- promocja
Wojna o Kresy Wschodnie 1918-1921 - ebook
Wojna o Kresy Wschodnie 1918-1921 - ebook
Konferencja paryska w 1919 roku nie podjęła decyzji w sprawie polskiej granicy wschodniej, pozostawiając to Rosji, ale tej demokratycznej, która miała powstać po zwycięstwie nad bolszewikami. Wojna o Kresy Wschodnie dotyczyła nie tylko kształtu terytorialnego II Rzeczypospolitej, ale miała wymiar międzynarodowy, uniemożliwiała bowiem bolszewikom realizację planu sowietyzacji Europy. Jej znaczenie polegało na tym, że na dwadzieścia lat gwarantowała Polsce niepodległość i suwerenność, będąc ważnym wyznacznikiem jej bezpieczeństwa zewnętrznego.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16264-8 |
Rozmiar pliku: | 4,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wstęp
------------------------------------------------------------------------
W listopadzie 1918 r. po 123 latach Polacy zrzucili niewolę narodową, odzyskując wolność. Odbywało się to w zupełnie innych uwarunkowaniach geopolitycznych aniżeli podczas rozbiorów. W wyniku I wojny światowej upadły monarchie wszystkich państw rozbiorowych. Były to, jak w wypadku Austro-Węgier i Rosji, państwa wielonarodowe, na gruzach których powstało wiele nowych organizmów państwowych. Stało się to możliwe, bowiem w drugiej połowie XIX w. rozpoczęło się budzenie świadomości narodowej wielu narodów, zaś nacjonalizm jako kierunek polityczny miał duże grono zwolenników.
Odrodzenie Polski nie mogło się odbyć w granicach przedrozbiorowych. Rzeczpospolita Obojga Narodów faktycznie była ojczyzną co najmniej trzech narodów: polskiego, litewskiego i ruskiego. Świadomość narodowa Litwinów była najsilniejsza wśród ludów wymienionej Rzeczypospolitej; co więcej, wcześniejsze więzi z Polską rzutowały negatywnie na bieżące relacje z Polakami. Obawiano się polskiej dominacji kulturowej osłabiającej więzy tożsamości narodowej Litwinów. Świadomość narodowa Ukraińców jako narodu datuje się od końcowych dekad XIX w. i była najsilniejsza w Galicji, gdzie nacjonalizm osiągnął najwyższy poziom, będąc do tego podsycany przez Austriaków dla osłabiania polskich aspiracji narodowych. Najsłabiej z ziem, wchodzących wcześniej w skład przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, więzy świadomościowe kształtowały się wśród Białorusinów. W powyższych uwarunkowaniach z góry przewidzieć można było ostry konflikt narodowościowy i terytorialny przy powstawaniu odrodzonej Polski.
Polskie koncepcje kształtu terytorialnego odrodzonego państwa w zasadzie koncentrowały się wokół dwóch idei: inkorporacyjnej, lansowanej przez Narodową Demokrację i jej lidera Romana Dmowskiego, dążącej do utworzenia państwa jednolicie narodowego lub w takim kształcie, w których mniejszości narodowe podatne będą na asymilację, i federacyjnej, głoszonej przez obóz skupiony wokół Józefa Piłsudskiego, zakładającej utworzenie na byłych zachodnich rubieżach imperium rosyjskiego państw narodowych powiązanych więzami federacyjnymi z Polską (a faktycznie znajdujących się pod polską dominacją). Obie koncepcje nie przystawały do wizji politycznej mocarstw zachodnich, wykreślających nowy ład europejski, i nie miały ich akceptacji. Dla tych mocarstw sprawą najistotniejszą była odbudowa Rosji o ustroju burżuazyjno–demokratycznym – państwa silnego, odgrywającego ważną rolę w powojennej Europie. Wobec tego to takiej Rosji dawano prawo do decydowania o przebiegu jej granicy zachodniej. Polska w myśl tych intencji miała być ograniczona do obszaru etnograficznego, na którym zamieszkiwał w zdecydowanej większości żywioł polski. To były główne przyczyny, dla których nie podjęto na pokojowej konferencji paryskiej w 1919 r. rozstrzygnięć co do kształtu polskiej granicy wschodniej; co więcej, wyrażano zdecydowany sprzeciw wobec polityki faktów dokonanych uprawianej przez Warszawę. Mocarstwa zachodnie uznawały jako tymczasową wschodnią granicę Polski tzw. Linię Curzona, nakreśloną 8 grudnia 1919 r. – nie do końca rzetelnie – według kryteriów etnograficznych.
