Urlopy rodziców w pracy - ebook
Urlopy rodziców w pracy - ebook
Przepisy Kodeksu pracy przyznają pracownikom szerokie uprawnienia w związku z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Publikacja "Urlopy rodziców w pracy" w praktyczny sposób przedstawia zasady korzystania z wymienionych urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz wypłaty zasiłku macierzyńskiego za ich okres. Ponadto zasygnalizowano planowane na 2023 rok zmiany w zasadach udzielania urlopów i wypłaty zasiłku macierzyńskiego, wynikające z obowiązku wdrożenia tzw. dyrektywy rodzicielskiej.
Kategoria: | Rynek pracy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-749-0 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Urlop macierzyński jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy i podstawowym urlopem związanym z rodzicielstwem. Jego wymiar uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Co do zasady, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu, ale pracownica może także – na swój wniosek – skorzystać z części urlopu przed porodem.
Urlop macierzyński to jedyny obowiązkowy urlop związany z rodzicielstwem. W przeciwieństwie do pozostałych urlopów uprawniony pracownik nie może z niego zrezygnować i musi go wykorzystać. Co do zasady przysługuje on pracownicy, która urodziła dziecko, i jest on przeznaczony na regenerację sił po porodzie (okres połogu, który zazwyczaj trwa 8 tygodni) oraz na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Jedynie w wyjątkowych przypadkach taki urlop może wykorzystać pracownik ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny. Takie przypadki określa Kodeks pracy, wymieniając je w zamkniętym katalogu. Wyjątkowo również uprawniona pracownica może – po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu – zrezygnować z części takiego urlopu, ale jedynie pod warunkiem że niewykorzystaną jego część przejmie ojciec dziecka.
W praktyce urlop ten nie wpływa na uprawnienia ze stosunku pracy. Jest wliczany zarówno do ogólnego, jak i do zakładowego stażu pracy na takich samych zasadach jak okresy normalnego wykonywania pracy czy urlopu wypoczynkowego. W konsekwencji więc za okres urlopu macierzyńskiego np. nie obniża się proporcjonalnie urlopu wypoczynkowego (mimo iż pracownica faktycznie nie wykonywała w tym czasie pracy), a obligatoryjne podwyżki wynagrodzenia przyznane pracownikowi w okresie urlopu macierzyńskiego nie mogą pominąć pracownicy korzystającej z urlopu (w praktyce są one realizowane po powrocie z urlopu). Za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński ze środków ZUS.
Przykład.
Podwyżka wynagrodzenia
W trakcie urlopu macierzyńskiego pracownicy pracodawca przyznał wszystkim pracownikom obligatoryjną podwyżkę wynagrodzenia. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracownica podpisała przygotowane dla niej porozumienie zmieniające przyznające podwyżkę i złożyła wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku wynagrodzenie urlopowe powinno być przeliczone z uwzględnieniem podwyżki wynagrodzenia.
WYMIAR URLOPU MACIERZYŃSKIEGO
Wymiar urlopu jest zależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i zwiększa się odpowiednio wraz z liczbą dzieci. I tak przysługuje w wymiarze:
•20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
•31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
•33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
•35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
•37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Warunki uprawniające do urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński to w praktyce płatne zwolnienie przysługujące w większości przypadków pracownicy, która urodziła (lub w najbliższym czasie urodzi) dziecko. Przysługuje on automatycznie z chwilą urodzenia dziecka i nie ma znaczenia, jak długo pracownica była zatrudniona u danego pracodawcy przed jego urodzeniem. Jedynym warunkiem jego otrzymania jest urodzenie dziecka w okresie zatrudnienia. Natomiast warunkiem wykorzystania takiego urlopu w całości (tj. w pełnym wymiarze określonym w Kodeksie pracy) jest pozostawanie w okresie tego urlopu w zatrudnieniu. Urlop bowiem przysługuje jedynie pracownikom/pracownicom.
Koniec umowy terminowej – koniec urlopu macierzyńskiego
Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w całości jest regułą. Jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownica będzie mogła wykorzystać jedynie jego część. Taka sytuacja nastąpi, gdy np. w czasie urlopu macierzyńskiego zakończy się terminowa umowa o pracę, a strony nie będą kontynuowały współpracy. Mimo ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy, jaką jest objęta pracownica w okresie urlopu macierzyńskiego, Kodeks pracy dopuszcza możliwość rozwiązania w czasie tego urlopu umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta. Nie obliguje również pracodawcy do przedłużania umowy o pracę aż do momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Zatem możliwa jest sytuacja, w której umowa o pracę rozwiąże się mimo niewykorzystanego w całości urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku urlop macierzyński kończy się z dniem rozwiązania stosunku pracy. Po tym okresie przysługuje jej zasiłek macierzyński, o czym piszemy w dalszej części.
Całą treść książki przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również:
Rozdział 2. Urlop rodzicielski
Rozdział 3. Urlop ojcowski
Rozdział 4.Urlop wychowawczy
Rozdział 5. Zasiłek macierzyński
Rozdział 6. Planowane zmiany w urlopach dla rodziców i zasiłku macierzyńskim