Uwolnij się od toksycznych relacji - ebook
Uwolnij się od toksycznych relacji - ebook
Przetrwanie i ucieczka z toksycznego lub pełnego przemocy związku może być tylko częścią walki. Często jeszcze długo po zakończeniu takiej relacji trzeba walczyć o całkowite wyzdrowienie. Twoje poczucie własnej wartości może zostać nadszarpnięte, możesz czuć się wściekły i zdradzony, a także karać lub obwiniać siebie. Autorka poradników psychologicznych i specjalistka od zachowań toksycznych, narcystycznych nadużyć i zaburzeń osobowości, dr Stephanie Moulton Sarkis, widziała to wszystko – i jest tutaj, aby pomóc iść naprzód. W tej książce dr Sarkis okazuje współczucie i dzieli się swoją wiedzą z osobami, które zakończyły toksyczną relację, pomagając zrozumieć podstawy takich zachowań i znaleźć spokój.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8074-551-3 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WPROWADZENIE
Kiedy jej matka piła alkohol, Jane czuła, że nie może zrobić nic, aby ją uszczęśliwić. Czasami matka wpadała we wściekłość i powtarzała dzieciom, że zrujnowały jej życie, a ona żałuje, że je urodziła. W dręczeniu upodobała sobie Jane. Złośliwie podstawiała jej nogę, a czasem nawet kopała leżącą albo kazała to zrobić jej siostrze. Wówczas ojciec Jane wychodził z domu albo szedł do innego pokoju i zamykał za sobą drzwi. „Po prostu postaraj się nie denerwować matki” – radził córce.
Jako dorosła osoba Jane właśnie w chaosie odnajduje poczucie normalności, a nawet komfortu. Zdrowy związek wydaje się jej nudny. Łatwo ją przestraszyć, a kiedy ktoś podnosi głos czy krzyczy, Jane wycofuje się i wchodzi w stan dysocjacji. Ma wrażenie, że nie ma własnego miejsca, co rekompensuje sobie, rzucając się w wir pracy. Niektórzy znajomi nazywają ją pracoholiczką. Niedawno straciła pracę i od tego czasu czuje się coraz gorzej.
•••
Osoba zatrudniająca Hasima w jego nowej pracy powiedziała mu, że zostanie członkiem zgranego zespołu. „Jesteśmy jak rodzina” – zapewnił go nowy szef. Hasim szybko odkrył, że rzeczywiście są jak rodzina, tyle że dysfunkcyjna. Sal, jego współpracownik, traktuje jego dokonania jak swoje. Projekt, nad którym Hasim spędził sześć miesięcy, uznał za swój sukces. Rzuca rasistowskie obelgi, ale na tyle cicho, żeby tylko Hasim je słyszał. Hasim spytał kolegów i koleżanki, czy kiedykolwiek mieli z nim problemy. „Sal zwykle bierze sobie na cel jedną osobę z grupy” – stwierdziła należąca do jego zespołu Sara, a inni pokiwali twierdząco głowami. „Ja go ignoruję, ale to łatwe, gdy to nie na mnie się uwziął” – dodała. Pewnego dnia Sal otwarcie skrytykował Hasima podczas spotkania. „Nie wysilasz się, Hasim, lecz nie jestem zaskoczony. Jesteś leniwy, czego wszyscy się spodziewaliśmy”.
Hasim ma dość. „To, co robisz, Sal, nazywa się bullying – powiedział. – I nie chodzi tylko o mnie. Innych też nękałeś”. Powiedziawszy to, Hasim rozejrzał się, szukając wsparcia kolegów i koleżanek, lecz wszyscy milczeli. Później jeden ze współpracowników zwierzył się mu, że woli siedzieć cicho, by nie narazić się Salowi. Hasim poszedł więc do szefa z listą niewłaściwych zachowań Sala. Szef zaś stwierdził, że Sal jest „wzorowym pracownikiem” i nie zauważył, by ktoś miał z nim problemy.
Każdego ranka Hasim budzi się z lękiem. Sal natomiast twierdzi, że to Hasim nęka jego. Hasim szuka nowej pracy.
