- W empik go
Zamki, które warto odwiedzić - ebook
Zamki, które warto odwiedzić - ebook
„Górują na wzgórzach, pełnią wartę przy rzekach. Świadkowie małych i wielkich historii. Posępne, tajemnicze, budzące zachwyt i podziw”. Motto zawarte na naszym instagramowym profilu @zamkiwpolsce aktualne jest również dla tych obiektów, które wybraliśmy na podstawie zainteresowania internautów – fascynatów zamkowymi dziejami – w drugiej części serii o zamkach w Polsce. Tym razem jest to lista obiektów, które – mimo że nie są aż tak znane jak chociażby słynny zamek Czocha czy Krasiczyn – zasługują jednak na zainteresowanie.
W opisach nie skupiamy się na historii zamków, podajemy najważniejsze informacje dotyczące wybranych obiektów, tak aby łatwiej było zaplanować wizytę w wybranym zamku, a przy okazji zwiedzić jeszcze okolicę.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8293-075-7 |
Rozmiar pliku: | 6,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ród Leszczyńskich dzierżył w rękach zamek przez około sto lat. Ostatecznie koniec ich panowania nadszedł, kiedy sprzedali ziemię z zamkiem Dymitrowi Wiśniowieckiemu. Ówczesny „Mały Wawel” systematycznie rozbudowywał się, należał kolejno do rodu Lubomirskich, Sanguszków, Małachowskich, Potockich i Krasickich. Ostatecznie w 1867 roku zamek wystawiono na licytację i dobra nabył Feliks Dolański z Grabowa. W posiadaniu rodziny Dolańskich zamek pozostał aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Jeszcze wcześniej – w 1898 roku – dwór nawiedził pożar, który zniszczył część zabytkowych wnętrz. W celu rekonstrukcji i odnowy zatrudniony został architekt Tadeusz Stryjeński. Zadbał on o to, aby zniknął ślad po skutkach pożaru, a dodatkowo dokonał on pewnych zmian w rozplanowaniu pomieszczeń. Jednakże wraz z nadejściem wojny oraz trudnego czasu po nim, zamek ponownie ucierpiał.
Zaczątki zmian przyniósł 1958 rok, wówczas w pobliżu Baranowa odkryto złoża siarki. Wraz z powstaniem Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego przyjrzano się bliżej samemu zamkowi – na skutek czego podjęto decyzję o jego odrestaurowaniu pod kierownictwem profesora Alfreda Majewskiego. W 1968 roku zamek przekazano Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Do 1995 roku na terenie dworu istniało muzeum Zagłębia Siarkowego. Od 1997 roku właścicielem zamku w Baranowie Sandomierskim jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Lokalizacja
Zamek znajduje się w Baranowie Sandomierskim w województwie podkarpackim, przy ulicy Zamkowej 20 (50°30′07,0″N 21°32′08,4″E).
Parking
Przy zamku znajduje się parking.
Zwiedzanie
W październiku zamek dostępny jest do zwiedzania w godzinach 9:00–19:00.
W sezonie zimowym – w godzinach 9:00–17:00.
W sezonie wiosenno-letnim (od 1 kwietnia do 30 września) – w godzinach 9:00–19:00.
Muzeum nieczynne jest w dniach: Boże Narodzenie (25.12.), Wielkanoc, Nowy Rok (1.01.), Uroczystość Wszystkich Świętych (1.11.).
Na terenie zamku znajduje się muzeum. Zwiedzanie zamku obejmuje trasę po arkadowym dziedzińcu zamku, secesyjnej kaplicy zamkowej i historycznych wnętrzach zamku. Dawny magnacki dwór zdobią dzieła Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gamaren. Po więcej informacji można sięgnąć na stronę zamku: www.baranow.com.pl/.
Ciekawe
► Zamek posiada nietypową akustykę, wykorzystywaną przy organizowaniu występów muzycznych i artystycznych. Otwarcie okna w komnacie powoduje, iż szum zza okna jest głośniej słyszalny przy przeciwległej ścianie.
► Zamek zwany jest „Małym Wawelem” oraz „Perłą Renesansu”.
► Zamek jest zbudowany w stylu palazzo in fortezza.
► Na terenie zamku kręcone były sceny do produkcji filmowej Bitwa pod Wiedniem (2012).
Warto też zobaczyć
► Stawy Krasiczyńskie – malownicze miejsce będące zespołem zbiorników wodnych.
► Sandomierz – miasteczko znajdujące się trzydzieści kilometrów od Baranowa Sandomierskiego.
► Góry Pieprzowe.
Legenda.
Biała Dama – nie straszy, lecz chroni
Zamek w Barnowie Sandomierskim nie odstaje od innych dworów – swoją białą damę ma. Osobliwe jest jednak to, iż owa dama nie zwykła straszyć zamkowych gości, lecz za to otaczać to miejsce ochroną. Skąd takie nadzwyczajne zachowanie u ducha? Otóż ta nieuchwytna niewiasta za życia obdarzona była niespotykaną urodą i jednocześnie niemajacą granic próżnością. Legenda głosi, iż o jej względy ubiegało się zaciekle dwóch absztyfikantów. Dziewczyna nie ingerowała w ich zatarcia, ciesząc się z powodzenia. Zaloty zakończyły się tragicznie, kiedy to obaj młodzieńcy polegli w potyczce. Winą za ich śmierć została oskarżona niewiasta i następnie została stracona w zamkowej baszcie. Tragiczny los nie opuścił dziewczęcia nawet po jej śmierci, nie odeszła ona bowiem w zaświaty. Do dziś ma błąkać się po murach zamkowych, mając za zadanie ochraniać dwór w ramach pokuty. I tylko czasem, przez chwilę trwającą jedno mgnienie oka, można dostrzec jednego z ukochanych niewiasty, wyglądającego swojej damy z utęsknieniem.