Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp - ebook
Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp - ebook
W książce szczegółowo omówiono metody pielęgnowania skóry dłoni i stóp, zabiegi profilaktyczno-higieniczne, depilację oraz masaże kończyn górnych i dolnych.
Przedstawiono również – niezwykle ważne dla osób pracujących w zawodzie – zagadnienia prawne związane z bezpieczeństwem pracy w gabinecie kosmetycznym.
Publikacja jest przeznaczona dla studentów kosmetologii i nauk pokrewnych. Dla kosmetologów i kosmetyczek będzie przydatnym, podręcznym opracowaniem, pomocnym w codziennej pracy zawodowej. Polecamy ją również wszystkim osobom, które pragną mieć piękne, zadbane dłonie i stopy.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6317-2 |
Rozmiar pliku: | 4,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Publikację dedykuję wszystkim kosmetologom i kosmetyczkom, osobom, które poznałam w pracy zawodowej oraz tym, które uczyłam i uczę obecnie.
Składam serdeczne podziękowania mojej najbliższej rodzinie, a w szczególności Mamie, która jest dla mnie mentorem, osobie dzięki której pomocy mogę podejmować i realizować trudne wyzwania w życiu. Dziękuje Mężowi, który jest przy mnie, oraz Synom, których bezcenna miłość daje mi siłę i motywuje do działania. Wyrażam wdzięczność mojej przyjaciółce Agnieszce Pawłowskiej, która wspiera mnie i jest przy mnie w trudnych chwilach. Dziękuję także koleżankom Kornelii Król-Nowak i Alicji Palacz za wzajemną pomoc oraz wspaniałą współpracę zawodową.
Dziękuję Pani Dr Małgorzacie Wojciechowskiej za udostępnienie Pracowni Kosmetologii Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Poznaniu do wykonania zdjęć.
Wioleta Jankowiak
Chciałabym podziękować mojemu Mężowi za wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie pisania książki.
Kamila SchaschnerWSTĘP
Pielęgnowanie dłoni i stóp powinno być dla każdego z nas ważną czynnością życiową, ponieważ dzięki kończynom dolnym możemy chodzić, biegać, a poza tym są one czynnikiem statyki i dynamiki człowieka. Z kolei ręce pozwalają wykonywać różne prace domowe, zawodowe, możemy nimi spożywać posiłki, są nam więc bardzo potrzebne do codziennego funkcjonowania. Każdy z nas powinien być świadomy, że tak naprawdę w jego interesie jest dbanie o swoje kończyny. Poza tym przejawem kultury osobistej, a także świadectwem dbałości o siebie są przede wszystkim zadbane dłonie i nogi.
Ręce są codziennie narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne (detergenty, woda chlorowana) i dlatego powinno się je chronić (rękawice ochronne, kremy do pielęgnacji) przed szybkim starzeniem, wystąpieniem zaburzeń w krążeniu, kościach, a w konsekwencji do defektów lub zmian chorobowych.
Nogi, co oczywiste, również należy pielęgnować i utrzymywać ich odpowiednią higienę, a także nie obciążać zbyt mocno i zapewniać odpowiednią ilość wypoczynku, w przeciwnym wypadku może dojść do wielu schorzeń i zaburzeń.
Celem książki jest przedstawienie zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i stóp. Publikacja jest skierowana do studentów kosmetologii i innych dziedzin pokrewnych, osób prowadzących własne gabinety kosmetyczne, wykładowców i wszystkich innych, którzy pragną mieć piękne, zadbane dłonie i stopy.
Książka składa się z ośmiu rozdziałów. Pierwszy przedstawia przepisy BHP dotyczące gabinetu kosmetycznego, czyli bezpieczeństwo pracy, regulacje prawne, higiena, ergonomia, wyposażenie i organizacja miejsca pracy w gabinecie kosmetycznym.
Drugi rozdział wprowadza Czytelników w zagadnienia dotyczące pielęgnacji dłoni. Scharakteryzowano defekty i zmiany chorobowe kończyny górnej, pokazano budowę paznokcia i rodzaje manikiuru (biologiczny, tradycyjny, francuski, japoński i spa manikiur). Ostatnie zagadnienie to narzędzia stosowane w zabiegach manikiuru.
Trzeci rozdział przedstawia zabiegi pielęgnacyjne rąk, w tym preparaty kosmetyczne stosowane w celu ochrony i upiększania dłoni, a także zdobienia i stylizację płytki paznokcia.
Czwarty rozdział omawia defekty i zmiany chorobowe kończyn dolnych, budowę stopy, zabiegi higieniczno-profilaktyczne na stopy, a także pedikiur kosmetyczny oraz narzędzia i akcesoria stosowane w tym zabiegu.
Z kolei piąty rozdział dotyczy zabiegów higieniczno-profilaktycznych kończyn dolnych, czyli ochrony, higienicznego doboru obuwia i bielizny, a także preparatów kosmetycznych stosowanych w pielęgnacji stóp.
Szósty rozdział przedstawia masaż kończyn dolnych, a siódmy – masaż kończyn górnych.
Ostatni, ósmy rozdział publikacji to zagadnienia związane z depilacją ciała. Opisane są składniki aktywne w depilatorach, preparaty kosmetyczne stosowane w celu usunięcia zbędnego owłosienia, a także zabiegi depilacji woskiem oraz przeciwwskazania do ich wykonania.
Do napisania książki wykorzystano fachową literaturę z zakresu kosmetologii. Niezbędne było również pozyskanie wiadomości z czasopism naukowych, takich jak: „Kosmetologia Estetyczna”, „Dermatologica”, „Dermatologia i Uroda” oraz „Kosmetyka i Kosmetologia”.
