- W empik go
Ułamki pamiętników i dzienników historycznych. Diariusz sejmu 1767-1768 roku - ebook
Ułamki pamiętników i dzienników historycznych. Diariusz sejmu 1767-1768 roku - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 239 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Nim wspomnione zaczęły się konferencje, oświadczył JKMość jmć panu Borchowi wojewodzie inflanckiemu i jmć p. Zamoyskiemu kanclerzowi koronnemu, żeby do nich należeli, gdyż na to pozwolił książę jmć Repnin; lecz wymówił się z tego j.p. Zamoyski kanclerz tak się eksplikując: iż gdyby miał wraz z całym ministerium bywać na tych konferencjach, remonstracje ministerii mogłyby swoją znaleźć animadwersję, będąc zaś sam tylko ex ministerio, jednego refleksje żadnej by może nie miały akceptacji, a przytomność jego na konferencjach mogłaby go obwiniać w narodzie, że się do takowej dokładał rady. Co po trzy razy było j.p… kanclerzowi powtórzone i od tegoż odmówione.
Die 2do Octobris 1767
Była sesja konfederacka nad propozycjami od księcia Repnina podanymi, na której gdy jmć p. Kożuchowski cześnik i konsyliarz konfederacki kaliski reprezentował, iż konfederacja nie ma potestatem legislativam i dopraszał się, aby sienie znajdował na sesjach jmć p. Karr pułkownik wojsk moskiewskich (który od początku konfederacji nieodstępnym był księcia Radziwiłła marszałka konfederacji koronnej, jakood księcia jmci Repnina umyślnie do baczności nad każdymi jego krokami przydany); za to po skończonej późno sesji wyjeżdżającego jmć p. Kożuchowskiego przez zasadzonych żołnierzy moskiewskich na ulicy z karety wywleczono, donamiotów za pałacem księcia Repnina rozstawionych zaprowadzono i tam w areszcie przez noc przetrzymawszy, świtem przez Wisłę przeprawiono i do Radzymina, gdzie Moskwa stała, zaprowadzono. O co zachęcony od konfederatów książę jmć Radziwiłł marszałek konfederacji koronnej jeździł da księcia prymasa, ale zbyty od niego późną porą i że w cholerze książę jmć Repnin, nic nie sprawił.
Później znowu książę jmć prymas z księciem Radziwiłłem marszałkiem konfederacji koronnej, i książęciem podkomorzym koronnym znajdował się na konferencji u JKMości,. który księcia jmci Radziwiłła pierścieniem z portretem swoim udarował.
W nocy nadjechał do Warszawy jmć pan Brzostowski starosta bystrzycki, marszałek konfederacji litewskiej.
Die 3tia Octobris
Z rana zaraz jeździł książę Radziwiłł marszałek konfederacji koronnej do książęcia Repnina remonstrując uczyniony z jmć p. Kożuchowskim postępek i wyrażając, iżeby dla siebie miał się spodziewać; na co odebrał rezolucję: czyń dobrze, żebyś się podobnego przypadku ustrzegł.
Przed południem nastąpiło złączenie się konfederacji litewskiej z koronną.
