W obliczu wojny. Polski wywiad wojskowy na hitlerowskie Niemcy 1933-1939 - ebook
W obliczu wojny. Polski wywiad wojskowy na hitlerowskie Niemcy 1933-1939 - ebook
Adolf Hitler i jego partia narodowosocjalistyczna głosili hasła rewizji ładu międzynarodowego ustalonego w Wersalu w 1919 roku i odebranie ziem utraconych przez Drugą Rzeszę. Dlatego dojście nazistów do władzy w Niemczech w 1933 roku wywołało alarm wśród sąsiadów, zwłaszcza w Polsce. Polskie wojskowe służby specjalne - Oddział II Sztabu Głównego WP - wzmogły rozpoznanie zagrożeń ze strony Trzeciej Rzeszy i jej przygotowań wojennych. Miały na tym polu spektakularne sukcesy, m.in. złamanie przez polskich kryptologów kodów Enigmy, działalność berlińskiej siatki szpiegowskiej mjr. Sosnowskiego czy błyskotliwa akcja „Wózek”, polegająca na przechwytywaniu i czytaniu niemieckiej korespondencji wojskowej przewożonej tranzytem kolejowym z Prus Wschodnich do Berlina.
Prof. dr hab. Piotr Kołakowski, wybitny znawca problematyki służb specjalnych, szczegółowo opisuje pracę polskiego wywiadu głębokiego prowadzonego przez Referat „Zachód” OII, wywiadu płytkiego realizowanego przez ekspozytury terenowe, pozyskiwanie informacji przez dyplomatów i radiowywiad. Przedstawia osiągnięcia i porażki polskich służb oraz ukazuje bohaterów walki wywiadowczej na kierunku niemieckim, takich jak wspomniany mjr Jerzy Sosnowski czy mjr Jan Henryk Żychoń, szef Ekspozytury OII w Bydgoszczy, który mocno zalazł Niemcom za skórę.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-17030-8 |
Rozmiar pliku: | 5,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wstęp
Po dojściu w Niemczech w 1933 r. do władzy partii narodowosocjalistycznej położenie polityczne i wojskowe II Rzeczypospolitej stawało się stopniowo coraz bardziej niekorzystne. Powodem tego było dążenie III Rzeszy do zmiany powojennego ładu w Europie oraz rozbudowy na niespotykaną dotąd skalę własnego potencjału militarnego, co miało ułatwić ekspansję terytorialną.
Odrzucenie propozycji, a następnie żądań Berlina godzących w suwerenność państwa polskiego uruchomiło łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wojny. Kluczowe okazało się – o czym nie można zapominać – stanowisko zajęte przez Związek Sowiecki, wrogo odnoszący się do burżuazyjnej Polski. Porozumienie Moskwy z Berlinem w 1939 r. poprzez zawarcie układu Ribbentrop-Mołotow _de facto_ przesądziło o agresji III Rzeszy na II Rzeczpospolitą i rozpętaniu kolejnej wojny światowej. Polska nie była w stanie zapobiec zbliżeniu niemiecko-sowieckiemu, nawet gdyby dysponowała odpowiednimi informacjami na ten temat. Mogłaby natomiast z całą pewnością lepiej przygotować się na taki rozwój wydarzeń i w efekcie ograniczyć tragiczne konsekwencje września 1939 r.
Intensywne działania wywiadowcze, mające na celu przede wszystkim rozpoznanie stopnia zagrożenia ze strony III Rzeszy i przygotowań wojennych tego państwa, prowadził Oddział II Sztabu Głównego Wojska Polskiego¹, który był scentralizowanym, mocno rozbudowanym i jednocześnie nowoczesnym aparatem informacyjnym. Wokół niego narosło wiele mitów, uproszczeń i negatywnych ocen. Nie będzie natomiast zbytnią przesadą stwierdzenie, iż polski wywiad wojskowy w okresie międzywojennym należał do jednych z najlepiej działających służb specjalnych. Jego geneza sięga jesieni 1918 r., kiedy rozpoczął się proces odbudowy niepodległej II Rzeczypospolitej. Wraz z powstaniem Wojska Polskiego i powołaniem Sztabu Generalnego została mu podporządkowana służba informacyjno-wywiadowcza, która była systematycznie rozbudowywana oraz udoskonalana. Kierownicze stanowiska w centrali, jak i w strukturach terenowych Oddziału II SGWP, sprawowały osoby wywodzące się przede wszystkim z Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i mające za sobą służbę w armiach zaborczych. To dzięki patriotycznemu wychowaniu, zdolnościom i doświadczeniu zdobytemu w konspiracyjnym ruchu niepodległościowym, a także poświęceniu pracujących w nim oficerów i pracowników cywilnych wywiad wojskowy II Rzeczypospolitej był sprawnie działającym aparatem informacyjnym, odnoszącym na tajnym froncie znaczne sukcesy.
