Wolna głowa. Jak zadbać o swoją koncentrację i kreatywność - ebook
Wolna głowa. Jak zadbać o swoją koncentrację i kreatywność - ebook
Zacznij być mentalnie fit!
Kolejny raz od nadmiaru zmartwień pęka ci głowa? Nie możesz spać, bo kotłują się w niej chaotyczne myśli, pulsują zadania do natychmiastowego wykonania, nabrzmiewają zaległe terminy? Niekończące się wiadomości przyprawiają cię o palpitacje serca? Nie możesz się skoncentrować? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak” – ta książka jest dla ciebie.
W swoim bestsellerowym poradniku Volker Busch:
• z [AK1] humorem radzi, jak posprzątać w głowie, żeby było w niej miejsce tylko na ważne rzeczy i by mieć „wolne przebiegi” na myślenie;
• przedstawia sprawdzone sposoby na to, jak poprawić uważność i koncentrację;
• podpowiada, jak unikać błędów i co robić, by wpadać na nowe pomysły;
• daje wskazówki, jak zredukować stres w świecie przeładowanym zbędnymi informacjami.
Jeśli zastosujesz się do jego rad, nie tylko poprawi się twoja pamięć – nauczysz się także, jak w codziennym zabieganiu odnajdywać spokój. Przekonasz się, że możesz realizować marzenia i być kreatywnym jak nigdy dotąd!
Uwolnij głowę, by mieć w niej przestrzeń na to, na czym najbardziej ci zależy.
Czytanie tej książki to niesamowita podróż w głąb własnego umysłu – każda strona uświadamia, że najlepsze rozwiązania wcale nie muszą być skomplikowane. Polecam każdemu, kto stracił nadzieję na uwolnienie siebie i swojej głowy od ciężarów współczesnego świata.
Paulina Hycnar,
Ta książka działa jak miotła – wymiata z głowy wszystko, co zbędne: natłok informacji, stres, złe myśli, i robi miejsce na to, na czym najbardziej ci zależy.
Milena Wojnarowska,
Prof. Volker Busch jest neurobiologiem, cenionym lekarzem, naukowcem, mówcą i konsultantem. Na Uniwersytecie w Ratyzbonie bada psychofizjologiczne powiązania między stresem, bólem i emocjami. Poza tym prowadzi terapie osób cierpiących z powodu stresu, depresji, wyczerpania: pomaga im wrócić do zdrowia psychicznego i odzyskać satysfakcję z życia.
[AK1]Należy zachować punktowanie.
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8135-975-7 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
CZY DBASZ O SWOJĄ GŁOWĘ?
Niećwiczony mózg jest bardziej szkodliwy
dla zdrowia niż niećwiczone ciało.
GEORGE BERNHARD SHAW (1856–1950)
W dzisiejszych czasach lubimy dbać o ciało. Panuje moda na zdrowy styl życia i nie bez powodu zdrowie stało się jednym z najważniejszych trendów naszego stulecia. Regularnie chodzimy na siłownię, dbamy o niezwykle zrównoważoną dietę i bardzo istotny jest dla nas zdrowy sen. Jak zawsze wyjątki potwierdzają regułę. Niekiedy świadomość dobrobytu ciała wypuszcza nieco dziwne pędy, poczynając od oleju z nasion chia, który dodaje się do jogurtu, aż po materace, za które płaci się niemal tyle, ile za średniej wielkości samochód. Mimo tych wszystkich przesadnych działań pewna „świadomość” dbania o zdrowie ciała stała się nieodłącznym elementem naszego życia. To dobrze, ponieważ towarzyszy nam ono w końcu przez około osiemdziesiąt lat, od kołyski aż po grób.
Jak wygląda natomiast sprawa z naszą głową? Czy również się tak bardzo troszczymy o jej zdrowie? Przeważnie najwięcej uwagi poświęcamy pielęgnacji włosów. To zdumiewające, ponieważ tak naprawdę są one po prostu produktem ubocznym wytwarzanym przez naskórek głowy. Zaledwie kilka centymetrów pod nimi znajduje się mózg, którego nie otaczamy tak dobroczynną troską. A przecież stanowi on centrum wszystkich naszych codziennych działań.
