- promocja
Tożsamość - ebook
Tożsamość - ebook
Poczucie tożsamości jest bardzo ważne dla każdego z nas, ale właściwie skąd wiemy, kim jesteśmy?
W jaki sposób kształtuje się tożsamość i czemu służy?
Czy poczucie własnej tożsamości można budować na podstawie wspomnień?
Kiedy zamiast słowa Ja pojawia się słowo My?
Dlaczego odczuwamy przynależność do tej, a nie innej grupy ludzi i jakie są tego konsekwencje?
Te oraz inne pytania towarzyszyły kolejnej serii spotkań z cyklu Bliżej Psychologii, podczas których ujawniła się cała złożoność tej problematyki. Zapisom rozmów zawartym w tym tomie tradycyjnie już towarzyszą znakomite eseje autorstwa zaproszonych gości, które stanowią źródło nie tylko wiedzy, ale też inspiracji do własnych poszukiwań i refleksji. Niektórzy zapewne skoncentrują się na tym, co nas od siebie różni, być może jednak warto przyjrzeć się także podobieństwom. To one przecież zbliżają nas do siebie.
Wiesław Łukaszewski - wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, w latach 1993–2003 przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, obecnie członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Pomysłodawca i współautor dwóch tomów Bliżej Psychologii „Manipulacje” (2009) oraz „Namiętności. Miłość-władza-ryzyko” (2011).
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62122-62-2 |
Rozmiar pliku: | 1,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WIESŁAW ŁUKASZEWSKI
Wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również psychologia motywacji. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od paru lat współpracuje też z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor kilku znakomitych książek, między innymi: Wielkie pytania psychologii (2003), Wytrwałość w działaniu (wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską; 2006) oraz Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią (2010).
DARIUSZ DOLIŃSKI
Jeden z najwybitniejszych polskich psychologów społecznych. Autor licznych artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach psychologicznych w Polsce i za granicą. Znawca wpływu społecznego i psychologii reklamy, twórca wielu odkrywczych teorii z zakresu psychologii społecznej oraz psychologii emocji i motywacji. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, pracownik Instytutu Psychologii PAN. Autor wielu książek, między innymi Psychologii wpływu społecznego (2000), Psychologicznych mechanizmów reklamy (2003) oraz Technik wpływu społecznego (2005).
ALEKSANDRA FILA-JANKOWSKA
Psycholog poznawczy i społeczny, swoją przygodę z nauką rozpoczęła jednak od studiów matematycznych. Adiunkt na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Autorka licznych artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach psychologicznych. Zajmuje się nieuświadamianymi obszarami postaw i samooceny, a także ich wpływem na funkcjonowanie człowieka. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się również procesy emocjonalne i motywacyjne. Autorka książki Samoocena autentyczna – co ukrywany sami przed sobą (2009).
TOMASZ MARUSZEWSKI
Wybitny autorytet w dziedzinie psychologii poznawczej oraz psychologii emocji i motywacji. Jeden z głównych badaczy zjawiska aleksytymii i pamięci autobiograficznej w Polsce. Publikuje w prestiżowych periodykach naukowych. Znawca tematyki psychomanipulacji i wpływu społecznego oraz psychologii poznawczej. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek PAN. Współpracuje z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor wielu znakomitych książek i podręczników: Psychologia poznania (2001), Pamięć autobiograficzna (2005), Wokół psychomanipulacji (red. wspólnie z Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą; 2003).
AGNIESZKA NIEDŹWIEŃSKA
Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat prowadzi badania nad pamięcią autobiograficzną, zniekształceniami pamięci oraz pamięcią prospektywną. Publikuje w „Memory”, „Applied Cognitive Psychology”, a także w innych czasopismach krajowych i zagranicznych. Otrzymała Nagrodę Premiera RP za rozprawę habilitacyjną Poznawcze mechanizmy zniekształceń w pamięci zdarzeń (2006). Jest członkiem Komitetu Psychologii PAN oraz Society for Applied Research in Memory and Cognition. Dwie monografie pod jej redakcją, Samoregulacja w poznaniu i działaniu (2008) oraz Poznaj samego siebie (2009), zostały wyróżnione w konkursie czasopisma „Charaktery” na najlepszą książkę psychologiczną.
PIOTR OLEŚ
Psycholog osobowości, profesor zwyczajny w KUL i SWPS; przewodniczący Komitetu Psychologii PAN, członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów; redaktor naczelny „Roczników Psychologicznych”; laureat programu „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2006–2010). Prowadzi badania na temat dialogów wewnętrznych, systemu znaczeń osobistych, systemu Ja i tożsamości oraz przemian osobowości w ciągu życia i orientacji pozytywnej. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą, a także monografii: Psychologia przełomu połowy życia (2000), Wprowadzenie do psychologii osobowości (2009) i Psychologia człowieka dorosłego (2011; książka wyróżniona w konkursie Teofrasta w 2011); współredaktor książki Dialog z samym sobą (2011). Międzynarodowy konsultant konfrontacji ze sobą i specjalista psycholog kliniczny.
TOMASZ SZKUDLAREK
Pedagog, kieruje Zakładem Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych UG, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Jego prace poświęcone są współczesnej filozofii polityki, kultury i edukacji (wszystkie te obszary autor pojmuje jako praktyki formowania tożsamości). Uczestniczył także w projektach badawczych dotyczących współczesnego uniwersytetu. Jego zainteresowania poza nauką są dość typowe: góry, kajaki, muzyka i tym podobne. Mimo szacunku do wina woli piwo.Tożsamość osobista i społeczna – płynna czy określona?
Wprowadzenie
Dostępne w wersji pełnej
Wyzwanie tożsamościowe i geneza tożsamości
Dostępne w wersji pełnej
Społeczny wymiar tożsamości
Dostępne w wersji pełnej
Tożsamość płynna i wielopostaciowa
Dostępne w wersji pełnej
Tożsamość jako historia życia
Dostępne w wersji pełnej
Skutki zagrożonej tożsamości
Dostępne w wersji pełnej
Konkluzja
Dostępne w wersji pełnej
Literatura cytowana
Dostępne w wersji pełnej