- W empik go
Wiara w życiu społeczeństwa polskiego w epoce jezuickiej: Studyum historyczne - ebook
Wiara w życiu społeczeństwa polskiego w epoce jezuickiej: Studyum historyczne - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 250 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Odbitka z Ogniska,
WARSZAWA
Druk K. Kowalewskiego. Królewska 23.
1883
Äîçâîëåíî Öåíçóðîþ. Âàðøàâà, 31 Ìàðôà 1883 ãîäà.
Nie chodzi nam w studyum niniejszem o wiarę kleru i ludu, lecz tej grupy społecznej, która z pozycyi swojej przodowała w ojczyźnie i przedstawiała cząstkę narodu najlepszą. Kler z urzędu i fachu, bez względu na wewnętrzne przekonania, wierzył, czy wierzyć zalecał w stuleciu trzynastem tak samo, jak w epoce jezuickiej lub później i dlatego reprezentować umysłowości narodu nie może; lud znowu, nie z urzędu i fachu, lecz dla braku stosunków z cywilizacyą zasklepiony w ściśle zawartem kole poglądów, również lubo nie tak bezwzględnie, jak duchowieństwo, mandatu do reprezentacyi owej wyrzec się musi. W rzeczypospolitej jedynie szlachta z pewną domieszką mieszczaństwa w poglądach swoich podlegała wpływom różnym i zmianom, więc tylko wierzeń tej grupy społecznej wolno użyć do wymiaru intelektualnego stanu narodu. Zwróciwszy z tego względu baczność na szlachtę, ku przedstawieniu jej wiary zaczerpnęliśmy z pamiętników, w których człowiek z myśli swoich i uczuć zwykł się wywnętrzać najszczerzej.
Relikwie i przedmioty, mające własność cudowna, w kościołach krakowskich. Miejsca cudowne w kraju. Koronacye obrazów i cuda. Pielgrzymki do miejsc świętych krajowych i obcych. Praktyki nabożne: obchodzonie stacyi męki Pańskiej, vota, bractwa, modły, umartwienia i wstępowanie do klasztorów. Wpływ duchowieństwa, misye, jubileusze i kary kościelne. Pobożne fundacye i legata, przygotowanie się na smierć i pogrzeb. Formalizm religijny w niebezpieczeństwach i troskach, przy ocenie taktów i ludzi. Prześladowanie dysydentów i przechodzenie na katolicyzm. Pobożne samochwalstwo i cudotwórstwo ludzi żyjących.