Zespół stopy cukrzycowej - ebook
Zespół stopy cukrzycowej - ebook
W monografii zaprezentowano najnowszą wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą zespołu stopy cukrzycowej (ZSC). Szczegółowo omówiono epidemiologię, etiologię, czynniki ryzyka i profilaktykę zespołu stopy cukrzycowej, rolę neuropatii i choroby naczyniowej w powstawaniu tej choroby oraz neuroartropatię cukrzycową (staw Charcota). Przedstawiono metody zapobiegania ZSC, skutkujące zredukowaniem liczby owrzodzeń, a także dużych amputacji kończyn dolnych. Na szczególną uwagę zasługuje opis współczesnych metod leczenia ogólnoustrojowego i miejscowego oraz leczenia wewnątrznaczyniowego niedokrwiennej stopy cukrzycowej. Opisane przypadki zilustrowano licznymi zdjęciami, radiogramami i pedobarografiami. Książka skierowana jest przede wszystkim do specjalistów: diabetologów, chirurgów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5399-9 |
Rozmiar pliku: | 9,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przedstawiamy Państwu w tej monografii stan wiedzy teoretycznej i praktycznej z roku 2012 dotyczący zespołu stopy cukrzycowej (ZSC), jednego z najbardziej traumatyzujących przewlekłych powikłań cukrzycy.
Ojciec światowej diabetologii J.E. Joslin w 1934 roku w New England Journal of Medicine zespół ten określił jako foot catastrophes.
Celem naszym jest przekonanie Państwa, że z chorobą należy walczyć zdecydowanie – nie możemy być bezradni.
Ostatnie dwie dekady wykazały, że mimo napotykanych trudności jesteśmy w stanie znacząco zredukować liczbę owrzodzeń oraz dużych amputacji kończyn dolnych u chorych z ZSC. Wskaźnik takich amputacji u tych osób świadczy o jakości opieki nad zespołem stopy cukrzycowej w danym kraju.
Trudno zgodzić się z zaistniałym stanem rzeczy, że 25% chorych po amputacji kończyny dolnej nie objęto prawidłowo prowadzoną rehabilitacją. Aż 95% osób, u których dokonano dużej amputacji, jest pozbawionych pracy, 10% pozostaje w łóżku, 85% musi korzystać z opieki innych, a 75% chorych żyje w izolacji.
Szansę przeżycia 5 lat po dużej amputacji ma tylko 25–30% osób.
Niektórzy autorzy nazywają zespół stopy cukrzycowej trądem XXI wieku.
W niniejszej monografii staramy się zapoznać Państwa z patogenezą, rozpoznawaniem, różnicowaniem, leczeniem i zapobieganiem ZSC.
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Karnafel2 Epidemiologia zespołu stopy cukrzycowej Waldemar Karnafel
Na świecie według International Diabetes Federation w 2011 roku na cukrzycę chorowało 366 mln ludzi. W ciągu jednego roku przybywa 10 mln nowych chorych. Jednocześnie u 280 mln występuje nieprawidłowa tolerancja glukozy .
W Polsce na tę chorobę leczonych jest 2 150 000 osób. Należy do tego dodać ponad 30% przypadków cukrzycy nierozpoznanej i nieleczonej. Łącznie w 2011 roku dotkniętych nią było około 2 800 000 Polaków .
Świat stoi przed problemem epidemii cukrzycy typu 2 i wzrostem zachorowań na cukrzycę typu 1 .
Konsekwencją coraz większej liczby chorych i przedłużenia ich życia jest lawinowy wzrost występowania powikłań przewlekłych wynikających z cukrzycy. Są to: w obrębie dużych naczyń – makroangiopatia, w obrębie małych naczyń – mikroangiopatia oraz w zakresie układu nerwowego – neuropatia.