- nowość
Update przywództwa - ebook
Update przywództwa - ebook
Ta wyjątkowa książka ukazuje przywództwo z szerokiej, mniej oczywistej perspektywy, osadzając je w kontekście współczesnych wyzwań, takich jak zaufanie, tempo zmian otaczającego nas świata, rozwój człowieka dorosłego czy potencjał. Napisana w duchu evidence-based, opiera się na solidnych podstawach naukowych, oferując różnorodne spojrzenia na przywództwo, które inspirują do refleksji i działania.
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-24076-9 |
Rozmiar pliku: | 2,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zacznijmy od nas, autorów. Różnimy się doświadczeniem i perspektywą, ale łączy nas wspólna pasja – rozwój przywództwa, ludzi i organizacji. Jedno z nas jest doświadczonym psychologiem biznesu, konsultantem i coachem. Drugie praktykiem przywództwa z doświadczeniem w zarządzaniu zespołami w dużych organizacjach. Te różnorodne ścieżki zawodowe składają się na ciekawy obraz tego, czym bywa, ale też czym może, a wręcz powinno być przywództwo.
Nasze spotkanie, choć przypadkowe, szybko przekształciło się w głęboką wymianę myśli na temat przywództwa, rozwoju osobistego i znaczenia wykorzystywania wiedzy opartej na nauce w kształtowaniu praktyki przywódczej w organizacjach. Z czasem stało się jasne, że te rozmowy mają potencjał na coś, co mogłoby się stać przewodnikiem dla osób, które poszukują głębszego zrozumienia przywództwa i jego wpływu na współczesny świat. Niezależnie od tego, czy o tym temacie wiedzą jeszcze niewiele, czy też – wprost przeciwnie – całkiem sporo.
Tak narodził się pomysł na _Update przywództwa_ – książkę, która miałaby być czymś więcej niż tylko kolejnym przeglądem tego, co o przywództwie wiadomo. Celem było stworzenie przewodnika, który pozwoli liderom na spojrzenie na przywództwo w szerszej, mniej oczywistej perspektywie, która uwzględniałaby nieoczywiste jego konteksty. To z kolei inspirować ma do ciągłego rozwoju tego, jak czytelnik postrzega przywództwo, refleksji, co ono dla niego i jego otoczenia oznacza, ale i – co najważniejsze – do działania.
Idea aktualizacji przywództwa, czyli _Update przywództwa_, stała się dla nas kluczowa. Nie chodziło bowiem o jednorazowe przyswojenie wiedzy czy określonej perspektywy dotyczącej tego, czym przywództwo jest, a czym nie jest, ale o zbudowanie ram, które pomogą czytelnikom nawigować w ich myśleniu o przywództwie, zachęcając jednocześnie nie tylko do stałej refleksji, ale i dostosowania swojej relacji z przywództwem do zmieniającego się świata. To zaproszenie do spojrzenia na myślenie o przywództwie jako o ciągłej, nigdy niekończącej się podróży, której każdy etap niesie ze sobą nowe wyzwania, ale i mnogość potencjalnie nowych perspektyw do odkrycia. W tym ujęciu rozwój przywództwa staje się nie tylko celem, ale także drogą, którą podążamy.
_Update_, czyli po polsku aktualizacja. Potrzeba aktualizacji obejmuje całe nasze życie. Świat nie czeka. To, co wystarczało to sprawnego funkcjonowania w obszarze przywództwa wczoraj, niekoniecznie zapewni nam sukces jutro. Przyszłość nie jest czymś odległym i abstrakcyjnym. To my ją kształtujemy – naszymi codziennymi wyborami. Szczególnie osoby w rolach liderskich skoncentrowane są na ciągłej weryfikacji swoich nawykowych sposobów działania, sposobów podejmowania decyzji. Takie osoby w dzisiejszym przeładowanym organizacjami świecie, i to organizacjami skonfigurowanymi tak, aby preferować ekstrawertycznych narcyzów, stoją przed wyzwaniem budowania różnorodnych zespołów w coraz bardziej złożonych (a nawet skomplikowanych) kontekstach biznesowych.
