- W empik go
Wyspa tajemnic - ebook
Wyspa tajemnic - ebook
Zapraszamy do lektury niezwykłej książki, która zabierze Cię w podróż na granicy między rzeczywistością, a fantazją. Autor opisuje zagadkowy eksperyment psychologiczny, który odbył się bez wiedzy głównego bohatera – tajemniczego Sama. Eksperyment ten był skomplikowany i prowokacyjny, co mogło prowadzić do zaburzeń i konsekwencji o nieprzewidywalnym charakterze. Książka przenosi czytelnika w świat, w którym granica między rzeczywistością, a fantazją staje się płynna. Autor, złączywszy elementy naukowe, psychologiczne oraz fantazyjne, stworzył historię, która zmusza do zastanowienia się nad rzeczywistością, granicami ludzkiej moralności i naturą ludzkiej psychiki. Dzięki lekturze zyskasz nowe spojrzenie na świat i ludzi, którzy nas otaczają, a także odkryjesz, jak wiele ciekawych faktów kryje się za pozorną prostotą codzienności. Jeśli interesują Cię zagadki ludzkiej psychiki i chcesz przeżyć fascynującą przygodę intelektualną, ta książka jest dla Ciebie!
Kategoria: | Science Fiction |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788396807304 |
Rozmiar pliku: | 4,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sam od dawna zdawał sobie sprawę, że w jego życiu dzieją się rzeczy, które trudno wytłumaczyć w racjonalny sposób. Odkąd jednak zaczął pracować w Berlinie, wszystko, co kiedyś nazywał siłą przyciągania, nasiliło się do tego stopnia, że niektóre jego myśli zaczęły materializować się z natychmiastowym skutkiem, inne natomiast z opóźnieniem. Czasami sytuacje były tak irracjonalne, że powodowały dyskomfort związany z brakiem zrozumienia zdarzeń, które go spotykały.
Stres i strach u człowieka zazwyczaj pojawiają się w sytuacjach dla niego nowych lub niezrozumiałych. Dotyczy to szczególnie zdarzeń, kiedy brakuje mu sprawowanej nad nimi kontroli. Ludzie przestają bać się okoliczności, w jakich już wcześniej się znaleźli, a jeśli doświadczają stresu, to jest o wiele mniejszy. Pewność siebie jest wynikiem doświadczeń, które człowiek zdobył w trakcie przeżywania różnych sytuacji. Można wyobrazić sobie chirurga wykonującego krzesło z drewna. Czy podczas takiej pracy czuje się on pewny siebie? Jeśli robi to po raz pierwszy, krzesło nie będzie perfekcyjne. Jednak przy stole operacyjnym jest już na tyle pewny siebie, że potrafi wykonywać skomplikowane czynności przez wiele godzin. Pomaga mu w tym świadomość własnych umiejętności, bo doskonale wie, co robi. Pracował nad tym przez wiele lat i ma za sobą setki takich operacji. Być może, jeśli lubi majsterkować, wykonanie drewnianego krzesła nie zrobi na nim większego wrażenia, ale stolarz byłby w tym na pewno lepszy i pewniejszy siebie.
Można więc zgodzić się z tezą, że ludzie uważani za pewnych siebie, to osoby, które znalazły się w wielu różnych sytuacjach w życiu, zarówno dobrych, jak i złych. Byli narażeni na zmienne warunki rzeczywistości i pokonali wiele trudności, co pozwoliło im na wzmocnienie własnego charakteru i ciała. Uzyskanie pewności siebie jest możliwe w każdym momencie życia, ale przede wszystkim zależy od nastawienia człowieka i jego gotowości do wyjścia ze swojej strefy komfortu.
Ludzie często zadają sobie pytanie, dlaczego niektórzy wydają się być tak pewni siebie, że aż emanują z nich pozytywne wibracje. Odpowiedź jest prosta – te osoby po prostu potrafiły wyjść poza własną strefę komfortu i podjęły stojące przed nimi wyzwania.
Warto też zwrócić uwagę, że osiągnięciu pewności siebie sprzyjają również nieprzyjemne doświadczenia życiowe. Niekiedy to właśnie trudne sytuacje sprawiają, że człowiek zyskuje siłę, dzięki której jest w stanie stawić czoła najtrudniejszym przeciwnościom. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy potrafi radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a to, co nas nie zabije, niekoniecznie zawsze nas wzmacnia. Niekiedy trudne doświadczenia mogą nas załamać i pozostawić na całe życie nieusuwalny ślad.
