- promocja
- W empik go
Tajemnice dworu sułtana. Hatidże. Księga VIII - ebook
Tajemnice dworu sułtana. Hatidże. Księga VIII - ebook
Żyli w dwóch różnych światach… Połączyło ich przeznaczenie.
Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie.
Ona jest jedyną córką groźnego sułtana Selima i ukochaną siostrą sułtana Sulejmana. On przybywa z dalekiej Pargi, to Ibrahim Pargali. Jego sercem rządzi ogromna ambicja, ale i pewien sekret… Szybko staje się najlepszym przyjacielem Sulejmana i dowódcą osmańskiej armii, przed którą drży cała Europa. Gdy Pargali bierze za żonę piętnastoletnią Hatidże, tron jest niespodziewanie blisko. Jednak sułtanka Hürrem nie traci czujności…
Kategoria: | Obyczajowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-272-7930-9 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
XLI
Sześć lat później
Edirne
Posiadłość sułtanki Hatidże
Wrzesień 1520
Jeszcze nie wzeszło słońce, kiedy jeździec wjechał na dziedziniec posiadłości. Tętent kopyt przywołał służących. Iskry wydobywające się spod końskich kopyt, uderzających o kamienie, w ciemnościach wyglądały jak świetliki.
– Oszalałeś, człowieku? – wyszeptał podenerwowany służący, który próbował uspokoić konia, ściągając go za wodze. – Myślisz, że można o tej porze zakłócać spokój sułtance?
– To pilne – wydyszał jeździec, zeskakując z konia. – Muszę się natychmiast widzieć z sułtanką Hatidże.
– Pewnie – odezwał się drwiąco inny sługa. – A ja muszę się widzieć z czcigodnym padyszachem. I to zaraz! Jednak teraz pewnie śpi…
– Nie zatrzymujcie mnie, agowie – odparł konny, starając się wygładzić swój strój. – Jak najszybciej muszę się widzieć z sułtanką Hatidże. Mam dla niej wiadomość.
Kiedy mężczyzna już chciał ruszyć, kilku służących zastąpiło mu drogę.
– Hej! A dokąd to? Kim jesteś? Skąd przybywasz?
– Moje imię nic wam nie powie. Ale skoro musicie wiedzieć – powiem. Nazywają mnie Urwęcinos… – Nagle wyciągnął rękę i chwycił za nos służącego stojącego naprzeciwko niego. – Mówią, że kiedy go tak złapię, to po to, żeby go urwać.
Służący, którego nos przybysz ściskał między palcami, wijąc się z bólu, zaczął się wyrywać.
– Czy to nie ty zapytałeś, skąd przybywam? Przybywam z Çorlu¹.
– Postradałeś rozum, człowieku? – syknął któryś, próbując pomóc cierpiącemu słudze. – Zostaw go. Nie widzisz, że biedak nawet nie może krzyknąć, żeby nie obudzić naszej sułtanki? Mamy przyprowadzić naszej pani jeźdźca całego pokrytego pyłem? Idź do kuchni i napij się zupy, a później się umyj. Przekażemy wiadomość dwórkom sułtanki i wezwie cię w odpowiednim czasie. Oczywiście, jeśli zechce.
– Co z was za nierozumni ludzie?! Mam urwać jeszcze kilka nosów? Przecież mówię wam, że to pilne. Nie mogę czekać, aż obudzą się damy dworu. Natychmiast przekażcie wiadomość. W przeciwnym razie po nosach wezmę się za dusze. Tylko nie mówcie, że nie ostrzegałem.
Jeździec puścił nos mężczyzny, którego twarz z bólu stała się cała czerwona. Kiedy zrobił krok w stronę pozostałych, ze strachem się cofnęli. Na nosie nieszczęsnego służącego pozostały dwa białe ślady po palcach jeźdźca, które natychmiast podeszły krwią.
– Idźcie! – zawołał jeździec. – Obudźcie, kogo chcecie, tylko natychmiast przekażcie sułtance Hatidże, że przybył posłaniec wielkiego wezyra Piri Mehmeda Paszy.
Służący spojrzeli na siebie bez słowa. Mężczyzna był stanowczy. Już wiedzieli, co ich spotka, jeśli mu się sprzeciwią. Nos ich towarzysza spuchł, a sługa wciąż ronił łzy z bólu.
– Spróbuję – odezwał się jeden. – Jeśli wstanie, to dobrze. Jeśli nie, poczekasz.
Podczas gdy służący wbiegł do środka, pozostali mężczyźni udali się na przeciwny kraniec dziedzińca, w stronę kuchni. Było to jedyne oświetlone miejsce. Wszędzie unosił się zapach gotowanej zupy. Ta woń sprawiła, że jeździec poczuł głód. Nie zaszkodzi jedna miska zupy, zanim sułtanka go do siebie wezwie.
Sułtanka Hatidże siedziała zaspana za parawanem.
– Skoro wywołaliście takie zamieszanie i podnieśliście nas o tej porze, musicie mieć do przekazania ważną wiadomość, efendi.
Po drugiej stronie Urwęcinos pokłonił się głęboko.
– Sułtanko…
– Podobno powiedzieliście, że przysłał was wielki wezyr. O co chodzi? Czy Piri Pasza nie oczekiwał naszego ojca w Çorlu? Ucieszyłyśmy się, otrzymawszy wiadomość, że razem przybywają do Edirne. Ukończono przygotowania. Niecierpliwie wyczekujemy naszego bohaterskiego ojca. – Zza parawanu zauważyła wahanie na twarzy mężczyzny. – Mówże. Słucham.
– Ja… – zaczął cicho. – Nasz pan…
Nagle Hatidże drgnęła. Musiało stać się coś złego. Przerażenie, które niczym żelazna pięść przez lata ściskało jej serce, a ostatnio jakby zelżało, teraz powróciło z podwójną mocą.
– Dobry Boże – wydusiła z siebie. – Czy coś się stało naszemu padyszachowi, efendi?
