- W empik go
To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach - ebook
To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach - ebook
Grzegorz to dzieciak w skórze dorosłego mężczyzny, Michał uprawia seks z prostytutkami, ale uważa, że nie zdradza żony. Paweł z masturbacji zrobił łatwo dostępny sposób na szybki relaks. Marzena nigdy nie nauczyła się odczuwać podniecenia, za to świetnie nauczyła się je udawać. Radek bardziej niż żonę kocha jej stopy. Paulina w seksie chce być kimś innym.
"To tylko seks?" to kilkanaście historii z życia wziętych, rozebranych na czynniki pierwsze przez kobiety - seksuolog Annę Golan i dziennikarkę Justynę Majewską. Jest o stawianiu w łóżku granic i o tym dlaczego czasem lepiej burzyć mury. O tym gdzie w sypialni kończy się normalność i o tym czy w ogóle istnieje tam jakaś normalność i . O tym, że dzieci zgaszą ogień między rodzicami tylko, jeśli oni na to pozwolą i o tym, że w powiedzeniu o "maślanych oczach" jest więcej prawdy niż sądzisz. Czytając tę książkę zdziwisz się wiele razy. Najbardziej samym, samą sobą. Nie nauczysz się z niej nowych technik i pozycji, ale zrozumiesz dlaczego czasem warto włączyć kanał dla dorosłych.
Ciekawa książka. Jej lektura wciąga a sprzyja temu przystępność, lekkość i bogata treść. Dobrze napisana. Przeplatają się w niej trzy rodzaje narracji. Pierwsza to historie z życia wzięte, opisujące złożone relacje partnerskie i seksualność kolejnych osób. Ta część ma duże walory literackie. Każda z opisanych historii przypomina terapeutom podobne sytuacje z ich praktyki zawodowej a dla nie-terapeutów może być wciągającą podróżą w biografie wielu osób (...).
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog (cała recenzja w książce)
Ta książka jest bardzo potrzebna. To skarbnica wiedzy o obu płciach - tej popartej doświadczeniem i tej z naukowych badań. Takiej, co obala stereotypy i takiej, która tłumaczy różnice. A wszystko po to, byśmy świadomiej podchodzili do relacji, związków, seksu. By unikać rozczarowań, by (wydające się na początku drobnymi, a nawet uroczymi) różnice charakterów nie stały się po jakimś czasie motywem dla policji…
Beata Tadla, dziennikarka
Anna Golan i Justyna S. Majewska w kilkunastu prawdziwie kobiecych rozmowach pokazują, jaki wpływ na nasze życie ma to, co dzieje się w naszych łóżkach. To nie jest kolejny poradnik o seksie. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć o nim czegoś więcej"
Magdalena Bury, dziennikarka HelloZdrowie.pl
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66242-53-1 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ciekawa książka. Jej lektura wciąga, a sprzyjają temu przystępność, lekkość i bogata treść. Dobrze napisana. Przeplatają się w niej trzy rodzaje narracji. Pierwsza to historie z życia wzięte, opisujące złożone relacje partnerskie i seksualność kolejnych osób. Ta część ma duże walory literackie. Każda z opisanych historii przypomina terapeutom podobne sytuacje z ich praktyki zawodowej, a dla nie-terapeutów może być wciągającą podróżą w biografie wielu osób.
Drugi typ narracji to dialogi dwóch kobiet nawiązujące do wyżej wspomnianych historii z życia wziętych, ale będące bodźcem do refleksji, uogólnień, interpretacji. Przez pewien czas zastanawiałem się, czy nie byłoby lepiej, aby rozmowa była prowadzona przez kobietę i mężczyznę. Skoro w tej książce tak wiele uwagi poświęca się psychologii różnic płciowych, płeć dyskutantów może być istotna. W miarę dalszej lektury nie miało to już dla mnie znaczenia. Być może dlatego, że trzeci typ narracji polega na prezentacji wyników badań naukowych. To świetny pomysł na ubogacenie tej książki o warsztat naukowy cenionych na świecie i w Polsce badaczy. Mam tylko jedną uwagę: zalecam większy dystans wobec wyników badań populacyjnych. Wynika to z faktu, że część respondentów nie udziela odpowiedzi na pytania, a inni odpowiadają tak, jak się od nich oczekuje.