O tymże czasie była audiencja publiczna u JKMości jmć księdza nuncjusza, po której JKMość zwoławszy do siebie księcia jmci Lubomirskiego marszałka w. kor., jmć p. Zamoyskiego kanclerza w. kor., Młodziejowskiego podkanclerzego w. kor., księcia jmci Czartoryskiego kanclerza w. lit., jmć p. Przezdzieckiego podkanclerzego lit., jmć p. Ogińskiego wojewodę wileńskiego, księcia jmci Czartoryskiego wojewodę ruskiego, tudzież w przytomności księcia Czartoryskiego generała podolskiego, jmć p. Branickiego łowczego kor., księcia Poniatowskiego opata, projekt aktu limity sam przeczytał. Nad czym zadumieni ministrowie, gdy w długim zostawali milczeniu, król jmć rzekł: „Gdzie rady potrzeba, milczenie miejsca mieć nie powinno”. W tym książę jmć marszałek w. kor. odezwał się, pytając JKMości, jeśliby mógł być ten projekt odmieniony albo nie? Lecz gdy król jmć oświadczył, że już i słowa w nim odmienić nie można, odpowiedział książę marszałek w. kor.: „ Nie masz więc co radzić, tylko przyznać, że jest z ostatnią zgubą narodu”. Do czego przymówił się jmć p. Zamoyski kanclerz w. kor. w ten sens: „Winniśmy narodowi naszemu objaśnienie, za czym upraszać by należało, żeby słów nie obwijając w bawełnę wyrazić naturalnie, że się postronnej ze wszystkim poddajemy potencji”. Równie in hunc sensum zdania swoje powiedzieli: książę kanclerz w. lit., a potem książę wojewoda ruski i jmć p… podkanclerzy lit., a gdy dokładniejsze jeszcze od przytomnych ministrów i senatorów na oddalenie tego projektu powtarzane były przełożenia, JKMość okazał znaczne stąd nieukontentowanie i oświadczając, iż czynił co mógł, : „Wolno czynić co się podoba, byleby nie było z większą całej ojczyzny zgubą”; wstał od stołu i zakończył konferencję. Po tej konferencji całe ministerium z okazji wjazdu jmci księdza nuncjusza u księcia jmci marszałka w. kor. na zwykłym było obiedzie, u JKMości zaś znajdowali się na obiedzie książę jmć Repnin, książę prymas, książę podkomorzy koronny i obydwa marszałkowie generalnych konfederacji. Po obiedzie w tychże osobach była u JKMości długo trwająca konferencja.
Wieczorem była sesja konfederacka, na której zaszło sancitum kasujące wszystkie kondemnaty in quibusvis subselliis na posłach wypadłe, oddalające zaś a b activitate na sejmie tych, którzy by zostawali pod kondemnatami z sądów konfederackich. A tak vigore tego sancitum nie tylko wielu posłów, ale i sam książę Radziwiłł marszałek konfederacji koronnej, lubo nie będąc posłem i mając liczne na sobie kondemnaty przez samego księcia jmci marszałka w. kor. zyskane, na sejmie zasiadali. Książę zaś Czartoryski kanclerz w. Et., jmć p. Przezdziecki podkanclerzy lit… byli ekskludowani o d sejmowania kondemnatami przez księcia Radziwiłła marszałka konfederacji koronnej w konfederacji litewskiej na nich otrzymanymi. A gdy ciż ministrowie pytali się JKMośći, jeżeli przynajmniej zasiadać w senacie będzie wolno, odpowiedział król jmć, że nawet i być w Izbie Senatorskiej nie pozwalają.
Na tejże sesji na żądanie księcia jmci Repnina proponowamo oddalenie od sejmowania wszystkich posłów, którzy zaprzysięgli swoje instrukcje i którzy by mieli przeciwne aktowi generalnej konfederacji, lecz ta okoliczność in magno motu agitowana była.
Nakazano przy tym zamiast rugów w Izbie Poselskiej odprawować się zwykłych et pro legitimatione ichmć pp… posłom lauda wszystkie oddać do konfederacji.
Zjechał na tę sesję książę jmć prymas i z woli JKMości proponował, aby per sancitum, konfederacji sejm semotis arbitris był determinowanym, zaraz jednak przeciwko temu powszechny wszczął się okrzyk.
Przed sejmem jeszcze ichmć księża biskupi, arcybiskup lwowski, biskup krakowska i kamieniecki, lubo akces, do konfederacji uczynili byli i ad acta podali, że jednak nie do upodobania księcia Repnina , mieli do siebie nalegania i pogróżki, ażeby uczyniony akces ex actis był wyjęty et in simplicem do konfederacji accessionem odmieniony. Podobnież ichmć księża biskupi kujawscy, warmińscy, przemyski, płocki, kijowski, chełmski, inflancki powodem pierwszych biskupów przed sejmem także akces sub d. 21 Augusti tu w Warszawie uczynili, którego oryginał wzięty od jmć księdza biskupa kujawskiego przez j… p… wojewodę podia – skiego, gdy od tegoż książę jmć Repnin miał sobie komunikowanym, oświadczył się być z niego niekontent, i że podać go ad acta nie pozwoli, a jeżeli innego nie uczynią, do senatu dopuszczonymi nie będą; którzy to ichmć księża biskupi zjechawszy się na sejm, a powtórzone sobie mając od księcia jmci Repnina insynuacje i kilkakrotne już trzymając umyślnie do uskutkowania w tej mierze przez księcia prymasa zwoływane konferencje, tandem tegoż dnia u księcia jmci prymasa tymże samym celem zgromadzeni, kiedy równie jak i na dawniejszych konferencjach oświadczyli, że ani konfederacji, ani akcesu nie podpiszą, deklarowane sobie mieli przez księcia jmci prymasa imieniem księcia Repnina, że od tego są wolni, byleby w mówieniu swoim ostrożność zachowali. Takowe zaś uwolnienie pochodziło najbardziej z przyczyny, aby książę prymas, jako primus in ordine, nie był w obligacji pierwszy podpisać konfederację.