•••
Ken i Sabrina zostali parą jeszcze w liceum. Połączyło ich między innymi to, że oboje pochodzili z tzw. trudnych rodzin. Ich rodzice często wszczynali głośne kłótnie. Nieświadomie powielili wzorzec swoich rodziców – ich związek jest pełen konfliktów. Czasami słowne potyczki przeradzają się w przepychanki. Ken i Sabrina zawsze jednak się godzą i czują się wtedy bliżej niż kiedykolwiek. Kiedy udają się do college’ów w różnych miastach, uznają, że będą w stanie kontynuować związek na odległość. Oboje uważają, że są tak „namiętni”, ponieważ są w sobie zakochani. Na studiach Sabrina zdaje sobie sprawę, że bez Kena jest znacznie spokojniejsza.
Ken wyczuwa, że Sabrina się od niego odsuwa: dzwoni i pisze do niej, żądając, aby zdawała mu relację, gdzie i z kim przebywa. Wrzuca na swoje media społecznościowe zdjęcia z innymi dziewczynami na imprezach, żeby pokazać, jak doskonale się bawi. Sabrina jest zazdrosna. Ciągle sprawdza profile Kena w mediach społecznościowych. Nie sypia, zbiera coraz gorsze oceny. Decyduje się zakończyć ten związek. Pisze do Kena, że już dłużej tak nie może, i blokuje go w telefonie, poczcie elektronicznej i mediach społecznościowych. Ken zjawia się u niej. Na początku Sabrinie to pochlebia. Myśli, że to dowód jego wielkiej miłości, ale po chwili on zaczyna krzyczeć do niej z parkingu i ją wyzywać. Sabrina wyłącza więc światła w swoim pokoju i nie odpowiada. Wobec tego Ken zaczyna pisać do niej z nieznanego numeru pozornie niewinne wiadomości. Przyprawiają one Sabrinę o mdłości i dziewczyna zastanawia się, czy kiedykolwiek odzyska spokój.
•••
Jeśli czytasz tę książkę, prawdopodobnie któraś z opisanych historii wydaje ci się znajoma. Każdy związek – czy to z romantycznym partnerem, członkiem rodziny, przyjacielem, czy nawet współpracownikiem – wymaga pracy. Nawet w najlepszych związkach zdarzają się wzloty i upadki. Ale kiedy pojawiają się rywalizacja, konflikt, zazdrość, uraza, wrogość, przemoc i kontrolowanie drugiej osoby, jest to znak, że związek stał się toksyczny.
Być może niedawno udało ci się zakończyć toksyczny związek, a może właśnie to rozważasz. Życie po wyjściu z niego zazwyczaj bywa trudne. Takie doświadczenie może zachwiać wiarę w miłość i obniżyć poczucie własnej wartości. Może budzić złość i wywoływać stan zagrożenia zdradą, a nawet prowadzić do autoagresji i obwiniania siebie. Osoby, które doświadczyły toksycznej relacji, często czują, że utknęły w martwym punkcie, i mają wrażenie, że już w nim pozostaną. Być może dopiero badasz swoje możliwości, ale brakuje ci jeszcze gotowości, żeby całkowicie zakończyć taki związek, lub nie możesz odejść ze względów praktycznych albo finansowych.
Może też nie czytasz tej książki dla siebie. Może jesteś terapeutą i pracujesz z osobami, które doświadczyły przemocy domowej lub w związku albo żyją w rodzinach dysfunkcyjnych. A może po prostu zależy ci na kimś, kto był w toksycznym związku. Nie naprawisz czyjegoś życia, ale ta książka może wyposażyć cię w umiejętność udzielenia tej osobie potrzebnego wsparcia.
Niezależnie od twojej sytuacji pamiętaj o jednym: to, jak się czujesz, jest normalne. Możesz sobie z tym poradzić i uwolnić się od dalszego wpływu toksycznej relacji na twoje życie. Uwolnienie się od niej jest możliwe.
Moje zainteresowanie tym tematem
Jestem terapeutką i prowadzę prywatną praktykę. Specjalizuję się w leczeniu ADHD, lęków i skutków narcystycznej przemocy. Ponieważ toksyczni ludzie mają tendencję do celowania w osoby z właśnie takimi problemami, wśród moich pacjentów nieproporcjonalnie często zdarzają się osoby, które przeżyły toksyczne związki i nieodpowiednie traktowanie. Jestem też certyfikowaną mediatorką rodzinną i sądową i często obserwowałam, jaką rolę toksyczne relacje mogą odgrywać w systemie prawnym, szczególnie w sporach o opiekę nad dziećmi. Osoby toksyczne mają również skłonność do przedłużania batalii prawnych, zamiast dążyć do ich jak najszybszego rozstrzygnięcia. Doświadczeni sędziowie i adwokaci zazwyczaj szybko rozpoznają tego typu zachowania. Są jednak osoby tak dobre w manipulacji, że nawet niektórzy specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego nie dostrzegają ich zgubnego wpływu.