Równocześnie współczesny świat – a w szczególności media – oferuje liczne i często podejrzanie proste porady, jak sprostać tym wyzwaniom. W natłoku informacji, dobrych rad i rozwiązań płynących ze strony samozwańczych „guru” wiele osób czuje się zagubionych w procesie rozwijania siebie, rozwijania przywództwa w sobie, w innych, w całych organizacjach. Jak zatem wybrać właściwą ścieżkę? Jak się rozwijać, by nie pozostać w tyle, nadążać za potrzebami rynku, organizacji i zespołu?
Pomoc w odnajdywaniu odpowiedzi na te pytania była główną intencją powstania tej książki. Zaproponowaliśmy ustrukturyzowanie podejścia do Aktualizacji Przywództwa. Subiektywnie wybraliśmy sześć (nie)oczywistych perspektyw, kierując się naszym doświadczeniem w dziedzinie psychologii biznesu i zarządzania, w tym aktualnymi pytaniami oraz dyskusjami w organizacjach, z którymi współpracujemy, ale również perspektywami wynikającymi ze zgłębiania przywództwa na gruncie naukowym.
Rozdziały od 1. do 6. tej książki oferują przegląd perspektyw, literatury i badań z takich obszarów, jak definicje i modele przywództwa, kryzys zaufania do niego, jego kontekst, ale także proces rozwoju, potencjał liderski czy metakompetencje przyszłości. Na kartach tej książki chcieliśmy jednak przedstawić nie tylko szeroki przegląd koncepcji, podejść i wyników badań dotyczących przywództwa, ale także zachęcić czytelników do podjęcia konkretnych działań.
W tym celu zaproponowaliśmy praktyczną ramę Aktualizacji Przywództwa w postaci tzw. POWER NAP-u, którą opisujemy w rozdziale 7. POWER NAP to nasz autorski zestaw podpowiedzi odnoszących się do tematów poruszanych w każdym z sześciu rozdziałów, podpowiedzi ujętych w strukturę trzech kategorii: Refleksja, Działanie, Inspiracja. Książkę możesz czytać w całości lub wybierać te najbardziej przydatne w Twoim obecnym kontekście rozdziały.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy zainspirowali nas do napisania tej książki: naszym partnerom biznesowym, liderom i liderkom – klientom w procesach mentoringowych, coachingowych i konsultingowych, byłym i obecnym współpracownikom, studentom i studentkom programów studiów podyplomowych i MBA w Akademii WSB i Akademii L. Koźmińskiego. Dziękujemy za możliwość czerpania z Waszej wiedzy i doświadczeń, za otwartość na dyskusje o odmiennych perspektywach, stymulowanie do nieustającej refleksji i wzajemne inspiracje. Tematy poruszane w tej książce odzwierciedlają pytania i wyzwania, które pomagamy rozwiązywać tym, z którymi pracujemy na co dzień.
Wielkie podziękowania należą się również naszym najbliższym za ich nieustające wsparcie w naszych zawodowych wyzwaniach, cierpliwość i podarowany nam czas na długą i pochłaniającą naszą uwagę pracę nad tą publikacją.
_Anna i Wojciech_PRZYPISY
Wskazane na stronach rozdziałowych hasła słownikowe pochodzą ze Słownika języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/) oraz Encyklopedii PWN (https://encyklopedia.pwn.pl/).
_Top 25 Political Icons_, https://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2046285_2045996_2045906,00.html, dostęp: 16.01.2023.
Amerykańska narciarka alpejska, która ma najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata spośród wszystkich narciarzy alpejskich w historii. Uważana za jedną z najwybitniejszych postaci wszech czasów w narciarstwie. Jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską. Na podstawie: https://time.com/collection/100-most-influential-people-2023/6269964/iga-swiatek/, dostęp: 12.05.2023.
