- W empik go
Uzupełnienia do "Bibliografii druków polskich w Księstwie Cieszyńskiem od roku 1716 do roku 1904", jakoteż bibliografia nowszych druków aż do roku 1922. Część 1, (A-O) - ebook
Uzupełnienia do "Bibliografii druków polskich w Księstwie Cieszyńskiem od roku 1716 do roku 1904", jakoteż bibliografia nowszych druków aż do roku 1922. Część 1, (A-O) - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 265 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W sprawozdaniu polskiego gimnazjum cieszyńskiego za rok 1903/4 umieściłem rozprawę pod tytułem: "Bibliografia druków polskich w Księstwie Cieszyńskiem od roku 1716 do roku 1904". Już wówczas nie rościłem sobie pretensji, że praca moja przedstawia wykończoną całość, owszem, zaznaczyłem wyraźnie, że jest ona niekompletna i że na strychach i poddaszach znajduje się wiele książek i broszur, które powinny znaleść pomieszczenie w bibljografji druków polsko-śląskich. Zadaniu temu stara się zadosyćuczynić niniejsza praca, która oprócz uzupełnień mieści nowe wydawnictwa z ostatnich 18 lat. Nie pochlebiam sobie wcale, jakoby i ta nowa praca mogła liczyć na nazwę kompletnej, owszem, jestem przekonany, że nie obejmuje ona wszystkich książek i broszur polskich, wydanych i drukowanych na Śląsku Cieszyńskim. Zebrałem, co mogłem. To, co niniejszem wydaję, nie jest dorywczo w ostatniej chwili spisane, ale jest wynikiem 18-letniej pracy, dyktowanej mi zamiłowaniem do ojczystego kraju i jego kulturalnego i narodowego rozwoju. Każdy, kto przyniesie mi książkę i broszurę, nie zanotowaną w obu pracach, sprawi mi wielką przyjemność i będę go uważał za swego współpracownika w mozolnej pracy rejestrowania naszego dorobku literackiego.
W niniejszej pracy opuściłem wszystkie wydawnictwa niemieckie i czeskie, choćby się odnosiły do historji, kultury i narodowego rozbudzenia ludności polskiej w naszym kraju. Natomiast, chcąc przedstawić dokładnie naszą produkcję w książkach i broszurach, umieszczam w bibljografji druki polskie, wyprodukowane w drukarniach śląskich, choćby ich autorowie nie mieli nic ze Śląskiem Cieszyńskim wspólnego. Również znalazły pomieszczenie druki, wydane poza Śląskiem, jeżeli autorowie ich są rodowitymi Ślązakami, albo jeżeli druk zajmuje się w poważny sposób historją lub stosunkami naszej ludności polskiej.
Do druków śląskich dołączam druki, wydane w Morawskiej Ostrawie, jako wydane prawie wyłącznie dla ludności polskiej w Księstwie Cieszyńskiem.
Ponieważ ramy sprawozdania gimnazjalnego ze względu na szczupły kredyt, przeznaczony na takie wydawnictwa, są ograniczone, muszę pracę swą podzielić, umieszczając niniejszem pierwszą połowę (A – O).
W Cieszynie, dnia 1. czerwca 1922.
Ks. Józef Londzin.
ABDUL BAHA ABBAS. Ewangelia pokoju i miłości dla czasów naszych. Z angielskiego na niemieckie przełożył Wilhelm Herrigel. Z niemeckiego na polskie Związek śląskich spirytystów. Łąki 1915. Nakładem Związku śląskich spirytystów. Czcionkami Ludowej Drukarni we Frysztacie, w 8ce, str. 96.
AKT FUNDACYJNY, dotyczący fundacyi zrobionej przez Dr. Adama Stoszka, profesora gimnazyalnego w Pradze, pod nazwą "Podpora Stoszkowa" ddto: Brzezówka, dnia 24. września 1913. Z Drukarni "Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra" w Cieszynie, w 8ce, str. 32.
AKUMULATORY. Przyrządy do nagromadzania siły przy robocie przerywanej. Przewodnik niezbędny dla budujących Telegraf bez drutu. Z 7-ma rysunkami w tekście. Samouczek techniczny. Wydawnictwo Popularno-Naukowe. Nr. 11. Cieszyn (1921). Nakładem księgarni B. Kotuli. Drukarnia P. Mitręgi w Cieszynie, w 10ce, str. 19. (Nakład 5000 egz.)
ALMANACH wojsk polskich na rok Pański 1916 pod redakcyą Stanisława Lama. Nakładem księgarni "Stella" w Cieszynie. Ilustrował Józef Świrysz Ryszkiewicz. Układ druku i winiety pomysłu prof. B. Kotuli. Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie, w 8ce, str. 163.