Do głównych zadań Oddziału II należało systematyczne przekazywanie naczelnym władzom wojskowym informacji militarnych, politycznych oraz gospodarczych dotyczących Niemiec. Istotne znaczenie miało nie tylko zapewnienie stałego dopływu wiadomości, ale też ich dogłębna analiza, a następnie właściwe wykorzystanie przez czynniki decyzyjne w Warszawie. Należy zauważyć, iż decydujące zdanie co do oceny stanu bezpieczeństwa państwa i realnego stopnia zagrożenia niemieckiego nie leżało jedynie w gestii centrali wywiadu. Ważną rolę w tej kwestii odgrywało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Niestety, pomiędzy tymi instytucjami niejednokrotnie brakowało koordynacji działań, co było szczególnie widoczne u progu II wojny światowej. Ograniczenie w tym zakresie roli „dwójki” – jak potocznie określano polski wywiad wojskowy w okresie międzywojennym – stanowiło poważny błąd.
Oddział II SGWP największe sukcesy odnosił na kierunku niemieckim. Zaliczyć do nich należy nie tylko poznanie tajemnicy Enigmy, którą przed wybuchem II wojny światowej czytali wyłącznie Polacy, ale również działalność w latach 1926–1934 berlińskiej placówki „In.3” kierowanej przez mjr. Jerzego Sosnowskiego. Dzięki zwerbowanej przez niego żeńskiej sieci agenturalnej „dwójka” przeniknęła do centralnej instytucji wojskowej Rzeszy Niemieckiej, jaką było Ministerstwo Reichswehry, czego w późniejszym czasie – pomimo podejmowanych prób – nie udało się powtórzyć. Kolejne błyskotliwe przedsięwzięcie to akcja „Wózek” prowadzona przez Ekspozyturę nr 3 w Bydgoszczy, polegająca na badaniu zawartości niemieckich przesyłek przewożonych tranzytem kolejowym z innych części Niemiec do Prus Wschodnich i W.M. Gdańska. W końcu sygnalizowanie od połowy lat trzydziestych narastania groźby wybuchu wojny oraz podanie rejonów koncentracji jednostek niemieckich i przybliżonego terminu agresji III Rzeszy na Polskę.
Nie oznacza to, że „dwójka” pracowała idealnie i nie popełniała poważnych błędów, będących przecież nieodłącznym elementem funkcjonowania służb wywiadowczych. Wynikały one głównie z niedociągnięć organizacyjnych i kwestii personalnych, niewłaściwych decyzji oraz ograniczeń finansowych, jak też zwykłego braku szczęścia. Do największych porażek Oddziału II na kierunku niemieckim należy zaliczyć przede wszystkim nierozpoznanie w 1939 r. zwrotu w polityce Niemiec wobec Związku Sowieckiego, co w efekcie doprowadziło do IV rozbioru Polski. Błędem był brak poważnych analiz dotyczących zamierzeń sojuszników zachodnich w odniesieniu do państwa polskiego, a przecież zobowiązania sojusznicze Wielkiej Brytanii oraz Francji w istotny sposób determinowały decyzje podejmowane przez naczelne władze II Rzeczypospolitej.