– Nie… – próbował załagodzić mężczyzna, wyczuwając niepokój po drugiej stronie parawanu. – Nasz pan… opuścił stolicę i dotarł do Çorlu.
– Och! – Tym razem ściśnięte strachem serce Hatidże zatrzepotało z radości. – Słyszałaś, Nebile? Nasz ojciec sułtan dotarł już do Çorlu. Jest blisko. Biegnij i zbudź wszystkie dziewczęta. Niech wszyscy wezmą się do pracy. Niedługo przybędzie sułtan Selim Groźny. Niech nie zastanie wszystkich śpiących.
Słysząc szczebiotanie sułtanki, dziewczyna od razu się zerwała. Przez parawan posłaniec nie widział dokładnie jej twarzy, ale był pewien, że jest piękna niczym nimfa. Mógł dostrzec jedynie czarne włosy sięgające do bioder, które falowały z każdym jej krokiem.
– Nie ma powodu do pośpiechu, sułtanko… – odezwał się mężczyzna.
Nebile już miała wyjść, lecz przystanęła. Hatidże zawahała się. „Znów ogarnia mnie ten przeklęty strach”, przeszło jej przez myśl.
– Nie ma? Dlaczego? Çorlu jest przecież niedaleko, efendi. Kiedy nasz pan dosiądzie konia, będzie tu przed popołudniową modlitwą. – Ponownie zobaczyła niepewność na twarzy posłańca. Ogarnął ją gniew. – Mów, co masz do powiedzenia! Dlaczego tak się ociągasz? Mów.
– Czcigodny sułtan… nie może przyjechać do Edirne, sułtanko…
– Ale dlaczego? Çorlu jest blisko, po sąsiedzku. Od tylu dni czekamy na ten dzień. Nasz pan napisał nam, że porozmawiamy o ważnych sprawach. Dlaczego nie przyjedzie?
Mężczyzna sięgnął do kieszeni. Wyciągnął z niej małą sakiewkę i podał paziowi, który w jednej chwili pojawił się przy nim.
– Wielki wezyr polecił, żebym wam to przekazał.
Hatidże natychmiast wstała. Przewróciła parawan, popychając go ze złością. „O co w tym chodzi? – mruknęła w duchu. – Dzieje się coś złego, a ja zamiast czym prędzej udać się do Çorlu, siedzę tu i czekam, aż ten mężczyzna coś z siebie wydusi”.
Wściekła otworzyła sakiewkę, którą podał służący. Ręce drżały jej tak bardzo, że w żaden sposób nie mogła otworzyć listu, który z niej wyciągnęła.
– Nebile – jęknęła. Kątem oka zauważyła dziewczynę, która odkąd usłyszała słowa mężczyzny o tym, że nie ma pośpiechu, pozostała w komnacie, jakby coś przeczuwając. – Błagam cię, otwórz to.
Dziewczyna natychmiast wykonała jej polecenie. Była to niewielka kartka. Podała ją sułtance. Hatidże odepchnęła ją.
– Nie mogę tego zrobić. Ty przeczytaj, dziecko.
Nebile spojrzała na papier. Kiedy przeczytała słowa skreślone ręką Piri Paszy, zaparło jej dech w piersiach. „To… To… To nieszczęście…”, pomyślała.
– _Nie żyje?_ – spytała drżącym głosem.
Nebile, widząc, w jakim stanie jest jej pani, natychmiast ujęła ją pod ramię, żeby ją podtrzymać.
– Nieee… – odezwała się pospiesznie. – Cóż to za słowa? Boże uchowaj! Usiądźcie. Przyniosę wam chłodnej wody.
– Nebile! Co z Piri Paszą? Co napisał?
Dziewczyna jednym tchem odczytała wiadomość:
Nasz sułtan zamierzał czym prędzej dotrzeć do Edirne i spotkać się z Wami, sułtanko. Jednak w Çorlu dostał gorączki. Na wszelki wypadek przenieśliśmy się do obozu w okolicach wsi Sırt Köyü. Tutaj nasz pan chce przez jakiś czas…
Hatidże nie wysłuchała do końca.
– Jedziemy do Çorlu. – Pobiegła w kierunku drzwi. – Powiadomcie Hydyra Agę. Niech natychmiast poczyni przygotowania. Nie chcemy ruszać w drogę konno. Ty też jedziesz z nami. Pokaż, gdzie jest Sırt Köyu. Pospiesz się!
Hydyr Aga spiął konia, żeby ruszyć przodem i przekazać wiadomość o przybyciu sułtanki. Teraz kapitan z Didimoticho stał się oddanym sługą Hatidże. Po krwawych wydarzeniach w drodze do stolicy, kiedy obawiał się, że przypłaci to głową, sułtanka wzięła go pod swoje skrzydła, a nawet zabrała ze sobą do Edirne. Był odpowiedzialny za ochronę niewielkiego pałacyku wzniesionego dla córki padyszacha nad brzegiem rzeki. Wprawdzie nikt nie nazywał go kapitanem, ale jako najbardziej zaufany człowiek sułtanki Hatidże, Hydyr Aga z Didimoticho cieszył się poważaniem niczym pasza.
Historia jego konia, który wpadł do jeziora Sapanca i mimo opłakanego stanu odnalazł swojego właściciela, stała się prawdziwą legendą wśród mieszkańców Edirne. Niektórzy opowiadali o tym, jak kapitan Hydyr uratował sułtańską córkę z kipiącej topieli, inni mówili o tym, że koń kapitana sam rzucił się do jeziora i ścisnąwszy w zębach liny tratwy, dowlókł ją do brzegu. Baśń i rzeczywistość mieszały się ze sobą, ale nikomu to nie przeszkadzało. A ta historia była dalej opowiadana młodym przez starych podczas gawęd nad brzegiem rzeki.
