Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów. 22 metody, by niczego nie odkładać na później i osiągać świetne wyniki w nauce - ebook
Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów. 22 metody, by niczego nie odkładać na później i osiągać świetne wyniki w nauce - ebook
Książka, którą trzymasz w rękach, to adaptacja międzynarodowego bestsellera Briana Tracy'ego na temat zarządzania czasem, pt. Zjedz tę żabę! Jej głównym celem jest pomóc zestresowanym i przytłoczonym nadmiarem zajęć uczniom i studentom osiągnąć życiowy sukces. Bo młodzi ludzie podobnie jak dorośli mają problem z zarządzaniem swoim czasem. Liczne zadania w szkole czy na uczelni, korepetycje, praktyki i staże, obowiązki wobec rodziny, zajęcia pozalekcyjne, np. sportowe czy związane z hobby, powodują, że dzisiejsi uczniowie i studenci nieustannie walczą z czasem, by uporać się z lawiną obowiązków.
Jak osiągać lepsze wyniki w nauce, sprawnie zarządzać zadaniami oraz zwalczyć skłonność do zwlekania?
Książka Zjedz tę żabę! pomogła ponad 2 milionom ludzi na całym świecie w lepszym organizowaniu i skróceniu czasu wykonywania swoich zadań. Ten światowy bestseller został teraz dostosowany do potrzeb uczniów i studentów. Brian Tracy przekazuje w nim wskazówki, narzędzia i techniki dotyczące organizacji czasu, wyznaczania zadań i wykonywania ich (nawet jeśli nie są one interesujące). Pokazuje, jak radzić sobie ze stresem i rozwijać umiejętności, które pozwolą młodym ludziom osiągnąć w życiu więcej, niż mogliby się spodziewać.
To książka, którą zdaniem rodziców i nauczycieli Brian Tracy powinien napisać już dawno temu.
Spis treści
Przedmowa 9
Wprowadzenie: Zjedz tę żabę 15
CZĘŚĆ 1. Trzy filary sukcesu 23
1. Poczucie własnej wartości 25
2. Osobista odpowiedzialność 33
3. Cele 39
CZĘŚĆ 2. Jak organizować własny czas 45
4. Nakryj do stołu 47
5. Planuj każdy dzień z wyprzedzeniem 53
6. Ucz się, wykorzystując długie i krótkie przedziały
czasowe 59
7. Stosuj ciągle zasadę 80/20 65
8. Plasterki salami i ser szwajcarski 71
CZĘŚĆ 3. Uczysz się czegoś, co cię nie interesuje,
a mimo to dobrze sobie radzisz 75
9. Zastanów się nad konsekwencjami 77
10. Krok po kroku, czyli od beczki do beczki 85
11. Zmuś się do działania 89
12. Każde zadanie traktuj indywidualnie 93
8 Spis treści
CZĘŚĆ 4. Presja osiągania sukcesów 97
13. Stan wyższej konieczności 99
14. Zmobilizuj się 105
15. Naucz się, jak się uczyć 109
16. Rozpoznaj swoje główne ograniczenia 115
17. Koncentruj się na zagadnieniach kluczowych 123
CZĘŚĆ 5. Proaktywne radzenie sobie ze stresem
i jego przyczynami 129
18. Dobrze się przygotuj, zanim zaczniesz 131
19. Koncentracja uwagi 135
20. Technika może być okropnym władcą 143
21. Technika może być wspaniałym służącym 149
22. Stosuj zwlekanie kontrolowane 157
Podsumowanie 161
Pomoce edukacyjne 165
Internetowe programy szkoleniowe Briana Tracy: Klucz
do pełnego sukcesu w każdej dziedzinie twojego życia 169
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-218-8 |
Rozmiar pliku: | 3,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„UWAGA: Ta książka będzie miała ogromny wpływ na twój sposób pracy i osiągane wyniki. Zjedz tę żabę! stanowi wyzwanie dla twojego dotychczasowego sposobu pracy i wyjaśnia, jak dzięki samodyscyplinie można odnieść sukces. Książka omawia też podstawowe przyczyny zwlekania z wykonywaniem obowiązków i daje doskonałe rady, jak raz na zawsze zwiększyć swoją produktywność”.
