Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Tropy Prousta. Problemy recepcji literackiej w literaturze polskiej po 1945 roku - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2019
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
19,00

Tropy Prousta. Problemy recepcji literackiej w literaturze polskiej po 1945 roku - ebook

„Zaprezentowana rozprawa otwiera proces zapełniania dotkliwej luki w polskim literaturoznawstwie, podejmując temat niesłusznie w badaniach pomijany. Anna Jarmuszkiewicz czyni to w sposób dojrzały, metodologicznie spójny, a co najważniejsze odzwierciedlający wielowątkowość rodzimych lektur prozy autora W stronę Swanna. Buduje w dysertacji nie tylko reprezentatywny i szeroki obraz polskiej recepcji Prousta po roku 1945, ale też odnosi interesujące ją zagadnienie recepcji do kluczowych trendów nowoczesnej humanistyki, z właściwą literaturoznawstwu tendencją do przechodzenia od badań literackich do badań kulturowych. Czytając tę wielce pożyteczną rozprawę możemy się zastanawiać na ile przedstawione interpretacje potwierdzają istotę owego przejścia, a na ile podpowiadają, że nie jest ono wcale tak radykalne, jak chcieliby nieraz sądzić teoretycy”.

Z recenzji prof. dr hab. Agaty Stankowskiej (UAM)

 

„Muszę przyznać, że temat, którym zajęła się pani Jarmuszkiewicz wręcz domagał się opracowania. [...] jest on niewątpliwie ciekawy poznawczo (jak wiadomo książka Domagalskiego poświęcona obecności Prousta przed rokiem 1945 przysłużyła się do przetarcia szlaku jedynie w okresie wcześniejszym) i przede wszystkim wart wysiłku weń włożonego.

Z recenzji prof. dr hab. Anny Łebkowskiej (UJ)

 

Anna Jarmuszkiewicz – literaturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, współautorka (z A. Smywińską-Pohl) książki Odkrywanie niedostępnego. Utwory osierocone w dorobku studentów pochodzenia żydowskiego z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków 2018) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Bulletin Marcel Proust”, współredaktorka tomów naukowych Opus citatum. O cytacie w kulturze oraz Tradycja współcześnie – repetycja czy innowacja?. Zainteresowania badawcze: recepcja literacka, związki literatury i fotografii, badania nad obrazem, judaica.

Spis treści

Prolegomena. Tropy Prousta
Przyczynki metodologiczne
1. Współczesne badania nad recepcją literacką – szanse i perspektywy. Rekonesans
2. Jak można dziś rozumieć pojęcie recepcji literackiej?
Proust w literaturze polskiej po 1945 roku – interpretacje
1. Proust: źródła inspiracji. Język i lektura
2. Przekłady ostatnich tomów Prousta. Problemy ideologiczne lat 40. i 50. XX wieku
3. Proust jako gadżet literacki. Stereotypy w recepcji literackiej
4. Dwie strony? Proust według Jana Błońskiego i Michała Pawła Markowskiego
4.1. Czytelnik Prousta
4.2. Dwie strony?
4.3. Jan Błoński: „Widzieć jasno w zachwyceniu”
4.4. Michał P. Markowski: „Przez długi czas kładłem się spać wcześnie”
5. „Magdalenka” Michała Głowińskiego
5.1. Wpływ a tradycja
5.2. Magdalenka z razowego chleba – wpływ Prousta
6. Obecność Prousta w powojennych dziennikach polskich pisarzy
6.1. Iwaszkiewicz: języki istnienia
6.2. Herling-Grudziński: koncentracja doświadczenia
6.3. Lechoń: trud pisania
6.4. Gombrowicz: „Brat mój, Proust!”
6.5. Mrożek: „Proust jak James Bond”
7. „Czarny Proust.” Próba zarysu recepcji Prousta w opowiadaniach Jarosława Iwaszkiewicza
8. Ćwiczenia (z) pamięci. Subiektywizacja czasu w twórczości Marcela Prousta i Zygmunta Haupta
8.1. Czas punktowy
8.2. Pamięć i styl
9. Fotografia i pamięć post-traumatyczna. Piotr Paziński wobec Prousta
10. Reprezentacje pamięci afektywnej: Józef Czapski i Marcel Proust
11. Aforyzm w nowoczesnej powieści – Proust i Myśliwski
11.1. Aforyzm jako „mały esej”
11.2. Aforyzm w powieści
11.3. Aforyzm jako cytat
Zakończenie
Aneks: Fascynacje Proustowskie
1. „Obraz utkany z odblasków”. Proust i fotografia
2. Proust i malarstwo
2.1. „Mały kawałek żółtej ściany muru...” – Proust i Vermeer
2.2. Proust, Elstir i semantyka koloru
Nota wydawnicza
Bibliografia
Abstract
Indeks nazwisk
Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-2974-1
Rozmiar pliku: 3,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: