- W empik go
Wiadomość o rękopismach Historyi Długosza - ebook
Wiadomość o rękopismach Historyi Długosza - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 257 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Z świetnego grona uczonych mężów ubiegłej przeszłości którzy zdolnościami spółczesnych celowali, a usilną pracą nauki w kraju szerzyli i ojczyznę zdobili, nie masz zaiste w narodzie naszym zasłużeńszego nad Jana Długosza starszego, kanonika katedralnego krakowskiego. Kiedy bowiem inni uczeni, idąc za popędem swych skłonności, zaledwie cząstkę żywota swego piśmiennictwu poświęcali, Długosz, jak to z ogromu jego prac historycznych łatwo pojąć można, wszystek naukom oddany, najpiękniejszy duchowieństwu naszemu zostawił przykład, że jak w języku ojczystym z duchownego nazwą książka jest spowinowacona, tak też książkowa praca ku chwale Najwyższego, a sławie i szczęściu miłej ojczyzny, jedyną jego zabawą być powinna. Mąż ten, wychowaniec szkoły jagiellońskiej, przez swe liczne płody piśmienne nie tylko imię swoje uwiecznił, ale i narodowi niepożyty wzniósł pomnik, sam dziś żadnym nie uczczony.
Każdy to przyzna, iż ze wszystkich naukowych zatrudnień najwięcej mozołu, długiej pracy i wielostronnych badań wymaga dziejów pisanie. Żeby wiec tyle, co Długosz, zostawić pism historycznych w rozliczne wiadomości bogatych, trzeba było wszystkie dni życia swojego zbieraniu potrzebnych ku temu źródeł i zgadywaniu ich ciągle poświęcać, i tylko w rozmaitości pracy szukać wytchnienia i rozrywki (1). Takie też wytchnienie, taką rozrywkę znajdował nasz Długosz, kiedy obok dzieł większego rozmiaru i drobniejsze układał pisma, lub, dla zrozumienia kronikarzy ruskich, już w późnym wieku po rusku się uczył (2).
Z dwunastu dzieł dotyczących się kraju, bo za dwunaste poczytać należy ważny zbiór jego mów i listów w biblijotece uniwersyteckiej zachowany, do pomniejszych Długosza pism liczymy: a) Vita beatissimi Stanislai, Episcopi Cracoviensis (3). b) Chronicon episcoporum Smogoroviensis et Bicinensis ecclesiae, quae nunc Vratislaviensis
–-
(1) Jako ślad skrzętności Długosza w zbieraniu dawnych pomników historycznych, przywiodę tu ustęp z ulotnej Jana Brożka zapiski, która, w jednej z ksiąg bibliotecznych znalezioną, do jego rozmaitości doliczyłem. W tej zapisce mówi Brożek: Anno 1443 terrae motus magnus in terris Sandomiriensi, Russiae et Ungariae, Deo permilente , fuerat die Mercurii mensis Junii, quarta die post Marcelli festum. (Porównaj Długosza wyd. lips. T. I. str. 770). Sic est annotatum in antiquis chronicis in pergameno scriptis, quae servantur in bibliotheca Collegii DD. Jureconsultorum. Erat liber pro Dlugosso scriptus, ut circa finem annotatum est. Ten rękopism zaginął, może że się spalił podczas pożaru którym w r. 1710 kolegijum prawne dotknięte zostało.
(2) W poświęceniu swej historyi cieniom Zbigniewa Oleśnickiego, bisk… krak… i kard., Długosz mówi o sobie: Cano iam capite ad perdiscendus literas . Rutenas me ipsum appuleram , quatenus historiae nostrae series cerlior redderetur.