Dobra wiadomość jest taka: pod względem biologicznym i organicznym nasz mózg niemal zawsze działa dość stabilnie i niezawodnie. Dostateczne zaopatrzenie w tlen, wystarczająca ilość składników odżywczych oraz (w dużej mierze) sterylność to najważniejsze warunki fizjologiczne, które zapewniają jego sprawne funkcjonowanie. Jeśli w twoim bezpośrednim otoczeniu znajduje się odpowiednia ilość tlenu i poza tym nie jesteś bardzo wymagającą osobą, właściwie możesz teraz odłożyć tę książkę na bok.
Jeśli jednak po męczącym dniu w biurze niekiedy pęka ci głowa (tutaj można to rozumieć dosłownie), jeśli nie potrafisz się skupić na jednej myśli, ponieważ czujesz, że twój umysł jest zapchany mnóstwem zadań, spotkań i wiadomości, jeśli masz poczucie, że nie umiesz się skutecznie skoncentrować i po kilku minutach o wszystkim zapominasz, jeśli po głowie krążą ci same zmartwienia i negatywne myśli, które nie dają spokoju, radzę ci przeczytać jeszcze kilka dalszych stron. Niewykluczone, że pomogę ci „uwolnić” głowę. Nie martw się, pod względem anatomicznym wszystko zostanie na swoim miejscu. Przekonasz się jednak, że w zdigitalizowanym świecie właściwe zadbanie o głowę i pracę mózgu polega na planowaniu przerw oraz na ich pilnowaniu. Takie fazy nazwałem „wolnymi przestrzeniami głowy”. To czas, w którym pozbywamy się informacyjnych śmieci, czas, w którym nie oddajemy się powierzchownej konsumpcji, czas, w którym zanurzamy się w oczyszczającą głębię.
To czas, w którym samym sobie i swoim bliskim możemy podarować najwspanialszą rzecz, jaką mamy: własną uwagę!PRZYPISY
1 A. Lohmann-Haislah, Stressreport Deutschland, „B.f.A.u. Arbeitsmedizin” 2012.
2 TK, Schalt mal ab, Deutschland – TK-Studie zur Digitalkompetenz 2021, „T. Krankenkasse” 2021.
3 L.J. Maier, J.A. Ferris, A.R. Winstock, Pharmacological cognitive enhancement among non-ADHD individuals – A cross-sectional study in 15 countries, „International Journal of Drug Policy” 2018, 58, s. 104–112.
4 E. Middendorff i in., Formen der Stresskompensation und Leistungssteigerung bei Studierenden – HISBUS-Befragung zur Verbreitung und zu Mustern von Hirndoping und Medikamentenmissbrauch, 2012.
5 K.R. Urban, W.-J. Gao, Performance enhancement at the cost of potential brain plasticity: neural ramifications of nootropic drugs in the healthy developing brain, „Frontiers in Systems Neuroscience” 2014, 8(38).
6 A. Luckner, Klugheit, De Gruyter, 2012.
7 W. James, The Principles of Psychology, Lightning Source Incorporated, 2007.
8 _W_ _głowie się nie mieści,_ reż. P. Docter, 2015, Walt Disney Studios, USA.
9 U. Haselstein, Ökonomie der Aufmerksamkeit. Gertrude Steins Laborexperimente und ihre literarischen Folgen, „Poetica” 2017, 49(3/4), s. 256–284.
10 K. Nolte, Der Kampf um die Aufmerksmkeit, Frankfurt a. M.: Campus, 2005.
11 G. Franck, Ökonomie der Aufmerksamkeit, „Merkur” 1993, 47, s. 748–761.
12 Aristoteles, De Sensu et Sensibilibus – On Sense an the Sensible, Kessinger Publishing, 2010.
13 P. Lorenz-Spreen i in., Accelerating dynamics of collective attention, „Nature Communications” 2019, 10.