Zawód: Edytor. Minibook - ebook
Zawód: Edytor. Minibook - ebook
Pytania o stan polskiego edytorstwa okazują się niezwykle istotne zarówno dla kultury jak i nauki. Zauważalne obniżenie standardów edytorskich oraz zaniedbywanie edycji krytycznych tekstów nowych to tylko niektóre z problemów zauważanych przez specjalistów. Za podstawową trudność można uznać narzucany wydawnictwom pośpiech i konieczność dostosowania się do tempa pracy nadzorującej instytucji.
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-3239-6 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zawód: Edytor
Pytania o stan polskiego edytorstwa okazują się niezwykle istotne zarówno dla kultury jak i nauki. Zauważalne obniżenie standardów edytorskich oraz zaniedbywanie edycji krytycznych tekstów nowych to tylko niektóre z problemów zauważanych przez specjalistów. Za podstawową trudność można uznać narzucany wydawnictwom pośpiech i konieczność dostosowania się do tempa pracy nadzorującej instytucji. Jednak przyczyny problemów polskiego edytorstwa to również brak docenienia i zainteresowania ze strony historyków literatury oraz brak dostępu do światowych osiągnięć ostatnich lat.
Pojawiają się jednak również pozytywne zjawiska, takie jak rozwój edytorstwa jako nauki na uniwersytetach, zwiększająca się liczba coraz lepiej wykształconych w tym kierunku absolwentów czy też nowe możliwości, które daje wykorzystanie nowych technologii.
Jak zatem można oceniać ogólną jakość wydawanych w Polsce książek? Jakie wyzwania czekają na edytorów w najbliższych latach? Czy jest przyszłość dla klasycznych wydań krytycznych? Jaką rolę odegrają w przyszłości edytorstwa nowe technologie? Zaproszeni do dyskusji na te tematy goście udzielili różnych, ale równie istotnych i interesujących odpowiedzi.
Zapraszamy do lektury!
W imieniu redakcji miesięcznika „Znak”,
Aleksandra Byrska
PS. Wszystkim autorom i spadkobiercom praw autorskich serdecznie dziękujemy za udostępnienie tekstów do minibooków. Przychody ze sprzedaży minibooków zostaną przeznaczone na kontynuowanie działalności miesięcznika „Znak”.Prawa autorskie do tekstów zamieszczonych w minibooku przysługują ich autorom lub spadkobiercom.
Dołożyliśmy wszelkich starań, by odszukać i skontaktować się ze wszystkimi właścicielami praw autorskich wykorzystanych tekstów. W przypadku ewentualnych niejasności zapewniamy, że prawa wszystkich właścicieli będą respektowane. Jednocześnie informujemy, że projekt minibooków „Znaku” nie jest komercyjny. Wykorzystane przychody przeznaczymy na dalszą działalność miesięcznika „Znak”.
Wybór tekstów: Urszula Pieczek
Wstęp: Redakcja miesięcznika „Znak”
Opracowanie redakcyjne tekstów: Dominika Kardaś
Projekt okładki: Piotr Cebo
Opracowanie techniczne i konwersja: Woblink