Każdy Czytelnik wybierze to, co go najbardziej interesuje, co wiąże się z jego osobistymi problemami z własną seksualnością i w relacjach partnerskich. I w tym przypadku ta książka z pewnością pomoże na przykład w radzeniu sobie z dysfunkcjami seksualnymi, rozbieżnościami w poziomie libido w związkach. Wielu Czytelnikom książka umożliwi poznanie specyficznych aspektów seksualności, na przykład świata fantazji i marzeń erotycznych, fetyszyzmu, pogranicza parafilii itd. Bardzo interesująco został opisany przebieg tańca godowego u obu płci. Wyśmienita lektura.
Na jeszcze jeden walor tej książki zwracam uwagę: dystansowanie się wobec skrajności, jakimi są stereotypy płci, seksizm, tradycyjny model patriarchalny i walczący z mężczyznami typ feminizmu. Tu wybrano metodę złotego środka.
Na szczególne uznanie zasługuje zakończenie tej książki. Narracja jest wyważona, ma optymistyczny wydźwięk, jeśli chodzi o ocenę natury relacji między płciami.
Prof. Zbigniew Lew-StarowiczWstęp
…No bo właściwie co to jest ten cały seks? Kiedy się zaczyna? Dopiero w sypialni czy może dużo wcześniej? Może już wtedy, gdy on proponuje ci pierwszą wspólną kawę albo kiedy ona się zbliża, by strząsnąć niewidzialny pyłek z twojej marynarki i czujesz zapach jej perfum? Może to już ten taniec godowy, kiedy ona bawi się włosami, odsłaniając szyję, a on rozmawiając z nią, wkłada ręce do kieszeni i lekko wypycha do przodu biodra?
Seks zaczyna się dużo wcześniej, zanim on przyciśnie cię do biurka czy zgasi światło w sypialni. Zanim w ogóle pomyślisz, że może do niego dojść, twoja głowa, emocje i gesty już odgrywają pierwszy odcinek telenoweli, która albo nigdy cię nie wciągnie, albo z zapartym tchem będziesz czekać na jej kolejny sezon.
Oczywiście możesz zredukować seks do biologicznej potrzeby i technik, ale jeśli chcesz go zaznać naprawdę, potrzebujesz otwartości, świadomości siebie, swojego ciała… i odwagi. Udawanie to ucieczka przed wejściem na ścieżkę rozwoju osobistego, a może nawet duchowego… I, mówiąc szczerze, strata czasu. Znacznie więcej zmarnujesz go na cierpienie związane z oszukiwaniem siebie i partnera niż na poznanie swoich i jego lub jej potrzeb i słabości. Dziwi cię to? Czytając tę książkę, zdziwisz się pewnie jeszcze wiele razy. Najbardziej sobą. Przecież człowiek składa się z niezliczonych wątpliwości, kompleksów, krzywd, tych, o których po chwili zapominamy i tych, które zostawiają blizny na całe życie, ale też szans, niepowtarzalności, piękna, okazji. Jesteśmy naprawdę ciekawą mieszaniną i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Trzymasz w dłoniach historie, które rozgrywają się za ścianami naszych mieszkań. Historie, często wstydliwe, takie, z którymi przychodzi się do terapeuty. Historie o tym, dlaczego jedna połowa twojego łóżka wciąż jest zimna albo dlaczego co rano na poduszce obok widzisz inną twarz. Także o poszukiwaniu spełnienia, o zrozumieniu i – naprawdę często – z happy endem. To opowieści charakterystyczne dla jakiegoś problemu, inspirowane przeżyciami pacjentów gabinetów seksuologicznych. Często to także nasze nasze własne doświadczenia. Włożyłyśmy jednak wiele starań, by żadna z historii, które znajdziesz na dalszych stronach, nie była o życiu konkretnej osoby. Zmieniałyśmy dane, fakty, łączyłyśmy wątki i z pewnością żadna z osób, które mają odwagę szukać pomocy seksuologicznej, nie zostanie w nich przez nikogo rozpoznana. Co nie zmienia faktu, że właściwie każdy z nas może przejrzeć się w tych opowieściach jak w lustrze…
Anna i Justyna
P.S.
W wielu miejscach powołujemy się na badania, także populacyjne, te jednak warto traktować z pewną rezerwą. Jak zauważa prof. Zbigniew Lew-Starowicz, nie można wykluczyć, że pewien odsetek badanych, nawet w anonimowych ankietach, będzie odpowiadać tak, by spełniać społeczne oczekiwania.