Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców - ebook
Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców - ebook
• Czy ciągle szukasz aprobaty swoich działań u innych?
• Czy skupiasz się na zaspokajaniu cudzych potrzeb kosztem własnych?
• Czy uważasz, że tyko poświęcenie jest dowodem miłości?
• Czy dbanie o sobie uważasz za oznakę egoizmu?
• Czy masz trudności z wyznaczaniem i egzekwowaniem swoich granic?
• Czy obawiasz się wyrażać odmienne zdanie?
• Czy stale zmagasz się z gniewem, smutkiem, urazą lub wstydem? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi „tak”, to ta książka jest dla ciebie!
Rodzice niedojrzali emocjonalnie oczekują, że to ich dziecko będzie stawiało na pierwszym miejscu. Nie dbają o zaspokojenie jego potrzeb, ignorują jego uczucia, nie szanują jego granic. Dzieci takich rodziców wyrastają na ludzi wycofanych, których przepełniają wstyd, gniew i lęk. Na ludzi, którzy nie mają dostępu do swojej intuicji i do swoich emocji, szukają aprobaty zamiast prawdziwej relacji i zawsze stawiają siebie na ostatnim miejscu. Możliwe jest jednak inne podejście do życia – takie, które pozwala umiejętnie troszczyć się o siebie w każdej sytuacji. Dbanie o siebie nie oznacza egoizmu, lecz szanowanie siebie i życie zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. Czas postawić na pierwszym miejscu siebie, bo zdecydowanie na to zasługujesz!
Dzięki tej książce:
- odzyskasz kontakt ze swoim prawdziwym Ja,
- poznasz i zrozumiesz swoje emocje,
- nauczysz się wyznaczać granice i stawiać czoła wyzwaniom,
- dowiesz się, jak chronić się przed postępowaniem nie fair,
- przestaniesz usprawiedliwiać ludzi, którzy cię krzywdzą,
- nawiążesz zdrowe relacje z innymi ludźmi,
- będziesz pewnie radzić sobie z codziennymi stresorami,
- zaczniesz stawiać siebie na pierwszym miejscu zamiast przedkładać potrzeby innych ludzi nad własne.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8258-001-3 |
Rozmiar pliku: | 1,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jeśli dorastałeś, stawiając innych na pierwszym miejscu, to być może teraz wiedziesz życie raczej reaktywne niż spełnione. Możesz jednak się nauczyć być dla siebie bohaterem i obrońcą, jeżeli będziesz cenić i wspierać prawdziwego siebie. Samoświadomość, którą zyskasz, otworzy ci dostęp do twojego prawdziwego Ja i ugruntuje cię w nim. Odnajdowanie swojego prawdziwego Ja to ożywczy proces, który – gdy już się go zainicjuje i nie zaniedba – nieustająco przynosi owoce.
.
1
Zbuduj lepszą relację ze sobą
Bądź dla siebie tak dostępny, jak jesteś dla kogoś, kogo kochasz.
Więź ze sobą jest najważniejsza ze wszystkich rodzajów więzi, a także fundamentalna dla prawdziwej łączności z innymi. Poznanie siebie i uznanie tego, co w sobie znajdziesz, sprawia, że stajesz się pełniejszą istotą ludzką, zdolną lepiej rozumieć i kochać innych. Niestety, jeśli wzrastałeś w rodzinie, dla której nie liczył się twój świat wewnętrzny, to możesz zaniedbywać relację ze sobą.
Jeżeli dorośli nie szanują wewnętrznych doświadczeń dziecka lub je negują, dziecku się wydaje, że jego wewnętrzny świat nie jest wystarczająco istotny, aby go traktować poważnie. Gdy inni nie słuchają twoich najgłębszych uczuć, wówczas uczysz się ignorować to, co się w tobie dzieje, i odwracać od całego bogactwa swojego wewnętrznego świata, który może cię wspierać niezależnie od zewnętrznych okoliczności.
Osoby, które odcięły się od samych siebie, odrzucają swoje uczucia, mówiąc na przykład: „Wiem, że to głupie, ale...” czy „To taki drobiazg. Czuję się zażenowany, gdy o tym mówię”. Wstydzą się swojego wewnętrznego doświadczenia. Nie ufają temu przewodnikowi i boją się swoich prawdziwych uczuć. A przecież wewnętrzne doświadczenie jest tym, kim jesteśmy. Naszym zadaniem jest zauważenie i zrozumienie tego, co się w nas dzieje. Aby być człowiekiem zdrowym emocjonalnie, musisz się stać tak dostępny dla siebie, jak jesteś dla kogoś, kogo kochasz.