ANKIETA GÓRNICZA w Dąbrowej na Śląsku dnia 4. stycznia 1919 w Hotelu Gwarectwa. Nakładem Związku robotników przemysłu górniczego P. P. L. w Cieszynie, Dom Robotniczy. Czcionkami Lud. Drukarni we Frysztacie, w 8ce, str. 16.
ANHELLI SKIWICZ. Otom ja. Wiersze. Sobiem śpiewał, nie komu swe, nie cudze rzeczy. J. B. Zimorowicz. Cieszyn 1912. Nakładem drukarni Tow. Domu Narod. (P. Mitręgi) w Cieszynie, w 8ce, str. 57.
APARAT FOTOGRAFICZNY. Jak się buduje? (Kamera kieszonkowa.) Z 11ma rycinami w tekście. Samouczek techniczny. Wydawnictwo Popularno-Naukowe Nr. 2. Cieszyn (1921). Nakładem księgarni B. Kotuli. Drukarnia P. Mitręgi w Cieszynie, w 10ce, str. 20. (Nakład 5000 egz.)
APARATY DO GALWANOPLASTYKI I DO GALWANOSTEGJI. Budowa aparatów oraz miedziowanie, srebrzenie, niklowanie, mosiądzowanie i t… p… drogą elektrolityczną. Z 10ma rysunkami w tekście, napisał Staszyd. Samouczek techniczny. Wydawnictwo Popularno-Naukowe. N. 28. Cieszyn (1922). Nakładem księgarni B. Kotuli. Drukarnia P. Mitręgi w Cieszynie, w 16ce, str. 29. (Nakład 5000 egz.)
ARCYBISKUPI I BISKUPI austryaccy, zjednoczeni w miłości Chrystusowej, przesyłają wszystkim swym wiernym pozdrowienie i błogosławieństwo w Panu! Dano w uroczystość – Bożego Narodzenia 1914. r. Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie… w 8ce, str. 11. (Tłumaczył z niemieckiego ks. prof. Rud. Tomanek.)
BANSZEL KAROL KS. Obrazki z historyi kościelnej w świetle obecnego czasu. Przemówienia przy rannych nabożeństwach w ewangelickim kościele w Orłowej. Drukarnia Józefa Fibingera w Orłowej, Śląsk Cieszyński, w 8ce, str. 47.
BERTRAM ADOLF, KS. kardynał, książę-biskup. Słowo pasterskie do wiernych Kościoła rzymskokatolickiego na Śląsku czeskim. Wrocław, 24. marca 1921. (Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie), w 8ce, str. 4
BERTRAM ADOLF KS. DR., książę-biskup wrocławski. List pasterski, wydany 9. listopada 1915, zarządzający modlitwy za naród polski i zbieranie datków na ludność polską, dotkniętą wojną. Rozpoczyna się: "Kochani Dyecezyanie! Wiele troski, wiele cierpień itd. " Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie, w 8ce, str. 3 nl.
BERTRAM ADOLF KS. DR.: List pasterski, wydany z okazyi objęcia urzędu arcypasterskiego z dyecezyi wrocławskiej. "Chrystusa przepowiadamy, moc Bożą i mądrość Bożą". I. Kor. i, 24. 1914. Drukarnia Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra w Cieszynie, w 8ce, str. 19, (Z niemieckiego tłumaczył ks. prof. Tomanek.)
BERTRAM ADOLF KS. DR., książę-biskup wrocławski. List pasterski z powodu trzechsetnego jubileuszu błog. Jana Sarkandra z d. 1. marca 1920 roku. Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie, w 8ce, str. 8.
BERTRAM ADOLF KS. DR., książę-biskup wrocławski. Orędzie pasterskie do duchowieństwa i dyecezyan Komisaryatu niskiego i cieszyńskiego, wydane 15. października 1919. (Drukarnia?), w 8ce, str. 4.
BETTEX FR. prof. Pierwsza karta Biblji Świętej… Spolszczone i poprzedzone przedmową przez " Wydanie drugie. Cieszyn. Nakładem "Towarzystwa ewang… oświaty ludowej" 1907. Drukarnia Diesdorf, Kr. Striegau, w 8ce, str. 63.
BIBLIOTEKA LUDOWA. Tomik II. Marzec 1909. Rok I. Treść: 1. Ostatnia lekcya przez Alfonsa Daudeta. 2. Dym przez Maryę Konopnicką. 3. Gęś przez Maryana Gawalewicza. 3 (4) Obrazek z lat głodowych przez El. Orzeszkową. Cena 40 halerzy. Frysztat. Nakładem wydawnictwa "Jedności" w Cieszynie. Drukiem W. Korneckiego w Krakowie 1900, w 8ce, str. 63. Redaktor odpowiedzialny; Franc. Friedel we Frysztacie.