Znam skutki wynikające z toksycznych sytuacji. Miałam też okazję obserwować powtarzające się u toksycznych ludzi wzorce zachowań, do których należą: cykl „idealizacja, dewaluacja, odrzucenie”, przemoc psychiczna i gaslighting (szczegółowo omawiany w rozdziale 1). W mojej ostatniej książce _Gaslighting: Recognize Manipulative and Emotionally Abusive People and Break Free_ (Gaslighting: Jak rozpoznać manipulujące i emocjonalnie agresywne osoby i uwolnić się od nich) zajmowałam się wyłącznie gaslightingiem we wszystkich jego przejawach. Postanowiłam dostarczyć czytelnikom narzędzi, które pomogą im zidentyfikować szkodliwe relacje i przerwać je. W ciągu dwudziestu lat prowadzenia prywatnej praktyki zaobserwowałam wzrost liczby pacjentów zgłaszających zachowania związane z gaslightingiem u swoich partnerów, członków rodziny, pracodawców i współpracowników. Wzorce zachowań, których te osoby doświadczyły, opierają się na przyciąganiu i odpychaniu: osoby toksyczne przyciągają swoje ofiary, uzależniają je od siebie, a następnie odpychają. Wielu moich pacjentów podczas pierwszej wizyty waha się nazwać po imieniu toksyczne relacje, mimo że zachowania, które opisują, wyraźnie kwalifikują się jako niewłaściwe, a nawet niebezpieczne. Kiedy określenie _gaslighting_ stało się powszechnie używanym terminem, coraz więcej moich pacjentów zaczęło ujawniać swoje doświadczenia podczas terapii. Niektórzy wiele lat trwali w toksycznych związkach. Próbowali odejść, lecz bez skutku. Dopiero ograniczenie lub całkowite zerwanie kontaktu z osobą toksyczną pozwoliło im w pełni odbudować swoje życie. Mając wiedzę o tym, że zachowania, które wcześniej znosili, należą do konkretnej kategorii, byli w stanie je zidentyfikować i zadbać o to, by nie musieć ich dłużej doświadczać.
W książce _Gaslighting_ zajmowałam się głównie identyfikowaniem szkodliwych relacji i wychodzeniem z nich. Natomiast w tej publikacji omawiam to, co przychodzi później, czyli następstwa doświadczenia toksycznej relacji, a także, co zrobić, aby się z takich relacji wyleczyć i unikać ich w przyszłości.
W tej książce
W całej książce będę stosowała zamiennie zaimki męskie i żeńskie, aby podkreślić, że wszystkie przedstawiane tu informacje mają zastosowanie niezależnie od płci, gdyż to nie ona wpływa na toksyczność i skłonność do przemocy lub manipulowania innymi. Chociaż częściej słyszy się o toksycznych mężczyznach, kobiety również mogą przejawiać zachowania, które należy sklasyfikować jako przemoc (chociaż przemoc stosowana przez kobiety często nie jest postrzegana jako taka lub jest traktowana mniej poważnie). Mężczyźni, którzy doświadczają toksyczności i znęcania się, w równym stopniu co kobiety zasługują na wsparcie. Przemoc może też wystąpić w związkach LGBTQ+. W tej książce podjęłam się zadania skonfrontowania stereotypów na ten temat. Mam również nadzieję rozszerzyć rozpoznawalność toksycznych zachowań poza związki romantyczne. Tego typu zachowania mogą bowiem wystąpić w przyjaźniach, relacjach w rodzinie i w pracy.
Być może, czytając tę książkę, pomyślisz: „mnie to nie dotyczy” lub „moja sytuacja była inna”. Warto pamiętać, że chociaż toksyczne relacje mają pewne cechy wspólne, każda jest wyjątkowa. Ta książka też nie jest uniwersalna, lecz zachęcam do przeczytania jej całej, nawet tego, co zdaje się ciebie nie dotyczyć. Toksyczne relacje i sytuacje mogą być bardzo złożone, i nawet w tym, co wydaje się obce, możesz znaleźć mądrość, która kiedyś, nieoczekiwanie, ci pomoże.
