- W empik go
Sztuczny wywiad - ebook
Sztuczny wywiad - ebook
Sztuczna inteligencja — termin, który drastycznie zyskuje na popularności. Czy wiesz co się pod tym kryje, jakie niesie ze sobą możliwości oraz zagrożenia? Niezależnie od Twojej wiedzy w tym temacie, odkryj odpowiedzi pochodzące bezpośrednio od ChatGPT, reprezentanta sztucznej inteligencji. W tej książce odpowiada na te oraz wiele innych, także trudniejszych pytań, które otworzą przed Tobą drzwi do fascynującego świata AI.
Kategoria: | Inżynieria i technika |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8351-234-1 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sztuczna inteligencja, termin który zyskuje dynamicznie na popularności, mimo iż jest już z nami od prawie 100 lat. Określenie względnie znane, ale co się pod nim dokładnie skrywa, i dlaczego teraz doświadczamy diametralnie rosnącej popularności tego zagadnienia? Przytaczając definicję sztucznej inteligencji z 1956 r. sformułowaną przez Johna McCarthy’ego, jest to zdolność do analizy odczytywanych danych, nauka na ich podstawie, wyciąganie wniosków i podejmowanie odpowiedniego działania w danej sytuacji. Brzmi to bardzo ogólnikowo i ogrom urządzeń elektronicznych, czy informatycznych zalicza się do tego grona. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, iż istnieje pewna umowna granica, która z powodzeniem funkcjonuje w dzisiejszym świecie. Sztuczną inteligencją mianuje się urządzenia i systemy, które swoją doskonałością dążą do do bycia inteligentnymi z punktu widzenia człowieka. Do bycia takimi maszynami, które mogą przejąć od człowieka nie tylko zadania fizyczne, ale także procesy myślowe i radzą sobie z tym całkiem nieźle, a czasem lepiej niż sam człowiek. Szeroko znane przykłady sztucznej inteligencji to między innymi: aplikacje w smartfonach typu Siri, Bixby, asystent Google; lub rozwiązania zaimplementowane w urządzeniach, które odpowiadają za konkretne działania, np. inteligentne pralki, czy lodówki, a kończąc na maszynach przy liniach produkcyjnych, które tworzą dla nas te urządzenia. Dzięki zainstalowanej sztucznej inteligencji oraz nauce maszynowej, w przypadku braku wszystkich danych, bądź jakiejś części, maszyny takie zamiast zaprzestać pracy są w stanie przeanalizować sytuację i odpowiednio zareagować, zastępując człowieka w tym obszarze. Implementacji sztucznej inteligencji jest oczywiście o wiele więcej, natomiast w tej książce chciałbym skupić się na omawianiu ogólnie oraz szeroko dostępnej AI.
Nazywam się Paweł Bis, jestem inżynierem elektrotechniki pracującym w branży energii odnawialnej, a prywatnie szczęśliwym ojcem z wieloma zainteresowaniami, między innymi technologicznymi. Do tej pory kontakt ze sztuczną inteligencją miałem zapewne taki sam jak większość z was, czyli najczęściej nieświadomy. Jednak od kiedy pierwszy raz zalogowałem się na platformie ChatGPT ten kontakt zwiększył się diametralnie. Jako człowiek o umyśle ścisłym lubię konkrety, o które coraz ciężej w zwykłych wyszukiwarkach internetowych, stąd też zafascynował mnie ChatGPT i od razu znalazłem zastosowanie dla niego w swoim życiu. Na dzień dzisiejszy co najmniej w połowie zastąpił mi tradycyjną wyszukiwarkę, a także bywa pomocny wtedy, kiedy nawet nie myślałbym o użyciu do tego tradycyjnej wyszukiwarki internetowej. Dla przykładu jest to pomoc w nauce języków obcych, czy prośba o weryfikację poprawności zdania przed wysłaniem. Moja fascynacja chatbotem, który mnie też czasem przeraża skłoniła mnie do wydania tej właśnie książki. W trakcie czatowania z AI w mojej głowie zrodziło się mnóstwo pytań, którymi chciałbym się teraz z wami podzielić oraz samemu dowiedzieć się co na ten temat ma do powiedzenia wybrany przeze mnie przedstawiciel sztucznej inteligencji, czyli ChatGPT.
