Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro - ebook
Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro - ebook
NIE MIAŁY GŁOSU. NIE MIAŁY PRAW. NIE MIAŁY PRZYSZŁOŚCI.
WIĘC Z BRONIĄ W RĘKU POSTANOWIŁY JE SOBIE WYWALCZYĆ.
Kobiety, których nikt nie słuchał. Które nie mogły same o sobie decydować. Które mężczyźni traktowali jak swoją własność. Kobiety, które zatrzymały krwawy pochód ISIS przez Syrię.
Wojowniczki, żołnierki, dowódczynie – Kurdyjki zbuntowały się przeciw niesprawiedliwości i ruszyły do walki. Walki o kolejne miasta odbijane z rąk Państwa Islamskiego i walki o równe prawa – kobiet i wszystkich Kurdów. Bo nie ma prawdziwej wolności bez równości.
„Za wolność moich sióstr to inspirująca historia o sile ducha, odwadze i nadziei. Opowieść kobiet, które walczyły nie tylko przeciwko wrogowi, ale też o uznanie dla siebie i swojego miejsca w świecie. Przypomina to, o czym często wolelibyśmy nie pamiętać – że wojna, choć straszliwa i okrutna, nie zawsze jest bezsensowna. I że walka o równość jest wciąż daleka od zwycięstwa.”
Jagoda Grondecka
„Kurdyjki zawsze szły na front. Trafiały do oddziałów peszmergów, partyzantów walczących o Kurdów i Kurdystan, którzy mówili, że ich przyjaciółmi są tylko góry. Nigdy towarzysze walki nie traktowali ich z męską pobłażliwością. To prawdziwe wojowniczki. Niech wrogowie wcześniej pomyślą, zanim z nimi zadrą.
Nie inaczej jest w północnej Syrii, gdzie kobiety to istotny fragment kurdyjskiej samoobrony przed zdziczałymi islamistami. Zważmy też – ich krąg kulturowy to islam, mężczyźni wokół kłaniają się podczas modlitwy w kierunku Mekki. Jednak one – prócz walki z wrogiem – umieją upomnieć się nie tylko o narodowe, ale też o swoje kobiece prawa. Prawdziwe feministki Bliskiego Wschodu, pewne swojej pozycji i znaczenia. Ta książka jest właśnie o nich.”
Paweł Smoleński
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-8851-5 |
Rozmiar pliku: | 7,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Historie zebrane w tej książce są rezultatem trzech lat gromadzenia danych, wywiadów przeprowadzonych w trzech krajach, siedmiu pobytów reporterskich w północno-wschodniej Syrii w latach 2017–2020, jak również ponad stu godzin rozmów odbytych w Stanach Zjednoczonych i północnym Iraku.
Za cel postawiłam sobie jak najdokładniejsze przedstawienie poniższej historii. Ciężko pracowałam, by precyzyjnie opisać daty, okresy i narracje, które zrekonstruowałam w tej opowieści, w tym rozmowy pomiędzy postaciami odtworzone na podstawie wywiadów z wieloma osobami o różnych perspektywach.
Sytuacja polityczna w północno-wschodniej Syrii zmieniała się w tym okresie, podobnie jak charakter amerykańskiej obecności w regionie. Ze względu na bezpieczeństwo i prywatność niektórych rozmówców zmieniłam dane kilkorga postaci mieszkających w Stanach i pominęłam szczegóły umożliwiające identyfikację tych osób. W przypadku części bohaterów, w tym bojowniczek Kobiecych Jednostek Ochrony (YPJ), używałam tylko imion.POSTACI
SYRIA
Nouruz: dowódczyni Kobiecych Jednostek Ochrony
Rożda: członkini Kobiecych Jednostek Ochrony
Azima: członkini Kobiecych Jednostek Ochrony
Znaryn: członkini Kobiecych Jednostek Ochrony
Mazlum Abdi: dowódca Powszechnych Jednostek Ochrony, następnie dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych
Ilham Ahmed: współprzewodnicząca Syryjskiej Rady Demokratycznej
Fauzia Jusuf: przywódczyni polityczna
USA
Mitch Harper: Siły Specjalne USA
Leo James: Siły Specjalne USA
Brady Fox: Siły Specjalne USA
Jason Akin: Siły Specjalne USA
Brett McGurk: specjalny wysłannik prezydenta USA ds. kontaktów z koalicją walczącą z ISIS
Ambasador William Roebuck: starszy doradca i zastępca Bretta McGurka, specjalnego wysłannika ds. kontaktów z koalicją walczącą z ISIS