Należy również pamiętać, że zyskanie pewności siebie jest procesem wymagającym nakładu pracy i determinacji. Niektórzy ludzie mają po prostu właściwe predyspozycje do jej rozwoju, ale każdy może nauczyć się tej umiejętności i odważnie wychodzić ze swojej strefy komfortu. To proces wymagający czasu i zaangażowania, ale z pewnością przyniesie pozytywne efekty w postaci lepszego samopoczucia oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
W budowaniu pewności siebie bardzo ważną rolę odgrywają wzorce, jakie wynosi się z domu. Najczęściej są one wynikiem wychowania, w trakcie którego rodzice pozwalali dzieciom na samodzielne pokonywanie trudów dorastania. To z kolei wpływało na rozwój samodzielności i odporności na przeciwności losu. Niestety nie każdy miał okazję zyskać takie wzorce w swoim życiu. Jednakże nie ma się co załamywać. Jako dorośli możemy wyjść poza strefę komfortu i próbować nowych rzeczy. Róbmy więc rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiliśmy. Szukajmy nowych wyzwań i próbujmy im sprostać, nawet jeśli wydają nam się trudne. A im więcej próbujemy, tym więcej się uczymy i bardziej rozwijamy.
Możemy również pracować nad swoim sposobem myślenia i mówienia. Spróbujmy podejść do tej samej sytuacji z różnych perspektyw i nauczyć się wyrażać nasze myśli i emocje w sposób inny niż zwykle. Gdy zaczniemy tak działać, przekonamy się, że nasze życie zacznie się zmieniać na lepsze, a my staniemy się lepszymi wersjami samych siebie. To nasze słowa i myśli kreują naszą rzeczywistość.
Niektórzy ludzie twierdzą, że co siedem lat komórki w naszym ciele się regenerują. To znaczy, że co siedem lat możemy być inną wersją siebie, a to, kim byliśmy w przeszłości, może okazać się niezgodne z tym, kim jesteśmy teraz. To dobrze, ponieważ dzięki temu zyskujemy możliwość rozwoju i zmiany na lepsze. Jako ludzie powinniśmy ciągle się uczyć i rozwijać, ponieważ życie to ciągły proces zmian. Jako osoby dorosłe powinniśmy podejmować wyzwania i krytycznie analizować to, czego już się nauczyliśmy. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że rozwój to tak naprawdę poddanie pod analizę i krytykę wszystkiego, czego nauczyliśmy się do tej pory.SAM
Sam z natury był bardzo zaradnym człowiekiem. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że jego życie nabrało niezwykłego tempa. Wiele z dotychczasowych sytuacji wywoływało w nim zarówno niepokój, jak i niesamowitą ciekawość. Wydarzenia, których był świadkiem, wydawały mu się bardzo skomplikowane i trudne do zrozumienia. Uważał, że wszystko, co się działo wokół niego, przypomina małą zakręconą pętelkę, tworząc swoiste schematy.
Dla młodego człowieka, który dorastał na polskim blokowisku, te zagadki stanowiły nie lada wyzwanie. Od początku główkował i chciał odkryć sekrety, które kryły się za tymi skomplikowanymi schematami. Był zmotywowany do zrozumienia i rozwiązania zagadki, która wydawała się nie do ogarnięcia, ale jednocześnie miała w sobie coś, co przyciągało jego uwagę.
Sam wiedział, że na świecie istnieje siła, której nie można dojrzeć gołym okiem, ale jednocześnie obecna jest we wszystkim. Siła, która łączy wszystko i wszystkich ze sobą, tak jak krople w oceanie czy zwarte płomienie świec, tworzące jeden wielki ogień. Zjawisko to było bardzo trudne do zrozumienia, ale materializowało się w każdej osobie, na różnym poziomie.
Właśnie dzięki tym przekonaniom i ciekawości Sam zaczął wychodzić poza swoją strefę komfortu, odrzucił własne lęki i podjął wyzwanie, którego skutków nie był w stanie przewidzieć.
