Ukraina. Minibook - ebook
Ukraina. Minibook - ebook
Społeczne mini-przewodniki miesięcznika "Znak". Czy Ukraina jest państwem między Wschodem a Zachodem? Dlaczego ten kraj jest tak mocno podzielony? Co determinuje podziały? Skąd Ukraina czerpie swoje bogactwo kulturowe? Jak kształtowały się wzajemne relacje Polaków i Ukraińców? Co jest źródłem polsko-ukraińskich stereotypów. Odpowiadają Stefan Wilkanowicz i Mychajło Kirsenko | Janusz Radziejowski | Jarosław Hrycak
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-3160-3 |
Rozmiar pliku: | 2,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ukraina w europejskiej rodzinie
„Nie można zaprzeczyć, że podziały na Ukrainie są bardzo głębokie” – zaznaczył na łamach „Znaku” w 2012 roku Jarosław Hrycak. Wybitny ukraiński historyk podkreśla, że w przypadku jego państwa nie można używać takiej samej matrycy społeczno-kulturowej, jaką zwykliśmy nakładać na historię i aktualną sytuację innych krajów europejskich. Z dzisiejszej perspektywy (AD 2014) słowa Hrycaka nabierają jeszcze głębszego znaczenia. To, co dzieje się na Ukrainie od 30 listopada 2013 roku pokazuje, że naszym sąsiadem (sąsiadką) na arenie politycznej i geograficznej jest kraj niejednorodny, niehomogeniczny, będący z jednej strony syntezą Wschodu i Zachodu (jak pisał w połowie XX wieku Iwan Łysiak-Rudnicki), z drugiej chcącym się z tego połączenia (wprowadzającego w polityczny i gospodarczy impas) uwolnić. Prozachodnie czy proeuropejskie dążenia społeczeństwa ukraińskiego zostały brutalnie stłumione – rozpoczął się prawdziwy kryzys i próba sił (także zbrojnych) Ukrainek i Ukraińców, którzy 23 lata po uzyskaniu niepodległości muszą określić swoje światopoglądowe i polityczne dążenia.
Prezentujemy Państwu m.in. rozmowę Stefana Wilkanowicza z Mychajłem Kirsenką, w której myśliciele zastanawiają się nad całą siatką wpływów kulturowych, dążeń politycznych na Ukranie, znajdującej się między Wschodem a Zachodem. Możecie Państwo także zapoznać się z tekstem, objaśniającym poniekąd źródło wzajemnych obrazów i stereotypów Polaków i Ukraińców. Teksty, z których składa się minibook ukazują Ukrainę – sąsiada Polski z mało oczywistej i niezwykle rzadko omawianej perspektywy.
Życzymy inspirującej lektury!
Redakcja miesięcznika "Znak"
Ps. Wszystkim autorom i spadkobiercom praw autorskich serdecznie dziękujemy za udostępnienie tekstów do minibooków. Jednocześnie informujemy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by odnaleźć ich spadkobierców i właścicieli. Przychody ze sprzedaży minibooków nieposiadających ambicji komercyjnych, zostaną przeznaczone na kontynuowanie działalności miesięcznika „Znak”.