– Micro Business Hub
„Jeśli uważasz, że zwlekanie jest stałym problemem w twoim życiu, Zjedz tę żabę! oferuje zwięzły i wartościowy zbiór taktyk do wypróbowania. Powody zwlekania u każdej osoby są inne, więc dobrze, że taktyki zaproponowane przez Tracy’ego są zróżnicowane i pozwalają uporać się z wieloma różnymi przyczynami zwlekania”.
– The Simple Dollar
„Zjedz tę żabę! to moja ulubiona książka o poprawie wydajności, i często czytam ją ponownie w styczniu, aby przypomnieć sobie o zasadach dyscypliny, którymi chciałabym się kierować w rozpoczynającym się roku, i o sposobach stosowania ich w praktyce. Za każdym razem, gdy czytam tę książkę, odkrywam nowe, wspaniałe rady dotyczące poprawy wydajności”.
– Liz Gooster, Change for the Better
„Każdy ma żabę, a zjedzenie jej to najlepszy sposób, jaki możesz zastosować, by zwalczyć zwlekanie. Odkładanie spraw na później to zabójca czasu, a Tracy ma sposoby, by zwalczanie tej żaby było zabawne i ekscytujące. Każdy rozdział omawia nowy pomysł, wskazówkę i technikę pomocne w przezwyciężeniu wewnętrznego lenistwa, które trzyma cię wieczorem na kanapie przed telewizorem zamiast na siłowni”.
– Peanut Press
„Książka Zjedz tę żabę! na niedużej liczbie stron zawiera bardzo wiele treści, proponując lekarstwo na klątwę współczesnego życia: zwlekanie. Mimo że lekarstwo jest chwilami gorzkie, trzeba je zażyć. Tak jak większość z nas przeczytałam dziesiątki poradników, ale przeważnie niczego z nich nie zapamiętywałam. Ta książka jest wyjątkiem. Codziennie zjadam żaby i wtedy czuję się lepiej! Polecam Zjedz tę żabę! z całą odpowiedzialnością”.
– Corinna Richards, The Coaching Academy
„Ta książka dała mi kopa, którego potrzebowałam, aby uporządkować listy rzeczy do zrobienia, planować dni, stać się bardziej produktywną i skoncentrowaną na tym, co robię”.
– Beth Anne Schwamberger, Brilliant Business Moms
„Zjedz tę żabę! to najprzystępniejsza książka na temat zarządzania czasem i osobistej produktywności. Polecam przeczytanie jej przed zapoznaniem się z jakimkolwiek innym systemem zarządzania czasem. Książka zawiera mnóstwo ćwiczeń i technik, które można zastosować od razu, a to jest to, co najbardziej mi się w niej podoba. Daje ona praktyczne wskazówki, dzięki którym możesz zacząć już teraz”.
– Thanh Pham, Asian Efficiency
„Wstrząsająca lektura. Dwadzieścia jeden sposobów, którymi dzieli się autor, naprawdę zmienia zasady gry, jeśli czytasz z myślą o samodoskonaleniu i z intencją dokonania zmiany w swoim życiu. Wiele skorzystałem z tej książki i gorąco ją polecam; kup swój egzemplarz jeszcze dzisiaj”.
– Chris Moore, Reflect on This
„Zdecydowanie polecamy tę książkę każdemu, kto chce dobrze zarządzać swoim czasem, a także dodać wartości swojemu życiu w naszym konkurencyjnym świecie”.
– „The Journal of Applied Christian Leadership”
„Początkowo nie spodziewałam się aż tak wiele po tej książce, ponieważ to »zjadanie żaby« wydawało się być jakimś nonsensem w stylu kulturowym New Age, który tak naprawdę nie ma zastosowania w prawdziwym życiu. Nie mogłam się bardziej mylić. Najlepszą rzeczą w tej książce jest to, że przekazuje jasno, co należy robić. Nie jest to poradnik, który prezentuje filozoficzne rozważania o marzeniach i nadziei. Zawiera solidne, praktyczne porady, które pomogą każdemu: studentom, pracownikom firm, matkom pracującym w domu, przedsiębiorcom itd. Niezależnie od tego, czy masz problemy z zarządzaniem czasem, czy nie, polecam sięg-
nąć po tę książkę. Na pewno nauczysz się z niej czegoś pożytecznego”.