L.G. Bolman, D.E. Terrence, _Reframing Organizations, Artistry, Choice and Leadership_, __ Jossey-Bass, San Francisco 2017.
K.M. Hannum i in., _The Handbook of Leadership Development Evaluation_, Jossey-Bass, San Francisco 2007, s. ix.
J.M. Kouzes, B.Z. Posner, _The Leadership Challenge_, Jossey-Bass, San Francisco 2012, s. xiii.
F. Malik, _Effective Top Management_, Wiley, Weinheim 2006.
Dane na dzień 9.07.2023 roku.
Amazon.com, wyszukiwanie na dzień 26.06.2021 roku.
P. Evans, I. Björkman, V. Pucik, _The Global Challenge: International Human Resource Management_, New McGraw-Hill, New York 2010, s. 364.
K.M. Hannum i in., dz. cyt., s. ix.
D. Ulrich, N. Smallwood, _How Leaders Build Value: Using People, Organization, and Other Intangibles to Get Bottom-Line Results_, Wiley, Hoboken: New Jersey 2006, s. vii.
S. Sherman, _How tomorrow’s best leaders are learning their stuff_, „Fortune”, 132(11), 2005, s. 90–102.
Więcej na ten temat m.in. we wstępie do: T. Chamorro-Premuzic, _Why Do So Many Incompetent Men Become Leaders? (And How to Fix It)_, Harvard Business Review Press, New York 2019.
Raport Center For Creative Leadership, _Talent Reimagined. Seven Emerging Trends for Transformative Leaders_, Greensboro 2018, s. 3.
E. Sinar, _Ready-Now Leaders: 25 Research Insights to Meet Tomorrow’s Business Challenges. Global Leadership Forecast_, DDI, 2018.
DDI, 2023, https://www.ddiworld.com/global-leadership-forecast-2023/ceo-challenges, dostęp: 6.09.2023.
We wstępie do: P. Northouse, _Leadership: Theory and Practice_, Sage, Washington DC, 2007.
J.C. Rost, _Leadership for the Twenty-first Century_, Greenwood Publishing Group, Westport 1993.
R. Barker, _How Can We Train Leaders if We Do Not Know What Leadership Is?_, __ „Human Relations”, 1997, 50(4), s. 343–362.
W. Bennis, _Leadership theory and administrative behavior: The problem of authority_, „Administrative Science Quarterly”, 4, 1959, s. 259–260.
Szerzej na ten temat: D.V. Day, J. Antonakis, _Leadership: Past, Present, and Future_, w: D.V. Day (red.), _The Nature of Leadership_, Sage, Thousand Oaks, 2008, s. 3–25.
J. Van Maurik, _Writers On Leadership_, Penguin Books, London 2001.
F.J. Yammarino i in., _Leadership and levels of analysis: A state-of-the-science review_, „The Leadership Quarterly”, 16(6), 2005, s. 879–919.
J.M. Burns, _Leadership_, Harper & Row, New York 1978, s. 426.
G. Yukl, _Leadership in Organizations_, Pearson, London 2010, s. 10.
Narzędzie dostępne pod adresem https://books.google.com/ngrams.
H. Mintzberg, _The Nature of Managerial Work_, Harper & Row, New York 1973; L.B. Kurke, H.E. Aldrich, _Mintzberg was Right!: A Replication and Extension of the Nature of Managerial Work_, „Management Science”, 29(8), s. 975–984.
J.P. Kotter, _The Leadership Factor_, Free Press, New York 1988; J.P. Kotter, _A force for change: how leadership differs from management_, Free Press, New York 1990.
J. Adair, _Action-Centred Leadership_, Gower Publishing, Aldershot 1982.
W. Bennis, B. Nanus, _Leaders: The Strategies for Taking Charge_, Harper & Row, New York 1985, s. 21.
J.P. Kotter, _A force for change…_, dz. cyt., s. 4–5.