- W empik go
Treść kodeksu karzącego polskiego dla użytku tak mieszkańców, jakoteż kandydatów na egzamina prawne sposobiących się - ebook
Treść kodeksu karzącego polskiego dla użytku tak mieszkańców, jakoteż kandydatów na egzamina prawne sposobiących się - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 239 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W Drukarni J. Dietrych przy ul. Kr. Przedm… nr 385
Prawo Karne dzieli się na 3 księgi; pierwsza obejmuje zbrodnie, i kary za nie; druga występki, i kary za nie; trzecia przewinienia i kary policyjne. (7)
Czyn prawem zakazany, (1) również opuszczenie czynu prawcmnakazanego,(2) jest przestępstwem, które pociąga karę i obowiązek wynagrodzenia szkody. (3) Przestępstwa dzielą się:
I) Na zbrodnie pociągające kary główne, (4) to jest: smierć, więzienie warowne na całe życie lub od 10 do 20 lat, więzienie ciężkie od lat 3 do 10. (5)
(*) Liczba w nawiasie oznacza wszędzie artykuł kodeksu.
II) Na przestępstwa, pociągające kary poprawcze, jako to: zamkniecie w domu poprawy od dni 8 do lat 3, areszt publiczny od dni 8 do lat 3, kara pieniężna od 40 do 2.000 złp, kara cielesna od 16 do 120 rózg. (5)
III) Na przewinienia policyjne, za które są kary policyjne, to jest: pieniężna do 40 zł, areszt policyjny lub domowy do dni 8, kara cielesna do IG rózg.(5) Każde przestępstwo takiej karze ulegnie, do której księgi kar wyraźnie stosować się będzie. (G) Niewiadomość prawa niewymawia nikogo. (8) Karę ponosi tylko sam przestępca, kary jednak pieniężne spadają na sukcessorów jego majątku. (9. 44)
Karom kodeksu polskiego, ulegają nawet Polacy za granicą przewiniający; (10) cudzoziemcy za przestępstwa w Polsce spełnione, (11) lub nawet i za granicą jeśli te dotyczą Rządu K. P. albo monety polskiej, (12) za inne zaś przestępstwa, cudzoziemiec będzie władzom swoim wydany, a gdy odebranie go nie-nastąpi* będzie osądzony albo podług praw polskich, jeśli są łagodniejsze, lub tez prawem tego kraju av którym przewinił. (13)
W ojskowi, za przestępstwa swej służby, sądzeni beda kodeksem wojskowym;– za inne zaś przestępstwa, za zbrodnie i występki takie, których kodeks wojskowy nie obejmuje, oddani będą przez najwyższą komendę pod sąd karzący cywilny – kary policyjne wymierzać będzie na nich władza wojskowa. (14)
Posłowie, osoby diplomatyczne mocarstw zagranicznych, i osoby orszak ich składające, jeśli są z tegoż kraju co i poselstwo, karom Kodeksu polskiego nie ulegają. (15)
KSIĘGA 1sza
ZBRODNIE.
O ZBRODNIACH W OGÓLNOŚCI.
(16) Zbrodnia jest tylko w tenczas, gdy ją zły zamiar zewnętrznemi czynami okazany (26) poprzedzi, i gdy zły skutek łatwo mógł być przewidzianym; – myśli złe uważają się za zły zamiar wówczas, kiedy w sposobie pogróżek bywają objawiane. (26) Przedsięwzięcie zbrodni, lubo niedokonane, jeśli nie z zaniechania dobrowolnego przestępcy, jest zbrodnią. (25)
(17) Czyn lub opuszczenie nie uważa się za zbrodnię, jeżeli sprawca cierpi szaleństwo lub obłąkanie–jeśli był pi – jany, nie umyślnie jednak; lub chwilowo obłąkany na zmysłach – jeśli błąd nie-dozwalał mu rozpoznać w czynie, zbrodni – jeśli czyn przypadkowo bez woli sprawcy wyniknął–jeśli przemocą, lub przez pogróżki, których żadnym sposobem odwrócić nie mogł, (19) do czynu był zmuszony.
Zbrodnia, choćby na osobie złoczyńcy, szalonego, lub na własne czyje żądanie dopełniona, za zbrodnią się uważa. (20)
Małoletni, przed skończeniem lat 15
za zbrodnię z czynu, a 18 za zbrodnię z opuszczenia wynikłą, karani być mają tylko poprawczo. (18)
Wspólnicy są ci, którzy przed, lub wśród wykonania zbrodni, jakimkolwiek sposobem onej dopomagają. (21)
Uczestnicy są ci, którzy przed, popełnieniem umawiają się z przestępcą względem korzyści, lub udzielenia mu pomocy po dokonaniu zbrodni (22).
Dającym pomoc, jest ten, kto po czynie zbrodniczym, nie wiedząc wprzód a3
o nim, daje pomoc lub korzyści ze zbra-dni szuka. (23) Hersztem, jest przestępca przewodniczący zbrodni, powagą lub innym sposobem, alboteż wykonaniem głownie kierujący. (21)
O KARACH W OGÓLNOŚCI.
Kara śmierci wykonywa się przez ucięcie głowy, lub powieszenie na szubienicy. (27) – Kobiety zawsze mieczem mają być tracone. (29) Rozbójnicy, rabusie, podpalacze i złodzieje, bywają wieszani; (29) popełniający zaś morderstwo na osobach, dla których szczególne winni obowiązki, prowadzeni będą na plac śmierci w ubiorach czarnych. (28) Kara więzienia za zbrodnie, jest dwojaka:
I) Więzienie warowne* od lat 10 do 20 lub na całe życie. (30) Skazani na nie, mieś będą głowy ogolone, ubior ochydny, kajdany ciężkie, z przykuciem w czasie roboty do taczek; łoże z tarcic bez żadnego posłania; jeść będą dwa dui ciepłą lecz nie mięsną potrawę, a trzeci dzień tylko chleb i wodę – używani do prac najprzykrzejszych o ile im zdrowie pozwoli- (31) Kara więzienia warownego może być nadto zaostrzoną: pręgierzem, piętnowanie!!!, przykuciem na łańcuchu, zamknięciem w miejscu od wszelkiego społeczeństwa odrębnem, lub wygnaniem z kraju. (31)