Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży - ebook
Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży - ebook
Książka stanowi cenne źródło praktycznych informacji dla osób opiekujących się dziećmi, które doświadczyły traumy, przemocy czy zaniedbania – w tym dla opiekunów zastępczych i pracowników ośrodków opiekuńczo-wychowawczych – oraz dla wspierających te osoby specjalistów: pedagogów, psychologów i terapeutów.
Autor wyjaśnia, czym jest przywiązanie, oraz opisuje jego różne style. Tłumaczy, w jaki sposób wczesne doświadczenia wpływają na życie dzieci i młodzieży, a także jak zrozumienie tego wpływu może pomóc opiekunom. Opisuje metody sprawowania opieki i czynniki podtrzymujące proces zdrowienia oraz podpowiada, jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka czy dostrzec w trudnościach i konfliktach szansę na interwencję terapeutyczną. Przedstawia metody terapii behawioralnej, które są skuteczne w przypadku zaburzeń relacji przywiązania. Poradnik pomaga zrozumieć wpływ owych zaburzeń na proces społecznego, emocjonalnego i poznawczego dojrzewania jednostki, a także rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne do budowania opiekuńczego i wspierającego środowiska.
Spis treści
Wstęp
Rozdział 1
Wzorce przywiązania
Rozdział 2
Zaaranżowane otoczenie: organizacyjna reprezentacja bezpiecznej bazy
Rozdział 3
Sposoby sprawowania opieki: praca w terapeutycznych ramach
Rozdział 4
Praca na rzecz zdrowienia: relacyjna reprezentacja bezpiecznej bazy
Rozdział 5
Praca nad rozwiązywaniem konfliktów
Rozdział 6
Praca nad kontrolowaniem złości
Rozdział 7
Praca nad kontrolowaniem trudnych zachowań
Rozdział 8
Zmiana trudnych zachowań
Bibliografia
Indeks osobowy
Indeks rzeczowy
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7489-844-7 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książka ta jest owocem mojej ponad dwudziestoletniej praktyki w zawodzie opiekuna oraz wychowawcy dzieci i młodzieży. Chciałbym podziękować swoim współpracownikom – zbyt licznym, by ich wszystkich tu wymienić – z którymi wspólnie pilnowałem bezpieczeństwa dzieci, wypracowywałem narzędzia terapeutyczne i wspierałem proces zdrowienia wychowanków.
Przedstawione tu informacje dobrałem w dużej mierze na podstawie materiałów opracowanych przez siebie na potrzeby szkoleń, które prowadziłem przez wiele lat. Chciałbym podziękować uczestnikom tych zajęć – to oni mnie zachęcili i zainspirowali, bym nadał przekazywanym wiadomościom postać książki; oni też swoimi opiniami pomogli mi nadać jej taki, a nie inny kształt.
Pragnę również skierować podziękowania do Vivienne Dacre, która pomogła mi opracować wspomniane materiały szkoleniowe, zachęcała mnie, abym się uczył i rozwijał, oraz mądrze, a zarazem z pogodą ducha, kształtowała moje myślenie.
Dziękuję Marii Taylor, która swoimi umiejętnościami terapeutycznymi, wnikliwością i wiedzą wpłynęła na mój sposób myślenia oraz pomogła mi skupić się na podstawowych elementach podejścia terapeutycznego.
Chciałbym też złożyć podziękowania kilku pokoleniom dzieci, które pomagałem otaczać opieką. Ich odporność w obliczu – niekiedy potężnych – trudności oraz umiejętność uczenia swoich opiekunów stanowią fundament tej książki.
Na koniec pragnę podziękować swojej rodzinie za wsparcie, słowa zachęty i cierpliwość.