Cieniem na wywiadzie wojskowym Polski kładzie się niezniszczenie akt znajdujących się w Forcie Legionów, które po kapitulacji Warszawy w 1939 r. przejęte zostały przez niemieckie służby specjalne. To niedopuszczalne i tragiczne w skutkach postępowanie poważnie obciąża ówczesne kierownictwo „dwójki”. Efektem tego kardynalnego zaniedbania była śmierć wielu pracowników i współpracowników Oddziału II SGWP, którzy na podstawie przejętych dokumentów zostali aresztowani przez Niemców i skazani na karę śmierci². W posiadanie tych niezwykle ważnych materiałów personalnych, organizacyjnych i ewidencyjnych weszły nie tylko służby specjalne III Rzeszy, ale później również sowieckie za pośrednictwem podporządkowanych im organów informacyjnych Polski Ludowej, które wykorzystywały je do represjonowania i werbunku ujawnionych pracowników i agentury przedwojennej „dwójki”.
Chluby polskiemu wywiadowi na pewno nie przynosi sprawa mjr. Sosnowskiego. Kierownik placówki wywiadu strategicznego w Berlinie, jeden z najlepszych oficerów Oddziału II SGWP, został oskarżony o współpracę z niemieckim kontrwywiadem i następnie na podstawie wątpliwych dowodów skazany w procesie poszlakowym na wieloletnie więzienie. Również oskarżenia formułowane przez byłych oficerów Referatu „Wschód” (strategiczny wywiad na ZSRS): mjr. Tadeusza Nowińskiego i kpt. Jerzego Niezbrzyckiego, o brak odpowiedniego nadzoru ze strony kierownictwa nad działalnością wywiadowczą na Niemcy i jednocześnie pod adresem szefa ekspozytury bydgoskiej mjr. Jana Żychonia, iż był „narzędziem” Abwehry, które znalazły swój epilog w 1943 r. przed Morskim Sądem Wojennym w Londynie, kładą się cieniem na dokonaniach „dwójki”.
Działalność służb specjalnych zawsze budziła szerokie zainteresowanie. Z reguły była i jest postrzegana przez pryzmat ich spektakularnych sukcesów lub porażek. Zainteresowania czytelników nie wzbudzają jednak wprowadzane zmiany organizacyjne, monotonne instrukcje pracy, lecz biografie pracowników kadrowych i agentów – w szczególności tych, którzy swoimi dokonaniami wpłynęli na zmianę biegu historii. Fascynują także błyskotliwe operacje służb wywiadowczych czy kontrwywiadowczych, przygotowywane i prowadzone niejednokrotnie przez wiele lat przy zaangażowaniu znacznych środków. Na ogół powszechne wyobrażenie o pracy w wywiadzie sprowadza się do mniemania o jego niemal nieograniczonych możliwościach, dużych pieniądzach, wystawnym życiu i pięknych kobietach. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Praca ta polegała bowiem przede wszystkim na żmudnych analizach napływającego do centrali materiału dotyczącego potencjału militarnego wrogiego państwa i prowadzonych w terenie obserwacjach oraz utrzymywaniu kontaktów z agentami, co w każdej chwili mogło skończyć się zatrzymaniem przez funkcjonariuszy obcego kontrwywiadu, stosujących niekiedy wyrafinowane i bezwzględne metody działania. Taka sytuacja prowadziła bardzo często do wypalenia psychicznego i w rezultacie popełniania przez rezydenta błędów. W efekcie kończyło się to jego aresztowaniem, o ile wcześniej nie został przez centralę odwołany z „terenu”. Nie oznacza to jednak, że polski wywiad wojskowy nie przeprowadzał w okresie międzywojennym – o czym już wspomniano – błyskotliwych operacji wywiadowczych przeciwko Niemcom. Wiele z nich zasługuje, podobnie jak dokonania oficerów i osób współpracujących z „dwójką”, na oddzielną książkę lub stanowi gotowy materiał na scenariusz filmu szpiegowskiego.
