Wielki sennik współczesny - ebook
Wielki sennik współczesny - ebook
Czy wiesz, że sny, które masz podczas poobiedniej drzemki spełnią się najszybciej? Odkryj ponad 5 tysięcy symboli sennych wraz z bogatym omówieniem każdego z nich. Poznaj ich znaczenie i interpretację. Dowiedz się jakie techniki pomogą ci w zapamiętywaniu marzeń sennych oraz rozpoczęciu pracy z nimi. Naucz się świadomego snu i zyskaj klucz do swojej podświadomości, szczęścia i rozwoju osobistego. W tym ekskluzywnym i pięknie wydanym senniku, znajdziesz również opisy najpopularniejszych archetypowych obrazów sennych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, takie jak: co robić kiedy ciągle śni mi się ten sam sen? Rozszyfruj swoje sny – znajdź klucz do podświadomości!
Kategoria: | Ezoteryka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8171-893-6 |
Rozmiar pliku: | 4,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Księga Hioba 33. 12–18.WSTĘP
Wykopali studnię przed Szamaszem.
Wstał Gilgamesz, do studni się zbliżył,
Mąki najprzedniejszej wsypał do studni:
Góro, daj mi tej nocy widzenie senne.
Gilgamesz. Epos starego Dwurzecza.
Zrekonstruował i przełożył Robert Stiller. PIW. Warszawa 1980, str. 64.
Przytoczony fragment babilońskiego eposu o Gilgameszu jest najstarszym znanym sumeryjskim tekstem literackim, który pochodzi sprzed około czterech tysięcy lat p.n.e. Widzimy więc, że śnienie i interpretacja snów jest tak samo stara jak ludzkość.
Tłumaczenie snów jest oparte na prastarych źródłach i wierzeniach, nawiązuje do odwiecznej i żywej tradycji. Czym jest SEN? Dzisiejsi uczeni, którzy za pomocą skomplikowanych przyrządów podłączonych do głowy pacjenta próbują odpowiedzieć na to pytanie, są niewiele bliżsi prawdy od starożytnych mędrców Babilonu, Chaldei i Egiptu, tłumaczących – na podstawie zapamiętanych widziadeł sennych – ich znaczenie, nadających snom proroczą rangę.
Według starej teorii, sny, które ludzie miewają od godziny 4 rano do wschodu słońca, sprawdzać się lub spełniać się mają w najbliższych kilku lub kilkunastu dniach. Sny, które miewamy od północy, czyli od godz. 24 do 3–4 rano, teoretycznie spełnić się mają w odległej przyszłości. Sny wczesne, między godzinami 20 a 24, spełniają się przeważnie w ciągu kilku, a nawet kilkunastu lat. Sny, które nawiedzają nas w ciągu dnia, mają się spełnić w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Jest wielu ludzi, którzy zapisują swoje sny. Starożytni wróżbiarze zawsze zapisywali swoje sny oraz daty, godziny, a nawet fazy Księżyca. Trzeba tu jeszcze podkreślić, że nie ma dwóch identycznych snów, podobnie jak nie ma identycznych odcisków linii papilarnych. Niemniej istnieje wspólna płaszczyzna dla strukturalnej budowy snów. W większości marzeń sennych pojawiają się domy i inne budowle. Ukazujące się we śnie domy są symbolicznym wizerunkiem pewnego problemu, wiążą się z uczuciem lęku lub żalu. Uczeni odkryli, że kolor w snach był obecny w 70% badanych snów. Uważają oni, że kolory występują w większości snów, ale są zazwyczaj pomijane podczas ich opowiadania, tak jak się to dzieje w opisach zdarzeń występujących na jawie. Znaczenia senne poszczególnych kolorów znajdziecie w dziale: „Archetypy i symbole”.
Wszystkie marzenia senne mogą dostarczać również informacji z podświadomości do świadomości. Czasami ktoś z Państwa mógł doświadczać niezwykłego snu, który zawiera elementy paranormalne, jak telepatia, przeczuwanie przyszłych wydarzeń albo jasnowidzenie. Inne niezwykłe sny stwarzają nam uczucie przebywania poza ciałem, latania w powietrzu, chodzenia po falach itp. Najnowsze badania wykazały, że sny tego rodzaju to nie tylko igraszka wyobraźni. Być może są one wprowadzeniem człowieka do niezbadanych jeszcze alternatywnych rzeczywistości.
Istnieją również sny zwane snami świadomymi. Sen świadomy to taki, w którym ktoś uświadamia sobie, że śni i kontroluje zdarzenia w marzeniu sennym w miarę ich biegu. O świadomym marzeniu we śnie wspominają również starożytne teksty buddyjskie. Inna kategoria snów to sny podzielane. Według ludzi badających sny, istnieje tysiące przypadków snów podzielanych. Sny podzielane to takie, których doświadczają tej samej nocy (być może w tym samym czasie) co najmniej dwie osoby. W większości tych snów osoby przeżywające je są sobie bliskie. Ale fizyczna bliskość jest wyraźnie mniej ważna niż związki natury psychologicznej i emocjonalnej między osobami doświadczającymi snu. Sny podzielane mogą również przybierać formy telepatyczne, czyli nawiązanie pozazmysłowej łączności z drugą osobą.