W nocy koło 2000 wojska rosyjskiego przymaszerowało do pałacu księcia Repnina i w tyle za tym ulokowane, oraz warty po rogach ulic przed jego pałacem et ex opposito rozstawione.
Die 4 Octobris
Jmć pan Matuszewicz sekretarz konfederacji koronnej oświadczywszy księciu jmci marszałkowi w. kor. w domu jego, iż lubo miał dyspozycję podać in scripto intencje księcia jmci Radziwiłła marszałka konfederacji koronnej, jednak oddanie ich wstrzymując, uprasza tylko księcia jmci marszałka w. kor. imieniem księcia marszałka konfederacji koronnej, aby obesłał wszystkich posłów, żeby się u księcia marszałka konfederacji koronnej na wyznaczoną godzinę znajdowała. Książę jmć marszałek w. kor. pochwaliwszy rozsądność jmć p. Matuszewicza odpowiedział: „Żądanie księcia jmci marszałka konfederacji koronnej wielce mię dziwi, gdy znam, że to nie jest powinnością urzędu mego; jeżeli książę jmć chce wiedzieć kto poseł, niech się uda do marszałka starej laski, gdzie zaś stoją, może książę jmć powziąć uwiadomienie przez swoich dworskich, oraz onych do siebie wokować, nie przez marszałka wielkiego koronnego”.
Przyznał sam j… p. Matuszewicz nieprzyzwoitość w tym urzędowi marszałkowskiemu i że w tej mierze czynił refleksje księciu Radziwiłłowi, lecz dołożył, iż wczoraj książę jmć Repnin przysłał księcia Kaspra Lubomirskiego do książęcia Radziwiłła z żądaniem, aby koniecznie takowa do księcia marszałka w. kor. nastąpiła delegacja. Jakoż na dniu wczorajszym jeszcze w nocy był jmć p. Matuszewicz w pałacu księcia jmci marszałka w. kor., którego śpiącego zastał. A gdy tenże jmć p. Matuszewicz nie oddając, lecz tylko komunikując, dał do przeczytania księciu jmci marszałkowi w. kor. ordynaos w ten sens pojęty („z władzy urzędu mego daję ten ordynans JW. J. P. Marszałkowi W. Kor., aby mi raportował o przyjeździe i rezydencji każdego posła oraz marszałka i konsyliarza konfederacji koronnej"), książę jmć marszałek w. kor. reposuit: „Kiedy mi WMPan nie ex commisso oddajesz, ale jako przyjaciel komunikujesz, zwracam przeczytawszy, a jako jesteś wiadomy praw naszych, znasz dobrze, że urząd mój żadnych ordynansów nie odbiera, tylko od samej Rzeczypospolitej". Odchodzącemu jmć p. Matuszewiczowi ponowił książę jmć marszałek w. kor. pierwszy dany respons. –
O czym książę jmć marszałek w. kor. uczyniwszy na audiencji u JKMości relację z użaleniem ujmy prerogatywy swojej, JKMość z reprezentacją interesu tego posłał jmć pana Branickiego łowczego w. kor. do księcia Repnina, który na pokojach znajdując się, obszernie z księciem marszałkiem w. kor. rozmawiał się i od tegoż był informowanym, że to nie jest przyzwoite urzędowi jego i że tego nie wykona.