W ostatnich latach wyraźnie widać wzrost zainteresowania nie tylko profesjonalistów, ale również pasjonatów historii dziejami polskiego wywiadu wojskowego w dwudziestoleciu międzywojennym, w tym także w odniesieniu do działań prowadzonych na kierunku niemieckim, co znajduje odzwierciedlenie w licznych publikacjach. Wiele jednak węzłowych kwestii z zakresu tej problematyki nie zostało w dalszym ciągu wyjaśnionych. Dotyczy to na przykład spraw związanych ze sposobem prowadzenia niektórych operacji, podejmowania decyzji przez kierownictwo wywiadu, polityki kadrowej czy też organizacji służby. Inne wymagają nowego naświetlenia ze względu na szerszy dostęp do materiałów archiwalnych oraz jednostronne przedstawianie do tej pory działalności „dwójki”. Poważnym utrudnieniem w prowadzeniu badań nad funkcjonowaniem Oddziału II jest specyfika pracy wywiadowczej oraz brak pełnej dokumentacji, która uległa zniszczeniu lub też w dalszym ciągu z różnych powodów nie jest dostępna dla badaczy. Przez długie lata postępowi prac zapewne nie sprzyjał również negatywny odbiór społeczny instytucji służb specjalnych oraz ludzi z nimi związanych, co jednak w ostatnim czasie ulega zmianie.
Celem monografii jest przedstawienie uwarunkowań, organizacji i działalności Oddziału II Sztabu Głównego WP na III Rzeszę w latach 1933–1939. Zasadniczym przedmiotem analizy stało się omówienie funkcjonowania wywiadu głębokiego prowadzonego przez umiejscowiony w strukturze centrali Referat „Zachód”, jak też wywiadu płytkiego realizowanego przez ekspozytury terenowe oraz naświetlenie pracy komórek zajmujących się analizowaniem informacji napływających do centrali na temat Niemiec. Nie pominięto kwestii związanych z działalnością wojskowej placówki dyplomatycznej w Berlinie, która pomimo że nie zajmowała się organizowaniem prac o charakterze wywiadowczym, to jednak odgrywała niezwykle ważną rolę w przekazywaniu wiadomości o potencjale militarnym oraz polityce zagranicznej i sytuacji wewnętrznej III Rzeszy. Te informacje w połączeniu z danymi uzyskiwanymi przez wywiad i radiowywiad umożliwiały dogłębną ocenę możliwości wojskowych oraz – co było szczególnie pożądane – zamierzeń państwa niemieckiego, wrogo odnoszącego się do Polski. Bez ukazania efektów działalności berlińskiego attachatu obraz rozpoznania Niemiec przez Oddział II byłby niepełny. W pracy omówiono również bardzo ważną kwestię współpracy wywiadowczej i ewidencyjnej polskiego wywiadu wojskowego ze służbami specjalnymi innych państw, w tym sojuszniczych, w odniesieniu do III Rzeszy, która przyczyniła się w istotny sposób do rozpoznania narastającego zagrożenia wojennego. Niezbędne było odniesienie się także do współpracy „dwójki” z aparatem wywiadowczym Straży Granicznej. Wywiad tej formacji zajmował się przede wszystkim zwalczaniem przemytu oraz przestępstw karno-skarbowych, wykonując jednak zadania specjalne na rzecz Oddziału II, związane głównie z rozpoznaniem przedpola i realizacją konkretnych zleceń. Ukazano też – o ile było to niezbędne dla pracy wywiadowczej – kontakty z organami policji oraz władzami administracyjnymi.
Należy podkreślić, iż jako główny cel autor postawił sobie przedstawienie wiedzy, jaką dysponował Oddział II SGWP na temat remilitaryzacji Rzeszy Niemieckiej, a w szczególności odbudowy potęgi militarnej i intensywnie prowadzonych przygotowań do wojny. Obraz ten nie był pełny, ponieważ polski wywiad wojskowy nie miał po 1934 r. nie tylko dostępu do wielu kluczowych informacji o znaczeniu strategicznym ze względu na brak agentury w newralgicznych strukturach państwa rządzonego przez narodowych socjalistów, ale także precyzyjnych danych o faktycznym potencjale i organizacji Wehrmachtu.