Władzę wykonawczą w odrodzonej Polsce zdobył Piłsudski, lecz była ona ograniczana przez obóz prawicowy, mający znaczące wpływy w pierwszym składzie parlamentu. Mimo tego to właśnie Piłsudski starał się narzucić własną koncepcję polityki wschodniej, uznając brak decyzji międzynarodowych co do granicy wschodniej jako cichą zgodę mocarstw na podejmowanie własnych rozwiązań; te natomiast nie mieściły się w formule rokowań dyplomatycznych, lecz możliwe były do realizacji wyłącznie na drodze zmagań militarnych. Piłsudski uważał, że wobec sytuacji w Rosji dla Polski powstała niepowtarzalna okazja: z jednej strony – realizacji własnej polityki wschodniej, z drugiej – dokonania tego poprzez militarne pokonanie bolszewików. Tyle tylko, że koncepcja federacyjna miała jakże istotną słabość – narody, do których była kierowana, odrzucały ją, a w wypadku Litwinów była to negacja absolutna. Czy wobec tego mogła być zrealizowana? Z pewnością zasadzała się na fikcyjnych przesłankach.
Koncepcja inkorporacyjna w wydaniu Dmowskiego była też nie do zaakceptowania – zarówno przez mocarstwa, jak i narody, których miała dotyczyć. Stąd wynikać będą duże trudności z jej realizacją, chociaż zostanie ona w pewnym stopniu urzeczywistniona.
Odradzająca się Polska była skonfliktowana z wszystkimi sąsiadami. Nie było to wynikiem postawy samych tylko Polaków, ale i narodów, ubiegających się o samodzielność państwową, które wychodziły często z kuriozalnymi żądaniami terytorialnymi włączenia w skład ich państw dużych skupisk Polaków. Żądania te przybierały najbardziej skrajną postać w przypadku Litwinów. W tych uwarunkowaniach trudno było o rozstrzygnięcia kompromisowe dokonywane w rokowaniach dyplomatycznych. Widmo dochodzenia własnych racji poprzez walkę zbrojną było aż nadto widoczne – stawało się to faktem.
Czy walczono tylko o granice? Okazało się, że w wypadku wojny z Rosją Radziecką miała to być walka o zdecydowanie szersze cele. Moskwa bolszewicka zakładała przystąpienie do praktycznej realizacji hasła rewolucji światowej, a droga do tego prowadziła przez Polskę. Polakom groziła sowietyzacja, czyli ponowna utrata niepodległości z tragicznymi skutkami tego kroku. Dla przeciwstawienia się temu zagrożeniu nastąpiła pełna konsolidacja społeczeństwa, które praktycznie samodzielnie, bez znaczącej pomocy zewnętrznej, zahamowało pochód fali rewolucyjnej. Tym sposobem uchroniło państwa zachodnie od grożącego im niebezpieczeństwa. Wojna polsko-rosyjska 1919–1920 r. miała więc wymiar co najmniej europejski.
Rozpatrując walkę o Kresy Wschodnie, postrzegać ją należy jako czynne zmagania zbrojne z Ukraińcami, Litwinami i przede wszystkim z Rosją Radziecką. Do walki z tymi pierwszymi doszło jeszcze przed oficjalnym reaktywowaniem wolnej Polski. Rozpoczęły się one od ukraińskiego puczu we Lwowie wczesnym rankiem 1 listopada 1918 r. Walki objęły terytorium całej Galicji Wschodniej i w ograniczonym wymiarze Wołyń. Do lata 1919 r. był to najważniejszy front walk, absorbujący główną uwagę formowanego Wojska Polskiego. Wyrzucenie oddziałów ukraińskich za Zbrucz oraz rozejm zawarty z wielkim atamanem Symonem Petlurą, obejmujący Wołyń, zakończył etap walk z tym przeciwnikiem, który w następnym roku jako Ukraińska Republika Ludowa Petlury stał się sojusznikiem w wojnie z Rosją Radziecką. Starcia zbrojne z Litwinami prowadzono tak w 1919 r., jak przede wszystkim w 1920 r. Ich podłożem były obustronne roszczenia terytorialne dotyczące Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Walki zakończyły się sukcesem polskim, bowiem przeciwnik dysponował potencjałem militarnym niedającym mu szans w tej konfrontacji. Pozostał jednak stan wrogości między obu narodami, utrzymujący się przez niemal cały okres międzywojenny. Wojna