Kiedy ten bohaterski kapitan Hydyr na grzbiecie swojej legendarnej Włóczni dotarł do obozu rozłożonego w okolicach Çorlu, było już dawno po zmroku. Między namiotami paliły się ogniska. Nad paleniskami w samym krańcu obozowiska wisiały czarne kotły, nad którymi unosiły się kłęby dymu. Hydyr i jego koń w tej samej chwili zwietrzyli smakowite zapachy gulaszu z cebulą i świeżego owsa.
Nagle janczarzy pełniący straż zastąpili im drogę.
Hydyr Aga natychmiast przekazał im wiadomość:
– Sułtanka Hatidże jest o dziesięć minut drogi stąd. Moja pani zaraz tu będzie.
– Przejedź tu z tym zwierzęciem.
W innej sytuacji kapitan pewnie by się oburzył, ale tym razem przyjął to spokojnie. To nie był czas na rozmowę. Żołnierze byli ponurzy i osowiali. Widać było, że są zbyt przygnębieni, żeby się przeciwstawić. Kapitan zsiadł z konia.
– Nasz sułtan…
Jak miał to powiedzieć? Nie potrafił. Żołnierze odwrócili głowy i wlokąc stopami po ziemi, wrócili na miejsce warty. Najwyraźniej nie mieli odwagi nic powiedzieć.
Stojący na samym środku namiot padyszacha był oświetlony, a wejście do niego uchylone. Wyszło z niego dwóch mężczyzn – jeden stary, drugi młody. Hydyr Pasza natychmiast rozpoznał Piri Paszę.
– Paszo! – zawołał.
Takie zachowanie nie było właściwe, ale w tej chwili nikt nie zwracał na to uwagi.
Starzec spojrzał w jego stronę. Hydyr podszedł do niego pospiesznie i pozdrowił.
– Wiemy, że wam uchybiliśmy, paszo. Przypiszcie to naszemu pośpiechowi. Jedzie tu sułtanka Hatidże.
– Jedzie? Ale…
Wielki wezyr wymienił spojrzenia z towarzyszącym mu młodzieńcem.
– Napisaliśmy przecież czcigodnej sułtance…
Nie zdążył dokończyć zdania. Kiedy usłyszeli tętent zbliżających się kopyt, pojął, że to zbędne.
– Już tu jest – powiedział.
Kapitan zauważył, że młodszy mężczyzna szepnął coś do ucha wielkiemu wezyrowi. Mehmed Pasza skinął głową, przyznając mu rację. Później zwrócił się do Hydyra:
– Synu, jak sądzę, służysz czcigodnej sułtance. Przekaż więc swojej pani, że w tej chwili nasz sułtan odpoczywa. Nie niepokójmy go. Oczekujemy jej w swoim namiocie.
Kiedy Hydyr pospieszył do głównej bramy obozu, wielki wezyr i nieodstępujący go młodzieniec zniknęli w namiocie znajdującym się tuż obok namiotu padyszacha.
Gdy tylko Hatidże, w towarzystwie Nebile, weszła do namiotu, szybkim krokiem ruszyła w stronę Mehmeda Paszy.
– Paszo, przyjechałam natychmiast, kiedy dostałam wasz list. Czy czcigodny padyszach jest bardzo chory?
Wielki wezyr pominął milczeniem pytanie sułtańskiej córki.
– Jeśli pozwolicie, przedstawię wam nadwornego medyka Alego Czelebiego.
Hatidże, która zabroniła nawet wymawiać przy niej słowa „medyk”, nie zareagowała. Nic nie poczuła. Jej serce nie zabiło mocniej. Natychmiast zwróciła się do medyka, który był przynajmniej o trzydzieści lat młodszy od Piri Paszy.
– Jak się czuje nasz ojciec?
Pochwyciła ukradkową wymianę spojrzeń obu mężczyzn.
– Jego stan jest bardzo ciężki? Powiedzcie wreszcie. Co to za choroba? Postawiono diagnozę?
– Sułtanko…
– Skoro ma tak wysoką gorączkę, że nie może podróżować dalej…
– Sułtanko…
Hatidże widziała, że medyk próbuje jej przerwać, jednak nie słyszała jego głosu.
– Jakie podaliście lekarstwa?
– Sułtanko!
Tym razem zza zasłony medyk odezwał się głośniejszym tonem.
– Edirne jest stąd niedaleko. Powozem… W takim namiocie… Tam będzie lepiej… Może jechać?
– Sułtanko Hatidże, dziecko.
W końcu wielki wezyr musiał ją uciszyć. Ujął ją za nadgarstek.
– To czas spokoju, dziecko. Spokoju i modlitwy za naszego czcigodnego padyszacha i jego pomyślne rządy na tej ziemi…
– Mój Boże… Mój Boże…
Hatidże zasłoniła usta. W jej wnętrzu rozległ się rozpaczliwy krzyk: „Czyżby jeden z dwóch mężczyzn w moim życiu mnie opuszczał? _Ojciec mnie zostawia?!_”.
– Ali Czelebi przekaże wam wiadomości o stanie naszego pana. Jednak najpierw usiądźcie. Synu… – Natychmiast pojawił się służący czekający przy wejściu do namiotu. – Przynieś wody czcigodnej sułtance.
Hatidże zajęła miejsce wskazane przez wielkiego wezyra. Nebile zaś natychmiast przyklękła przy niej, ujmując jej ręce między swoje dłonie. „Cevahir też tak robiła – w jednej chwili przeszło przez myśl Hatidże. – W trudnych dla mnie chwilach brała mnie za ręce… Ach, Cevahir, droga przyjaciółko. Widzisz? Cierpienie nie opuszcza twojej sułtanki”.
Nadworny medyk odchrząknął.
– Powstanie Dżelali² bardzo przygnębiło naszego pana – zaczął, a w jego głosie słychać było udrękę.
Hatidże kiwnęła głową.
