- W empik go
Z Syberyi - ebook
Z Syberyi - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 368 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Życzeniem było autora nadesłanego nam rękopismu, ażeby został wydrukowany i ogłoszony tak, – jak on go w długich godzinach wygnania pomyślał, ułożył i napisał. Spełniając z poszanowaniem wole jego, zajęliśmy się wydaniem, nie zmieniając w najmniejszej rzeczy, pracy, o której znaczeniu i doniosłości czytelnik sam osądzi. Dla tego też i od wszelkiego o niej sądu wstrzymujemy się, na który wpłynąć powinny wyrazy za tytuł książce służące: – "Z Syberyi." – To pochodzenie rękopismu wiele objaśnia i tłómaczy.
Opisywano nieraz już cierpienia i nędze braci naszej zsyłanej w te Herodotowe ciemności białe, w te mroźne strefy milczące – mówiono o katowniach ciała; pozostaje do napisania historja ducha tego jaki żywot Syberyjski wyrabiał i wytwarza. Ludzie tam rośli i rosną z myślą zahartowaną, poważną, surową z charakterami wielkiemi, z energją niezłomną, z poglądem na świat dziwnie spokojnym i zdrowym. – Zdaje się, że mrozy te studzą namiętności a zaostrzają umysł; że samotność uczy myślenia, że cisza wlewa siły nowe. – Moglibyśmy wskazać na przykład ludzi, których wydał Sybir, którzy tam poszli burzliwemi młodzieńcami, a wrócili mędrcami dojrzałemi. – Niestety! – obok tych, których los oszczędził i spotężnił, iluż takich co zginęli ofiarami nędzy, bolu i tęsknoty. – Czytelnik z zajęciem pewnie i nie bez korzyści zapozna się z rękopismem który wydajemy, owocem wygnania, – jest to karta z dziejów ducha naszego.
Drezno, 15 Maja 1873.
J. I. Kraszewski.