Oto, co znajdziesz w kolejnych rozdziałach. Z rozdziału 1 „Jak się tu znaleźliśmy” dowiesz się, co definiuje związek jako toksyczny i czy ludzie wokół ciebie zasługują na to miano. Czasami trudno się zorientować, kto jest „w porządku”, a kto nie, zwłaszcza jeśli dorastałeś wśród osób emocjonalnie niestabilnych. Wiedza o tym, czym jest i czym nie jest toksyczna relacja, może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji, kogo wpuszczasz do swojego życia.
Najlepszym sposobem na wyleczenie się z toksycznych relacji jest zerwanie kontaktu z takimi osobami, w tym zablokowanie ich na komunikatorach, w telefonie, skrzynce e-mailowej i mediach społecznościowych. W rozdziale 2 „Zerwij wszelkie kontakty” opisuję, dlaczego czasami „cisza radiowa” jest jedynym sposobem na odzyskanie swojego życia. Dowiesz się, jak radzić sobie w kontakcie z kimś, z kim nie możesz całkowicie zerwać relacji, np. twoim współmałżonkiem, gdy macie dzieci, lub kimś w twoim miejscu pracy.
Rozdział 3 „Zapomnij o domknięciu” uświadamia, że w przypadku relacji z osobą toksyczną uzyskanie wyraźnego zakończenia może okazać się niemożliwe. Twoim zadaniem jest stworzenie takiego zakończenia. To może być trudne, czasami nawet wydaje się niemożliwe. Warto też pamiętać, że dobre zakończenie nie jest bezwzględnym warunkiem doświadczenia uzdrowienia i odzyskania zdrowego emocjonalnie życia.
Być może zmagasz się ze złością, a nawet wściekłością na siebie z powodu zaangażowania się w relację z osobą toksyczną lub wplątanie się w toksyczną sytuację. Z rozdziału 4 „Wybacz sobie” dowiesz się, że wchodząc w relację, często trudno się zorientować, że może być toksyczna. Uzdrawianie się z tego rodzaju związków polega także na pogodzeniu się z faktem, że wchodząc w relację z daną osobą, nie zrobiliśmy nic złego, nawet jeśli osoba ta wmawiała nam, że wszystko jest naszą winą. Odpuszczenie i wybaczenie sobie to niezbędny krok do uzdrowienia.
W rozdziale 5 „Wytycz granice” nauczysz się zdrowych sposobów emocjonalnej ochrony przed toksycznymi ludźmi. Zdrowe granice obejmują oczekiwanie, że ktoś będzie zwracał się do ciebie z szacunkiem, dbał o twoje rzeczy i dobrze traktował twoje zwierzęta. Obejmują także prawo do poczucia bezpieczeństwa. Ustalanie granic i oczekiwanie konkretnego sposobu traktowania może wymagać praktyki. Toksyczni ludzie próbują podważać i ignorować granice. Z tego rozdziału dowiesz się także, jak je egzekwować.
Proces zdrowienia nie zachodzi w samotności. Rozmowa ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego może pomóc ci uporządkować uczucia i poprowadzić cię w kierunku normalnej przyszłości. W rozdziale 6 „Porozmawiaj ze specjalistą” znajdziesz opis różnych typów specjalistów i rodzajów pomocnych terapii, w tym terapii poznawczo-behawioralnej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Dowiesz się również, jak stwierdzić, czy dany specjalista jest dla ciebie odpowiedni.
W rozdziale 7 „Ćwicz troskę o siebie” odkryjesz, dlaczego ważne jest to, aby dbać o siebie i praktykować współczucie dla siebie podczas procesu zdrowienia. Do troski o siebie należy poświęcanie czasu na zajęcia sprawiające ci przyjemność i ćwiczenie dobrych nawyków związanych ze snem. Kiedy dbasz o siebie, łatwiej poradzisz sobie ze wzlotami i upadkami, które będą ci towarzyszyć podczas leczenia z toksycznego związku. Kiedy traktujesz siebie dobrze, nadajesz też ton temu, jak inni powinni cię traktować.
