- W empik go
Utrata Boga - ebook
Utrata Boga - ebook
Wobec filozofii Fryderyka Nietzschego trudno przejść obojętnym – fascynuje i jednocześnie odpycha. Minęło ponad sto lat od śmierci tego niemieckiego myśliciela, a mimo olbrzymiej ilości poświęconych mu książek, jego filozofia nie przestaje inspirować do nowych interpretacji.
Książka ta jest próbą zrozumienia „tragicznej wiedzy radosnej”, która sprawiała autorowi Tako rzecze Zaratustra tak wiele zarazem bólu jak i rozkoszy. Sednem tej filozofii jest zmierzenie się z problemem sensu istnienia w świecie, który utracił wiarę w Boga, będącego gwarantem moralno-metafizycznej struktury świata. Nietzsche stawia pytanie o rozumienie człowieka i jego miejsca w świecie, gdy zrezygnujemy nie tylko z odniesienia do Boga, ale także z pozostawionego po Bogu dziedzictwa metafizycznego, głęboko zakorzenionego w naszym myśleniu. Jego propozycja sprowadza się do uznania stwórczego charakteru woli człowieka – woli mocy, która ma przezwyciężać nawet czas.
Marta Soniewicka - dr nauk prawnych i dr filozofii, adiunkt w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka licznych nagród i stypendiów naukowych, w tym m.in. stypendium Fulbrighta, Nagrody Naukowej „Polityki”, stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zajmuje się filozofią polityczną, filozofią prawa, etyką. Autorka licznych artykułów i kilku książek, m.in. Granice sprawiedliwości, sprawiedliwość ponad granicami (2010).
Kategoria: | Filozofia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7886-273-4 |
Rozmiar pliku: | 4,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejsza książka jest efektem wieloletniej pracy nad rozprawą doktorską, przygotowaną w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką pana profesora Jacka Filka, który namówił mnie do zajęcia się filozofią Fryderyka Nietzschego. Pragnę podziękować panu profesorowi Filkowi za to, że na prowadzonym przez niego seminarium, gdzie latami, zdanie po zdaniu, studiowaliśmy Tako rzecze Zaratustra, uczył nas czytać „powoli, głęboko, oględnie i przezornie – przy drzwiach szeroko otwartych, przenikliwą myślą, subtelnymi palcami i oczyma”. Podziękowania należą się również recenzentom tej pracy – pani profesor Elżbiecie Paczkowskiej-Łagowskiej, której dziękuję nie tylko za jej niezwykłą przychylność, ale również za trudny do przecenienia wpływ, jaki wywarła na mnie podczas moich studiów filozoficznych; panu profesorowi Pawłowi Pieniążkowi za cenne uwagi krytyczne.
Specjalne podziękowania kieruję do pana profesora Jerzego Stelmacha, mojego wieloletniego opiekuna naukowego, za ogromne wsparcie we wszystkich moich przedsięwzięciach i za stworzenie cieplarnianych warunków do rozwoju w kierowanym przez pana profesora zespole. Pokrycie kosztów mojego drugiego przewodu doktorskiego zawdzięczam hojności pana profesora Stelmacha, kierownika Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji UJ, jak również pani profesor Krystyny Chojnickiej, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Dziękuję Joannie Ejsmont za wstępną lekturę pracy; a także wszystkim przyjaciołom i znajomym za dyskusje, które pomagały mi rozwinąć wiele zawartych w tej książce przemyśleń.
Mojej rodzinie dziękuję za to, że dzięki niej „staję się tym, kim jestem i kim stać się muszę”. Książkę ukończyłam w dwudziestą rocznicę śmierci mojego taty – Igora Soniewickiego – i jego pamięci dedykuję ten trud.
Kraków, grudzień 2015 roku