– Poczuł się lepiej, kiedy ten łgarz Bozoklu Dżelal, który ogłosił się Panem Czasów i Mesjaszem Przeznaczenia, został pokonany na przedpolach Ankary. Jednak wtedy na plecach naszego pana pojawił się ten uporczywy wrzód. Nasz sułtan się tym nie przejął. Nie uznał też za stosowne, żeby nas o tym powiadomić. Był przekonany, że to samo zniknie. Lecz kiedy czyrak stał się bolesny, zwierzył się z tego swojemu pokojowcowi Hasanowi Dżanowi. To on nam powiedział. Hasan Dżan, zbadawszy dłońmi plecy naszego pana, zauważył na nich obrzmienie wielkości gołębiego jaja. Kiedy odsłonił koszulę, zobaczył wrzód. Zgodnie z tym, co mówił, miał duży czarny czubek niczym ptasie oko. Dookoła zobaczył czerwonopurpurową opuchliznę. Nawet przy najdelikatniejszym dotyku nasz pan podskakiwał z bólu. Hasan Dżan poradził, że będzie dobrze, jeśli zobaczy to medyk, jednak padyszach, jak to powiedzieć, wiecie…
Mężczyzna nagle zamilkł, jakby ktoś mu kazał. Kiedy Hatidże uniosła głowę, zauważyła, że Nebile też wpatruje się w Alego Czelebiego.
Dziewczyna siedząca u jej stóp słuchała mężczyzny z szeroko otwartymi oczami. Medyk jakby dopiero teraz ją dostrzegł i odebrało mu mowę. Przez chwilę Hatidże przenosiła spojrzenie między nimi.
Nebile była taka piękna. Miała świeże, zaróżowione policzki, orzechowe oczy, kształtne brwi i długie rzęsy, a usta jak czereśnie. Dziewczyna, bardziej niż słuchać mężczyzny, zdawała się pochłaniać wzrokiem twarz medyka z okalającą ją czarną brodą i jego sylwetkę.
„Nie”, jęknęła w duszy Hatidże. Wyrzuciła tę scenę z pamięci, a teraz odżyła na nowo, tylko tym razem aktorzy byli inni. Przed laty to ona była na miejscu Nebile, a rolę Alego Czelebiego grał jej słowik. „Boże – modliła się. – Nie rób mi tego. Nie dopuść do tego, żeby to dziecko, które tak kocham, podzieliło mój los”.
– Tak – przerwała przedłużające się milczenie. – Słucham.
Twarz Alego Czelebiego pokryła się rumieńcem. „Zupełnie jak on – pomyślała Hatidże. – Zupełnie jak on…”. Nebile też zrozumiała ton głosu swojej pani. Zawstydzona uciekła spojrzeniem od medyka i utkwiła wzrok w przestrzeni.
Medyk zaniósł się udawanym kaszlem, próbując znaleźć wymówkę dla tej ciszy.
– Czcigodny padyszach nalegał, żeby wycisnąć wrzód. Hasan Dżan twierdzi, że nie miał innego wyjścia. Zrobił to tydzień przed wyruszeniem do Edirne. Nasz pan poczuł się lepiej. Bóle ustały. Powiedział nawet pokojowcowi: „Masz uzdrawiające dłonie, Hasanie Dżanie. Jeśli chcesz, mianuję cię swoim medykiem”.
Hatidże zauważyła, że spojrzenie medyka znów wędruje ku Nebile. Rozgniewała się. „Co to za zuchwalstwo – żachnęła się. – My martwimy się o zdrowie naszego ojca, a Czelebi o swoje serce”.
– Myślicie o czymś? – wyrzuciła z siebie bezwiednie. – Wydaje nam się, że coś ukrywacie. Nie róbcie tego. Powiedzcie wszystko, jakkolwiek jest to bolesne. Wiemy, jak radzić sobie z cierpieniem i przeciwnościami losu.
– Nasz pan powiedział, że to stało się dwa dni przed wyruszeniem w drogę. Na wrzodzie znów pojawił się czubek i zaczęły się boleści. Tym razem jeszcze silniejsze. Surowo przykazał Hasanowi Dżanowi, żeby nikomu o tym nie wspominał. W tym stanie wyruszyli w drogę. Wczoraj zauważyłem, że coś mu dolega. Jakby zachwiał się na grzbiecie Białego Dymu. Nikt nie widział w takim stanie Selima Groźnego, który bez cienia zmęczenia przekraczał pustynie, żeby dotrzeć do duchowego domu naszego proroka³.
Wtedy wtrącił się Piri Mehmed Pasza.
– Kiedy nasz pan powiedział, że nie czuje się dobrze, zatrzymaliśmy się. Miał trudności, nawet zsiadając z Białego Dymu. Nagle zauważyliśmy, że padyszach jest cały rozpalony. Natychmiast wezwaliśmy medyków. Dopiero wówczas wszyscy dowiedzieliśmy się o wrzodzie.
Hatidże znów przyłapała medyka na tym, że ukradkiem przygląda się Nebile. Nie mogła już tego znieść.
– Czelebi! – Kiedy mężczyzna podskoczył, próbowała nadać swojemu głosowi łagodniejszy ton. – Jaką postawiono diagnozę? Co to za wrzód?
Nawet Nebile zauważyła naganę w jej głosie. Biorąc ją częściowo na siebie, powoli odwróciła się plecami do mężczyzny, żeby uwolnić się od czarnych oczu Alego Czelebiego. Głowę zaś oparła na kolanach swojej pani.
– Wąglik.
„Szpon lwa – jęknęła bezgłośnie Hatidże. Przypadłość Selima Groźnego odpowiadała hartowi jego ducha. – Losie – lamentowała – znów się na mnie uwziąłeś”.
– Jest bardzo niebezpieczny – powiedział medyk nieco przemądrzale.
Na jego twarzy malowało się przygnębienie. Jednak Hatidże upatrywała jej źródła raczej w tym, że Nebile odwróciła się do niego plecami, niż w chorobie padyszacha.
– Kiedy wyciśnięto wrzód, ten się uzłośliwił. Ropa przeniosła się w inne miejsca na ciele naszego pana.
– Och… Inne miejsca? Gdzie?