(3) Wydane w Krakowie 1311, z okrzesana przez Dobielewicza łacina, tamże r. 1666, z przypisami i według pierwszego wydania w Ada Sanctorum. Maius. T. II. str. 108 i następne, i nakoniec w skróceniu w Surii Vitae Sunctorum. Col. Agipinae 1618. fol.
appellatur (1). c) Chorographia regni Poloniae (2) d) De familis nobililalis Poloniae (3). e) Vita Kunegundis Poloniae ducissae (4). f) Banderia Prutenorum (5). g) Vitae epi-
–- (1) Znajduie się w Sommersbergii Silesiecarum rerum scriptorcs. T. II. str. 138 – 172. O rękopismach tych żywotów wspomina Janocki ( Janociana III. 108). Według udzielonej mi wiadomości przez znakomitego literata w Wrocławiu p. Mosdacha, biblijoteka uniwersytetu wrocławskiego posiada dwa tych żywotów papierowe odpisy. Z tych jeden w małej ćwiartce na 120 stronach do 1605 r. dochodzi, drugi zaś w małem fol… na 121 stronach pięknym charakteru pisany i do r. 1608 dociągniony, w roku następnym Stanislaus Caius Parida obtulit Adamo Charino, praeposito Brechelvicensi. I biblijoteka uniwersytetu jagiellońskiego posiada odpis tych żywotów w XVII wieku uczyniony, na r. 1600 kończący się.
(2) Pierwszy raz drukowana w Iszym tomie lipskiego wydania Długosza, 1711 roku. Porównaj Janociana III. str. 111.
(3) Mathiae dc Miechow Chronica Polonorum 1521. fol. 343 I tem scripsit Familias, arma et clinodia nobilitatis Polonorum, cum origine et causa eorum.
(4) Rękopism ten w oryginale w klasztorze pp. Franciszkanek w Starym Sączu blizko przez, cztery wieki przechowywany, w r. 1833 został uroniony. Zob. Dod… lit… do Czasu r. 1850. N. 13 str. 4.
(5) Autor Janocijanów (III. 107) podaje o tym rękopiśmie, że jego autograf cały znajdował się w Wilnie w biblijotece akademickiej, odpis zaś nie cały w królewskim księgozbiorze w Królewcu, że oba te rękopisy widział Józef Jędrz. Załuski, i że rękopism wileński pochodził z daru królowej Anny, która go wraz z historycznemi księgami z bibljoteki brata swego Zygmunta Augusta tam złożyła. Jeżeli tak było, o czem bynajmniej wątpić nie można, to musiało być kilka tych chorągwi podobizn, bo i akademija krakowska jeszcze w zeszlóm stuleciu posiadała w swym księgozbiorze te Banderia z spółczesnym autorowi napisem: Pro libraria Vniuersitatis studii Cracouiensis dalum per dominum Johannem Długosch, świadczącym, iż to pismo przezeń było
scoporum Plocensium (1) . h) Vitae epistoporum Vladilaviensium. i) Vitae Episcoporum Posnaniensium (2). k) Epistolae i t… d. (3). Z tych pism tylko trzy pierwsze, Banderia i niektóre listy (4) zostały wydrukowane, czwarte – jej darowane. Zobacz na końcu podobizny pod liczbą 3. O królewieckim exemplarzu tego rękopismu wspomina Lilienthal w Erleulertes Preussen T. I str. 757 i T. U str. 403, Voigt w Geschichte Preussens. T. VII str, 80, i nakooiec F. A. Vossiierg w dziełku Banderia Prutenorum, nach der Długoszsche. Handschrifl herausgegeben. Berlin. 1849. 6. na str. 11 i 12.
(1) Hoppoius w swojem Schediasma (wyd. lipskie Dług. I. slr. 7) mylnie pisze, iż te żywoty w dzieiach Stanisława Łubieńskiego, w r. 1643 wydanych… są ogłoszone, Wszakże Łubieński w przedmowie do ułożonych przez siebie żywotów biskupów płockich lak się w tym względzie wyraża: Sequemur hac in parte Johannem Dlugossum sive Longinum, historicum, corum quires Sarmaticas cxplicarunt facilc principem. Ita autem illum nobis scquendumproponimus, ul cum is in supputittione temporum frequenter, vel memoria lapsus, aut certe parumin scriptoribus ecelesiasticis versalus videri possit, nos ad meliores calculos rom totam revocandam suscipiamus.
