- W empik go
Wykład wstępny wygłoszony w Uniwersytecie Warszawskim 9 października 1916 roku - ebook
Wykład wstępny wygłoszony w Uniwersytecie Warszawskim 9 października 1916 roku - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 195 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zadanie to, stanowiące wszędzie główny czynnik wychowania narodowego, jest dla naszego społeczeństwa dziś donioślejsze niż dla innych ze względu na odebraną nam wraz z bytem państwowym możność swobodnego prowadzenia i rozwijania na całym obszarze ziem polskich tak ważnej, tak wcześnie i rozumnie podjętej i zorganizowanej przez Komisję Edukacyjną pracy wychowawczej i oświatowej, mającej stworzyć trwałe podstawy naszego odrodzenia duchowego i politycznego.
Doniosłość wychowania narodowego i wartość naszej ojcowizny odsłoniła naszym umysłom w całej pełni dopiero utrata tego, co było w spuściźnie przeszłości najważniejszym – niepodległości. Zebranie, przechowanie i poznanie skarbów tej ojcowizny, podtrzymanie i prowadzenie pomimo przeszkód i ograniczeń, praca nad wychowaniem narodowym stało się odtąd zadaniem, ku któremu każde nowe pokolenie zwracało swe najlepsze pragnienia i nadzieje, poświęcało siły duchowe i środki materialne, widząc w tym spełnienie swego najważniejszego obowiązku.
Początek zainteresowania się żywszego przeszłością i jej spuścizną wiąże się u nas z rosnącą stopniowo w ciągu wieku XVIII dążnością do ratowania za pomocą reform politycznych i oświaty bytu państwowego, zagrożonego tak przez anarchię wewnętrzną, ruinę ekonomiczną i zamierzenia polityczne państw sąsiednich. Konarski rozpoczyna swą doniosłą działalność od zebrania i ogłoszenia r. 1732 w wielkim sześciotomowym zbiorze Praw Królestwa Polskiego (Volumina legum), obejmujących całą ustawodawczą działalność przeszłych wieków; wkrótce potem podejmuje on pracę nad przekształceniem szkół pijarskich na instytucje wychowawcze, przystosowane do potrzeb i zadań życia narodowego, i w swym Collegium Nobilium tworzy wzór, a zarazem bodziec, dla reformy wychowania i naliczania, której dokona później Komisja. Edukacyjna. Współcześnie inni wybitniejsi, świadomi ciężkiego położenia kraju, patrioci, działacze – szukają w. zwrocie ku przeszłości, ku zostawionym przez nią zasobom i świadectwom zarówno pokrzepienia ubogiego tak za czasów saskich życia naukowego i pracy kulturalnej, jak wskazań dla koniecznych przekształceń politycznych, społecznych, ekonomicznych.