– Fab, Shocks and Shoes
„Ta książka wyróżnia się spośród innych tego typu poradników, ponieważ podaje szczegółowe wskazówki dotyczące rozwijania samodyscypliny i wykonywania zadań w sekwencji ważności. Każdy z 21 rozdziałów zawiera jasne instrukcje, a na końcu ćwiczenia praktyczne, które pomogą ci ustalić, czy w danej chwili najlepiej wykorzystujesz swój czas. Dowiesz się z niej, jak przygotować się psychicznie i fizycznie do wykonania danego zadania, a także poznasz strategie dzielenia go na łatwe do opanowania segmenty, aby szybko posuwać się do przodu. Dowiesz się też, co zrobić, gdy napotkasz problemy przy rozpoczynaniu zadania lub w trakcie jego wykonywania”.
– Carnegie Library Business Librarians, „Pittsburgh Post-Gazette”PRZEDMOWA
Nieznany Czytelniku! Dziękuję za wybranie tej książki. Mam nadzieję, że rady w niej zawarte pomogą tobie, tak jak pomogły mnie i tysiącom innych osób. Prawdę mówiąc, mam nadzieję, że ta książka zmieni na zawsze twoje życie. Być może wręczył ci ją któryś z rodziców lub nauczyciel. Dziękuję, że dasz jej szansę, by wpłynęła na odniesienie przez ciebie sukcesów i wprowadziła pozytywne zmiany w twoim życiu.
Zwracam się do uczniów i do studentów. Uczycie się i studiujecie w niesamowitych czasach. Nigdy wcześniej w historii nie było dostępnych tak wielu zasobów, tak wiele możliwości i tak dużo potencjału. Kiedyś jedynym zasobem dostępnym dla młodych ludzi był nauczyciel, wykładowca i może biblioteka, jeśli mieszkali w dużym mieście. Jedynym źródłem wiedzy były lekcje i wykłady prowadzących zajęcia oraz książki, jeżeli udało się je wypożyczyć w bibliotece lub kupić.
Dzisiaj proces uczenia się może ograniczać tylko twoja decyzja, jak bardzo lub jak niewiele zaangażujesz się w to zajęcie. Używając komputera – własnego, w bibliotece, w szkole, na uczelni – masz dostęp do zasobów edukacyjnych, jakich twoi rodzice nie mogli sobie nawet wyobrazić. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie mieliśmy takich zasobów ani możliwości przejęcia kontroli nad własnym uczeniem się.
Niezależnie od tego, czy czytasz tę książkę w szkole średniej, na studiach, czy nawet po studiach, uczenie się stanowi punkt zwrotny w twoim życiu. Twoi rodzice już coraz mniej decydują o tym, co powinieneś robić, i to ty podejmujesz coraz więcej takich decyzji. Jesteś u progu niezwykłego życia – jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej okazji.
Na początek: mamy ograniczoną ilość czasu
Biorąc pod uwagę czas, jaki należy poświęcić na naukę i zajęcia pozaszkolne, jesteście prawdopodobnie przytłoczeni nadmiarem obowiązków. Rzeczywistość jest jednak jeszcze gorsza! Nigdy nie będziecie mieli dość czasu, aby zrobić wszystko, na co mielibyście ochotę. Dotyczy to życia w okresie studiów, ale stanie się jeszcze bardziej prawdziwe, gdy pójdziecie do pracy. W dzisiejszych czasach oprócz zajęć na uczelni studenci mają ogromną ilość dodatkowych obciążeń: prace dorywcze, praktyki, zajęcia sportowe, prace społeczne i tysiące innych zajęć, które są przecież interesujące, nie mówiąc o rozrywkach i życiu towarzyskim.
Powiedzmy sobie otwarcie: możemy przejąć kontrolę nad naszym czasem i życiem, zmieniając swój sposób pracy i myślenia oraz swoje podejście w obliczu lawiny spadających na nas codziennie zadań. Jedynym sposobem przejęcia kontroli nad sytuacją jest zrezygnowanie z dużej części zadań i skoncentrowanie się na kilku wybranych, najważniejszych projektach, które mają decydujące znaczenie dla naszego życia.
Zajmuję się organizacją czasu od ponad 40 lat. Zgłębiłem prace Petera Druckera, Aleca Mackenzie, Alana Lakeina, Stephena Coveya i wielu, wielu innych autorów interesujących się tym zagadnieniem. Przeczytałem setki książek i tysiące artykułów na temat wydajności i efektywności. Ta książka to rezultat moich przemyśleń.