Do ścisłych kwestii będących przedmiotem badań należą odpowiedzi na następujące pytania: Jakie były możliwości prowadzenia prac wywiadowczych w III Rzeszy? Jak wyglądała organizacja i obsada personalna wywiadu wojskowego w latach trzydziestych XX w.? Jakie były efekty działalności wywiadowczo-informacyjnej Oddziału II na kierunku niemieckim od 1933 do 1939 r.? W jakim stopniu zmiany kadrowe, które nastąpiły przed wybuchem wojny, przyczyniły się do osłabienia efektywności działań polskiego wywiadu? Czy „dwójka” została należycie przygotowana do pracy w warunkach wojennych? Jak wyglądała i jakie miała znaczenie współpraca ze służbami specjalnymi innych państw? Autor starał się również odpowiedzieć na pytanie, w jakim zakresie naczelne władze wojskowe II Rzeczypospolitej były informowane o niemieckich przygotowaniach wojennych? Do ważniejszych zagadnień należało także wyjaśnienie, czy wiadomości uzyskiwane przez Oddział II zostały należycie wykorzystane przez czynniki polityczne i wojskowe?
Ramy chronologiczne pracy obejmują okres siedmiu lat – od 1933 do 1939 r. Cezurę początkową stanowi przejęcie władzy w Niemczech przez partię narodowosocjalistyczną, która na szeroką skalę podjęła działania na rzecz remilitaryzacji państwa. Rządy Adolfa Hitlera doprowadziły do wejścia na drogę intensywnych zbrojeń, przebudowy wewnętrznej Rzeszy oraz utworzenia potężnych sił zbrojnych, mających być atutem w planowanych rozgrywkach politycznych na arenie międzynarodowej. Wydarzenia te zmusiły Oddział II do zintensyfikowania działalności wywiadowczej na kierunku niemieckim i stopniowej rozbudowy aparatu obserwacyjno-informacyjnego. Wybór cezury końcowej był oczywisty – stanowi ją agresja Wehrmachtu na Polskę 1 września 1939 r., co zapoczątkowało nowy okres w funkcjonowaniu polskiego wywiadu wojskowego.
Prezentowana monografia jest próbą nowego, całościowego ujęcia tematu działalności wywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej na III Rzeszę. Należy zaznaczyć, że wcześniej problematyka ta była już podejmowana w polskiej historiografii. Trzeba przede wszystkim wspomnieć pionierskie prace Leszka Gondka³ i Władysława Kozaczuka⁴, które odegrały znaczącą rolę w badaniach nad polsko-niemieckimi zmaganiami na tajnym froncie. Szczególnie pierwsze z wymienionych opracowań, dobrze przyjęte przez niektórych żyjących jeszcze wówczas oficerów polskiego wywiadu wojskowego na obczyźnie, zawiera wiele ustaleń, które do dziś pozostają aktualne.
Działalnością wywiadowczą „dwójki” na kierunku niemieckim w omawianym okresie zajmowali się z powodzeniem Henryk Ćwięk⁵ oraz Robert Majzner⁶, przedstawiając różne aspekty jej aktywności. Niemieckie przygotowania do wojny z Polską z punktu widzenia głównie informacji i analiz Oddziału II SGWP opisał Aleksander Woźny⁷, który jest także autorem licznych artykułów i przyczynków poświęconych funkcjonowaniu polskiego wywiadu na III Rzeszę. Cenne dla podjętej tematyki okazały się opracowania Andrzeja Pepłońskiego⁸, naświetlające również aktywność polskiego wywiadu w hitlerowskich Niemczech. Problematyką tą zajął się też w kontekście rozpoznania przez „dwójkę” przygotowań niemieckich i sowieckich do agresji na Polskę w 1939 r. autor niniejszej monografii⁹.
Bardzo przydatny w realizacji podjętego tematu okazał się przygotowany przez Tadeusza Dubickiego i Andrzeja Suchcitza¹⁰ wielotomowy słownik biograficzny oficerów wywiadu Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Należy też wspomnieć o biografii jednego z najbardziej rozpoznawalnych oficerów „dwójki”, mjr. Jana Żychonia, autorstwa Joanny Bochaczek-Trąbskiej¹¹.