Ali Czelebi zawahał się. Posłał wielkiemu wezyrowi ukradkowe spojrzenie. Pierwszy wezyr wzruszył ramionami.
– Gdzie? – ponagliła go Hatidże.
– Wybaczcie – szepnął medyk. – Na przykład na lewą pachwinę naszego pana. Jeszcze dwa pojawiły się na plecach.
– Co zrobiliście?
– Czcigodny padyszach zażywa opium, żeby uśmierzyć ból. Zabroniliśmy mu tego. Opium rozjątrza wrzody. Oczyściliśmy ranę i przyłożyliśmy okład z dziegciem.
Kobietę ogarniała coraz większa złość.
– Czyli przykryliście ranę. Nieważne, co jest w środku, tak? Pozostawiliście naszego ojca na pastwę losu? To chcecie nam powiedzieć, Czelebi?
Zarówno Piri Pasza, jak i Ali Czelebi spojrzeli zdziwieni na Hatidże. Nie zrobili niczego, żeby zasłużyć na taki gniew, lecz jedynie uczynili to, co należało.
– Skoro zabroniliście mu też zażywać opium, oznacza to, że pozostawiliście go w bólach i cierpieniu.
Czelebi próbował coś powiedzieć, ale nie mógł wydusić z siebie słowa.
– Dziecko… – odezwał się szeptem wielki wezyr.
– Słucham, paszo?
– Medycy zastosowali wiele różnych eliksirów, żeby uśmierzyć ból czcigodnego sułtana. Padyszach poczuł się dużo lepiej. Spokojnie po nich zasnął.
– Chcemy go zobaczyć.
Hatidże szybko podniosła się z miejsca.
Nebile o mały włos się nie przewróciła. W ostatniej chwili złapała równowagę. Ona także pospiesznie wstała.
– Nasz pan śpi, sułtanko. Dajmy mu odpocząć. Przez całą noc nie mógł zasnąć. I przez cały dzień. Śpi dopiero od godziny. Nękały go silne bóle. Pozwólmy mu jeszcze trochę odpocząć.
– Okład z głogu – odezwał się cicho Ali Czelebi, próbując się bronić – przebije czubek wrzodu. Pozwoli, żeby wypłynęła ropa. Jeśli uda nam się ją całkowicie usunąć…
– Chcemy zobaczyć naszego ojca, Czelebi.
Mężczyzna bezradnie spojrzał na Mehmeda Paszę.
– Chcemy zobaczyć naszego ojca, paszo. Jeśli spróbujecie nas powstrzymać, sprawię, że tego pożałujecie.ROZDZIAŁ XLII
XLII
Wielki wezyr Piri Mehmed Pasza westchnął w duchu: „Ach, wielki Selimie, popatrz na swoją córkę. Kiedy się rozgniewa, jest taka podobna do ciebie. Czy ktoś znajdzie odwagę, żeby spojrzeć w te oczy?”.
Pochylił głowę z pokorą.
– Ali Czelebi zabierze was do naszego pana.
Medyk ruszył przodem, a Hatidże i Nebile za nim. W pewnej chwili Hatidże złapała dziewczynę za nadgarstek i spojrzała jej głęboko w oczy.
Nebile nie wiedziała, co zrobić. Zrozumiała jej spojrzenie. Nie wiedziała natomiast, czy sułtance spodoba się to, co wyczyta w jej oczach. Czy rozpozna, że zakochała się w Alim Czelebim od pierwszego wejrzenia?
– Moja sułtanko.
Zawstydzona uciekła wzrokiem.
– Popatrz na mnie.
Spojrzała i wtedy zrozumiała. Zrobiła to, co nakazała jej pani. Przez chwilę patrzyły na siebie. Dla Hatidże była to chwila, ale dla Nebile wydawała się trwać tysiąc lat. „Boże Ojcze – jęknęła w duchu dziewczyna. – Moja sułtanka zrozumiała. Wyczytała to w moich oczach. Wie, że się w nim zakochałam”.
Hatidże domyśliła się wszystkiego. Czy można było oprzeć się strzale przeznaczenia? Jej to się nie udało, a miałoby się udać pięknej i młodej Nebile? Pomimo przerażenia i niepokoju rysy jej twarzy powoli zaczęły łagodnieć. Pojawił się na niej uśmiech pełen miłości.
– Chodź ze mną – szepnęła. – Będziesz mi potrzebna, dziecko. Nie zostawiaj mnie samej.
Pochmurna twarz Nebile od razu się rozjaśniła. „Nie rozgniewała się! – wykrzyknęła w myślach. – Moja sułtanka nie rozgniewała się na moje uczucia!”.
Medyk uchylił połę wejścia do namiotu sułtana, do którego wstępu bronili strażnicy stojący po obu stronach, i zrobił przejście dla Hatidże i Nebile. Kiedy Hatidże zerknęła ponad ramieniem, zauważyła, że Ali Czelebi idzie zaraz za Nebile.
– Wy nie, Czelebi. – Jej głos był srogi i zdecydowany. Zerknęła na dziewczynę, żeby sprawdzić, jakie wrażenie zrobiły na niej te słowa. Wydawało się, że blask w oczach Nebile natychmiast zgasł. – Wy – podjęła – zostańcie tu z moją Nebile. Chcemy przez chwilę być same z naszym ojcem.
„Ale się ucieszyli”, pomyślała Hatidże. Wiedziała, że nie powstrzyma tego, co ma się stać. Nauczył ją tego los. Co ma być, to będzie. Ale tym razem będzie inaczej. Teraz już wiedziała, jak stawiać czoła przeznaczeniu. Może zbyt późno, ale nauczyła się tego. Nie wolno poddawać się losowi. Postanowiła nie spuszczać oka z nadwornego medyka. „Jeśli zobaczę coś, co mi się nie spodoba, nie chciałabym być w twojej skórze, Czelebi – mruknęła. – Możesz być młody i przystojny, a miłość mojej Nebile może opłynąć cię niczym woda, ale wiedz, że nie przymknę oczu na jej krzywdę. Nie pozwolę, żeby Nebile spotkał ten sam los”.