Tegoż dnia jmć pan minister szwedzki miał audiencję u JKMości, któremu deklarację króla szwedzkiego favore dysydentów oddał.
Po południu była sesja konfederacka, na której po różnych nad propozycjami od księcia Repnina podanymi tergiwersacjach żadna nie nastąpiła decyzja, tylko lauda poselskie były odbierane i przeglądane.
Późno w wieczór książę Reptrin, książę prymas, książę Radziwiłł marszałek konfederacji koronnej, książę podkomorzy koronny byli na konferencji u JKMości.
Tejże zaś nocy pałac księcia jmci Repnina znaczną liczbą wojsk rosyjskich był zmocnionym, także na dniu następującym hauptwacht z moskiewskich ludzi circiter sto był zło – żony i ten zaciągnął na dziedziniec przy samym pałacu księcia Repnina, wszystkie zaś poczty, które zwykła była trzymać gwardia Rzeczypospolitej, z prawa pro securitate posłowi moskiewskiemu zawsze wyznaczona, ściągnione były do warty przy bramie stojącej, tak dalece, że i te poczty gwardii, które przy bramie zawsze od ulicy były, a na ich miejsce stanęły poczty moskiewskie. Podobnież w bramie od tegoż pałacu naprzeciw Kanoniczek hauptwacht z kilkudziesiąt moskiewskich żołnierzy złożony stanął.
Die 5ta Octobris
Rano była sesja konfederacka, na której sancita wypadłe względem przysięgłych posłów i inne ułożono nie promulgować.
A gdy jmć p. Czaplic podkomorzy łucki, starej laski marszałek, na propozycję dworu nie chciał laski zdawać księciu Radziwiłłowi marszałkowi konfederacji koronnej, jako nieposłowi, i do zdania przyniesioną sobie odesłał nazad, stanęła na tejże sesji decyzja, aby posłowie poszli prosto do Izby Senatorskiej i obydwa marszałkowie w Izbie zasiadali i laski podnosili, chociaż jmć p. Brzostowski jako i książę Radziwiłł funkcją poselską nie byli zaszczyceni. W samej zaś rzeczy sam jmć p. Czaplic podobnie i jako koledzy jego jmć p. Poniński wojewoda poznański i Tyzenhauz podskarbi nadworny litewski, mianowani tylko w Warszawie posłami, byli na miejscu jmć pana Ryka sędziego ziemskiego inflanckiego, Hylzena wojewodzica inflanckiego i Bonisławskiego, którzy in loco obranymi et in laudo wyrażonymi znajdowali się. A lubo chciano ten sejmik (z racji nieobrania na nim za posłów rekomendowanych o d króla jmci i od księcia Repnina wyż wyrażonych ichmć pp. Czaplica, Ponińskiego, Tyzenhauza) mieć za nieważny et eo motivo powtórny wydać uniwersał, któ,ry JKMość podpisał i jmć ks. podkanclerzy koronny zapieczętował, jednak gdy j.p… podkanclerzy lit… rekurrowany o pieczęć litewską zapieczętować go rekuzował, przez co ten uniwersał evanuit, dlatego udano się do arbitralnej wyż namienionych ichmościów w Warszawie nominacji.
Na tejże sesji wojsko rosyjskie uznane za przyjacielskie i auksyliarne, z ostrzeżeniem nawet, kto by się na żołnierza moskiewskiego porwał, pro hoste patnae ma być poczytanym.
Jmć ks. nuncjusz oddawszy wprzód z rana JKMości na partykularnej u niego audiencji breve Ojca Świętego, przez kościół karmelitański niespodziewanie wszedł na tęż sesję i przeczytawszy breve papieskie do stanu rycerskiego i toż księciu Radziwiłłowi marszałkowi konfederacji koronnej oddawszy, do obrony wiary przeciwko tak gwałtownym na nią zamachom gorliwie zachęcał. Wzbudził w konfederatach zelum, tak że sprzysięgać się chcieli, za co odchodząc jmć ks. nuncjusz po kilkakrotnie im błogosławił.
