W gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo. Ginekologia dziecięca i dziewczęca - ebook
W gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo. Ginekologia dziecięca i dziewczęca - ebook
Szósty numer pod redakcją naukową prof. Lidii Hirnle skierowany jest do praktykujących ginekologów-położników oraz pediatrów. Konsultacje w dziedzinie ginekologii dziecięcej obejmują diagnostykę i leczenie zaburzeń ze strony narządu rodnego u dziewczynek przed 18. rokiem życia. Z uwagi na specyfikę zaburzeń okresu pokwitania wskazane jest, aby konsultacje udzielane były przez ginekologa mającego doświadczenie w zakresie leczenia nieprawidłowości narządu rodnego i gospodarki hormonalnej dzieci oraz przez pediatrę.
W numerze omówiono m.in.:
• Stany zapalne pochwy i sromu. Są one jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich z zakresu ginekologii dziecięcej. Schorzenia te dotyczą pacjentek w każdym wieku, jednak ich etiologia i leczenie znacząco różnią się u dzieci w porównaniu z pacjentkami po zakończonym okresie dojrzewania.
• Zrośnięcie warg sromowych u dziewczynek, które jest również częstym powodem konsultacji u pediatrów i ginekologów dziecięcych. W pracy analizującej grupę ponad 400 dziewcząt wyliczono, że schorzenie to było przyczyną 6,1% konsultacji.
• Zaburzenia żywienia - m.in. anoreksja i bulimia, które należą do najbardziej śmiertelnych chorób psychicznych i mają swoje konsekwencje ginekologiczne w postaci zaburzeń miesiączkowania, a czasem całkowitego zaniku miesiączek.
• Zespół policystycznych jajników (PCOS). Rozpoznanie tej jednostki chorobowej nastręcza trudności od dziesięcioleci, ponieważ zespół może mieć różną ekspresję. Wielokrotnie analizowano i modyfikowano kryteria rozpoznania, a dyskusje wciąż trwają. Nadal nie ma kryteriów rozpoznania PCOS dotyczących wyłącznie nastolatek. Zaleca się stosowanie kryteriów rotterdamskich z 2004 roku z uwzględnieniem pewnych modyfikacji.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6240-3 |
Rozmiar pliku: | 639 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dr hab. n. med. _LIDIA HIRNLE_
I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Lek. _MAŁGORZATA KOWALSKA_
I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Lek. _MAGDALENA LISZEWSKA-KAPŁON_
I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Lek. _MAGDALENA MAKOWSKA-DONAJSKA_
I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we WrocławiuSŁOWO WSTĘPNE
Szanowni Państwo!
Ginekologia dziewczęca obejmuje diagnostykę i leczenie schorzeń u dziewczynek przed 18. r.ż. Specjalista lekarz ginekolog powinien mieć poszerzoną wiedzę oraz współpracować ściśle ze specjalistami z zakresu pediatrii, chirurgii, urologii i endokrynologii dziecięcej.
Wśród najczęstszych schorzeń, z jakimi spotyka się lekarz w poradni ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, wymienia się stany zapalne sromu i pochwy, ze szczególnym uwzględnieniem sklejenia warg sromowych mniejszych, ponadto bolesne miesiączkowanie, zaburzenia żywienia, nieprawidłowe krwawienia u młodocianych oraz u starszych dziewcząt klinicznie rozwijający się zespół policystycznych jajników.
Stany zapalne mogą być skutkiem chorób układowych, przewlekłych, wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, uwarunkowań anatomicznych lub być konsekwencją wykorzystywania seksualnego.
Zaburzenia miesiączkowania to sytuacje, gdy miesiączka pojawia się zbyt wcześnie, zbyt długo się nie pojawia lub okresy między jedną a kolejną miesiączką są zbyt nieregularne, wreszcie, gdy krwawienia są zbyt obfite, krwotoczne. Bolesne miesiączkowanie wynika z przyczyn konstytucjonalnych, ale i anatomicznych (wady wrodzone), może też być objawem rozwijającej się endometriozy.
Zaburzenia żywienia to przede wszystkim anoreksja i bulimia. Należą one do najbardziej śmiertelnych spośród chorób psychicznych i mają swoje konsekwencje ginekologiczne w postaci zaburzeń miesiączkowania, a nawet całkowitego zaniku miesiączek. Z kolei otyłość to nie tylko złe nawyki żywieniowe, lecz także zaburzenia hormonalne i metaboliczne, związane m.in. z zespołem policystycznych jajników.
Opracowanie obejmuje najnowsze doniesienia i schematy postępowania w opisanych sytuacjach klinicznych. Liczymy, że wskazówki przydadzą się w codziennej praktyce lekarzy ginekologów.
Dr hab. n. med. _Lidia Hirnle_