Za każdym razem, gdy natknąłem się na jakiś dobry pomysł, wypróbowywałem go w mojej pracy i w życiu prywatnym. Jeśli się sprawdzał, wprowadzałem go do swojego programu nauczania, przedstawiałem na wykładach i seminariach i przekazywałem dalej.
„Człowieka nie da się niczego nauczyć. Można mu tylko pomóc w odkryciu tego, co ma w sobie” – napisał Galileusz.
Ucz się od ludzi sukcesu
Ujmując to inaczej, można stwierdzić, że niektórzy radzą sobie lepiej, ponieważ wykonują pewne rzeczy w inny sposób, a do tego jest to sposób właściwy. Ponadto potrafią oni wykorzystać swój czas znacznie, znacznie lepiej niż inni.
Pochodząc z biednej rodziny, która nie mogła mi zapewnić odpowiedniego wsparcia, rozwinąłem w sobie jako dziecko poczucie niższości i niepewności. Sądziłem, że skoro innym ludziom powodzi się lepiej, to są po prostu lepsi ode mnie. Jednakże z biegiem lat zdałem sobie sprawę, że jestem w błędzie, i zrozumiałem, że różnica polegała na tym, że ci inni robili pewne rzeczy inaczej. Uzmysłowiłem też sobie, że skoro oni się tego nauczyli, to ja też mogę opanować tę sztukę.
Brzmi prosto, ale dla mnie było to jak objawienie. Owo odkrycie oszołomiło mnie i sprowokowało do działania. Do dzisiaj pamiętam ten dzień. Uświadomiłem sobie, że jestem w stanie zmienić swoje życie i osiągnąć prawie każdy cel, jaki sobie wymarzę, jeśli się dowiem, jak inni radzą sobie w tej dziedzinie, i będę ich naśladować, aż osiągnę takie same rezultaty.
Zanim upłynął rok od rozpoczęcia mojej pracy w handlu, byłem najlepszym sprzedawcą. Rok później zostałem kierownikiem, a potem wiceprezesem firmy zatrudniającej 95 osób w sześciu krajach. Miałem wtedy 25 lat.
Prosta prawda
W trakcie mojej wieloletniej kariery odkryłem prostą prawdę. Kluczem do wszelkiego powodzenia, szacunku, wysokiego statusu i szczęścia w życiu jest zdolność do wytrwałego skoncentrowania się na najważniejszym zadaniu i wykonania go dobrze aż do końca. Ta myśl jest sercem i duszą tej książki.
Poradnik ten ma na celu wsparcie młodych ludzi w szybszym osiąganiu dobrych wyników na studiach. Na stronach tej książki zawarłem najważniejsze zasady rozwoju indywidualnej wydajności, jakie znam.
Podane tu metody, techniki i strategie są proste, szybko przynoszą pożądane efekty i sprawdzają się w praktyce. Aby nie marnować czasu Czytelnika, nie rozwodzę się nad różnymi psychologicznymi i emocjonalnymi przyczynami skłonności do odwlekania lub złego zarządzania czasem. Nie robię dłuższych wycieczek w obszary teoretycznych rozważań czy też badań prowadzonych w tych dziedzinach. Koncentruję się na podejmowaniu konkretnych działań, które natychmiast spowodują pozytywne zmiany w pracy, w nauce i podwyższą poziom zadowolenia z życia.
Każdy prezentowany w tej książce pomysł ma za cel poprawę ogólnej wydajności i wyników oraz wzmocnienie waszych możliwości we wszelkich zajęciach, jakim się poświęcacie. Wiele z podanych wskazówek można też zastosować w życiu prywatnym. Koncentrują się one przede wszystkim na zajęciach i nauce, ale mogą być również wykorzystywane do zarządzania czasem poświęcanym na ćwiczenie gry na instrumencie, do motywowania się do osiągania wyników w sporcie, do zarządzania czasem w dorywczej pracy oraz pozostałym czasem, jaki macie do dyspozycji, równoważąc i dopasowując wszystkie działania, w które się angażujecie.
Napisałem tę książkę z myślą o tym, aby stanowiła ona źródło pomocy w każdej dziedzinie waszego życia. Nie musi się czytać jej od deski do deski – po pierwszych trzech rozdziałach możesz zajrzeć do spisu treści i przejść bezpośrednio do rozdziału, który w danym momencie wydaje ci się najbardziej przydatny. Treść zawarta w tej książce została tak opracowana, aby pomóc wam w rozwiązywaniu problemów, które uczniowie i studenci uważają za swoje największe wyzwania. Niektóre techniki mogą być przydatne w kilku dziedzinach, więc chociaż każdy rozdział ma coś nowego do zaoferowania, podobne techniki mogą być sugerowane w różnych częściach poradnika.