(2) Wydane Brunsbergae typis Georgii Schoenfels. 1604. 4.
(3) Wiszniewski, aczkolwiek niektóre z tych pism Długoszowych wydrukował w swej historyi literatury polskiej z rękopismu w biblijotece uniwersyteckiej pod znakami DD. IV. 48 zachowanego, uważa je jednak za stracone, kiedy tamże (IV. str. 71 przyp. 75) wspomina, iż i wedle Janockiego w biblijotece krakowskiej akademii następujące Długosza listy i mowy znajdowały się… które też niżej wylicza.
(4) W Wiszniewskiego Historyi lit… pol. T. IV, str. 72-82. W Index lectionum in Universitate literaria Cracoviensi na rok szkolny 18 i 34/35 wydrukowano list Długosza do Zbigniewa Oleśnickiego, kardynała, z Wawrzeńczyc r. 1450 pisany, którego oryginał wraz z innemi listami w odpisie znajduje się… na str. 91 i 92 rękopismu Epistolarum et Epi-
zaś, niezupełne, w podobiznie jest wytłoczone (1). Większego rozmiaru dzieła Długosza są: l) Vitae Archiepiscoporum et Episcoporum universi Regni Poloniae. Rękopism ten był niegdyś własnością Kromera… który go darował (około r. 1584) Treterowi, kan… kat… warmijskiemu, z warunkiem by go wydrukował. Ale len tylko żywoty biskupów poznańskich z tego zbioru w r. 1604 w Brunsbergu ogłosił; cały zaś rękopism nie wiadomo gdzie zaginął (2). m) Chronicon sive Annalium inclyti regni Poloniae libri XII (3). n) Liber et regestrum regni
–-
taphiorum liber, niegdyś, jak się; zdaje, Długosza własnością będącego, a teraz w biblijolece uniwersyteckiej pod znakami DD. IV – 48. zachowanego Wzjęta… z niego podobizny pismu Długoszowego do niniejszej wiadomości, pod liczbą 2 znajdziesz przydaną.
(1) Lilografowanc w podobiznic we Lwowie w formie arkuszowćj pod tytułem: Oninium domorum sive clenodiorum polonice gentis descriptio. 1 i 1/2 ark. Zob. A. Kłodzińskiego "Rękopism Długosza o herbach polskich". w Bibl… naukowego zakł… imienia Ossolińskich r. 1843. T. V. slr. 182.
(2) Czyli wyżej przywiedzione żywoty biskupów smogorzewskich i byczyńskich, także płockich i włocławskich czyli kujawskich, są wyciągiem z dzieła, o którem tu mowa, czyli też Długosz osobno je napisał, nie można teraz wiedzieć zpewnością, kiedy len rękopis, który według zdania Tretera by! autografem w znacznej części ręką autora pisanym i poprawionym, już dawno gdzieś zaginał.
(3) Sześć pierwszych ksiąg wydał Szczęsny Jan Herburt w Dobromilu r. 1616 ful. w jednym tomie. Cala historyja staraniem Henryka Huyssena wyszła w dwóch łomach w Lipsku 1711 i 1712 roku. fol. Trzecie wydanie Długosza dziejów, niedokończone, znajduje się w Mitzleri Historiarum Poloniae et M. D. Litv… scriptorum collectio magna w III, IV i V tomie Cztery tomy tego zbioru opisał BentkowskI w Hist… lit… pol. T. II str. 700-702. Tom piąty, którego,
et regis Poloniae valde utile et necessarium regno i… t.d. (1). Księga ta wyjaśnia proces Kazimierza W. w roku 1338 z Krzyżakami w skutek skargi do Benedykta XII, papieża, przez króla na przewrotny zakon wniesionej (2). To wa – jak pisze, nigdzie nie widział, zawiera na 172 stronach dalszy ciąg księgi XII czyli księgę. XIII od r. 1445. Jest on także bez tytułu. Oglądałem go, zwiedzając w Sztokolmie w r. 1823 biblijolekę ś… p. Wawrzeńca Engestroma… kanclerza Królestwa Szwedzkiego, który, jak mię… zapewnił, w czasie swego bawienia w Warszawie wprost z drukarni pobierał wytłoczone arkusze; i dla tego zbiór len, o ile wyszedł, w zupełności posiadał.
