Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z kościoła - audiobook
Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z kościoła - audiobook
W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita – opowiada o dzieciństwie w PGR, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, o fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym i wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Leszek Kołakowski, ks.Józef Tischner czy Zygmunt Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie, poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.
„Właśnie z takim Kościołem spotkałem się, pracując nad filmem «Tylko nie mów nikomu». Kościołem zamkniętym, zacofanym, panicznie bojącym się prawdy i ludzi myślących. Profesor Obirek zna te wszystkie kościelne fobie od środka. Przedstawia je bardzo celnie, ale z właściwą dla siebie delikatnością. Rysuje w sumie smutny obraz Polski zdominowanej przez to wstecznictwo, które zapoczątkował «papież Polak»” – Marek Sekielski, producent filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”
„Moja perspektywa jest taka, że polski katolicyzm nie tylko oddalił się w ostatnich 30 latach od chrześcijaństwa, ale też przestał być religią. Teza wydaje się mocna, mam jednak argumenty, które przytaczam w tej książce, które nie dadzą się odeprzeć. Paradoks polega na tym, że to nie ja odszedłem z Kościoła, ale to Kościół porzucił swoją misję” – Stanisław Obirek, fragment wstępu
O Autorach:
Prof. dr hab. STANISŁAW OBIREK – ur. w 1956 roku, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.
ARTUR NOWAK – ur. w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych”, a także dziećmi duchownych „Dzieci, które gorszą”. Napisał też „Kroniki opętanej” – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło” (współautor Mariusz Zielke). Centralna postać dokumentu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-268-3826-2 |
Rozmiar pliku: | 1,1 GB |