z Rosją Radziecką nie była wypowiedziana przez żadną ze stron, lecz walki zbrojne rozpoczęły się od lutego 1919 r. i trwały do października 1920 r. Wskazywaliśmy już na ich zdecydowane wykraczanie poza tematykę wyłącznie terytorialną. W 1920 r. angażowały one po obu stronach cały rozporządzalny potencjał militarny i były prowadzone o realizację dalekosiężnych celów strategicznych. Polskie zwycięstwo militarne w tej wojnie nie zostało przełożone na osiągnięcie zakładanych celów politycznych. Pokój ryski podpisany 18 marca 1921 r., kończący tą konfrontację zbrojną, zawarty został na drodze kompromisu. Piłsudskiemu nie udało się zrealizować założonego celu politycznego – odsunięcia Rosji od odgrywania roli mocarstwa europejskiego. Kolejną jego porażką było ostateczne fiasko koncepcji federacyjnej. Była to idea nie do zrealizowania wobec oporu państw i narodów, do których była kierowana. Polska granica wschodnia określona w Rydze w zasadzie przebiegała w myśl założeń koncepcji inkorporacyjnej Dmowskiego. Kresy Wschodnie weszły w skład Polski, tyle tylko, że oznaczało to wchłonięcie wielomilionowej masy mniejszości narodowych (głównie Ukraińców i Białorusinów).
Klamrą zamykającą powyższe rozstrzygnięcia były decyzje podjęte podczas polsko-rosyjskich rokowań pokojowych, prowadzonych w Rydze, zakończonych podpisaniem układu pokojowego co prawda między tymi dwoma państwami, ale faktycznie ustalających wschodnią granicę Polski, także w odniesieniu do Wołynia i Galicji Wschodniej. Mocarstwa zachodnie dość długo zwlekały z jej międzynarodowym uznaniem – nastąpiło to 15 marca 1923 r. – licząc na restaurację „białej” Rosji, a także wyrażając sprzeciw wobec odsunięcia ich od wpływu na zawarte ustalenia.
Traktat ryski stanowił, obok traktatu wersalskiego, główny filar bezpieczeństwa narodowego Polski w całym dwudziestoleciu międzywojennym; nie uchroniło to jej jednak od katastrofy wrześniowej 1939 r., kiedy to dwaj wielcy sąsiedzi porozumieli się co do ponownego usunięcia jej z politycznej mapy Europy.
Wojny o Kresy Wschodnie lat 1918–1920 stanowiły wydarzenie ogromnej wagi dla losów odrodzonej Polski. Angażowały wielomilionowe rzesze Polaków, ich bezpośrednich uczestników. Miały wielki wpływ na politykę II Rzeczypospolitej w całym dwudziestoleciu międzywojennym. Mimo tego nie doczekały się one, jak dotąd, literatury historycznej na miarę ich znaczenia. Brak jest w polskiej historiografii monograficznego opracowania tego tematu. Ukazują się prace obejmujące każdą z tych wojen z osobna. Tymczasem miały one wiele cech wspólnych, których łącznikiem było militarne wywalczenie prawa Polaków do włączenia w skład II Rzeczypospolitej Kresów Wschodnich.
W polskiej historiografii o walkach polsko-ukraińskich o Galicję Wschodnią i Wołyń w latach 1918–1919 pisali m.in. Czesław Mączyński¹, Witold Hupert², Michał Klimecki³, Jeremiasz Ślipiec⁴. Działania militarne polsko-litewskie najpełniej przedstawili Piotr Łossowski⁵ i Józef Smoleński⁶. Wojna polsko-rosyjska 1919–1920 r. doczekała się opracowań wielu autorów; wśród nich piszący te słowa ma też swój osobisty udział⁷. To tylko podstawowa literatura; w niniejszej pracy wykorzystano jej znacznie więcej, i to autorstwa zarówno polskich, jak i zagranicznych historyków.
Niniejsza praca, przygotowana w ramach nowej serii Bellony „Wojny, kampanie, operacje”, wychodzi naprzeciw, jak się wydaje, zapotrzebowaniu społecznemu na takowe całościowe opracowanie. Autor, od wielu lat publikujący opracowania z dziejów poszczególnych etapów wojny polsko-rosyjskiej 1919–1920 r., jak też całościowej syntezy tej wojny, podjął się tym razem zadania przybliżenia zmagań militarnych o Kresy Wschodnie. Wymogi ustalone dla tej serii mają też wpływ na charakter tego opracowania.