Najważniejsze ze snów to sny profetyczne, czyli prorocze. W snach tych śpiący ma świadomość zdarzenia przed jego właściwym zaistnieniem. Sny te mogą się wiązać z pozornie trywialnymi zdarzeniami z życia śpiącego, ale wiele z nich może się odnosić do jakiegoś epizodu z życia śpiącego lub nadchodzącej tragedii, względnie nadchodzącej katastrofy, niejednokrotnie zupełnie niezwiązanym ze śpiącym (tragedia Titanica w 1912 roku). Nie będę jednak zajmował się przykładami dotyczącymi wszystkich snów, bo są ich dziesiątki tysięcy, oraz ze względu na szczupłość tej strony.
Bez względu na to, czy sny są banalne, czy też głęboko mistyczne, są zawsze odzwierciedleniem nas samych i naszego stosunku do rzeczywistości oraz innych osób. Dlatego też snucie sennych marzeń to najdłuższa ze wszystkich wędrówek naszego ego. Czy gdziekolwiek indziej poza sferą tych nocnych dramatów, które rozgrywają się pod naszymi śpiącymi powiekami, człowiek może być jednocześnie władcą, gwiazdą filmową, generałem, premierem i widownią?
Zapamiętajcie swoje sny. Śnicie co noc, tylko prawie zawsze zapominacie swoje sny. Sen pozostaje w Waszej pamięci bardzo krótko. Nawet, jeśli tuż po przebudzeniu pamiętacie, co Wam się śniło, to pamięć zaskakująco szybko ulatuje. W tym miejscu dam radę, która jest stosowana i sprawdzona została przez tysiące pokoleń.ZAPAMIĘTYWANIE SNÓW
Specjalne sposoby opracowane przez „łapaczy snów” pozwalają osiągnąć odpowiedni stan umysłu, który umożliwia odbieranie, uświadamianie snów. Najpierw zawsze jednak korzystają z najprostszych metod i dopiero, kiedy te nie poskutkują, podwajają wysiłki, dopóki nie osiągną pożądanych rezultatów. Sam również możesz trenować zapamiętywanie snów. Tuż przed zaśnięciem powiesz sobie trzy razy: Zapamiętam sny.
Po obudzeniu się nie otwieraj oczu, poleż sobie chwilkę i staraj się przypomnieć cały swój sen. Po otworzeniu oczu natychmiast zapisz cały sen w czasie teraźniejszym. Jeżeli potrafisz pisać z zamkniętymi oczami, to jeszcze lepiej. Nie wolno też pierwszego spojrzenia skierować w stronę okna (nawet zasłoniętego) lub spoglądać w lustro. Nie wykonuj też żadnych gwałtownych ruchów i poruszaj się bardzo wolno. Bądź cierpliwy, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że w końcu ci się uda.
Jeżeli po tygodniu nadal masz z tym problem, to działaj według poniższej metody.
CZYNNOŚCI, KTÓRE POMOGĄ CI ZAPAMIĘTAĆ SEN
• Oczyść umysł i pomyśl o dniu, który właśnie mija. Zwróć uwagę na pozytywne aspekty zdarzeń i nie zwracaj uwagi na problemy, które mogły ci się przydarzyć. Pozwól, aby twoja podświadomość zajęła się nimi.
• Szklanka ciepłego mleka przed snem może pomóc ci się odprężyć i znaleźć się w stanie, który zapoczątkuje sen.
• Nie pij alkoholu i nie bierz żadnych narkotyków, nie pal zbyt wielu papierosów, ponieważ substancje stymulujące mogą mieć duży wpływ na twoje sny.
• Przejrzyj swój sennik (jeżeli oczywiście go prowadzisz) i zastanów się nad snami, które ci się przyśniły do tej pory.
• Poproś swoją podświadomość o sen. Zastanów się nad problemem, który chcesz rozwiązać i poproś o sen na jego temat. Powtórz kilka razy: Chcę śnić o…
• Postaraj się wyzwolić umysł z trosk. W tym celu możesz skorzystać z następujących ćwiczeń:
1. Połóż się, zamknij oczy i przez kilka minut oddychaj powoli i głęboko. Pozwól, aby zanim weźmiesz kolejny wdech, powietrze opuściło całkiem twoje ciało.
2. Weź wdech, napręż stopy i rozluźnij je przy wydechu. Zrób podobnie z mięśniami łydek, potem ud i tak dalej, dopóki nie dojdziesz do głowy. Każda część twojego ciała musi zostać oddzielnie rozluźniona. Zapadnij się w łóżko.
