Współczesna dietoterapia - ebook
Współczesna dietoterapia - ebook
Publikacja o nowym tytule „Współczesna dietoterapia” to nowa odsłona książki „Dietoterapia”, która cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród studentów kierunków żywieniowych i dietetycznych, jak i innych osób, których kształcenie związane jest z naukami o zdrowiu oraz studentów studiów podyplomowych związanych z poradnictwem dietetycznym. Postęp prac badawczych związanych z dietoprofilaktyką, interwencją dietetyczną w różnych stanach chorobowych, jak i modyfikacją zarówno zaleceń diagnostycznych, jak i standardów opieki w poszczególnych dietozależnych stanach patologicznych i jednostkach chorobowych spowodował potrzebę aktualizacji publikacji. Warto dodać, że w ciągu ostatnich lat ukazało się wiele nowych standardów, wytycznych i raportów dotyczących wpływu diety na występowanie i leczenie wielu chorób, ukazały się nowe zalecenia i normy żywieniowe dla populacji polskiej, co uzasadnia potrzebę aktualizacji wcześniej publikowanych informacji. Książkę dedykujemy osobom zawodowo związanym z nauką o zdrowiu i opieką medyczną, w tym lekarzom, pielęgniarkom, czy fizjoterapeutom ale przede wszystkim studentom dietetyki i kierunków żywieniowych i dietetykom.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-22804-0 |
Rozmiar pliku: | 2,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Właściwy sposób żywienia nie tylko ma znaczenie w utrzymaniu zdrowia człowieka, lecz także może wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób niezakaźnych. Ponadto żywienie stanowi integralny element terapii w licznych jednostkach chorobowych. Dietetyka jest stale rozwijającą się dziedziną wiedzy, która łączy zagadnienia z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych i biologicznych, w tym przede wszystkim żywienia człowieka.
Już w starożytności lekarze zalecali swoim podopiecznym różnego rodzaju modyfikacje dotyczące składu diety, co pozwalało na łagodzenie dolegliwości i przyspieszało zdrowienie. Przez kolejne stulecia, zarówno na skutek poszerzania wiedzy dotyczącej wpływu żywienia i składników diety na zdrowie, jak i nowych obserwacji dotyczących wpływu diety na stan odżywienia i metabolizm organizmu, w terapii kolejnych schorzeń były wprowadzane modyfikacje sposobu żywienia. Należy jednak zaznaczyć, że dopiero w ostatnich dziesięcioleciach zalecenia te zaczęto formułować na podstawie badań naukowych. Doprowadziło to do odstąpienia od niektórych wcześniej stosowanych modyfikacji dietetycznych w określonych jednostkach chorobowych jako nieuzasadnionych oraz do wprowadzenia nowych zaleceń dietetycznych, których skuteczność została potwierdzona w badaniach.
W książce „Współczesna dietoterapia” staraliśmy się przedstawić najbardziej aktualny stan wiedzy dotyczącej zapotrzebowania energetycznego, roli makroskładników i mikroskładników pokarmowych w żywieniu człowieka zdrowego oraz chorego. Ponadto przedstawiliśmy aktualne zalecenia dotyczące dietoterapii w takich schorzeniach, jak: otyłość, cukrzyca, niedokrwistość, osteoporoza, choroby związane z rozwojem miażdżycy, nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba nerek, kamica nerkowa, dna moczanowa oraz choroby układu pokarmowego, wśród których należy wymienić chorobę refluksową, chorobę wrzodową, nieswoiste choroby zapalne jelit, bakteryjny przerost jelita cienkiego, zaparcie stolca, przewlekłe zapalenie trzustki, choroby wątroby, a także nieprawidłowe reakcje na pokarm oraz zaburzenia odżywienia. W niniejszym opracowaniu znalazły się również zagadnienia dotyczące stosowania leczenia żywieniowego.
W 2014 roku ukazała się publikacja „Dietoterapia”. Od tego czasu postęp wiedzy w obszarze dietetyki oraz modyfikacje rekomendacji towarzystw medycznych i dietetycznych w prezentowanych w niej jednostkach chorobowych sprawiły, że pojawiła się potrzeba aktualizacji i uzupełnienia tej pozycji. Ponadto w przygotowaniu niniejszego opracowania uczestniczyła większa liczba autorów, którzy dodatkowo wzbogacili ją o swoją wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Włączono do niej opis dietoterapii w jednostkach chorobowych nieuwzględnionych wcześniej. W efekcie powstała nowa, nowoczesna i znacznie obszerniejsza monografia.
Mamy nadzieję, że „Współczesna dietoterapia” zainteresuje nie tyko dietetyków, lecz także lekarzy, pielęgniarki oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne i będzie pomocna w codziennej pracy z pacjentami.
_Autorzy_