- W empik go
Teoria socjalizmu i kapitalizmu - ebook
Teoria socjalizmu i kapitalizmu - ebook
Teoria socjalizmu i kapitalizmu to zwięzła, logiczna i druzgocąca krytyka wszelkich odmian socjalizmu. Autor, uczeń Rothbarda, analizuje, jak zmienia się struktura bodźców, kiedy pojawiają się różne rodzaje systemowej ingerencji w prawa własności. Ponadto buduje system etyczny w oparciu o aksjomat argumentacji i dowodzi, że jedynym możliwym do obrony na gruncie moralności systemem społeczno-gospodarczym jest kapitalizm, oraz pokazuje, jak mógłby funkcjonować czysto wolnorynkowy system społeczno-gospodarczy.
Opinie o książce:
Następny istotny krok w formułowaniu właściwej definicji socjalizmu uczynił Hans Hermann Hoppe (…), wykazując, że podstawową cechą socjalizmu jest oparcie się na zinstytucjonalizowanej agresji albo instytucjonalnym naruszaniu prawa własności. Jego definicja jest bardziej dynamiczna i dzięki temu bardziej praktyczna niż definicja tradycyjna. Nie mówi się w niej o istnieniu lub nieistnieniu jakichś praw własności, ale o instytucjonalnym, a więc zorganizowanym i powtarzalnym stosowaniu przymusu lub fizycznej przemocy wobec prawa własności.
Jesús Huerta de Soto
Dokonując błyskotliwego przełomu w filozofii politycznej w ogólności i libertarianizmie w szczególności, Hans Hoppe rozwiązał słynną dychotomię między sądami typu „jest” i sądami typu „powinno się” – między faktami i wartościami – która dręczyła filozofów od czasów scholastyków i sprawiła, że współcześni libertarianie znaleźli się w przykrym impasie. Co więcej, Hoppe z powodzeniem przedstawił radykalne argumenty za prawami anarchokapitalistycznymi (lockowskimi) w sposób niemający precedensu. W porównaniu z nimi moje stanowisko prawnonaturalne wygląda mizernie. (…) Hoppe rozwiązał odwieczny problem przedstawienia uogólnionej etyki dla ludzkości.
Murray N. Rothbard
Spis treści
Od tłumacza
Podziękowania
ROZDZIAŁ 1
Wprowadzenie
ROZDZIAŁ 2
Własność, kontrakt, agresja, kapitalizm, socjalizm
ROZDZIAŁ 3
Socjalizm typu sowieckiego
ROZDZIAŁ 4
Socjalizm typu socjaldemokratycznego
ROZDZIAŁ 5
Socjalistyczny charakter konserwatyzmu
ROZDZIAŁ 6
Socjalistyczny charakter inżynierii społecznej oraz podstawy
analizy ekonomicznej
ROZDZIAŁ 7
O etycznym uzasadnieniu kapitalizmu oraz o tym, dlaczego
socjalizmu nie można obronić na gruncie moralności 1
ROZDZIAŁ 8
Socjopsychologiczne podstawy socjalizmu, czyli teoria państwa
ROZDZIAŁ 9
Produkcja kapitalistyczna i problem monopolu
ROZDZIAŁ 10
Produkcja kapitalistyczna i problem dóbr publicznych
Bibliografia
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: | brak |
ISBN: | 978-83-65086-00-6 |
Rozmiar pliku: | 6,8 MB |