- promocja
- W empik go
Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa - ebook
Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa - ebook
Wspomnienia z dzieciństwa to niemal dla wszystkich bardzo drażliwy temat. Nasz charakter kształtują zarówno rodzinne wakacje, sukcesy w nauce, przyjaźnie jak i konflikty, rywalizacja między rodzeństwem, problemy w szkole, czy tragiczne zdarzenia. Niektórzy z nas mają dodatkowo poczucie, że w ich życiu coś się nie zdarzyło lub czegoś im zabrakło.
Wiele osób (pozornie szczęśliwych) w głębi duszy nie czuje spełnienia lub więzi z otoczeniem. Stawiają sobie pytania: czy mogę czuć się szczęśliwszy?, dlaczego nie osiągnąłem więcej?, czego mi brakuje? Często te pytania zadają ludzie przekonani, że mieli szczęśliwe dzieciństwo i kochających oraz troskliwych rodziców. Czy na pewno tak było?
Z poradnika dowiesz się m.in.:
– czym jest zaniedbanie emocjonalne,
– jakie mogą być rodzaje rodzicielstwa,
– co czuje dorosłe dziecko zaniedbane emocjonalnie w dzieciństwie,
– jak poradzić sobie w dorosłym życiu i zaopiekować się sobą,
– dlaczego akceptowanie i wyrażanie uczuć oraz rozpoznawanie własnych emocji w relacjach z innymi jest ważne,
– jak przerwać cykl zaniedbania emocjonalnego i stać się wystarczająco dobrym rodzicem.
Jonice Webb wykorzystując przykłady z życia pacjentów zmagających się z lękami, smutkiem, czy poczuciem pustki, przybliża temat zaniedbania emocjonalnego. Proponuje również konkretne rozwiązania problemów osób, które go doświadczyły.
Jonice Webb
Jest doktorem psychologii klinicznej i od 1991 roku posiada licencję na prowadzenie praktyki. Ma szerokie doświadczenie w badaniach naukowych, testach psychologicznych i psychoterapii. W trakcie swojej kariery Webb pełniła funkcję kierowniczki trzech dużych klinik ambulatoryjnych. Obecnie prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną w Lexington w stanie Massachusetts, specjalizującą się w terapii par i młodzieży. Jonice Webb mieszka obecnie w okolicach Bostonu z mężem i dwójką dzieci.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8132-434-2 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pisanie tej książki było dla mnie jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń. Im wyraźniej w mojej głowie krystalizowało się pojęcie zaniedbania emocjonalnego, tym większym zmianom podlegała nie tylko moja praktyka zawodowa jako psycholożki, ale również moje postrzeganie świata. Zaczynałam zauważać zaniedbanie emocjonalne dosłownie wszędzie: w sposobie, w jaki czasami podchodziłam do swoich dzieci i męża, w centrum handlowym, nawet w programach typu reality show. Łapałam się na myśli, jak bardzo ludzie by skorzystali, gdyby zdali sobie sprawę z istnienia tej wielkiej, choć niewidocznej siły, która oddziałuje na nas wszystkich: Zaniedbania Emocjonalnego.
Na przestrzeni kilku lat to pojęcie stawało się coraz bardziej kluczowym aspektem w mojej pracy, a gdy nabrałam pewności co do jego znaczenia i wagi, podzieliłam się swoimi spostrzeżeniami z moją koleżanką po fachu, doktor Christine Musello. Christine przyjęła je ze zrozumieniem, i to do tego stopnia, że szybko sama zaczęła zauważać zaniedbanie emocjonalne w swojej pracy i życiu prywatnym, podobnie jak to było w moim przypadku. Wkrótce obie zaczęłyśmy współpracę w celu opisania i zdefiniowania wspomnianego zjawiska. Dr Musello okazała się niezwykle pomocna w tworzeniu pierwotnych zrębów koncepcji emocjonalnego zaniedbania. Jej gotowość i zdolność do jej szybkiego przyswojenia i zaakceptowania okazała się tak pomocna, że trudno było o lepszą zachętę dla mnie do dalszych prac.
Choć dr Musello nie była w stanie towarzyszyć mi podczas całego procesu pisania tej książki, udzieliła mi ogromnego wsparcia na starcie. Jest autorką bądź współautorką niektórych z pierwszych rozdziałów oraz paru przypadków klinicznych, o czym z wielką przyjemnością pragnę poinformować Czytelników.PODZIĘKOWANIA
Ta książka nie tylko nie zostałaby napisana, ale nie zrodziłaby się w mojej wyobraźni bez dobrej woli pacjentów gotowych podzielić się swoimi historiami i bólem doświadczanym podczas terapii. Pragnę wyrazić najgłębsze i najszczersze wyrazy wdzięczności za ich zaufanie, otwartość i zaangażowanie.
Słowa wdzięczności kieruję też do The New Yorker za współpracę, dzięki której miałam możliwość skorzystania z fantastycznych rysunków, dodających książce nieco humoru i pikanterii.
Podczas pisania książki musiałam polegać na niesamowitej wiedzy i wsparciu rodziny, przyjaciół oraz koleżanek i kolegów po fachu. Pragnę podziękować kilkorgu z wielkiego grona osób, które pomagały mi podczas całego procesu twórczego.
Wyrazy ogromnej wdzięczności kieruję przede wszystkim do Denise Waldon za niezliczone godziny, które zamiast poświęcić pisaniu swojej książki, ofiarowała mnie, czytając i redagując rękopis. Jej oko do szczegółu okazało się bezcenne. Denise nie tylko nieustająco zaskakiwała mnie umiejętnością wychwytywania dużych i małych nieścisłości oraz błędów, ale pomagała mi je niwelować.
Pragnę też gorąco podziękować Joanie Schaffner, dr Danielle DeTora i Nicholasowi Brownowi za doskonałe komentarze i podpowiedzi, jak poprawić książkę, Michaelowi Feinsteinowi za oferowanie mi wiedzy biznesowej w chwilach, gdy przyszło mi podejmować złożone i trudne decyzje, oraz mojemu agentowi Michaelowi Eblingowi za wiarę w książkę i we mnie, a także przeprowadzenie mnie przez wymagający proces wydawniczy.
Dr Scott Creighton, Catherine Bargh, Patrice i Chuck Abernathy, David Hornstein oraz Nancy Heckman okazali mi niezwykłe wsparcie, oferując swój czas, wiedzę i pomoc innych osób, dzięki czemu pisanie książki było możliwe.
Na koniec kieruję wyrazy głębokiej miłości i wdzięczności do mojego męża Setha Davisa oraz dzieci, Lydii i Isaaca za dzielne znoszenie długich godzin, które poświęcałam badaniom i pisaniu, oraz za to, że nigdy nie pozwolili mi zwątpić w siebie. Ta książka nie powstałaby bez ich wsparcia i niezachwianej wiary w sens tego, co robię.