Przejdźmy zatem do przedstawienia bohatera tego wydania, czyli ChatGPT. Pewnie dla większości z was jest to już dobrze znana platforma, a tym co jeszcze jej nie znają spieszę z wyjaśnieniem. Otóż jest to aplikacja internetowa udostępniona przez firmę OpenAI, która pozwala nam porozmawiać ze sztuczną inteligencją w formie czatu. W internecie możemy spotkać się z AI pod różnymi formami, od różnych producentów. Jedną z takich form są chatboty. Chatboty, które od kilku lat z powodzeniem możemy spotkać między innymi na stronach internetowych dużych firm, w roli pomocy technicznej. Są one najczęściej w pierwszej linii kontaktu z daną firmą. Tak, znane nam dotychczas chatboty to też sztuczna inteligencja, ale zgodzicie się, że wiele można im zarzucić i często kontakt z takim botem kończył się wezwaniem „żywego” konsultanta. Natomiast ChatGPT nie jest takim prostym botem. Przeskok technologiczny jest ogromny, w mojej ocenie jest to sztuczna inteligencja, która mocno wyróżnia się na tle innych i może być tak zwanym game changerem. Dystans, który do tej pory można było z łatwością zauważyć w styczności ze sztuczną inteligencją ChatGPT subtelnie zaciera. Oczywiście do ideału mu jeszcze wiele brakuje, ale mimo to łatwo jest zapomnieć, że po drugiej stronie czatu nie stoi człowiek. Jako ludzie jeszcze nie tak dawno oddawaliśmy w ręce maszyn zadania fizyczne i pewnie jeszcze wielu nie zdążyło się z tym faktem pogodzić, a teraz na własne oczy możemy zaobserwować jak sprawnie AI radzi sobie z tworzeniem wypowiedzi, procesami myślowymi, czy łączeniem faktów. Wystarczy poprosić chatbota o napisanie artykułu, przygotowania oferty, czy odpowiedzi na problematycznego maila w tonie, który mu zadamy. Zrobi to, i w wielu przypadkach o znacznie lepiej niż zdecydowana większość społeczeństwa (w tym ja). Właśnie dlatego został on okrzyknięty pogromcą copywriterów, dziennikarzy i programistów. Tak, programować też potrafi całkiem nieźle. Większość treści przez niego wypuszczanych wymaga jedynie weryfikacji i lekkiego zredagowania. Brzmi trochę przerażająco? Oczywiście, ale nie ma tego złego, co na dobre by nie wyszło. Przynajmniej tak mi się wydaje… A co na ten temat ma do powiedzenia sama sztuczna inteligencja? Zapytajmy ją!Stan na kwiecień 2023 r.
Źródło: Reuters.com
SEO — Search Engine Optimatization, z ang. Optymalizacja pod wyszukiwarki internetowa. Jest to proces pozwalający uzyskać lepszą pozycję w wyszukiwarce oraz zwiększyć ruch na stronie. Aktualnie dużą wartość dla SEO mają artykuły zawierające mnóstwo słów kluczowych dla danego zagadnienia, czy przedsiębiorstwa.
Obecnie Bard jest w fazie testów i jest dostępny dla niewielkiej ilości osób, które dostały zaproszenie do testowania tej platformy.
Technologia blockchain to zdecentralizowana, cyfrowa księga, która umożliwia bezpieczne i nieodwracalne zapisywanie transakcji w sieci za pomocą zaawansowanych algorytmów kryptograficznych. Technologia ta znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w kryptowalutach, logistyce, czy też głosowaniach online.Zimna wojna — trwający w latach 1947 — 1991 spór między blokiem wschodnim (ZSRR i Państwa zależne), a blokiem zachodnim (USA, NATO). Był to spór o podłożu ideologicznym, politycznym i gospodarczym, towarzyszył mu wyścig gospodarczy, wyścig kosmiczny oraz wyścig zbrojeń.
Jak wynika z rocznego raportu CERT Polska, w 2021 odnotowanych zostało 29 483 incydentów cyberbezpieczeństwa, jest to wzrost aż o 182% w stosunku do roku 2020.
Phishing to rodzaj cyberataku wykorzystujący do tego najczęściej e-mail, lub SMS. Służy do wykradania loginów, haseł, bądź wykonania określonej czynności przez użytkownika. Przestępca w tym celu podszywa się najczęściej pod inną osobę, lub organizację.