- W empik go
Wierzę. Krótkie katechezy dla dorosłych - ebook
Wierzę. Krótkie katechezy dla dorosłych - ebook
Ksiądz kan. dr Janusz Chyła, w niniejszej publikacji, poprzez serię krótkich katechez, zręcznie prowadzi czytelnika w pielgrzymce doskonalenia i pogłębienia wiary, której etapy wyznaczone zostały poprzez nauczanie katechizmowe. Autor proponuje czytelnikowi postawę wsłuchiwania się w głos Kościoła Katolickiego, który mówi o swojej wierze. Wsłuchiwanie to powinno prowadzić odbiorcę katechez do rozumienia wiary zgodnie z zasadą fides quarens intellectum (wiara szuka zrozumienia), następnie medytacji i modlitwy, stanowiącej odpowiedź wierzącego człowieka na miłość Boga. Jak trafnie ujął to w swoim rozważaniu autor: aby budować więź z Bogiem, potrzebujemy równowagi między wiarą i rozumem.
Ufam, że lektura tych krótkich katechez, w których Ks. Janusz, w piękny i mądry sposób, pochyla się nad zagadnieniem wiary, będzie pomocna w poszukiwaniu, umiłowaniu i doświadczeniu miłości Boga, dla wszystkich którzy w dorosłym życiu odkrywają i podążają piękną drogą wiary, będąc „żywymi kamieniami” w budowaniu Mistycznego Ciała Chrystusa – Kościoła.
† Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8333-033-4 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Razem z apostołami chcemy dzisiaj wołać do Chrystusa: _„Panie, przymnóż nam wiary”_ (Łk, 17, 5). Żyjemy bowiem w niełatwym czasie, w którym świat przepełniony niepewnością, poczuciem bezradności i lęku, zmaga się ze skutkami pandemii, kryzysem ekonomicznym i trwającej już kilka miesięcy wojny w Ukrainie, bestialsko atakowanej przez rosyjskiego najeźdźcę. Nie da się ukryć, że są to całkowicie odmienne okoliczności naszego życia, dla wielu ludzi podważające sens pełnego zaufania Bogu. Dodatkowo widzimy, jak wielu członków wspólnoty Kościoła zagubiło lub odrzuciło wiarę w Boga w imię źle rozumianego postępu kulturowego i poszukiwania innowacji technologicznych – często za wszelką cenę. Te smutne i niełatwe doświadczenia uświadamiają jednocześnie potrzebę poszukiwania głębszego sensu życia, stawiania pytań o cel egzystencji, a przede wszystkim potrzebę doświadczenia Żywego Boga – dzięki i poprzez wiarę.
Chrystus, odpowiadając uczniom na prośbę o przymnożenie wiary, porównuje ją do ziarnka gorczycy, wskazuje tym samym jak wielki potencjał i moc są ukryte w silnej wierze. Wiara to skarb bezcenny. Trzeba ją jednak nieustannie pielęgnować. Trzeba zabiegać, by ona wzrastała w sercach naszych i w sercach innych. Dobry chrześcijanin nieustannie doskonali swoją wiarę wiedząc, że od jej potęgi zależy w jego życiu wszystko.
Ksiądz kan. dr Janusz Chyła, w niniejszej publikacji, poprzez serię krótkich katechez, zręcznie prowadzi czytelnika w pielgrzymce doskonalenia i pogłębienia wiary, której etapy wyznaczone zostały poprzez nauczanie katechizmowe. Autor proponuje czytelnikowi postawę wsłuchiwania się w głos Kościoła Katolickiego, który mówi o swojej wierze. Wsłuchiwanie to powinno prowadzić odbiorcę katechez do rozumienia wiary zgodnie z zasadą _fides quarens intellectum_ (_wiara szuka zrozumienia_), następnie medytacji i modlitwy, stanowiącej odpowiedź wierzącego człowieka na miłość Boga. Jak trafnie ujął to w swoim rozważaniu autor: _aby budować więź z Bogiem, potrzebujemy równowagi między wiarą i rozumem_.
Ufam, że lektura tych krótkich katechez, w których Ks. Janusz, w piękny i mądry sposób, pochyla się nad zagadnieniem wiary, będzie pomocna w poszukiwaniu, umiłowaniu i doświadczeniu miłości Boga, dla wszystkich którzy w dorosłym życiu odkrywają i podążają piękną drogą wiary, będąc „żywymi kamieniami” w budowaniu Mistycznego Ciała Chrystusa – Kościoła.
† Ryszard Kasyna
Biskup PelplińskiWIARA,
KTÓRA ŁĄCZY
Było to podczas jednych z moich pierwszych kleryckich rekolekcji. Prowadzący nawiązał do dobrze znanych słów św. Benedykta: _Ora et labora_, i zadał pytanie, co w tych słowach jest najważniejsze. Pomyślałem, że skoro jestem w seminarium, a rekolekcjonista pyta o modlitwę i pracę, to zapewne wskaże na pierwszeństwo modlitwy. Z dużym zaskoczeniem przyjąłem jego odpowiedź, że nie ma na myśli ani modlitwy, ani pracy, lecz spójnik _et_, czyli „i”. Kilka lat później usłyszałem, że litera ta jest najbardziej „katolicka”, ponieważ łączy różne wartości i osłabia pokusę wyboru jednej kosztem drugiej. Pozwala uniknąć przeciwstawiania wiary – rozumowi, naturze – łaski, Pisma Świętego – Tradycji, a osób świeckich – osobom duchownym.
Wiara, która jest osobowym spotkaniem z Bogiem i uznaniem za prawdę tego wszystkiego, co On objawia, a Kościół pod wpływem Ducha Świętego odczytuje, potwierdza i głosi, łączy różne wymiary ludzkiego życia. Serce z rozumem, wyznawanie wiary z jej praktykowaniem, doświadczenia osobiste ze wspólnotowymi. A przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.
Wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy ujawniły naglącą potrzebę katechezy dorosłych. Zachętą do niej jest także aktualnie przeżywany – a ustanowiony przez papieża Franciszka – Rok Rodziny _Amoris laetitia_, który zakończy się 26 czerwca 2022 roku. I dlatego zapraszam na pielgrzymkę śladami wyznaczonymi przez Katechizm Kościoła Katolickiego. Pierwsza część opisuje wyznanie wiary. Możemy ją podzielić na trzy części odpowiadające poszczególnym osobom Trójcy Świętej lub dwanaście artykułów wiary odnoszących się w symbolicznej liczbie do dwunastu apostołów. Część druga Katechizmu ukazuje konsekwencje wiary w postaci siedmiu sakramentów. Część trzecia zawiera nauczanie moralne Kościoła, którego sercem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego rozwinięte w Kazaniu na Górze i Dekalogu. A ostatnia – czwarta część – zawiera nauczanie na temat modlitwy chrześcijańskiej, której sercem jest Modlitwa Pańska. Wiara jest spójnikiem pozwalającym myśleć o Bogu, przeżywać spotkanie z Nim, celebrować liturgię, żyć i modlić się po katolicku.