Obok wymienionych opracowań pomocne okazały się publikacje poświęcone działalności attachatów wojskowych, w tym berlińskiego – autorstwa Roberta Majznera¹², a także radiowywiadu na kierunku niemieckim, które od wielu lat prowadzą Zdzisław Kapera¹³ oraz Marek Grajek¹⁴. W przypadku działalności Biura Szyfrów na zauważenie zasługuje również praca zbiorowa poświęcona Marianowi Rejewskiemu, wydana w setną rocznicę urodzin i zamieszczone w niej artykuły i materiały¹⁵. Do naświetlenia interesującej polsko-czechosłowackiej współpracy wywiadowczej w okresie międzywojennym przydatne były wcześniejsze ustalenia autora tej książki oraz Henryka Bułhaka¹⁶. Kwestie dotyczące oceny zagrożenia niemieckiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego przedstawiają Marian Zgórniak i Marian Leczyk¹⁷. Wykorzystano fundamentalne dzieło Komisji Historycznej Polskiego Sztabu Głównego traktujące o polityce i militarnym położeniu II Rzeczypospolitej, które jest jednym z tomów opracowania poświęconego Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie¹⁸.
Podstawę źródłową pracy stanowią dokumenty Oddziału II Sztabu Głównego WP zgromadzone w archiwach krajowych oraz zagranicznych. Z powodu burzliwych losów wojennych akta „dwójki” zostały rozproszone i są niekompletne, co utrudnia prowadzenie badań nad dziejami polskiego wywiadu wojskowego w okresie międzywojennym, w tym na Rzeszę Niemiecką. Najliczniejsze i najwartościowsze materiały źródłowe, na podstawie których powstała niniejsza monografia, znajdują się w Centralnym Archiwum Wojskowym Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie-Rembertowie. Do najcenniejszych zespołów zaliczyć należy: Oddział II Sztabu Głównego (Generalnego) z lat 1921–1939, Kolekcję akt z archiwów rosyjskich, Adiutanturę Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych oraz Kolekcję Akt Personalnych. Równie ważne dokumenty dotyczące działalności Oddziału II na kierunku niemieckim przechowywane są w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Szczególne znaczenie dla podjętego tematu miały zespoły: Sztab Główny w Warszawie 1919-1939, Akta instytucji wojskowych 1916-1939 i Attachés wojskowi RP przy rządach państw kapitalistycznych 1919-1939.
Bardzo ważne materiały źródłowe dotyczące kwestii personalnych, organizacyjnych, jak również samej działalności polskiego wywiadu wojskowego znajdują się w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym w Moskwie (Rossijskij gosudarstwiennyj wojennyj archiw) w zespole (fond) 308k: Oddział II Sztabu Generalnego Polski, m. Warszawa (II-j otdieł Genieralnogo sztaba Polszy, g. Warszawa). Chodzi oczywiście o dokumenty Oddziału II SGWP, które nie zostały zwrócone Polsce. W większości są to źródła niemające swoich odpowiedników w polskich archiwach, rzucające nowe światło na sprawy związane z funkcjonowaniem „dwójki” również na kierunku niemieckim. Niewykorzystanie ich w niniejszej pracy znacznie osłabiłoby jej wartość poznawczą.
Do znacznego wzbogacenia pracy przyczyniły się również dokumenty pozyskane w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Należą do nich materiały, które przed wybuchem wojny znajdowały się w centrali polskiego wywiadu i nie zostały zniszczone, lecz przewiezione do Francji, a następnie w 1940 r. do Wielkiej Brytanii. Wartościowe okazały się nie tylko przechowywane tam akta Oddziału II, ale także sprawozdania i protokoły przesłuchań oficerów „dwójki”, które powstały w związku z działalnością władz polskich na obczyźnie, mającą na celu wyjaśnienie przyczyn klęski militarnej w 1939 r. Pomimo że powstały w atmosferze rozliczeń oraz w okresie poszukiwania winnych za nią wśród przedstawicieli naczelnych władz wojskowych II Rzeczypospolitej, mają one znaczną wartość poznawczą. Wynika ona z braku niektórych ważnych źródeł archiwalnych z 1939 r. Do materiałów tych należy jednak podchodzić z dużą rezerwą, gdyż nie są one wolne od nieścisłości i subiektywnych ocen.