Jeśli będzie trzeba, odbierze życie, ale nie pozwoli, żeby Nebile cierpiała tak jak ona i stoczyła się w ciemną pustkę, w którą sama wpadła.
Kiedy Ali Czelebi zrozumiał, że zostanie sam na sam z dziewczyną, podbiegł i uchylił zasłonę oddzielającą część, w której spał padyszach. Hatidże zobaczyła, że ktoś siedzi przy ojcu i czyta Koran. Hasan Dżan zaś klęczał i cicho płakał. Ali Czelebi dał im znak, żeby wyszli. Hodża dokończył ostatnie wersy i obaj opuścili namiot.
Hatidże rozejrzała się po wnętrzu. Uderzył ją pewien zapach – ciężki i przytłumiający wonie unoszące się z aromatycznych kadzideł roztaczających wokół cieniutką zasłonę dymu. To był odór ropy.
Podeszła i stanęła przy łożu ojca. Tęsknie na niego spojrzała. Miała ochotę objąć go, zawołać: „To ja!”, płakać, opierając głowę na jego piersi, ale nic takiego nie zrobiła. Była w stanie tylko stać i patrzeć, jakby była obca.
„Śpi”, domyśliła się.
Nagle zdziwiła się.
Czy to był orzeł pól bitewnych Selim Chan, który siał postrach na dwóch kontynentach, szedł jak burza przez egipskie pustynie, Mameluków i Safawidów? Czy ten blady, wychudzony mężczyzna był sułtanem Selimem Groźnym, przed którym na równinie Çaldıran uciekł szach Ismail, pozostawiając swój tron, który pokonał Al-Ashrafa al-Ghawriego pod Mardż Dabik, Dżanberdiego Al-Ghazali pod Ar-Rajdanijją, Tumanbaja na pustyni w Gazie i który zasiadł na tronie w Kairze?⁴ Przez chwilę Hatidże miała szaleńczą ochotę krzyknąć: „Wstań! Wstań, bohaterski sułtanie! Wstań, ty, który chwyciłeś sztandar islamu i przyniosłeś go do serca Imperium Osmańskiego! Wstań, największy z rodu Osmana, o najdzielniejszy! Wstań, niezrównany dowódco, który zdobyłeś to, co święte! Wstań i przypasz szablę! Czy to właściwe tak leżeć, kiedy państwo czeka na twoją służbę?”.
Nie, to nie było właściwe. „Przeklęte zasady – żachnęła się w duchu Hatidże. – Nie przystoi ci tak leżeć!”.
Oczy orła, w które nikt nie miał odwagi spojrzeć, były zamknięte. Tak bardzo się zestarzał, odkąd widziała go po raz ostatni. Tymczasem miał dopiero pięćdziesiąt lat. Podczas swojego ośmioletniego panowania dotarł tam, gdzie nie udało się dotrzeć wielu władcom, zatknął sztandar Imperium Osmańskiego z trzema półksiężycami w miejscach, o których wielu nawet się nie śniło.
Hatidże nie wytrzymała dłużej.
– Ojcze?
Była pewna, że wyszeptała to słowo, ale dla niej było jak krzyk.
Nie poruszył się.
– Ojcze, to ja.
Selim się nie poruszył.
– To ja, twoja córka, Hatidże. Twoja królowa Tomyris.
Nic się nie zmieniło. Sułtan Selim spał.
– Otwórz swoje orle oczy.
Coś stanęło jej w gardle. Zakryła usta, żeby stłumić szloch.
– Hatidże…
„Czy to naprawdę się stało?”.
Szept! Dobry Boże! Jego powieki drgnęły. Głos był tak cichy, że nie była pewna, czy rzeczywiście go słyszała.
– Ojcze?
– Jechaliśmy do ciebie, Hatidże.
Tym razem zyskała pewność. Słyszała go.
– Nie mogłyśmy się doczekać. Przyjechałyśmy do ciebie, ojcze. Chciałyśmy przywitać naszego czcigodnego padyszacha.
– Co zrobić? Siły wystarczyło nam, żeby dotrzeć tylko tutaj. – Na chwilę jego twarz ścisnął ból. – Jednak… wiedzieliśmy, że nasza córka pospieszy do nas.
Z wielkim trudem wypowiadał każde słowo.
– Nie przemęczajcie się.
Nagle ojciec otworzył oczy. Miała wrażenie, że cierpienie na jego twarzy na chwilę zniknęło.
– Hatidże?
– Słucham, panie.
– Ojcze… – Jego głos przeszedł w szept. – Nawet jeśli na to nie zasłużyliśmy, chcemy, żebyś mówiła do nas „ojcze”. Przynajmniej teraz.
Hatidże z miłością ujęła rękę padyszacha między swoje dłonie.
– Ojcze, jesteście moim ojcem dzielnym jak lew. Wczoraj, teraz i na zawsze.
Nagle przygryzła wargi, zdając sobie sprawę, jak niewłaściwe jest nazywanie lwem kogoś, kto nie jest w stanie nawet poruszyć głową.
– Jesteśmy sami?
Hatidże zdziwiła się.
– Słucham, tato sułtanie?
– Jesteśmy sami?
– Tak.
– Wiesz, gdzie jesteśmy?
– Niedaleko jest wioska.
Twarz Selima ściągnął ból. Powoli pokręcił głową.
– Tutaj… – westchnął. – Tutaj pokonaliśmy naszego ojca Bajazyda Chana i zrzuciliśmy go z tronu, Hatidże.
Nie wiedziała, co powiedzieć. Czy los mógł być tak okrutny? „Czyżbyśmy byli przeklęci?”, przeszło jej przez myśl. Czy to przekleństwa jej dziada, stryjów i kuzynów tak w nich uderzały?
– Co za sprawiedliwość losu, Hatidże. Widziałaś? Powalił nas na równinie, gdzie pognębiliśmy naszego ojca.