Kluczem do sukcesu we wszystkich tych dziedzinach jest działanie. Zasady, o których piszę, powodują szybką, określoną poprawę działania, przynoszą rezultaty. Im szybciej je opanujesz i zaczniesz stosować, tym szybciej zaczniesz osiągać sukcesy w karierze zawodowej. Gwarantowane!
Granice twoich możliwości ulegną ogromnemu rozszerzeniu, gdy opanujesz techniki zawarte pod wspólną nazwą: „Zjedz tę żabę!”.Wprowadzenie Zjedz tę żabę
Technika, która daje tytuł tej książce, jest jedną z najlepszych technik wydajności osobistej, jakie kiedykolwiek poznasz. Prawdę mówiąc, jeżeli przez resztę swojego życia będziesz stosować tylko tę technikę, dziesięciokrotnie zwiększysz swoją wydajność życiową. Stosowanie tylko tej jednej techniki pozwoli ci odnieść korzyści, jakie trudno sobie wyobrazić.
Być może – jak większość uczniów i studentów w dzisiejszych czasach – jesteś przytłoczony nadmiarem zajęć i brakiem czasu. Gdy tylko usiłujesz nadrobić zaległości, nowe zadania i obowiązki narastają niczym przypływ morza. Wstęp na niektóre kierunki studiów podlega ogromnej konkurencji. Dobre stopnie nie zawsze pomagają w dostaniu się na upragniony kierunek. Równie konieczne jest wykazanie się zdolnościami kierowniczymi, praktykami odbytymi przed studiami i różnorodnymi zainteresowaniami.
Teraz przekażę wam prawdę, którą większość ludzi odkrywa, gdy są dużo starsi. Ta prawda to proste stwierdzenie, że nigdy nie będziecie w stanie zrobić w życiu wszystkiego, na co macie ochotę. Nigdy nie będziecie w stanie wziąć udziału we wszystkich zajęciach, w których chętnie byście uczestniczyli, nauczyć się wszystkiego, co was interesuje.
Wiele zajęć, którymi zajmujesz się poza nauką, będzie miało istotny wpływ na twoją przyszłość. Poprawią szanse dostania się na studia, będą sposobem na zdobycie doświadczenia w wybranej pracy, zanim ją rozpoczniesz. Masz dostęp do ogromnej liczby możliwych aktywności, co jest zarówno wspaniałe, jak i ryzykowne. To właśnie te dodatkowe zajęcia mogą być źródłem trudności dla wielu studentów, piętrząc zobowiązania czasowe i priorytety konkurujące z zajęciami na uczelni.
Te możliwości są wspaniałe, ponieważ dają ci szansę pokazania swoich zdolności przywódczych. Oferują możliwość realizowania własnych pomysłów, zarządzania własnymi projektami, wyróżniania się jako sportowiec, kapitan drużyny, muzyk, redaktor wydawnictwa studenckiego lub wolontariusz – możliwości są nieograniczone.
Ale te nieskończone możliwości stanowią również ryzyko. Łatwo dać się wciągnąć w mówienie „tak” każdej aktywności, każdej organizacji, każdej dyscyplinie sportowej i zakopać się w zobowiązaniach. Ważne jest, aby świadomie wybierać obszary działania i upewnić się, że czerpiesz jak najwięcej z każdego podjętego zobowiązania. Musisz mieć przy tym podejście strategiczne: każda działalność, w którą się zaangażujesz, powinna być wybrana z myślą o większych, przyszłych celach.
Selektywna identyfikacja zadań
Dlatego chyba bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości umiejętność selektywnej identyfikacji zadań, które są w danej chwili najważniejsze, a następnie zabrania się do nich i wykonania ich nie tylko szybko, ale i dobrze, będzie miała większy wpływ na wasze sukcesy niż jakiekolwiek inne cechy czy umiejętności, które możecie w sobie rozwinąć.
Przeciętna osoba, która wykształci w sobie nawyk działania według ściśle określonych priorytetów oraz bezzwłocznego realizowania ważnych zadań, dokona więcej od geniusza, który dużo mówi i snuje wspaniałe plany, lecz niewiele z tego wprowadza w czyn.
