Zaburzenia odżywiania. Lekarz rodzinny - ebook
Zaburzenia odżywiania. Lekarz rodzinny - ebook
Zdrowie w pigułce
Zaburzenia odżywiania można podzielić na cztery główne zespoły: anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się oraz otyłość. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ? dlatego nie wolno ich lekceważyć. Pierwsze trzy rodzaje zaburzeń są typowe dla okresu dojrzewania, charakteryzującego się dużą aktywnością hormonalną i intensywnym rozwojem fizycznym. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią dziewczyny i młode kobiety (około 90%). Mimo że przypadłości te mają bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny, u ich źródła zazwyczaj leżą problemy natury psychicznej. Ostatnie zaburzenie należące do tej grupy ? otyłość ? jest spowodowane nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w organizmie. Problem ten dotyka coraz większej części społeczeństwa i jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. W książce omówiono następujące zagadnienia:
- rozpoznawanie zaburzeń odżywiania,
- przyczyny zachorowań i profilaktyka,
- leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz operacyjne.
Seria Lekarz rodzinny to nieocenione źródło informacji pomagające zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z daną chorobą. Informacje są przedstawione w dostępny sposób i nie pomijają żadnych istotnych szczegółów. Wszystkie książki powstały pod czujnym okiem ekspertów, w oparciu o najnowsze, kompleksowe dane.
Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie
wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie.
Katarzyna Wrotek jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Przez wiele lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie pracuje jako alergolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.
Spis treści
Co nazywamy zaburzeniami odżywiania? (5)
Czy zaburzenia odżywiania są częstym problemem? (13)
Przyczyny (19)
Objawy (27)
Rozpoznanie (41)
Leczenie (53)
Najczęściej zadawane pytania (87)
Dodatkowe informacje (93)
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-246-7380-3 |
Rozmiar pliku: | 6,5 MB |