Facebook - konwersja

Wiedza i kapitał ludzki w środowiskach przedsiębiorczości. Podejście terytorialne - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
19,95

Wiedza i kapitał ludzki w środowiskach przedsiębiorczości. Podejście terytorialne - ebook

Ludzie i instytucje wytwarzają specyficzny klimat, warunki życia i działania, które kreują środowiska przedsiębiorczości. Wykorzystując lokalne właściwości terytorium oraz siły globalizacji, środowiska te zyskują zdolność konkurowania w skali międzynarodowej. Terytorialna logika funkcjonowania buduje atmosferę „bycia u siebie”, w miejscu dającym poczucie stabilności i siły. Bezprecedensowy wzrost znaczenia wiedzy i kapitału ludzkiego, a także potencjał lokalnej motoryki procesów rozwoju zdeterminowały definicję nowego terytorialnego paradygmatu rozwoju, bazującego na kapitale terytorialnym. Zakorzenienie społeczne procesów ekonomicznych, w większym niż kiedykolwiek zakresie, kształtuje organizację życia gospodarczego. Niemniej nadal czynniki rozwoju mają tendencję do koncentracji przestrzennej. Zasadniczym wyzwaniem polityki pozostają więc dylematy związane z rozprzestrzenianiem się zjawisk i efektów rozwojowych w nowych warunkach.

Regiony, które potrafią uruchamiać i wzmacniać systemy innowacji oparte na terytorialnej logice funkcjonowania, a zarazem aktywnie i efektywnie uczestniczą w produkcji, absorpcji i dyfuzji wiedzy, zdolne są czerpać korzyści z konkurencji w skali globalnej. środowiska przedsiębiorczości sprawnie dostosowujące się do nowych uwarunkowań stają się ośrodkami i inkubatorami procesów rozwoju gospodarczego i ważnymi animatorami relacji społecznych.

 

Książka jest adresowana do Czytelników dostrzegających wartość w ludziach i ich relacjach oraz ufających w efektywność otwartego modelu innowacji.

Spis treści

Wstęp                11

CZĘŚĆ 1. Terytorialny wymiar funkcjonowania środowisk przedsiębiorczości w gospodarce opartej na wiedzy – potrzeby współczesnej gospodarki         19

Rozdział 1. Terytorialny charakter procesów rozwoju w warunkach globalizacji            21

1.1. Terytorium – przestrzeń tworzenia się instytucji i koordynacji zachowań   21

1.2. Terytorializacja – „oswajanie” globalizacji  30

1.3. Terytorium – źródło budowania przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw           37

1.4. Kapitał terytorialny jako zasób strategiczny dla przedsiębiorstw     48

Rozdział 2. Ewolucja i istota środowisk przedsiębiorczości      59

2.1. Fenomen środowisk przedsiębiorczości     59

2.2. Instytucjonalny wymiar środowisk przedsiębiorczości – ewolucja terytorialnych systemów produkcji         67

2.3. Sieci w środowiskach przedsiębiorczości    75

2.4. Środowiska innowacyjne – od lokalności do środowiska umiędzynaradawiającego               83

CZĘŚĆ 2. Wiedza i kapitał ludzki jako zasoby strategiczne w rozwoju terytorium – kluczowe czynniki rozwoju             89

Rozdział 1. Wiedza jako specyficzny zasób terytorium               91

1.1. Terytorialne właściwości procesów produkcji i dyfuzji wiedzy         91

1.2. Terytorialny charakter luki wiedzy – wartość i zróżnicowanie zasobów wiedzy        99

1.3. Terytorialna koncentracja wiedzy – klastry i huby wiedzy  106

1.4. „Bliskość” w procesie tworzenia zasobów wiedzy  112

Rozdział 2. Kapitał ludzki jako element aktywów terytorium  119

2.1. Interpretacja znaczenia kapitału ludzkiego w perspektywie terytorium      119

2.2. Pojęcie i właściwości kapitału ludzkiego – ujęcie syntetyczne          135

2.3. Terytorialna koncentracja kapitału ludzkiego           139

Rozdział 3. Procesy innowacyjne w środowiskach przedsiębiorczości                145

3.1. Modele zarządzania innowacjami zdeterminowane terytorialnie   145

3.2. Procesy uczenia się w środowiskach przedsiębiorczości      154

3.3. Środowiska kreatywne i innowacje ukryte w procesach rozwoju terytorium           160

3.4. Innowacyjność środowisk przedsiębiorczości – strategie specjalizacji i dywersyfikacji 174

CZĘŚĆ 3. Terytorialny wymiar inwestycji w wiedzę i rozwój kapitału ludzkiego na rzecz innowacyjnych środowisk przedsiębiorczości. Case study regionu łódzkiego       185

Rozdział 1. Dylematy inwestowania w wiedzę i kapitał ludzki – ujęcie podmiotowe i metodyczne    187

Rozdział 2. Percepcja inwestycji w wiedzę jako czynnika konkurencyjności przedsiębiorstw 193

Rozdział 3. Świadomość potrzeb inwestycyjnych w kapitał ludzki w innowacyjnych środowiskach przedsiębiorczości             199

Rozdział 4. Partnerstwo władz samorządowych i instytucji pozarządowych w obszarze inwestycji w wiedzę i kapitał ludzki             207

Zakończenie. Decentralizacja i terytorializacja polityki rozwoju kapitału ludzkiego – wnioski i rekomendacje             215

Bibliografia       223

Streszczenie    243

Summary          247

Spis rysunków i tabel  251

 

Nota o Autorze              253

Kategoria: Zarządzanie i marketing
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8088-685-8
Rozmiar pliku: 3,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: