Zrób formę z fit przepisy od Baletnicy - ebook
Zrób formę z fit przepisy od Baletnicy - ebook
Svetlana Ovsyankina, tancerka Teatru Narodowego i autorka popularnego profilu na Instagramie @fit_przepisy_od_baletnicy, po raz kolejny dzieli się sekretami swojej kuchni! Po ciąży, jak większość mam, musiała wrócić do formy. Korzystała przy tym wyłącznie ze swoich przepisów oraz kilku prostych zasad – a teraz ty możesz zrobić to samo!
W środku znajdziesz :
- 71 niezawodnych przepisów na śniadania, obiady, kolacje i słodkie przekąski, które zasmakują nie tylko tobie, lecz całej twojej rodzinie. Większość z nich przygotujesz z kilku prostych składników, a na gotowanie poświęcisz nie więcej niż 20 minut!
- Sześć gotowych jadłospisów o różnych kalorycznościach: 1600, 1800, 2000, 2100, 2300 i 2500 kcal, każdy na cztery tygodnie diety. Zostały opracowane w konsultacji z dietetykiem w oparciu o przepisy dostępne w książce i są odpowiednie również dla kobiet karmiących piersią.
- Praktyczne porady i wskazówki, jak ułożyć własny jadłospis dostosowany do twoich preferencji i potrzeb!
Nieważne, czy chcesz schudnąć po ciąży, zrzucić kilka zbędnych kilogramów po zimie czy po prostu zacząć zdrowiej się odżywiać. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, wybierz ulubione potrawy i zacznij cieszyć się efektami!
Kategoria: | Kuchnia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788383171272 |
Rozmiar pliku: | 4,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Trzymasz właśnie w rękach moją czwartą książkę!
Nazywam się Svetlana Ovsyankina. Jestem tancerką Polskiego Baletu Narodowego, od ponad piętnastu lat pracuję w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jestem autorką dwóch bestsellerów, prowadzę popularny profil na Instagramie @fit_przepisy_od_baletnicy. Jestem mamą! I właśnie to ostatnie zainspirowało mnie do stworzenia nowej książki. Poza tym od samego początku moi obserwatorzy pytają mnie: „Czy układam diety?”. Ten pomysł był zawsze w mojej głowie, a po urodzeniu córeczki stwierdziłam, że najwyższy czas.
Po ciąży, jak większość mam, musiałam wracać do formy. Korzystałam oczywiście wyłącznie ze swoich przepisów, pomysłów i zasad. I moim zdaniem jest to najpyszniejsza i najzdrowsza dieta. Mój własny jadłospis sprawiał, że byłam najedzona i mogłam jeść to, na co miałam ochotę. Nawet sklepowe słodycze. Bo trzymam się zasady 80/20. Czyli 80 procent zdrowego jedzenia, a 20 procent to różne zachcianki. Jak najbardziej możemy to stosować bez obaw o linię. Powiem więcej, nawet to zalecam, ponieważ nie mamy dużo ograniczeń, jak w większości diet, a co za tym idzie, nie wabi nas to, co zakazane, bo mamy to na co dzień. W moich jadłospisach jest również sporo fit deserów, które nie tylko zaspokajają chęć na słodycze, ale są również pełnowartościowe i sycące. Czyli mamy deser i posiłek, który nas nasyci i jednocześnie zaspokoi ochotę na słodkie w jednym.
Wszystkie jadłospisy w książce są skomponowane z moich przepisów. Całość została skonsultowana i zatwierdzona przez dietetyka. W książce znajdziecie pięć jadłospisów o różnej kaloryczności, każdy na cztery tygodnie, oraz 71 przepisów. Są wśród nich jadłospisy dla kobiet w czasie laktacji oraz wskazówki, jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie.
Książka jest ułożona w taki sposób, że możesz wybierać sobie przepisy i je podmieniać. Na gotowym wzorze możesz też stworzyć własny jadłospis z przepisów, które najbardziej ci się podobają i najlepiej smakują. Należy jedynie uważać, żeby kaloryczność z całego dnia się zgadzała. Możesz śmiało podmieniać sobie przekąski, a jeśli nie masz czasu na upieczenia fit ciacha (choć bardzo polecam), to sprawdź, ile dana przekąska ma kalorii, i zamień ją na wybrany baton czy na coś innego z jadłospisu, na co masz ochotę.
