- W empik go
Urojony idealizm - ebook
Urojony idealizm - ebook
Jako obywatele danego kraju posiadamy wiele praw oraz obowiązków. Ale czy na pewno wiemy, co to znaczy być obywatelem? Czy potrafimy odpowiedzieć na pytanie: co to jest państwo? Czy żyjemy w takim kraju, w jakim naprawdę chcielibyśmy żyć, a jeżeli nie, to jakie jest państwo naszych marzeń? I czy w ogóle jesteśmy zadowoleni z naszego świata? „Urojony idealizm” zachęca Czytelnika do powyższych rozważań.
Od czego zacząć budowę idealnego państwa? Od naprawy siebie!
Książka Tomasza Comby wciąga odbiorców w politologiczne rozważania na temat istniejących systemów politycznych i tego, jak idealne państwo powinno wyglądać. Refleksje te przedstawione są w dwojaki sposób – jako płynne rozmyślania autora oraz jako opowiadanie, którego bohaterami są trzy osoby reprezentujące trzy różne państwa oraz światopoglądy i usiłujące dojść do konsensusu w przedmiocie idealnego systemu politycznego. Najważniejszym jej przesłaniem jest jednak to, że każdy z nas może przyczynić się do naprawy świata, m.in. przez wyzbycie się złych emocji zaostrzających konflikty, rozwinięcie w sobie umiejętności słuchania innych oraz spokojnego przekazywania swoich argumentów, również w zakresie istotnych spraw dotyczących własnego kraju.
Kategoria: | Opowiadania |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66616-72-1 |
Rozmiar pliku: | 499 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jakże cudownie byłoby żyć w świecie, w którym nie ma wojen, konfliktów, nienawiści, zawiści i przemocy… Jakże wspaniale byłoby żyć w świecie, w którym liczy się przede wszystkim rozwój intelektualny i moralny… Jakże doskonale byłoby żyć w świecie, w którym rządzi przyjaźń, solidarność oraz wiara w człowieczeństwo… Jakże pięknie byłoby żyć w świecie, w którym ludzie są sobie życzliwi, pomocni i dobrzy… Jakże fenomenalnie byłoby żyć w świecie, w którym wszystkie władze państwowe – zarówno w obrębie danego kraju, jak i na arenie międzynarodowej – współpracują ze sobą i się wspierają…
Tak jednak nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzie…
Przez tysiące lat, od początku ludzkości, światem kieruje ślepy egoizm, a ludźmi irracjonalizm… W rzeczywistości prawo nie jest jedynie wytycznymi, a narzędziem służącym do naprawiania tego, czego można byłoby uniknąć, gdyby wcześniej się nim zwyczajnie kierowano. Wojna jest motorem napędowym największych gospodarek świata, udowadnianiem siły oraz możliwością wpływania na obce terytorium. Nie ma miejsca na jakąkolwiek współpracę, ponieważ liczy się tylko zysk oraz własny interes – państwa jako wspólnoty lub człowieka jako jednostki. Pomimo istnienia na świecie kilku tysięcy różnych wyznań i religii, które wskazują, jak należy żyć zgodnie z naturą _Homo sapiens_, ludzie postępują wbrew wyznawanym przez siebie zasadom i wartościom. Od wieków świat wygląda nie tak, jak powinien, pomimo iż tak wiele autorytetów dążyło do osiągnięcia ideału lub tworzyło wzorce świata idealnego. Wśród największych myślicieli wskazać można Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Thomasa More’a, Thomasa Hobbesa, Johna Locke’a, Karola Monteskiusza, Woltera, Jeana Jacques’a Rousseau, Immanuela Kanta czy Jeremy’ego Benthama. Świat niczego się nie nauczył i w dalszym ciągu uczyć się nie chce. Można uznać, że jakiekolwiek projekty unormowania naszego globu nie mają żadnego sensu. Jeżeli jednak uważamy się za istoty rozumne, którym zależy na dobru i przyszłości Ziemi, warto się zastanowić, co można byłoby dla niej zrobić. To będzie bajka o świecie idealnym, choć jak się zdaje – nieosiągalnym.