Może ci się wydawać, że musisz sobie ze wszystkim poradzić samodzielnie. Poczucie izolacji – jedno z najgorszych następstw trwania w toksycznym związku – jest wynikiem doświadczonej przemocy. Narcyzowie i innego rodzaju osoby toksyczne nie chcą, aby ich ofiary utrzymywały relacje i przyjaźnie z innymi, ponieważ jakikolwiek system wsparcia z zewnątrz oznacza, że ich kontrola nad daną osobą jest ograniczana. Częścią procesu zdrowienia jest ponowne nawiązanie kontaktu ze zdrowymi emocjonalnie przyjaciółmi i rodziną, a także tworzenie nowych, dobrych relacji. W rozdziale 8 „Odbuduj dobre relacje” opisuję, jak najlepiej „ponownie przedstawić się” osobom, na których ci zależy i z którymi długo nie utrzymywałeś/utrzymywałaś kontaktu.
Po wyjściu z toksycznej relacji możesz doświadczyć przytłaczającego poczucia straty. Być może to uczucie pojawiło się jeszcze w czasie trwania toksycznego związku. Z rozdziału 9 „Przeżyj żałobę” dowiesz się, w jaki sposób żałoba pomaga zrozumieć twoje doświadczenie i że poczucie „utraty kontroli” jest częścią tego procesu. Przekonasz się również, w jaki sposób żałoba, której doświadczasz z powodu toksycznego związku, może być skomplikowana i składać się jednocześnie z wielu emocji. W końcu jednak wyjdziesz z tego ciemnego tunelu, w czym pomogą ci informacje zamieszczone w tym rozdziale.
Jednym z najważniejszych, ale najmniej omawianych sposobów leczenia z toksycznego związku jest poświęcenie części swojego czasu na pomaganie innym. W rozdziale 10 „Zacznij pomagać innym” opisuję, jak altruizm może pomóc właśnie tobie. Wolontariat daje możliwość nawiązania kontaktu z innymi i skupienia się na wspólnym, pozytywnym celu. Dowiesz się, jak stwierdzić, czy dana organizacja jest wiarygodna, a jeśli czujesz do tego powołanie – jak bronić innych, którzy doświadczyli toksycznych relacji.
Z rozdziału 11 „Zapobiegaj” dowiesz się, jak wykorzystywać informacje zdobyte w toksycznym związku do szybkiej identyfikacji niezdrowych osób i sytuacji. Po wyjściu z niego zrozumiesz problemy ludzi borykających się z podobnym zjawiskiem. Poznasz różnicę między strachem a intuicją, której możesz doświadczyć podczas interakcji z innymi. Odkryjesz sygnały alarmowe informujące, że dana osoba lub sytuacja jest niezdrowa. Umiejętność ta pomoże ci w budowaniu satysfakcjonującego życia i nawiązywaniu dobrych relacji.
Poszczególne rozdziały zaczynam od szerszego spojrzenia na toksyczne relacje, a następnie skupiam się na szczegółowych sposobach leczenia. Chociaż zachęcam do przeczytania wszystkich rozdziałów, zaproponowana kolejność nie jest obowiązkowa. Każdy zawiera informacje na temat integralnej części leczenia. Zawarłam w nich historie ludzi o podobnych doświadczeniach, pytania kontrolne i podpowiedzi, które mogą ci pomóc w procesie zdrowienia. Na przykład pisanie dziennika może być skutecznym sposobem przetwarzania twoich przeżyć i doceniania własnych postępów. Jeśli nie masz jeszcze dziennika lub aplikacji do robienia notatek, nadszedł czas, aby się o to postarać. Dowiesz się również, w jaki sposób aktywność fizyczna przysłuży się do łagodzenia objawów lęku, depresji i żalu, a praktykowanie dobrych nawyków związanych ze snem pomoże w jaśniejszym myśleniu i podejmowaniu właściwych decyzji.
Traktuj tę książkę jako przewodnik, który pomoże ci się uleczyć i odbudować twoje życie. Pierwszy krok masz już za sobą. Następny będzie w pewnym sensie krokiem w tył, bo musimy się cofnąć do czasu trwania w toksycznej relacji, aby lepiej zrozumieć, jak to się stało, że w ogóle się w niej znaleźliśmy.