Zagrożenia ładu społecznego. Tom 2 - ebook
Zagrożenia ładu społecznego. Tom 2 - ebook
Drugi tom książki Profesora Brunona Hołysta poświęconej czynnikom zakłócającym ład społeczny. Tom pierwszy dotyczył kontekstów badań nad przejawami patologii społecznej, tom drugi zawiera analizę poszczególnych kategorii zagrożeń ładu społecznego.
Część pierwszą poświęcono destruktywnym zachowaniom zarówno wobec świata zewnętrznego, jak i wobec własnej osoby. Następnie omówiono system kształtowania i zaspokajania potrzeb. W jego destabilizacji Autor upatruje przyczyn takich zjawisk, jak uzależnienie od internetu, pracoholizm, ryzykowne zachowania seksualne. Kolejna część zawiera analizę więzi międzyludzkich i zagrożeń związanych z ich deformacjami czy zanikiem. Następnym źródłem zagrożenia ładu społecznego jest, zdaniem Autora, dezorientacja w świecie wartości i norm. Ostatnią z omówionych kategorii zagrożeń jest dezorganizacja życia społecznego i politycznego, będąca przyczyną wykluczenia społecznego, niesprawiedliwości społecznej, terroryzmu.
Kategoria: | Pedagogika |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-19161-0 |
Rozmiar pliku: | 1,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Problematyka ładu społecznego jest niezwykle istotna w wymiarze zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Jednocześnie jest to zagadnienie komplementarne do wielu kwestii rozpatrywanych zbiorczo jako patologia społeczna.
W pierwszym tomie, który ukazał się w 2013 r., omówiono metodologię badań nad patologią społeczną, a także konteksty analiz zagrożeń ładu społecznego (m.in. moralny, etyczny, psychologiczny, biologiczny, prawny, społeczno-kulturowy, mikrospołeczny). Dokonano również przeglądu przejawów patologii społecznej w różnych środowiskach: rodzinnym, pracowniczym, rówieśniczym, w społeczności lokalnej. Osobne rozdziały poświęcono zjawiskom patologii społecznej będącym następstwem konfliktów zbrojnych oraz zagrożeniom ze strony mediów.
Drugi tom składa się z pięciu części. Część pierwsza została poświęcona zachowaniom destruktywnym – zarówno wobec świata zewnętrznego, jak i wobec własnej osoby.
W części drugiej omówiono destabilizację systemu kształtowania i zaspokajania potrzeb. Zwrócono uwagę na: uzależnienie od środków psychoaktywnych (tradycyjnych i nowych), zachowania kompulsywne związane z czynnościami dnia codziennego oraz z używaniem mediów elektronicznych, uzależnienia na podłożu psychopatologii seksualnej, uzależnienie od ryzyka, a także od władzy.
W części trzeciej poddano analizie dehumanizację więzi międzyludzkich: desensytyzację w kontaktach interpersonalnych, instrumentalizację relacji międzyludzkich w cywilizacji konsumpcjonizmu, dehumanizację relacji międzyludzkich w sferze nowoczesnej opieki zdrowotnej i opieki społecznej, psychospołeczne mechanizmy biurokratyzacji i instrumentalizacji relacji organizacja–jednostka, prostytucję jako skrajną formę dehumanizacji, a także alienację jednostki we współczesnym społeczeństwie. W tej części są rozważane także upublicznianie intymności oraz wirtualizacja kontaktów interpersonalnych.
W części czwartej zawarto omówienie zagadnień dotyczących dezorientacji w zakresie wartości i norm. Analizie zostały poddane takie kwestie, jak: erozja norm moralnych w relacjach interpersonalnych, atrofia postaw obywatelskich i prawnych we współczesnym społeczeństwie, postawy ksenofobii i nietolerancji w relacjach społecznych, a także postawy eskapistyczne.
W części piątej przedstawiono dezorganizację życia społecznego i politycznego, ze szczególnym uwzględnieniem wykluczenia społecznego uwarunkowanego ekonomicznie oraz uwarunkowanego kulturowo, społecznych reakcji na nierówności i niesprawiedliwości społeczne, cyberterroryzmu w zglobalizowanym świecie oraz sportu jako areny zjawisk patologii społecznej.
Warszawa, marzec 2014