Wyjaśnienie racji dzieł Bożych - ebook
Wyjaśnienie racji dzieł Bożych - ebook
Corpus Philosophorum Polonorum to seria wydawnicza prezentująca dorobek polskiej filozofii dawnej (cezurę stanowią tu rozbiory) w formie edycji krytycznych dzieł reprezentatywnych dla poszczególnych okresów i kierunków. Seria ta ma stanowić podstawowe narzędzie badawcze dla uczonych zainteresowanych polskim dziedzictwem filozoficznym. Wydawane w ramach serii dzieła zostały przygotowane w zgodzie z najwyższymi standardami edytorskimi, są zaopatrzone we wstępy i komentarze, indeksy i bibliografie.
Corpus Philosophorum Polonorum dzieli się na trzy podserie: Series Mediaevalis, Series Novae Aetatis oraz Przekłady. Dwie pierwsze zawierają teksty źródłowe w językach oryginalnych, czyli głównie po łacinie, powstałe w okresie średniowiecza i w epokach kolejnych, natomiast trzecia to równoległe do edycji źródłowych przekłady tych dzieł, które warto zaprezentować szerszej publiczności, a nie tylko specjalistom – historykom poszczególnych epok.
Seria ma przedstawiać tak najoryginalniejsze, jak i najbardziej typowe teksty z zakresu szeroko rozumianej filozofii. Oznacza to, że na przykład obok komentarzy do Arystotelesa, które są typową dla myślicieli scholastycznych formą wyrazu idei filozoficznych, obejmuje także kazania, rozprawy teologiczne czy pisma z zakresu duchowości oraz z pogranicza filozofii i nauk szczegółowych, które dla publiczności intelektualnej w wiekach dawnych były niezmiernie istotne. Przeważająca część publikowanych dzieł nie była dotąd dostępna w formie drukowanej ani tym bardziej w postaci edycji krytycznych.
—
Cóż cięższego w tych dniach nad pisanie ksiąg. Jakiż trudniejszy egzamin niż żądać tego od kogoś ubogiego w słowa i rozum. Kto bowiem nie pisze na przekór prośbom, zaraz uważany jest za gnuśnego, głupiego i zuchwałego. Jeżeli zaś ktoś nieprzekonany o własnych zdolnościach, chcąc okazać posłuszeństwo, stara się zebrać cudze słowa, uchodzi za słaby umysł, który chce chwały cudzym kosztem. Jeżeli zaś weźmie się za kucie rzeczy nowych, oskarżony będzie o zadufanie, że po tylu już księgach napisanych, których nie sposób przeczytać, nie mówiąc już o ich zrozumieniu, chełpi się, że napisze coś nowego, co dla innych nie byłoby stare.
***
Biorąc do ręki Wyjaśnienie racji dzieł Bożych Mateusza z Krakowa, dotykamy pierwszego dzieła z zakresu teologii, tak filozoficznej, jak objawionej, które wyszło spod pióra autora związanego z Polską, i co więcej dzieła, które, obok innych jego prac, cieszyło się znaczną popularnością i uznaniem u współczesnych w pokaźnej części Europy.
Kategoria: | Filozofia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62609-97-0 |
Rozmiar pliku: | 6,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Podstawą przekładu Rationale divinorum operum jest jego najnowsze wydanie krytyczne, będące poprawioną reedycją pierwszego wydania. W przekładzie wykorzystane zostały cytaty biblijne w przekładzie z łaciny Jakuba Wujka uwspółcześnionym przez Stysia i Lohna.
Trudności translatorskie, których nastręcza Rationale, dobrze ilustruje przekład terminu ratio. Było to dla wielu pisarzy średniowiecznych, zwłaszcza scholastycznych, słowo wytrych, nadużywane i mieniące się znaczeniowo. W wielu kontekstach dające się w Rationale z powodzeniem ujednoznacznić, ale w innych nie. Tam, gdzie jego znaczenie obejmuje zarówno sens zasady bytowej, jak i uzasadnienia, dowodu, zdecydowałem się oddawać je jako ‘racja’, które dopuszcza podobną wieloznaczność. W zgodzie z powyższym w przekładzie tytułu dzieła, w którym termin rationale, wywodzący się od ratio, oscyluje między wyjaśnieniem, dowodem a ukazaniem zasad, przyczyn, został oddany jako ‘wyjaśnienie racji’. Podobnie potraktowałem kilka innych terminów technicznych, wywodzących się z tradycji scholastycznej (np. affectus, dispositio, voluntas beneplaciti, voluntas signi), których specyfika znaczeniowa została wyjaśniona w przypisach.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------