanda 500 dukatów węgierskich (p. Siles. tog., str. 166), O Laur. Corvinus Nov… tamże, str. 44–45.
–) l uwagt; 41. Posuwam się jeszcze dalej w domysłach i przypuszczam, ie Srhmrtrr moź – nic spodziewał sie już poparcia od ziomków porzuconych – V, 15-18.
uchodzi do odrw Stad uróść mogła pomyłka w Cunrada
Silesia togata.
Ojciec. Schroeter Andrzej, jakkolwiek znojny piastował urząd bakalarza i liczna obarczony był rodzina1), dał przecię synowi kV&ZQ staranne wychowanie. W elegii IV, pisanej do oja… nic mnie mu syn dość wymownie za nie podziękować:
Nic zdołam u godnych wypowiedzieć słowach, Ojcze, ocji! duszy mej części przedmiocie, – Iak óriłośe twoja i piecza troskliwie Mnie otulała i jak niestrudzone Mi.ilas staranie o mnie rodzicielskie!2)
ojrkr sam wdrażał syna w sztukę rymotwórcza, a zatem niewątpliwie też w poznanie starożytnych jeżyków i starożytnych pisarzów.
Ty dałeś życiu początek i Muzie,
Kształciłeś serce sztukami Pallady,
Zem czerpał z źródła Focydy natchnienie ó.
Ze ojciec Adama był nauczycielem i że ojciec, nic syn strawił życie ua uczeniu młodzieży, jak utrzymuje.Jiiszyilski i biograf Sdiroetera W Encyklopedyi Orgelbranda, tego dowodzi ustęp tejże elegii następujący:
Dzieci, zakłady ich miłości słodkie, Uczysz trzydzieści lat sztuk wyzwolonych bacznie, a kształcąc ich serca prostacze, Gdy rubasznosci wszystkie gładzisz ślady.
SZLĄZACY W POIiSCE
Och! iluż dzieci aam stajesz się ojcem, Prawdziwym ojcem z ducha, mojem zdaniem; I choć ów twardy znój szkolny troskami Przechodzi straszną, pracę Syzyfową., Bawi on ciebie; bez niego nie mógłbyś ?yć, jeźli słowom twym wiarę dać mamy. Lecz wierzyć trzeba, bo wiemy naocznie, Jakąś miłością spętany z tym znojem *). g
Szkoła ojca Andrzeja musiała być nie zła w istocie. W elegii I do Huehnera Mikołaja odzywa sic przynajmniej Sehroeter z niemała duma o tem: 2)
Toć widzisz, jakie dowody dawają. Piękne Szlązacy nasi, którzy ojca Mojego chłosty lękali się srodze; Jak niepośledni przykład dał niedawno Rudolf2) i wielu innych, którzy w tłumie Cnotliwym z oczu mi zginęli.
Po ukończeniu nauk w rodzinnej ziemi, ściśle wówczas złączonej z Czechami udał sio Sehroeter celem dal-
) Ibid. 37-48.
Nam vigil illorum duieissirna pignora, natos. Ingenuas artes ter duo lustra doces.
Est adhibenda fides, nam Minui s omnia (V), ąuftnto Hic te detinuit durus amore labor.
aj Bieg. I, 39–42
3) Do wspomnionego i u Kudolfa wystosowana Eleg. Xl p… t. Ad t)rnatissimum invenera Casparum Eudolphum Silesium, (ut strenue in incepto studio pergat poetico hortatur). Elegia ta z 11 dystychów złożona, niewiadomo kiedy napisana. Musiał' jednak.Sehroeter mieć już ustalona sławę, kiedy w sposób tak ojcowski odzywa sie do młodzieńca:
Scripta tuae nuper legi lopidissinja Musa*. Quae certe miris perplacuere modis.