Przez chwilę mruczał coś, czego Hatidże nie mogła zrozumieć. Wydawało jej się, że mówi: _„Oto, na co zasługuje ten, który odebrał życie swojemu ojcu”._ Drgnęła przerażona, ale nie miała czasu, żeby o to zapytać.
– Zbliż się i posłuchaj mnie uważnie. Nie sądzę, żebym był w stanie to powtórzyć. Córko…
Hatidże nachyliła się nad ojcem.
– Poczyniliśmy pewne przygotowania – mówił z trudem sułtan Selim. – W tajemnicy. To dalece poufne. Nikt nie może się o tym dowiedzieć. Niektóre… Niektóre są tylko w naszej głowie. Rozumiesz? Hatidże… Tylko… Jest to też po części powód naszego przybycia w te strony.
Nagle Hatidże drgnęła. Jak to? Ojciec nie przyjechał z tęsknoty za nią, żeby się zobaczyć, ale żeby ukryć swoje sekretne plany?
Selim odczytał wyraz twarzy córki. Próbował się uśmiechnąć, a nawet unieść rękę i pogłaskać ją po policzku, ale mu się nie udało. Jego twarz ponownie ściągnął ból.
– Nie gniewaj się. – Spomiędzy jego warg wydobył się jękliwy szept. – Tak należało zrobić, królowo Tomyris.
– Nie przemęczajcie się.
Ponownie nachyliła się nad ojcem. „Królowa Tomyris, tak?”.
– Muszę to powiedzieć. Nie mamy zbyt wiele czasu. Jesteśmy u kresu naszej drogi. To, czego nie doprowadziliśmy do końca, musi dokończyć nasz syn.
– Ojcze! – Hatidże próbowała zasłonić ręką usta sułtana.
Selim ostatkiem sił oswobodził się spod jej dłoni.
– Każdy rodzi się i umiera. Królowa Tomyris dobrze o tym wie. _To państwo jest wieczne, ale nie jego sługa._ Niech trzymają naszą śmierć w tajemnicy, dopóki czcigodny padyszach sułtan Sulejman chan nie przypasze szabli i nie zasiądzie na tronie.
Zamilkł, żeby nabrać powietrza. Oddychał z coraz większą trudnością. Jego pierś unosiła się i opadała jak miech kowalski.
– Wielki wezyr posłał do naszego syna pięciu konnych. Każdy z nich pojedzie do Seruhanu inną drogą, żeby piąty dotarł na miejsce, jeśli czterem pozostałym coś się stanie. Sulejman musi natychmiast udać się do stolicy. Tron nawet przez jeden dzień nie może być pusty, Hatidże. Rozumiesz to? Nie może.
– Ojcze, ale… – Nagle na twarz padyszacha spadła pojedyncza kropla. Córka obmywała oblicze sułtana Selima swoimi łzami. – Tatusiu…
– Teraz, posłuchaj. Powiem ci najważniejszą rzecz. Nachyl się.
Hatidże zrobiła to, co polecił jej ojciec. Jej ucho niemal dotykało jego warg. Kiedy padyszach szeptał, ona słuchała z uwagą i niedowierzaniem.
– Zrozumiałaś? – zapytał w końcu sułtan.
– Tak.
– Weź je. Zrozumiałaś, gdzie są, prawda? Weź je, przeczytaj i daj Sulejmanowi. Niech pozna nasze słowa, zamierzenia i cele. Jeśli uzna to za przysięgę daną ojcu, zrobi to, co należy. Jeśli zaś uzna, że podąży własną drogą, takie będzie jego prawo jako sułtana. Niech będzie, jak zdecyduje. Niech to zostanie pomiędzy synem Selima Chana, sułtanem Sulejmanem, który wstąpi na tron, a jego siostrą sułtanką Hatidże. Dobrze?
– Ojcze… – jęknęła Hatidże.
Mogła jedynie płakać. Los odbierał jednego z dwóch mężczyzn jej życia. Z każdą chwilą ojciec był coraz słabszy.
– Jeszcze jedno – powiedział Selim. – Za moim pasem jest niewielka kartka. Weź ją.
Hatidże wyciągnęła zza ojcowskiego pasa skrawek papieru.
– Dobrze – mruknął Selim. – Daj ją mojej żonie, sułtance Hafsie, kiedy razem z naszym synem przybędzie do stolicy. Niech w szczęściu i pomyślności odgrywa rolę _sułtanki valide_.
Przez chwilę chciała rozwinąć zwój i go przeczytać.
– Nie teraz – odezwał się jej ojciec. Pomimo całego cierpienia próbował się wyprostować, żeby ją powstrzymać. Hatidże zamknęła list w dłoni. Sułtan Selim z jękiem opadł na posłanie. – Później. Później, kiedy to się skończy… – Spojrzał na nią gasnącymi oczami. – Zbliż dłoń do moich ust, Hatidże.
Nagle poczuła na dłoni rozpalone gorączką wargi ojca. Wszystko w niej zajęło się ogniem. „Nie!”, wykrzyknęła w duchu.
Padyszach całował jej dłoń. Był to pożegnalny pocałunek, prośba o wybaczenie, a może pocałunek pojednania z córką.
– Dzięki Ci, Boże – jęknął. – Dałeś swojemu słudze tyle życia, żeby doczekał wybaczenia naszej córki. W końcu pozwoliłeś nam być ojcem naszej Hatidże. Nie ma już nic ważniejszego, nic wyższego dla Twojego sługi Selima. Jestem gotów. Możesz teraz wziąć to, co mi powierzyłeś.
Utkwił oczy osnute cieniem śmierci w Hatidże. Dopiero teraz zrozumiał, skąd ta wilgoć na jego twarzy. Jego córka płakała. Łzy płynęły jej z oczu jak deszcz. Koiły trawiącą go gorączkę. „Boski deszcz”, przemknęło mu przez myśl.
