- W empik go
Typologiczne ujęcie zjawiska samotności - ebook
Typologiczne ujęcie zjawiska samotności - ebook
Szkic badawczo-artystyczny. Autorka dąży do integracji nauk, szuka nowych koncepcji. W 2013 r, badała zjawisko bezdomności. Stworzyła liczne szkice badawcze. Pisała o bezdomności utajonej, samotności, jaką wiązała z losem artysty czy bezdomnego. Rozbudowała teorię traumy oraz typologię samotności, wyjaśniła sposoby przeżywania stanu i uwarunkowania predyspozycyjne. Doszła do odkryć nieznanych nauce. Stworzyła ramy procesów, jakie wcześniej nie były uwzględniane.
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8104-302-1 |
Rozmiar pliku: | 1,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Istnieją w zjawisku samotności poszczególne jego obszary, ale posiada ono w sobie właściwości uniwersalne, które integrują cechy wciąż z niego wyodrębniane i nie na skutek samego różnicowania problemu, lecz podejmowania w jego obrębie badań. W Polsce rozpoczęły się one właściwie dopiero w latach 90-tych minionego stulecia i na początku XXI były i są aktualnie kontynuowane. Co prawda Marzena Bukowska uznaje ten stan rzeczy za „szczególny rozwój badań” nad samotnością w naszym kraju, a ujmuje w zaledwie paru punktach ich istotę, która sprowadza się do pytań elementarnych: jak określać dane zjawisko, jaka jest jego skala, przyczyny, możliwe konsekwencje, sposoby zapobiegania i radzenia sobie z nim. Uważać można to za dokonania i niewątpliwie pewnymi są, gdyż stawiają sobie za cel określenie fundamentów samotności.
Pedagogika zastanawia się szczególnie nad problemem samotności dzieci i młodzieży, co jest zagadnieniem innowacyjnym, że dzieli w ten sposób dane zjawisko, co niewątpliwie jest istotne, gdyż to rzadka klasyfikacja, która dokonuje rzeczywistej systematyzacji. Pedagogika bada także samotność człowieka starszego. Pyta więc jak w poszczególnych etapach życia dany problem jest przeżywany, wskazując na różnice wynikające z właściwości wieku i jego specyficznych potrzeb rozwojowych.
Darmowy fragment