Autorki1 PRZEPISY BHP DOTYCZĄCE GABINETU KOSMETYCZNEGO
1.1. Bezpieczeństwo pracy w gabinecie kosmetycznym
Bezpieczeństwo w każdym zawodzie i miejscu pracy jest bardzo ważne, ponieważ na wszystkich nieustannie działają bodźce z otoczenia. Organizm ludzki, który w toku adaptacji przystosował się do naturalnych warunków środowiska, nie jest dostatecznie chroniony przed szkodliwymi warunkami środowiska pracy. Reakcja organizmu na bodźce jest różna i zależy od ich charakteru oraz nasilenia. Bezpieczeństwo to przede wszystkim zapobieganie wszystkim zdarzeniom, które powodują straty w miejscu pracy .
Środowisko pracy działa na człowieka pozytywnie, obojętnie, obciążająco, a nawet szkodliwie, co przekłada się na stan zdrowia pracownika, tym samym pośrednio na wydajność, jak i długość wieku produkcyjnego. Każdy z nas chce pracować w bezpiecznym miejscu, korzystać ze sprawnych urządzeń i narzędzi .
Bezpieczeństwo pracy jest związane z zagadnieniami: technicznymi, higieniczno-sanitarnymi, organizacyjnymi i prawnymi. Przestrzeganie przepisów ma na celu zapobieganie chorobom zawodowym i wypadkom oraz stworzenie (wszystkim) bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Państwowa Inspekcja Pracy jest instytucją, która czuwa nad przepisami BHP. Wymagania dotyczące ich przestrzegania zawiera dział X Kodeksu pracy „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”, a także wiele innych rozporządzeń. Służba BHP kontroluje warunki zatrudnienia, tworzy okresowe analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz określa zadania związane z tą problematyką .
Skuteczne rozpoznawanie niebezpieczeństw w miejscu pracy wymaga oceny wszystkich możliwych źródeł zagrożeń. Identyfikacja powinna obejmować określenie wszelkich niebezpiecznych i szkodliwych czynników, ich właściwości i sposoby oddziaływania na człowieka, jak również czas lub częstotliwość ekspozycji pracownika na istniejące zagrożenia .
Do ogólnych niebezpieczeństw w gabinecie kosmetycznym zalicza się przede wszystkim potknięcia, które mogą doprowadzić do złamań lub innych urazów. Podłoga nie może być śliska i należy nosić odpowiednie obuwie medyczne. Mokre plamy muszą być na bieżąco wycierane, aby nie doszło do poślizgnięcia .
Podłoga w pomieszczeniu zabiegowym powinna być wyłożona materiałem izolującym, a stanowisko pracy musi znajdować się w bezpiecznej odległości od urządzeń uziemionych. Z kolei fotel zabiegowy nie powinien mieć części metalowych. Kolejną ważną wskazówką jest fakt, że obudowa aparatu powinna być uziemiona, a podczas jego obsługi nie powinno się dotykać obudowy, lecz kontaktów regulujących, wykonanych z masy izolującej. Nie wolno kłaść na obudowie aparatu żadnych wilgotnych przedmiotów, a klienta należy pouczyć, że nie wolno dotykać zarówno przewodów, jak i aparatury .
W gabinecie kosmetycznym zagrożeniem może być sama aparatura kosmetyczna, ponieważ może dojść do porażenia klienta lub kosmetologa prądem elektrycznym. Jego skutki zależą od wielu czynników:
– rodzaju prądu,
– napięcia i natężenia,
– czasu działania,
– drogi przepływu prądu przez organizm.
Przepływ prądu elektrycznego przez ciało ludzkie powoduje skurcze mięśni i w konsekwencji zatrzymanie oddechu. Najbardziej niebezpieczny jest skurcz przepony. Skurcze mogą uniemożliwić człowiekowi oderwanie ręki od przewodu elektrycznego i prowadzić do rozerwania ścięgna i złamań kości, a także zaburzeń rytmu i akcji serca .
W przypadku porażenia prądem elektrycznym należy:
– zachować odległość 20 m od przewodów wysokiego napięcia,
– ostrzec inne osoby, aby nie zbliżały się do porażonego .
Jeżeli występuje niskie napięcie i nie ma możliwości odłączenia źródła prądu, można podjąć próbę odciągnięcia osoby porażonej od źródła prądu (kabla) stosując poniższe zasady:
– stanąć na materiale izolacyjnym,
– odciągnąć poszkodowanego za pomocą materiału, który nie przewodzi prądu .
Osoba, która została porażona prądem elektrycznym, powinna być skierowana do lekarza w celu obserwacji .
W przypadku pracy kosmetologa istotna jest także ochrona skóry, która polega na zabezpieczeniu jej podczas wykonywania czynności mogących spowodować podrażnienia i na odpowiedniej pielęgnacji po zakończeniu zabiegów. Przed wnikaniem szkodliwych substancji skórę zabezpieczają:
– maści,
– kremy,
– żele,
– aerozole,
– talki,
– rękawice ochronne .
Rękawice należy nosić, gdy istnieje ryzyko zakażenia klienta lub kosmetologa; dotyczy to głównie zabiegów, w których może dojść do zetknięcia się z krwią klienta, np. na skórze z trądzikiem. Rękawice oraz maski ochronne na ustach są niezbędne przy manikiurze i pedikiurze, gdyż w czasie ich wykonywania może dojść do skaleczenia, a także zakażenia grzybami .