– _Nie płacz_ – szepnął. – _Królowa Tomyris nie płakała. Sułtanka Hatidże też nie może płakać._
Jakby brakowało mu powietrza. Walczył o każdy oddech.
– Teraz idź. Daj Sulejmanowi Adze to, co ci powiedziałem. Idź. Nie chcę, żebyś widziała, jak umieram. Zapamiętaj mnie na zawsze jako Selima Groźnego, o czarnych brwiach, oczach sokoła, orlim spojrzeniu i podkręconym wąsie, którego gniew jest po tysiąckroć gorszy od bicza. Tak będzie lepiej. Idź. Jedź prosto do stolicy.
Hatidże delikatnie uniosła rękę ojca, za którym tak tęskniła. Obsypała jego dłoń pocałunkami. Wyprostowała się. Ucałowała jego policzki, które obmyła swoimi łzami.
– Selimie Chanie – szepnęła – dopóki ta dusza będzie trwać w tym ciele, Hatidże zawsze będzie pamiętała cię jako jedynego, ukochanego ojca.
W tej samej chwili zobaczyła łzy w jego oczach.
Sułtan Selim płakał.
– Idź.
Nagle ich dłonie się rozdzieliły. Hatidże po raz ostatni spojrzała na ojca. Pragnęła ujrzeć na jego twarzy najmniejszy uśmiech. „Boże – modliła się. – Proszę, w tej ostatniej chwili rozjaśnij jego twarz uśmiechem. Takim go do siebie zabierz. Nie odmawiaj mojemu ojcu swojego raju”.
Rozległ się świst bicza i czterokonny powóz ruszył do stolicy, kołysząc się na wszystkie strony.
Hatidże nawet nie zauważała wstrząsów, które miotały nią na boki, a w większości sprawiały, że prawie uderzała głową w sufit.
Nebile siedziała naprzeciwko niej. Z oczu dziewczyny wciąż płynęły łzy. Kiedy Hatidże wyciągnęła rękę, żeby je otrzeć, poczuła ból prawej dłoni. Od jej ściskania paznokcie wbiły się w skórę. Gdy otworzyła dłoń, ujrzała niewielki skrawek papieru, który wyjęła zza pasa ojca. Zapomniała o nim.
Próbowała się uśmiechnąć do Nebile patrzącej na nią przez rzęsy mokre od łez.
– Nie płacz, dziecko.
– Ale… ale ty płaczesz, moja sułtanko.
Naprawdę płakała? Nawet nie zdawała sobie z tego sprawy. Czuła tylko ból.
– Posłuchaj, ja też już nie będę płakać. Widzisz? – Znów próbowała się uśmiechnąć. – Dobrze? Już koniec. Mamy przed sobą długą drogę. Spróbuj się chwilę przespać.
Nebile pokręciła głową.
– Nebile nie może spać, dopóki nie zaśnie moja sułtanka.
Hatidże nic nie odpowiedziała. Przymknęła oczy. Musiała jak najszybciej dotrzeć do Nowego Pałacu. Musi wziąć list ojca, który ma przekazać Sulejmanowi, zanim ktokolwiek go znajdzie.
Na chwilę przed jej oczami pojawili się Sulejman Aga i matka. Obraz twarzy dwojga ukochanych ludzi zdawał się koić jej ból.
Powoli rozłożyła kartkę, którą miała w dłoni.
Najdroższa córko!
Kiedy wczoraj w nocy bóle nieco ustały, myślałem o swoim życiu. O tym, co zrobiłem i czego nie zrobiłem, a może nie zdołałem zrobić… Sulejmanowi, Tobie, mojej żonie, matce mojej córki sułtanki. „Ach, Hafso – jęknąłem. – Ach, moja pełna poświęcenia, gazelooka Hafso”. Z moich ust wydobył się bejt:
Kiedy przed moją potęgą drżały nawet lwy,
Los sprawił, że stałem się niewolnikiem tych gazelich oczu.
Przekaż te słowa jako ostatnie pozdrowienie od Selima dla jego żony, moja sułtanko Hatidże.
Nagle Hatidże przestała się powstrzymywać i wpadła w rozpacz.
Nebile zerwała się z miejsca i usiadła przy niej.
– Moja sułtanko. – Schowała głowę w zagłębieniu jej szyi. – Nie płacz, moja najdroższa sułtanko. Nie płacz.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1. Çorlu – miasto tureckie w Tracji, w rejonie morza Marmara. W okolicach Çorlu miała miejsce pierwsza w historii Imperium Osmańskiego bitwa między ojcem a synem – sułtanem Bajazydem II a księciem Selimem, w której zwyciężył Selim (wszystkie przypisy pochodzą od tłumaczki).
2. Powstania Dżelali to określenie buntów ludowych i janczarów, które miały miejsce w XVI i XVII wieku, spowodowanych pogorszeniem się sytuacji społeczno-ekonomicznej na ziemiach Imperium Osmańskiego. Swoją nazwę wzięły od nazwiska przywódcy pierwszego takiego buntu w 1519 roku, którym był Bozoklu Şeyh Celâl. (Właśnie o tym wydarzeniu jest mowa w książce).
3. Mowa tu o Jerozolimie.
4. Wymienia się tu miejsca kolejnych bitew, gdzie odbyły się walki Turków (pod wodzą Selima I) z Mamelukami, zakończone zwycięstwem Selima i przyłączeniem Egiptu do Imperium Osmańskiego oraz uznaniem zwierzchnictwa tureckiego w Syrii.
5. Chociaż janczarzy stanowili trzon wojsk pieszych i wojsk lokalnych w poszczególnych garnizonach Imperium Osmańskiego, to byli prawdziwym utrapieniem dla panującego. Byli formacją na tyle silną, że mogli obalić władzę sułtana. W rezultacie legalnym władcą pozostawał ten z pretendentów do tronu, któremu udało się opanować stolicę, skarbiec, archiwa i uzyskać poparcie janczarów.
6. W Turcji Selim I znany jest pod przydomkiem Okrutny.