Gdy ignorujesz swoje uczucia i myśli, twój wewnętrzny świat zdaje się pusty, więc zaczynasz obsesyjnie interesować się innymi ludźmi i zdarzeniami zewnętrznymi, próbując zapełnić pustkę wynikającą z emocjonalnego zaniedbania siebie. To z kolei jeszcze bardziej oddziela cię od wewnętrznego świata oraz wzmacnia błędne przekonanie, że poczucie bezpieczeństwa i stymulacja mogą pochodzić jedynie z zewnątrz. W takich warunkach relacje stają się frustrujące, ponieważ szukasz u innych potwierdzenia własnej wartości, którą przecież i tak już masz.
Żadna intensywna aktywność społeczna nie wypełni pustki wynikającej z braku silnej relacji z samym sobą. Gdy krytycznie odrzucasz swoje prawdziwe myśli i uczucia, tworzysz życie nacechowane lękową zależnością od innych, w którym największą moc mają czyjeś opinie o tobie.
Traktuj poważnie swoje doświadczenia wewnętrzne. Przeżywaj je w pełni świadomie. Daj sobie dużo czasu na ich kontemplację. Zapisuj swoje refleksje w dzienniku. Notuj swoje sny. Naucz się zaznajamiać ze swoim wewnętrznym światem podczas medytacji. Takie poświęcanie sobie czasu i uwagi będzie oznaczało, że jesteś kimś wartościowym, kto zasługuje na to, by go słuchano i szanowano.
To jedyny sposób, aby zbudować silne wewnętrzne Ja. Obserwuj swój świat wewnętrzny, a zauważysz, że on cię inspiruje oraz intuicyjnie popycha w stronę szczęścia i dobrostanu. Tylko świadoma i celowa decyzja dotycząca tego, że będziesz szanować swoje wewnętrzne przewodnictwo, może ci dać poczucie umocnienia i niezależności. Gdy zaczniesz zwracać uwagę na wewnętrzne sygnały, dowiesz się, jak naprawdę wpływają na ciebie różne rzeczy.
Twoje prawdziwe Ja zawsze da ci znać, gdy za bardzo oddalisz się od siebie. Zacznij zwracać uwagę na tego wewnętrznego przewodnika, zacznij go słuchać. To on monitoruje twój stan wewnętrzny, uaktualniając dane z wykorzystaniem emocji, poziomu energii czy niespodziewanych myśli. Nieustannie sprawdza twój poziom szczęśliwości. Pokazuje, co jest dla ciebie najlepsze, podnosząc lub obniżając poziom energii, kiedy rozważasz różne wybory. Gdy twoje myśli i plany zsynchronizują się z potrzebami twojego prawdziwego Ja, poczujesz się lekko, pełen energii i podniesiony na duchu. Kiedy twoje zainteresowanie rośnie i pojawia się u ciebie skupienie oraz poczucie celowości działania, jest to znak, że prawdopodobnie dana forma aktywności jest dla ciebie właściwa. Zacznij zwracać uwagę na swojego wewnętrznego przewodnika i podążaj za jego głosem.
I przeciwnie, gdy poziom twojej energii spada na myśl o czymś, prawdopodobnie nie jest to coś dla ciebie. Znaczny spadek energii oznacza, że dana forma aktywności w niewielkim stopniu zaspokoi twoje prawdziwe Ja. To zadziwiające, jak często czujemy, że nasza energia maleje, a mimo to decydujemy się na działanie, ponieważ tak nam podpowiada umysł. Jak dobrze wiemy, zwykle źle się to kończy.
Jako istota ludzka masz niezwykłą możliwość wspierania siebie i rozkwitu. Nie możesz być dobry dla innych, jeżeli najpierw nie docenisz siebie. Jeśli z poczucia winy stawiasz siebie na ostatnim miejscu, możesz skrycie oczekiwać, że inni ludzie zatroszczą się o ciebie, ponieważ ty sam tego nie robisz. Nie daj się jednak zwieść zgubnemu przekonaniu, że inni powinni bardziej zaspokajać twoje potrzeby niż ty sam.
Jeśli potrzebujesz więcej dowodów na to, jak wielka wartość kryje się w dobrej relacji z samym sobą, to pomyśl o tych wszystkich osobach, które doświadczają spełnienia dlatego, że słuchały siebie. Dajemy takie prawo znanym aktorom, naukowcom z Nagrodą Nobla, wybitnym muzykom i światowej sławy artystom. Nikt nigdy się nie zastanawia nad tym, czy takie osoby mogą się wsłuchiwać we własne myśli i inspiracje, ani też nie kwestionuje ich prawa do strzeżenia swojego czasu i energii przed wymaganiami innych ludzi. Każdy z nas powinien to samo robić dla siebie.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------