Był mężczyzną średniego wzrostu o niebieskich oczach i dobrze zbudowanym ciele. Szerokie barki i mocne mięśnie wskazywały, że wiele czasu poświęcał aktywności fizycznej. Zawsze był gotów na przygodę i odkrywanie czegoś nowego. Cechowały go ambicja i dobre wykształcenie. Jego pasją było zgłębianie wiedzy z różnych dziedzin, ale najbardziej fascynowało go to, co nieznane i zakazane. Był uważnym obserwatorem, a wszystko, co widział, poddawał wewnętrznej krytyce. Uważał, że na świecie są rzeczy, których zwykły inżynier nie jest w stanie pojąć. Istnieją kwestie, które nigdy nie zostaną ujawnione. To sprawy, które mogą wydawać się bardziej lub mniej irracjonalne, ale wraz z rozwojem technologii stają się coraz bardziej dostępne dla ludzi. Sam wierzył, że światem rządzą prawa, których nie można dostrzec gołym okiem, a obecne powszechne stosowanie równania opisującego fizyczne zasady działania wszechświata to tylko początek tego, co mamy odkryć. W myśl zasady „wiem, że nic nie wiem” na początku dokładnie analizował wszystko, co go otaczało. Jego ciekawość i chęć doświadczania wielokrotnie wprowadzały go w niekomfortowe sytuacje, które niekiedy wydawały mu się nielogiczne, ale zarazem pasowały do siebie niczym puzzle.MARZENIA
Jak każdy młody chłopak Sam miał swoje marzenia i starał się je zrealizować. Wiedział, że marzenia to nie tylko myślenie o tym, czego pragnie się w życiu, ale przede wszystkim dążenie do tego poprzez podejmowanie konkretnych działań. Marzenia są to pewne pragnienia, o których myślimy i tworzymy na ich temat wyobrażenia, a później chcemy je zmaterializować. Każdy krok, nawet najmniejszy, przybliża nas do celu. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy krok, musisz zamienić swoją energię w działania, które zaprowadzą cię w odpowiednie miejsce. Na odpowiednią matrycę, gdzie będziesz mógł zrealizować postawione sobie cele.
Marzenia są bardzo indywidualne, dlatego to, co dla jednej osoby jest marzeniem, dla innej może być czymś zupełnie nieważnym. Niemniej jednak nikt nie powinien wstydzić się swoich marzeń, ponieważ każde z nich jest ważne i powinno być szanowane. Niezależnie od tego, czy ktoś chce mieć luksusowe auto, czy marzy o czekoladowym batoniku, powinien dążyć do realizacji wyznaczonego sobie celu bez względu na opinię innych. Ważne, by cieszył się drogą prowadzącą do spełnienia marzenia, ponieważ to właśnie ona nauczy go najwięcej. A zrealizowanie marzenia to nagroda za ciężką pracę i determinację. Dlatego każdy ma prawo, a nawet obowiązek marzyć!
Sam uwielbiał podróże, niezależnie od miejsca docelowego. Miasta, lasy, pustynie czy ruiny, każde z nich miało dla niego wartość poznawczą. Nowe smaki, zapachy, widoki i dźwięki sprawiały mu radość i ekscytację. Kochał zwierzęta i uwielbiał je obserwować, szczególnie w ich naturalnym środowisku. Uważał, że każde stworzenie, niezależnie od tego, czy to człowiek, czy zwierzę, ma prawo do wolności i do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb.
Mimo że odwiedził już wiele miejsc na kilku kontynentach, istniało jedno, które przyciągało go od wielu lat. Islandia, dziewicza wyspa położona na północy Oceanu Atlantyckiego kojarzyła mu się z czymś nieskalanym i nieodkrytym przez człowieka. Surowy klimat i piękne widoki, które zawsze podziwiał na zdjęciach, przyciągały go na tyle, że potrafił spędzać godziny na ich oglądaniu. Choć zwiedził tę wyspę jedynie za pośrednictwem Google Maps, to liczne wodospady, wielkie gejzery, efektowne wulkany i góry magmy, które mógł obejrzeć w Internecie, wywoływały w nim wyrzuty endorfin. Islandia miała w sobie coś, co go pociągało. Mówił o tym głośno, lecz mimo to przesuwał swoją wizytę do tego magicznego miejsca.