Wlewy podskórne - ebook
Wlewy podskórne - ebook
Podskórna droga nawadniania łagodnie i średnio odwodnionych chorych na całym świecie jest coraz bardziej rozpowszechniana i włączana m.in. do zaleceń postępowania lekarzy rodzinnych, a także polecana w zakładach opieki długoterminowej i szpitalach. Jest ona szeroko stosowana głównie w ramach medycyny rodzinnej, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz onkologii - w warunkach domowych, a także szpitalnych. Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań oraz korzyściami płynącymi z umiejętnego jej stosowania metoda ta zasługuje na szeroką popularyzację.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6124-6 |
Rozmiar pliku: | 1,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książka ta opisuje metodę nawadniania podskórnego (hypodermoclysis) oraz podskórnego podawania leków. Nawadnianie drogą podskórną stosowane jest w leczeniu łagodnie i średnio odwodnionych chorych. Metoda ta zapewnia im większy komfort, jest prostsza i tańsza w stosowaniu, a ponadto powoduje mniej powikłań ogólnych i miejscowych niż droga dożylna.
Problem łagodnego i średniego odwodnienia oraz trudności z połykaniem leków występuje często wśród pacjentów w starszym wieku, dzieci, osób z chorobą nowotworową czy chorych w terminalnej fazie różnych schorzeń. Przytoczone wyniki badań świadczą o tym, że dzięki zastosowaniu hypodermoclysis i podskórnego podawania leków w warunkach domowych, w ramach opieki POZ, istnieje szansa uniknięcia wielu niekoniecznych hospitalizacji oraz związanych z nimi powikłań, kosztów i dyskomfortu chorego, przy zachowaniu wysokiej jakości usług medycznych i skuteczności terapii. Niniejsze opracowanie stanowi także kompilację wytycznych klinicznych tworzonych obecnie na świecie, opisujących stosowanie tej metody pod względem wskazań, przeciwwskazań, rodzajów rekomendowanych roztworów i leków, a także procedur i zagadnień organizacyjnych dotyczących ich użycia.
Podskórna droga nawadniania łagodnie i średnio odwodnionych chorych staje się ponownie coraz bardziej rozpowszechniona na całym świecie i jest włączana m.in. do zaleceń postępowania lekarzy rodzinnych, a także polecana w zakładach opieki długoterminowej i szpitalach. Jest ona szeroko wykorzystywana głównie w ramach medycyny rodzinnej, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz onkologii – zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań oraz korzyściami płynącymi z umiejętnego jej stosowania zasługuje ona na szeroką popularyzację.