Większość przepisów jest odpowiednia dla całej rodziny, nawet dla najmłodszych. Śmiało więc można gotować tyle, aby starczyło dla wszystkich. Dzięki temu i tobie będzie łatwiej, i zachęcisz najbliższych do zdrowego odżywiania. Nie chodzi o to, aby schudnąć raz, ale by wprowadzić zdrowe nawyki na całe życie i tego się trzymać. Z moimi przepisami jest to znacznie łatwiejsze. Sporo przepisów jest maksymalnie prostych, celowo starałam się takie dobrać. Wszystko to z myślą o mamach, bo wiem, jak niewiele macie czasu. Tę książkę dedykuję właśnie wam.
CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE I MOJE WSKAZÓWKI
W książce znajdziesz przepisy na śniadania, obiady, kolacje i słodkie przekąski, a także jadłospisy. Najpierw oblicz swoje zapotrzebowanie na kalorie (wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz poniżej). Po obliczeniu wybierz sobie odpowiedni jadłospis – możesz śmiało zaczynać swoje nowe, pyszne i zdrowe odżywianie.
Godziny posiłków ustal indywidualnie, według swoich potrzeb (możesz je spożywać wtedy, kiedy najbardziej ci to odpowiada). W jadłospisach podaję jedynie orientacyjne godziny. Przekąskę proponuję spożywać dwa razy dziennie, pomiędzy głównymi posiłkami.
Przepisy podane na cztery porcje możesz wykonać z połowy składników lub tak jak jest w przepisie i podzielić się posiłkiem z rodziną. Pamiętaj, że desery i większość przygotowanych dań można mrozić. Umieść niewykorzystane porcje w woreczkach strunowych, w ten sposób zgromadzisz zapas gotowych posiłków w lodówce.
Do każdego jadłospisu możesz spożywać herbatę i kawę (niesłodzone; mleko nie jest wliczone w jadłospisy). Do kawy lub herbaty można dodać erytrytol, jeżeli nie smakują ci niesłodzone. U mnie zawsze kawa lub herbata towarzyszą przekąskom. Pamiętaj o piciu wody. Często głód jest mylony z pragnieniem. Jeśli nie możesz się przekonać do picia wody, polecam wodę smakową, czyli wodę z dodatkiem owoców: cytryny, mięty, plasterków pomarańczy, truskawek i innych... Wszystko według upodobań.
Pamiętaj o aktywności fizycznej. Sukces w chudnięciu w 90 procentach zależy od zdrowego i prawidłowego odżywiania. Ale ruch to zdrowie i nie należy tego lekceważyć. Wysiłek fizyczny nie tylko kształtuje naszą sylwetkę, ale przede wszystkim ma rewelacyjny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W dodatku, im bardziej jesteś aktywna/y, więcej spalasz, a zatem możesz pozwolić sobie więcej zjeść. Bo tracimy na wadzę wyłącznie wtedy, gdy majmy deficyt kalorii. Czyli po prostu musisz zjadać mniej, niż tracisz. Należy pamiętać, że deficyt musi być rozsądny i nie może przekraczać 20 procent.
Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, możesz ćwiczyć w domu. Pamiętaj, że spacer, rolki, rower to również świetna aktywność fizyczna. Jednak i tak najważniejsza jest aktywność pozatreningowa, bo właśnie podczas niej spalamy najwięcej kalorii.
Jeżeli jesteś mamą, to zawsze mówiłam to na swoich SM i powtórzę tutaj: „Najlepsza zdrowa aktywność dla mam według mnie to spacer!”. Zwłaszcza z niemowlakiem... Wychodzisz, wietrzysz głowę i po prostu idziesz z wózkiem. Podczas godzinnego spaceru można spalić 200–300 kalorii. Polecam!