Stamtąd prosto jmć ksiądz nuncjusz udał się do księcia jmci prymasa, u którego znalazł wszystkich biskupów zgromadzonych, a o ułożonych u niego bytnościach jmć ks. nuncjusza przez księcia biskupa krakowskiego obwieszczonych, co nieukontentowanie księciu prymasowi sprawiło i było przez niego księciu biskupowi krakowskiemu okazane. Tam jmć ks. nuncjusz ukontentowany z gorliwości konfederatów do podobnej prymasa, biskupów jako pasterzów animował i oddał księciu prymasowi breve Ojca Świętego do senatu adresowane.
Po wyjściu jmć ks. nuncjusza wyprawiono z sesji konfederackiej delegatów jmć p. Potockiego podczaszego lit., Łopacińskiego pisarza w. lit… i wielu innych, zapraszając na nią księcia jmci prymasa, który gdy przyjechać odmówił, wyrzucając tylokrotną tam swoją bytność i że nie miał wzajemnej ludzkości dla siebie, z dołożeniem, iż jeżeli konfederacja ma interes widzenia go, obszerne ma pokoje do przyjęcia onych; proszony zaś od jmć p. Łopacińskiego pisarza w. lit., żeby przynajmniej wstąpił, kiedy do dworu przejeżdżać będzie, gdy odpowiedział, że nie zwykł popasu odprawować, a ichmć pp… delegaci powróciwszy do konfederacji uczynili de praemissis relację, usłyszawszy tę ichmć konfederaci ze znacznym szemraniem zadawala księciu prymasowi kointeligencję z dysydentami i zaprzedanie się Moskwie. In
hac animositate jmć p. Szydłowski chorąży i marszałek konfederacji Ziemi Warszawskiej odezwał się, iż już nie czas myśleć o obronie wiary, o co wszczął się taki na niego tumult z odgrażaniem rozsiekać go, że aż ustąpić musiał.
Jeszcze to wzruszenie nie uspokoiło się, kiedy na odgłos bytności jmć ks. nuncjusza na sesji konfederackiej i zagrzanych przez niego umysłów nadszedł książę jmć Repnin, a oświadczywszy się, iż wizytę oddaje księciu marszałkowi konfederacji generalnej i chce przy zgromadzonych na sesję potwierdzić przyjazne chęci imperatorowej jmci, znalazł nieukontentowane i oburzone konfederatów umysły; na żywe zaś przy wierze oświadczenia, a hałaśliwe dopominanie się uwolnienia jmć pana Kożuchowskiego rzekł: „kiedy nie prośba, to hałas u mnie nic nie wskóra, bo mój hałas może być krepczejszy”.
Lubo już król jmć na tronie zasiadł, zaczęcie jednak sejmu było wstrzymane z przyczyny, iż wielu posłów dawnego trzymając się zwyczaju w Izbie Poselskiej zasiedli, którzy za perswazją imć p. Branickiego od JKMości delegowanego i księcia Radziwiłła marszałka konfederacji koronnej – do Izby Senatorskiej przybyli. Lecz niżeli ichmć pp… posłowie swoje miejsca zasiedli, książę jmć marszałek w. kor., sam jeden natenczas z marszałków przytomny, ujrzawszy, że do kratek za ministrami dwie laski przyniesione były dla marszałków konfederackich, podszedł do tronu i oświadczył JKMości, iż nie tylko byłoby z ujmą i pokrzywdzeniem urzędu marszałkowskiego, ale bardziej jeszcze przeciwko powadze i respektowi majestatu i senatu, gdyby nie praktykowanym sposobem laska stanu rycerskiego miała być w senacie podniesiona. Upraszał zatem JKMości, ażeby ichmć pp… marszałkom konfederackim zalecił odesłanie swoich lasek, inaczej książę marszałek w. kor. dla honoru JKMości, senatu i swego własnego będzie musiał oddalić się i nie być obradom publicznym przytomnym. Podobneż książę jmć marszałek w. kor. uczynił oświadczenie księciu prymasowi jako pierwszemu in ordine z senatu. Jakoż JKMość zaraz do ichmć pp… marszałków konfederackich posłał jmć pana podskarbiego w. kor., który perswazjami swymi nakłonił ich do oddalenia swych lasek, a tak za przywołanym turnum posłowie przed księcia marszałka w. kor. będąc osadzeni na miejscach swoich, gdy ministenum zbliżyło się do tronu,