(1) Liber et Regestrum Regni et Regis polonie valde vtite et necessarium regno. In quo continentur acta et attestaciones excellencium et insignium personarum, omni eoeceptione maiorum, probancium et dcclarantium, quod Terre pomeranie, Chelmen… et michalouien… spectant et pertinent, spectare pertinerequc debent ad proprietatem ius et corpus regni polonie Continetur eciam sententia diffinitiuu per Judices apostolicos videlicet Balhardam de Carceribus Titulen… prepositum, Coloczen… diuecesis et petrum Geruasy Canonicum Aniczien: per Benedictum papam duodecimum specialiter delegatos, lata indiciatiter, que, nulla appellacioine suspensa, in rem transiuit iudicatam, que appropriat et adiudicat terras prefatas regi et regno Polonie et declarat Magislrum et ordinem Prussie in dietis lerris nullum ius habuisse nec habere posse. Quod quidem Regestrum ego Johannes Dlugosch , senior, Canonicus Cracoviensis , refeci et restauraci, et in errarium regium Cracouie reposui. Anno domini Millesimo quadringentesimo septuagesimo nono, die lunc duodecimo mensis Julij… fal… maiori. Z karlą tytułowy kart 90. U góry i u dołu wybite dziury w rękopismie przy grzbiecie domyślać się każą, że len pergaminowy kodex… teraz własnością Tytusa hr Działyńskiego będący, kiedyś sznurem był przewleczony i pieczęcią opatrzony.
(2) Naruszewicz Hist… pol. T. VI. wyd. I. str. 71; wyd. Mostowskiego. T. VI. str. 92; wyd. lipskie T. IX. str. 51.
żne Regestrum Długosz, jak się z tytułowego napisu okazuje, refecit, rrslauravit cl in aerorium Regni Cracoviae reposuit r. 1479 dnia 12 lipca. Nakoniec wielkiej wagi dzieło, które przy innych zatrudnieniach wypracował dla nader rozległej naówczas dyjecezyi krakowskiej, mające jej służyć za klucz do skarbcu funduszów duchownych. Tym kluczem jest: o) Liber bemfciorum swe erectionum et dotationum iuriumque alqua prmilegiorum ecclesiae cathedralis et ecclsiarum reliquarum ac monasteriorum totius dioecesis Cracoviensis, dzieło wielkiego mozołu, długoletniej pracy i starannej skrzętności; bo cale na dokumentach osnowane (1). Wszakże ono jedno, jak dostateczne byłoby do uwiecznienia autora imienia, lak nąjwymowniej pomawia duchowieństwo dyjecezyi o lekceważenie pamięci tyle względem siebie zasłużonego męża i niezmordowanego pisarza; bo mimo licznych jego staraniem i pracą w tej księdze wykazanych, a tak niejako dla siebie ubezpieczonych dochodów, dotąd na wydanie spólnym nakładem tej ważnej do historyi kościoła polskiego księgi nie zdobyło się, ani o tem nie pomyślało.
Ale i cały naród nie lepiej wywiązał się… z długu wdzięczności dla Długosza, który bezsenne trawił nocy,ślęcząc nad staremi kronikami i zbutwiałemi dokumenty, by z nich wysnuł wątek do wspanialej budowy narodowego pomnika, świetność narodu i zasługi przodków potomności przekazującego (2). Wszakże blizko przez pół- – (1) Opis wskazujący osnowę tego rękopismu i jego objętość znajdziesz umieszczony w Dodatku na końcu niniejszej W i adomości pod liczbą I.