Interesujące okazały się dokumenty z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. W pracy wykorzystano materiały dotyczące współpracy tej formacji z „dwójką” odnalezione w następujących zespołach: Komenda Straży Granicznej, Mazowiecki, Pomorski, Wielkopolski i Śląski Inspektoraty Okręgowe Straży Granicznej. Akta zgromadzone w pozostałych polskich oraz zagranicznych archiwach, chociaż niejednokrotnie ciekawe, w większości przypadków odgrywają rolę uzupełniającą.
Dopełnienie dokumentów archiwalnych stanowią źródła drukowane. Bardzo przydatne w opracowaniu podjętej problematyki okazały się opublikowane już pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. przez Mieczysława Cieplewicza i Mariana Zgórniaka¹⁹ sprawozdania Oddziału II Sztabu Głównego WP o sytuacji wojskowo-politycznej III Rzeszy w 1939 r. Dużą wartość poznawczą mają raporty oficjalnego przedstawiciela WP w Berlinie, ppłk. dypl. Antoniego Szymańskiego, przygotowane do druku przez Henryka Ćwięka²⁰. Na uwagę zasługuje zbiór dokumentów dotyczący „Sprawy majora Żychonia” przed Morskim Sądem Wojennym w Londynie w latach 1942–1943²¹, naświetlający stosunki wewnętrzne w Oddziale II SGWP oraz zawierający również ciekawe informacje na temat jego funkcjonowania. Bardzo wartościowy do poznania efektów pracy Biura Szyfrów nad złamaniem Enigmy okazał się raport kryptologów odnaleziony i przygotowany do druku przez Marka Grajka²². W pracy wykorzystano także materiały, jakie ukazały się na temat polsko-czechosłowackich kontaktów wywiadowczych²³ oraz współpracy Straży Granicznej z wywiadem wojskowym²⁴.
Cenne źródła przedstawiające przygotowania polskiego wywiadu wojskowego do wojny oraz oceny oficerów w nim służących zostały opublikowane przez Aleksandra Woźnego²⁵ i Waldemara Rezmera²⁶, a także Tadeusza Dubickiego i Andrzeja Suchcitza²⁷. Dla podjętego tematu istotne są wydane drukiem sprawozdania oficerów „dwójki” z ich działalności przed wybuchem wojny oraz w czasie kampanii polskiej 1939 r. Wśród nich dużą wartość poznawczą mają autorstwa tych, którzy piastowali kluczowe stanowiska w Oddziale II: szefa wywiadu płk. dypl. Mariana Józefa Smoleńskiego²⁸, jego pierwszego zastępcy płk. dypl. Józefa Englichta²⁹ i drugiego zastępcy – płk. dypl. Jana Ciastonia³⁰.Ważne jest opublikowane sprawozdanie jednego z najlepszych znawców sił zbrojnych III Rzeszy w „dwójce”, mjr. dypl. Jana Leśniaka, kierownika Samodzielnego Referatu „Niemcy”, a następnie Samodzielnego Referatu Sytuacyjnego „Niemcy”³¹. Ukazało się też drukiem sprawozdanie mjr. Jana Żychonia z działalności Ekspozytury nr 3 Oddziału II w Bydgoszczy³². Na szczególną uwagę z punktu widzenia nierozpoznania przez „dwójkę” skutków paktu niemiecko-sowieckiego dla państwa polskiego zasługują dokumenty, relacje i wspomnienia opublikowane przez Wojciecha Włodarkiewicza³³.
Pomocny okazał się elaborat ppłk. dypl. Ludwika Sadowskiego³⁴ poświęcony działalności Oddziału II Sztabu Głównego WP u progu II wojny światowej, przygotowany na podstawie sprawozdań oficerów wywiadu wojskowego. Pomimo iż zawiera wiele nietrafnych, a nawet wręcz błędnych ocen, stanowi jednak pomocne opracowanie z powodu braku ważnych dokumentów dotyczących przygotowań „dwójki” do zbliżającego się konfliktu zbrojnego.