BIEDROŃ obacz: Czytelnia rolnicza.
BIELAK M. DR. I J. BOCEK. Opłaty (należytości) sądowe według ustawy Rzeczypospolitej Polskiej z 1. marca 1921, Nr. 26., poz. 143 Dz. ustaw. Nakładem księgarni B. Kotuli. Cieszyn, Śląsk Polski. Drukarnia "Dziedzictwa" w Cieszynie, w 8ce, str. 20.
BIELAK M. DR. I BOCEK J. Opłaty skarbowe (należytości) od weksli, rachunków, od przeniesienia nieruchomości, podatek od spadków i darowizn z tabelką procentową, skale stemplowe, należytości od podań i ważniejsze postanowienia dotyczących ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nakładem księgarni B. Kotuli. Cieszyn, Śląsk polski. (1920.) Drukarnia "Dziedzictwa". w Cieszynie, w 8ce, str. 14 nl.
BIELAK M. DR. Państwo a jego funkcyonaryusze. Krytyczny pogląd na kwestyę urzędniczą w państwie i jej rozwiązanie. Część dochodu przeznacza się na propagandę na kresach wiadomości o polskim przemyśle i handlu. Cieszyn. Nakładem autora 1920. Z drukarni "Dziedzictwa" w Cieszynie, w 8ce, str. 16.
BILCZEWSKI JÓZEF KS. DR. O Kościele Chrystusowym czyli Kościół rzymskokatolicki jest jedynie prawdziwym Kościołem, założonym przez Jezusa Chrystusa. List pasterski Najprzewielebniejszego ks. Arcybiskupa-Metropolity lwowskiego….. Za łaskawem zezwoleniem Czcigodnego Autora przedrukowany dla członków "Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra" 41. Cieszyn 1908. Nakładem "Dziedzictwa bł. Jana Sar – kandra dla ludu polskiego na Śląsku". Drukarnia "Tow. Domu Narodowego" Pawła Mitręgi w Cieszynie, w 8ce, str. 172 + 2 nl.
BIŁKO JAN KS. Czego chce socyalna demokracya czyli socyaliści? 38. (liczba wydawnictwa "Dziedzictwa") Cieszyn 1906. Nakładem "Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku". Drukarnia Tow. Domu Narod. (P. Mitręga) w Cieszynie, w 8ce, str. 8.
BIŁKO JAN KS. Czy katolik może być socyalistą? Cieszyn 1907. Nakładem "Związku śl… katolików". Drukiem Kutzera i Sp., c… i k… nadwornych dostawców, w 8 ce, str. 16. (Nakład 6000 egz.)
BIŁKO JAN KS. Czy socyalista może być katolikiem? Napisane dla katolików i socyalistów. 40. Cieszyn 1907. Nakładem "Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra". Drukiem Kutzera i Sp., c… i k… dostawców dworu, w 8ce, str. 15. (Nakład 9000 egz.)
BIULETYN STRAJKOWY Związku polskich górników, wychodził co drugi dzień od 22. marca 1919 do 26. marca 1919. Wyszły tylko trzy numery. Cena numeru 10 h. Drukarnia ludowa we Frysztacie, w 4ce, str. 2.
BIULETYN Związku robotników przemysłu górniczego z siedzibą tymczasową we Frysztacie (Biuro socyalno-polityczne). Redaktor naczelny: Ludwik Lizak, Wychodziło raz na dwa miesiące. Cena K 5. –, M 4. –. Pierwszy numer wyszedł w styczniu 1920. r. we Frysztacie. Odbito w Drukarni Ludowej we Frysztacie pod zarządem Wiktora Sembola, w 8ce, str. 36. (Nr. 1.) Wyszły tylko trzy numery.
BŁ…, JAN SARKANDER, Miesięcznik, poświęcony obronie wiary katolickiej. Wydawca Komitet wykonawczy Związku św. Bonifacego dla Austryi (Opactwo Emauskie w Pradze). Nr. 1. wyszedł w Pradze w styczniu 1907. Drukarnia "Polityki" w Pradze, w 8ce, str. 16. (Nakład 22. 000 dla Księstwa Cieszyńskiego.) Redaktorem i administratorem był ks. Jan Mocko, proboszcz w Skoczowie. Od 1. stycznia do 1. marca 1908 wychodziło pismo to w Krakowie, poczem zmieniło nazwę i wychodziło pod tytułem: "W obronie prawdy".