- W empik go
Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami - ebook
Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami - ebook
„Wojna Jasia” to opowieść o jednym z najwspanialszych epizodów w historii polskiego oręża. Sto lat temu, wkrótce po odzyskaniu niepodległości, nasi żołnierze musieli ponownie stanąć do boju. Pod Ossowem, Radzyminem, Dęblinem i Mińskiem Mazowieckim walczyli z bolszewikami o suwerenność młodego państwa i wyszli z tego starcia zwycięsko. Jako wojskowi i jako obywatele Rzeczypospolitej.
Byli ludźmi z krwi i kości: mieli świadomość niepewności jutra i walczyli o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Co jadali i co czytali? Czym interesowali się i jak spędzali czas wolny? Dlaczego zwano ich „jasiami”?
Mateusz Balcerkiewicz przedstawia wydarzenia na froncie z perspektywy zwykłego szeregowca. Jego praca została oparta na źródłach i wspomnieniach oraz prasie wojskowej z epoki. Spojrzenie na wojnę polsko-bolszewicką oczami tytułowego Jasia i jego towarzyszy broni pozwoli poznać żołnierską codzienność lat 1918-1920, a tym samym odtworzyć ducha ówczesnej armii i lepiej zrozumieć specyfikę konfliktu.
Wydany w stulecie zwycięskiej bitwy warszawskiej e-book portalu Histmag.org to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii wojskowości!
Mateusz Balcerkiewicz - absolwent Instytutu Historycznego UW, pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wieloletni współpracownik i członek redakcji portalu Histmag.org. Zaangażowany w działalność grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920". Twierdzi, że historia to pasjonująca opowieść, którą należy dzielić się z innymi. Jego zainteresowania badawcze skupiają się społecznym wymiarze wojskowości XX wieku, w szczególności na okresie walk o niepodległość Polski i wojnie polsko-bolszewickiej.
Spis treści
Wstęp
Armia maszeruje na żołądkach: żywienie jasiów
Jak nie dać się zabić warunkom i wrogowi?
Sztuka przetrwania na froncie
Jasie zabijają nudę: rozrywki na froncie
Jasie spotykają chłopów: stosunki z ludnością cywilną
Ars amandi: życie seksualne jasiów
Co czuje żołnierz? Emocjonalna strona wojny
Polska prasa żołnierska w okresie walk 1918-1920
Zakończenie
Załącznik nr 1: Polskie walki w latach 1918-1920. Kalendarium wybranych wydarzeń
Załącznik nr 2: „Przepisy dotyczące werbunku do Armji Ochotniczej”
Załącznik nr 3: Mapa „Odbudowa państwa polskiego w latach 1918-1922”
Bibliografia
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: | brak |
ISBN: | 978-83-65156-34-1 |
Rozmiar pliku: | 9,3 MB |