Perge, sacer vates, Phoebo ludere versu. Pergito, 6ic vatum de grege magnus eris. Ecce sedent viridi graciles in litore Musae Et nectunt capiti laurea serta tuo.
szego wykształcenia do Pragi czeskiej. W Pradze przebywał przynajmniej w roku 1547 niewątpliwie. We wierszu bowiem wystosowanym przy sposobności zaślubin Zygmunta Augusta z Katarzyna austryacka w roku 1558 do obecnego na tej uroczystości arcyksiecia austryackiego Ferdynanda, drugiego syna cesarza Ferdynanda I i brata cesarza Maksymiliana II, którego w r. 1547 postanowił ojciec namiestnikiem Czech, czytamy:
Już trzykroć stanął Ister niespokojny.
Ścięty od mrozu, i trzykroć już drzewo
Wydało panu swojemu owoce ł),
Gdy w murach Pragi zamożnej stanąwszy,
W stolicy królów świeżo zagościłem.
Ferdynand, ojciec twój, bawił w Augsburgu 2),
Brat po nad falą złotopłynną Tagu 3)
A tobie zarząd powierzono kraju
I ciężkie brzemię gniotło barki tw7oje,
Gdyś miał o Czechy żyzne pieczę, które
Powolną, falą zimna Łaba pruje 4).
1) T. j… przed sześciu latami byłem w Pradze, a że wiersz do Ferdynanda pisauy w r. 1553, przeto przyjazd Scłiroetera do Pragi przypada na rok 1547.
2) Augusta – in urbe.
3) Był wicekrólem Hiszpanii.
*) W Pradze – nieco później niż Eleg. V do Masca – była, jak sie zdaje, krótko przed wyjazdem do Włoch – pisana elegia li do Andrzeja Trzycieskiego, z którym zaprzyjaźnił sic Sehroeter w stolicy czeskiej. Odzywa się oto we wierszu 15–16 do niego:
Czerpałeś fale Pieryd obficie
Tu, gdzie błękitne nurty Łaby płyną.
A nieco dalej w w. 23–32:
Przeto nie waham się pierwsze mej Muzy Drobne utwory zdać na sąd twój światły; A gdy me płody ujrzysz w waszem mieście, Choć drobner błagam, miej nad nimi pieczę! Jeźli usterki są w nich, a są pewnie, Złóż na karb wieku to, wieszczu uczony. Wkrótce otrzymasz większe, które godne
Będą mojego opiekuna……Muzie
On bowiem mojej daje życzliwości
Wtedy widziano, co twa mądrość może. Gdyś prawa równe dał obywatelom; A chociaż wielkich trosk brzemię ua ciebie We dnie i w nocy ciągle gię waliło, Przecie widziałem, jak często do świątyń Ojca wiecznego kierowałeś kroki; Widziałem często, jak na ołtarz Boga Składałeś wdzięczne za zdrowie ofiary; Często widziałem cię w ozdobnej zbroi itd.
Z Pragi udał sie Schroeter dla ukończenia nauk de Włoch na uniwersytet padewski. Już w Pradze, tak przypuszczam, musiał zwierzyć sie przyjacielowi Andrzejowi Mascus z chęci przeniesienia się do głośniejszego z sławy naukowej i z czci Muzom oddawanej miasta; bo może Praga wśród zamieszek i bojów religijnych nie pozwalała łaknącemu wyższej oświaty młodzieńcowi spokojnie i z korzyścią oddawać się naukom. Przyjaciel ów Mascus, znając zapewne dokładnie niezamożny stan rodziny Schroe-terów, utwierdził Adama wprawdzie w zacnym zamiarze, ale zwracał oraz uwagę jego na przykrości i ucisk, które mu znosić przyjdzie niewątpliwie. Z tryumfem tedy donosi Mascowi poeta nasz w elegii V:
Choć twe uwagi przeraziły serce, Przetrwawszy biedę, uznaję ich wartość. Wielom pracował, znoił sie i znosił I ciężkie jarzmo dźwigał kark mój młody; Lecz po przygodach i niebezpieczeństwach Wielu, w rozliczny sposób miotanemu Nakoniec nieba dały opiekuna. Może za Muz to stało się przyczyną. Przez całe życie tego dobrodzieja Czcić będę, prawdę mówie, bez przestanku; Bo chętnie daje potuehę natchnieniu i ulgę sprawia, gdzie ją przynieść zdoła.
Dowody w każdym względzie i otwiera Już dla niej przystań swoje włoska ziemia.