Kilka słów prawdy o żabach
Ktoś powiedział kiedyś, że jeżeli musiałby zaczynać każdy ranek od połknięcia żywej żaby, to przez cały dzień towarzyszyłoby mu poczucie zadowolenia wynikające ze świadomości, że chyba nic gorszego nie może mu się w tym dniu przytrafić, bo to najgorsze doświadczenie ma już za sobą.
Ta „żaba” to jest to największe, najważniejsze zadanie, z którego realizacją najprawdopodobniej zwlekamy i staramy się je odkładać. Jest ona również tym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na nasze życie oraz osiągnięcie sukcesów.
Gdy już rozpoczniesz pracę zawodową, będziesz w stanie zająć się swoją żabą od samego rana. Ale nawet na studiach możesz przychodzić na uczelnię od rana i dobrze wykorzystywać czas. Będziesz zjadać swoją żabę zgodnie z planem zajęć.
Pierwsza reguła zjadania żab brzmi: Aby mieć pożytek ze zjadania żab, myśl o nich w relacji do czasu, jaki poświęcasz na studia. W weekendy możesz zjeść swoją żabę zaraz z rana. W innych sytuacjach zajmij się swoją żabą na początku każdego okresu nauki. Gdy zabierasz się za zadania domowe, zawsze najpierw wyszukaj swoją żabę. Kiedykolwiek masz czas na naukę własną na uczelni, najpierw wyszukaj swoją żabę.
Którą żabę wybrać?
Druga reguła zjadania żab brzmi: Jeśli musisz połknąć dwie żaby, zacznij od tej, która budzi w tobie większą odrazę.
Innymi słowy, jeśli masz przed sobą dwa odpowiedzialne zadania, zacznij od tego większego, trudniejszego i ważniejszego. Ćwicz się w natychmiastowym przechodzeniu do działania oraz wytrwaniu w nim aż do zakończenia określonej pracy, zanim zajmiesz się czymś innym.
Podejdź do tego jak do egzaminu. Potraktuj to jak osobiste wyzwanie. Oprzyj się pokusie, by zacząć od łatwiejszego zadania. Stale pamiętaj o tym, że jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujesz każdego dnia, jest decyzja dotycząca tego, co zrobisz za chwilę, a co zrobisz potem, jeśli w ogóle to zrobisz.
Trzecia reguła zjadania żab brzmi: Jeśli musisz połknąć żywą żabę, nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo.
Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu produktywności i skutecznego działania jest rozwinięcie trwałego nawyku zabierania się najpierw do najistotniejszych zadań już od rana. Musisz wykształcić w sobie przyzwyczajenie do „łykania swojej żaby”, zanim przystąpisz do kolejnych zadań, tak by nie marnować zbyt wiele czasu na rozmyślanie.
Działaj bez zwlekania
Ludzie sukcesu to ci, którzy potrafią od razu przystąpić do wykonywania swoich najważniejszych zadań, narzucić sobie dyscyplinę ciągłej pracy i skupić się na wykonaniu tych zadań aż do ich zakończenia. Liczne badania wykazały, że wspólną wyróżniającą ich cechą jest „zorientowanie na działanie”. Zwłaszcza po rozpoczęciu studiów twoja zdolność do podejmowania działań bez zadań domowych lub przypomnień rodziców będzie najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces na zajęciach. Ważne jest, aby jak najszybciej zacząć budować te nawyki. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie ci utrzymać te nawyki przez całe życie.
Uwagi na temat techniki działania
Rozpocząłem swoje życie z niskiego pułapu. W rzeczywistości nawet nie ukończyłem szkoły średniej! W końcu jednak ukończyłem studia menedżerskie z tytułem magistra, ale potężną inspiracją było dla mnie to doświadczenie z początku mojego życia. Napisałem 75 książek i jest dla mnie ważne, że docierają one do ludzi, którzy mają pasję doskonalenia siebie i poprawiania swojego życia.
Wiele dobrze dofinansowanych okręgów szkolnych i szkół prywatnych w pełni integruje technikę z codziennym nauczaniem. Jednak jest też wiele szkół w USA, w których uczniowie mają ograniczony dostęp do techniki. Być może twoja uczelnia zapewnia każdemu studentowi dostęp do nowoczesnego laptopa, ale niewykluczone, że nie masz tak uprzywilejowanych warunków dostępu do nowoczesnego sprzętu. Bez względu na to, jaki masz dostęp do techniki, ta książka jest dla ciebie.