Niniejsza książka, mająca charakter popularnonaukowy, oparta została na analizie materiału źródłowego, w tym archiwalnego – polskiego i rosyjskiego. Wykorzystane zostały także opracowania cząstkowe – tak polskie, jak i zagraniczne. I chociaż pisana jest przez profesjonalnego historyka, dbającego o zachowanie rzetelności przedstawianej faktografii, to jednak sposób jej podania i prezentacji dostosowany został do szerokiego kręgu czytelników, do których jest kierowana, w tym sentymentalnie powiązanych z opisywanymi wydarzeniami. Napisana została więc językiem przystępnym dla potencjalnego odbiorcy.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1. Cz. Mączyński, _Boje lwowskie,_ t. I–II, Warszawa 1921.
2. W. Hupert, _Walki o Lwów od 1 listopada 1918 do 1 maja 1919 r.,_ Warszawa 1933; _Zajęcie Małopolski Wschodniej i Wołynia w 1919 r.,_ Lwów–Warsza-wa 1928.
3. M. Klimecki, _Polsko-ukraińska wojna o Lwów i Galicję Wschodnią 1918–1919,_ Warszawa 2000.
4. J. Ślipiec, _Drogi niepodległości – Polska i Ukraina 1918–1921,_ Warszawa 1999.
5. P. Łossowski, _Stosunki polsko-litewskie w latach 1918–1920,_ Warszawa 1966; _Konflikt polsko-litewski 1918–1920,_ Warszawa 1966.
6. J. Smoleński, _Walki polsko-litewskie na Suwalszczyźnie we wrześniu 1920 r.,_Warszawa 1938.
7. M.in.: L. Wyszczelski, _Niewypowiedziana wojna. Polsko-rosyjskie działania militarne w 1919 roku,_ Toruń 2005; _Operacja niemeńska 1920 roku,_ Warszawa 2003; _Operacja ukraińska 1920 roku,_ Warszawa 2009; _Operacja warszawska sierpień 1920,_ Warszawa 2005; _Bitwa na przedpolach Warszawy,_ Warszawa 2000; _Wojna polsko-rosyjska 1919–1920_, t. 1–2, Warszawa 2010.
8. J. Ślipiec, _op.cit._, s. 65.
9. _Relacja o wypadkach lwowskich w listopadzie 1918 r. płk. dypl. w st. spocz. Antoniego Kamińskiego,_ Centralne Archiwum Wojskowe (CAW). Kolekcje rękopisów, zbiór relacji uczestników walk we Lwowie złożonych do Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie w 1933 r., I. 400. 15. 17.
10. W. Hupert, _Walki…_, s. 24.
11. _Obrona Lwowa_, t. III, Lwów 1938, s. 455.
12. M. Klimecki, s. 94.
13. J. Gella, _Ruski miesiąc 1 XI – 22 XI 1918. Ilustrowany opis walk listopadowych we Lwowie,_ Lwów , s. 82–105.
14. _Obrona Lwowa_, t. III, _op.cit._, s. 459.
15. Cz. Mączyński, t. I, _op.cit._, s. 328.
16. L. Wyszczelski, _Polska sztuka wojenna w latach 1918–1921_, Toruń 2004, s. 91–91.
17. M. Klimecki, _op.cit._., s. 148.
18. W. Hupert, _Zajęcie…_, s. 26.
19. J. Ślipiec, _op.cit._, s. 98.
20. H. Hupert, _Zajęcie…_, s. 13.
21. A. Przybylski, _Wojna polska 1918–1921,_ Warszawa 1930, s. 51.
22. _Ibidem_, s. 120.
23. L. Berbecki, _Pamiętnik generała broni,_ Katowice 1959, s. 114.
24. M. Klimecki, _op.cit._, s. 178–179.
25. L. Wyszczelski, _O Polsce w Wersalu,_ Toruń 2008, s. 116.
26. W. Hupert, _Zajęcie…_, s. 32–34.
27. 1919 maj 29, Paryż – notatka R. Dmowskiego z rozmowy z G. Clemenceau_,_ _Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. Dokumenty i materiały,_ t. II, Warszawa 1967, s. 272-279.
28. _Ibidem_.
29. J. Ślipiec, _op.cit._, s. 136.
30. M. Wrzosek, _Wojsko Polskie i operacje wojenne lat 1918–1921,_ Białystok 1988_,_ s. 356.
31. M. Klimecki, _op.cit._, s. 236.