Użyteczne były również powojenne publikacje polskich attachés wojskowych w Berlinie – Antoniego Szymańskiego³⁵ i w Kownie – Leona Mitkiewicza³⁶ oraz oficjalnych przedstawicieli wojskowych innych państw akredytowanych w Warszawie: Wielkiej Brytanii – Edwarda Rolanda Sworda³⁷ i Stanów Zjednoczonych Ameryki – Williama Henrego Colberna³⁸, a także pracownika Referatu „Zachód” Oddziału II SGWP Mariana Długołęckiego³⁹. Pomocne okazały się też rozważania i relacje gen. Wacława Stachiewicza⁴⁰, a także wspomnienia i dzienniki dyplomatów oraz urzędników służby konsularnej II Rzeczypospolitej Pawła Starzeńskiego⁴¹, Jana Szembeka⁴² i Jana Małęczyńskiego⁴³.
Praca ma układ problemowy i składa się z sześciu rozdziałów podzielonych na podrozdziały, które poświęcono najistotniejszym zagadnieniom związanym z pracą „dwójki” na Niemcy w latach 1933-1939. W pierwszym rozdziale omówiono zmiany organizacyjne i personalne zachodzące w Oddziale II Sztabu Głównego WP w latach trzydziestych XX w., skupiając się przede wszystkim na komórkach zajmujących się prowadzeniem wywiadu na kierunku zachodnim oraz analizowaniem uzyskanego materiału wywiadowczego. Skoncentrowano się również na warunkach pracy „dwójki” w III Rzeszy, zadaniach aparatu wywiadowczego, sposobach werbowania agentury, przygotowaniach do wojny oraz kwestiach związanych ze szkoleniem pracowników wywiadu, a także zakresem współpracy Oddziału II SGWP ze Strażą Graniczną czy też organami bezpieczeństwa i władzami administracyjnymi. Drugi rozdział ukazuje działalność placówek obserwacyjno-informacyjnych oraz limitrofowych Referatu „Zachód” działających na kierunku niemieckim, a także efekty pracy ekspozytur wewnętrznych oraz radiowywiadu. W rozdziale trzecim przedstawiono rolę attachatu wojskowego w Berlinie w rozpoznaniu niemieckiego potencjału militarnego i przygotowań do wojny. Szczegółowo omówiono działalność jednego z najlepszych oficjalnych przedstawicieli WP, ppłk. dypl. Antoniego Szymańskiego, który przez osiem lat z powodzeniem kierował wojskową placówką dyplomatyczną w stolicy Niemiec. Rozdział czwarty poświęcono omówieniu sił zbrojnych III Rzeszy na podstawie materiałów uzyskanych przez wywiad oraz analiz komórek studyjnych Oddziału II. Starano się jak najwierniej odtworzyć wiedzę, jaką na ich temat dysponowała centrala „dwójki”. W rozdziale piątym naświetlono funkcjonowanie zarówno polskiego wywiadu głębokiego, jak i płytkiego na Niemcy u progu i w przededniu wybuchu II wojny światowej. Przedstawiono również pracę informacyjną attachatu wojskowego w Berlinie, przede wszystkim w przełomowym roku 1939. W rozdziale tym omówiono z punktu widzenia Oddziału II nie tylko niemieckie operacje zajęcia Austrii, Sudetów, Czecho-Słowacji czy Kłajpedy, ale przede wszystkim stopień rozpoznania bezpośrednich przygotowań III Rzeszy do wojny z Polską. Rozdział szósty zawiera charakterystykę współpracy oraz kontaktów wywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej ze służbami informacyjnymi innych państw. Dokonano w nim głównie analizy zakresu i stopnia współdziałania z wywiadami Francji i Wielkiej Brytanii, a także czechosłowackim, z którymi było ono najintensywniejsze w okresie międzywojennym odnośnie do Niemiec. Wspomniano też o kontaktach z innymi służbami, jak na przykład z wywiadami: duńskim, belgijskim, holenderskim, jugosłowiańskim, węgierskim czy amerykańskim.
Autor składa podziękowania wszystkim, którzy wspierali go i udzielali pomocy w trakcie wieloletniej pracy nad książką, a szczególnie: Andrzejowi Krzakowi, Konradowi Graczykowi, Łukaszowi Kołakowskiemu, Adamowi Grzegorzowi Dąbrowskiemu, Ryszardowi Techmanowi i Jackowi Jerschinie. Dziękuje też za okazaną pomoc pracownikom archiwów wymienionych w bibliografii.