Mając to wszystko na uwadze, narzędzia zawarte w tej książce zostały opracowane tak, abyś skupiał się na metodologii i teorii, a nie na sposobie ich wprowadzania. Poradnik zawiera dwa rozdziały, które bezpośrednio odnoszą się do techniki, ale większość przedstawionych tutaj narzędzi została opisana w taki sposób, aby każdy, kto ma tylko ołówek i kartkę, mógł je w pełni wykorzystać.
Cyfrowe systemy śledzenia lub aplikacje są również doskonałym narzędziem do wykorzystania metod opisanych w tej książce, a liczba dostępnych narzędzi jest ogromna. Wybór odpowiednich narzędzi i mądre ich używanie jest absolutnie niezbędne do zwiększenia produktywności. Porady dotyczące tej tematyki są zawarte we wspomnianych wyżej dwóch rozdziałach poruszających kwestie wykorzystania techniki.
I bez względu na to, w jaki sposób zdecydujesz się wdrożyć porady zawarte w tej książce, najważniejszy cel jest ciągle taki sam: należy zabrać się za swoje zadanie od razu, wykonać 100 procent danej części każdego rozpoczętego zadania i wziąć pełną odpowiedzialność za siebie i swoje cele. Cała reszta to tylko szczegóły.
Przejmij kontrolę nad swoją edukacją
Dzięki dostępności internetu twoja edukacja przeszła pod twoją kontrolę; tego nigdy wcześniej nie było. Światowe zasoby edukacyjne są natychmiast dostępne, są w zasięgu ręki. Jeśli zmagasz się z matematyką, możesz zalogować się do Akademii Khan i wysłuchać wykładu na temat, którego nie rozumiesz. Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na jakieś pytania w podręczniku historii, prawdopodobnie znajdziesz stronę internetową zbudowaną przez „National Geographic”, która pomoże ci wypełnić luki w wiedzy.
W internecie dostępne są niezliczone bezpłatne zasoby, które pomogą ci dowiedzieć się więcej o sobie i swoim sposobie uczenia się, są też zasoby, które pomogą poprawić efektywność własnej nauki i studiowania. Zasoby te istnieją, ale to ty musisz je znaleźć i skorzystać z nich.
Jeszcze do niedawna twoją edukacją kierowali nauczyciele i rodzice. Oni odpowiadali za to, czego się uczysz. Teraz to zależy od ciebie! Ty kontrolujesz swoją własną naukę. W ramach programu nauczania dostaniesz oczywiście do wykonania zadania, z których musisz się wywiązać, ale nie musisz się do tego ograniczać. Możesz poszerzyć swoje zainteresowania i dowiedzieć się więcej na pasjonujące cię tematy, nie pytając nikogo o pozwolenie!
Wyobraź sobie, kim chcesz być w przyszłości
Proces stawania się człowiekiem wysoce produktywnym, efektywnym i skutecznym można łatwo przyspieszyć. Wystarczy nieustannie myśleć o nagrodach i korzyściach płynących z bycia osobą skorą do działania, energiczną i skoncentrowaną. Patrząc na siebie, staraj się widzieć kogoś, kto zawsze wykonuje ważne zadania szybko i solidnie.
A to, jak postrzegasz sam siebie, ma ogromny wpływ na twoje postępowanie. Wyobraź więc sobie, że już jesteś osobą, którą zamierzasz stać się w przyszłości. Twoje wyobrażenie samego siebie, twoje wewnętrzne odczucia na swój temat w znacznej mierze determinują twoje zewnętrzne osiągnięcia. Wszelki postęp w twoim zewnętrznym życiu zaczyna się od poprawy wewnętrznej, od polepszenia własnego wizerunku we własnych oczach.
Drzemią w tobie wprost nieograniczone możliwości opanowania i rozwijania nowych umiejętności, nawyków oraz kompetencji. Gdy już w wyniku ciągłych ćwiczeń nauczysz się przezwyciężać chęć do odkładania spraw na później oraz szybko załatwiać te najważniejsze sprawy, nadasz swojemu życiu, swoim studiom i karierze ogromne przyspieszenie. Będzie to jak dociśnięcie pedału gazu w pojeździe zwanym życiem.
Zjedz tę żabę!