Zioła w medycynie. Choroby układu krążenia - ebook
Zioła w medycynie. Choroby układu krążenia - ebook
Cykl książek „Zioła w medycynie” jest doskonałym przewodnikiem po terapiach uzupełniających oraz merytoryczną podstawą do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych.
Cenne w niniejszych opracowaniach jest, że opisano poszczególne dolegliwości oraz podkreślono wskazania i przeciwskazania, a także podano schematy dawkowania dla kolejnych receptur czy ziołowych preparatów.
Seria „Zioła w medycynie” powstała dzięki współpracy dwóch badaczy. Kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii SUM, dr hab. n. farm. Ilony Kaczmarczyk-Sedlak, oraz dyplomowanego fitoterapeuty, mgr. Arkadiusza Ciołkowskiego, który jest autorem ziołowych receptur aptecznych.
Adresatami „Ziół w medycynie. Choroby układu krążenia” są kardiolodzy, lekarze rodzinni, pediatrzy, geriatrzy oraz farmaceuci. Znajdą w niej przydatne treści również pielęgniarki, położne i dietetycy. Powinni zainteresować się nią także studiujący medycynę i farmację. Odnajdą w niej wartościowe źródło wiedzy też pasjonaci medycyny naturalnej.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5761-4 |
Rozmiar pliku: | 1,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Choroby układu krążenia to współcześnie jedne z najpowszechniej występujących chorób, które obok schorzeń onkologicznych są główną przyczyną zgonów. Wobec olbrzymiej skali zjawiska postępowanie medyczne dotyczące zarówno diagnostyki, leczenia, jak i profilaktyki chorób układu krążenia jest już szczegółowo opracowane. Można więc zadać pytanie: czy w terapii tych schorzeń jest miejsce na stosowanie roślin leczniczych? Oczywiście, że tak. W wielu przypadkach, takich jak choćby zaburzenia krążenia obwodowego, to właśnie zioła, preparaty oraz substancje z nich pozyskiwane stanowią podstawę leczenia. Są jednostki chorobowe, w których umiejętne zastosowanie preparatów roślinnych stanowi cenne uzupełnienie farmakoterapii. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w wielu zaburzeniach funkcjonowania układu krążenia, mimo oczywistych korzyści z ich stosowania, zioła nie dorównują skutecznością lekom syntetycznym.
Trzeba jednocześnie stanowczo podkreślić, że takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze czy nadciśnienie płucne, bezwzględnie wymagają udziału lekarza, gdyż nieleczone lub niewłaściwie leczone, np. na własną rękę, prowadzą do stopniowego i nieodwracalnego uszkodzenia wielu narządów oraz zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.
Badania naukowe niezbicie potwierdzają znaczenie profilaktyki w powstrzymywaniu rozwoju chorób układu krążenia. Mając to na uwadze, dużą część książki przeznaczyliśmy na promowanie najnowszej wiedzy na temat stosowania roślin w zapobieganiu chorobom serca i naczyń krwionośnych. W patogenezie tych chorób szczególną rolę przypisuje się stresowi oksydacyjnemu, dlatego bardzo zachęcamy do zapoznania się z podrozdziałem dotyczącym antyoksydantów. W niniejszej publikacji zostały opisane rośliny bogate w przeciwutleniacze, ale należy zaznaczyć, że wszystkie rośliny zawierają związki o właściwościach antyoksydacyjnych. To jest niepodważalna i niezmiernie ważna cecha ziół, której nie mają leki syntetyczne.
Czytelników zainteresuje też na pewno rozdział traktujący o możliwościach wykorzystania fitoterapii w chorobach układu limfatycznego, co do tej pory w innych pozycjach wydawniczych nie było szerzej uwzględniane.
Apteki i sklepy zielarsko-medyczne oferują bogaty asortyment preparatów ziołowych, my jednak ograniczyliśmy się do opisu głównie tych, o których zebraliśmy pozytywne opinie od stosujących je osób. Jeżeli przy opisie gotowego produktu przeznaczonego do podania doustnego nie zaznaczono dokładnie, że jest to lek roślinny, to taki preparat ma status suplementu diety.
Tak jak w innych publikacjach z serii „Zioła w medycynie”, przypominamy, że należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podawania preparatów ziołowych dzieciom oraz kobietom ciężarnym i karmiącym, a najlepiej wcześniej uzgodnić stosowanie takich produktów z lekarzem. Ważne jest, by nie przekraczać podanego w książce dawkowania. W surowce i preparaty ziołowe należy zaopatrywać się w aptekach i sklepach zielarskich, a w przypadku zakupu gotowego preparatu roślinnego – zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta.
Na opakowaniach czy w ulotkach produktów zielarskich wymieniane są jako składniki preparatów: kwiat lub kwiatostan głogu, kwiat lub kwiatostan lipy, kwiat lub koszyczek rumianku itd. Obecnie, zgodnie z Farmakopeą Polską, podając tego typu surowce zielarskie, powinno się używać sformułowania „kwiat”, a nie „kwiatostan” czy „koszyczek”, dlatego w zamieszczonych w niniejszej pozycji recepturach zielarskich stosujemy się do tych zaleceń.
Jesteśmy przekonani, że umiejętne zastosowanie ziół i preparatów zielarskich pozwoli na wzbogacenie metod zapobiegania chorobom układu krążenia i leczenia chorych.
Dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, prof. nadzw. SUM
Mgr Arkadiusz Ciołkowski, fitoterapeuta