3. Kiedy poczujesz się całkowicie rozluźniony, powiedz sobie, że chcesz zacząć sen, a potem będziesz o nim pamiętać.
4. Wyobraź sobie, jak powoli się budzisz rano i zapisujesz nowy sen w senniku. Odtwarzaj ten obraz, dopóki nie zaśniesz.
• Nastaw budzik tak, żeby obudził cię trochę wcześniej niż zazwyczaj. Kiedy się obudzisz, poleż bez ruchu w ciszy, ponieważ w momencie, kiedy się poruszysz, twój umysł wymaże sen.
• Nie otwieraj oczu. Zapytaj się w myślach: Co mi się śniło? Nie myśl o nadchodzącym dniu. Przypomnij sobie sen i postaraj się odtworzyć w myślach jak najwięcej szczegółów. Jeżeli nagle poczujesz, że ponownie zapadasz w sen, niezwłocznie wstań i zapisz sen.
• Zapisz sen w senniku w formie teraźniejszej, na przykład: Idę po szerokiej alei. Nie zwlekaj i nie przerywaj pisania, ponieważ może ci umknąć bardzo ważny sen.
KATALOGOWANIE SENNYCH SYMBOLI
Za każdym razem, kiedy przyśni ci się zwierzę lub przedmiot mający istotne znaczenie, zapisz go. Prawie na pewno będzie on stanowić punkt wyjścia dla twojej pracy nad konkretnym snem.
• Kiedy już zidentyfikujesz ważny symbol, zapisz, co on dla ciebie znaczy. Wkrótce zaczniesz wyłapywać ten symbol natychmiast, kiedy powróci w snach.
• Zanotuj informacje związane z wyglądem symboli. Żółty pies może pojawić się później w innym kolorze albo w innych wymiarach, a przedmiot może zmienić kształt lub kolor itp.
• Po każdym zapisie zostaw trochę wolnego miejsca, żeby móc w przyszłości zapisać zmiany, jakie zaszły w danym symbolu.
• Kiedy w swoim katalogu już nagromadzisz kilka lub kilkanaście różnych snów, przejrzyj je uważnie i zanotuj każdy symbol, który się w nich pojawił. Zobacz też, co one kiedyś oznaczały i zastanów się, czy istnieje związek pomiędzy nimi a problemami, z którymi borykałeś się w owym czasie, na przykład w domu, rodzinie, pracy, otoczeniu lub ze zdrowiem.
Twój prywatny katalog nie zastąpi ci łapania snów, ponieważ każdy sen ma swoje znaczenie w odniesieniu do czasu, kiedy się pojawił. Twoje symbole będą ewoluowały, podczas gdy twoja świadomość będzie się rozwijać. Twój katalog będzie miał wartość podręcznego przewodnika, ale nie będzie dla ciebie wystarczający.
PRACA NAD SNAMI
Jak już wspomniałem, najbardziej efektywną drogą do odkrywania snu jest zapisanie go na kartce, korzystając przy tym z jak największej liczby szczegółów. Zawsze opisuj sen w formie teraźniejszej. Upewnij się, że wziąłeś pod uwagę wszystkie towarzyszące twojej wypowiedzi komentarze. Zwróć uwagę na uczucia (radość, ciekawość, niesmak, strach), a także reakcję twojego ciała (ciepło, zimno, napięcie, trzęsienie). Staraj się pozwolić opowiadaniu toczyć się swoim własnym torem. Nie staraj się utrzymać opowieści w ryzach. Jeżeli dostrzeżesz, że coś zmieniasz, zwróć uwagę na te zmiany i zastanów się, dlaczego ich dokonujesz. Musisz pamiętać, że ta historia jest tylko dla ciebie. Nie musisz jej nikomu opowiadać, pomimo że odkrywanie snu z inną osobą prawie zawsze pozwoli ci odkryć jeszcze więcej aspektów twojego snu.
• Skup się na swoich snach i nie pracuj nad snami innej osoby, chyba że bierzesz udział we wspólnym łapaniu snów.
• Postaraj się zgłębić swój sen i zastanów się nad przedmiotami oraz osobami, które się w nim pojawiły.
• Zapomnij na chwilę o swoich dotychczasowych koncepcjach.
• Spróbuj spojrzeć na pewne sfery swojego życia z zupełnie nowej perspektywy.
Przed przystąpieniem do interpretacji samych snów, prosiłbym o zapoznanie się z listą niektórych znanych archetypowych marzeń sennych oraz z ich interpretacjami. Jeśli chodzi o interpretacje, to zawarte w nich objaśnienia są z konieczności ogólnikowe, ponieważ nie jest możliwe zagłębianie się w szczegółowe opisy, które pasowałyby do każdej możliwej odmiany snu. Podane znaczenia należy traktować raczej jako wskazania niż precyzyjne przepowiednie, pamiętając, że ma się do czynienia z podświadomością. Dalsze strony zawierają hasła najczęściej występujących symboli sennych, które zostały uszeregowane w porządku alfabetycznym od A do Z. Niektóre z nich są opatrzone wzajemnymi odsyłaczami.
A zatem witam Was w moim
Wielkim Senniku Współczesnym