Poniżej jeszcze kilka rzeczy i produktów, które ci się przydadzą i w które warto się zaopatrzyć:
•Waga kuchenna. Przy liczeniu kalorii i stosowaniu diet waga jest konieczna.
•Silikonowa forma do wypieków.
•Pędzelek silikonowy. Dzięki niemu używamy przy smażeniu mniej tłuszczu.
•Dobra patelnia, na której możemy smażyć z minimalną ilością tłuszczu lub bez.
•Mąką kukurydziana – nadaje daniom fajną konsystencję i kolor.
•Erytrytol.
•Mąka kokosowa.
•PurÉE z dyni, jeżeli nie chcesz się bawić z przygotowywaniem dyni. Można kupić słoik, podzielić na porcje i zamrozić. Pamiętaj, że mrozić można większość produktów, nawet gotowe dania.
•W większości przepisów został użyty ser o niskiej zawartości tłuszczu (Piórko). Kupisz go w większych marketach lub zamówisz online. Ma o wiele mniej kalorii niż zwykły ser żółty i dlatego można go używać dość często.
Większość z tych rzeczy można kupić przez internet, żeby zaoszczędzić sobie czas.
JAK OBLICZYĆ SWOJE ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE
Jest to bardzo proste. Jeśli robisz to po raz pierwszy, to polecam sprawdzić to w kilku źródłach, które podaję poniżej.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: „Oblicz zapotrzebowanie na kalorie” i do wyboru jest mnóstwo darmowych stron, za pomocą których można to sprawdzić. Istnieje też wiele różnych aplikacji dostępnych na telefon, które pomagają obliczyć nasze zapotrzebowanie. Pamiętaj: jeżeli jesteś w czasie laktacji, to koniecznie należy to uwzględnić. Znajdziesz takie informacje, również wpisując w wyszukiwarce: „Oblicz swoje zapotrzebowanie przy KP”.
Zapotrzebowanie na kalorie można też obliczyć za pomocą metody Mifflin-St Jeor, która jest uważana za właściwie dostosowaną do współczesnego człowieka. A oto sposób obliczania:
Mężczyźni:
+
– + 5
Kobiety:
+
– – 161
Przykład:
Kobieta, waga 54, wzrost 169, wiek 25.
9,99 × 54 + 6,25 × 169 – 4,92 × 25 –161 = 1311,71
Po wykonaniu obliczenia otrzymamy PPM, czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii – nasze podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Po prostu tyle potrzebujemy na sen, trawienie, oddychanie, czyli procesy fizjologiczne. Uwaga: nigdy nie należy schodzić poniżej swojego PPM.
Jak już obliczyliśmy swoje PPM, otrzymaną liczbę należy pomnożyć przez swoją aktywność:
1,2 brak aktywności, praca siedząca
1,3–1,4 niska aktywność (praca siedząca i 1–2 treningi w tygodniu)
1,5–1,6 średnia aktywność (praca siedząca i 3–4 treningi w tygodniu)
1,7–1,8 wysoka aktywność (praca fizyczna
i 3–4 treningi w tygodniu)
Przykład:
1311,7 × 1,5 = 1967,5
Teraz mamy nasz CPM, czyli całkowitą przemianę materii – dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli naszym celem jest utrzymanie obecnej wagi, pilnujemy tej liczby. Jeśli zależy nam na utracie wagi, to musimy odjąć 10–20 procent. Nie trzeba odejmować więcej, bo można sobie tylko zaszkodzić. Jeśli natomiast chcemy przytyć, należy dodać 10–15 procent.
Dla kobiet w czasie laktacji w pierwszych sześciu miesiącach należy do otrzymanej liczby dodać dodatkowe 500 kalorii. Kontynuacja karmienia piersią: +400 kcal. Przy więcej niż jednym dziecku: +500–600 kcal na dziecko.
To tyle. Nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać.
Po obliczeniu swojego zapotrzebowania wybierz odpowiedni dla siebie jadłospis i możesz zaczynać swoje nowe i pyszne odżywianie.ŚNIADANIA
Jajka sadzone z grzankami
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
60 g chleba żytniego razowego
40 g czerwonej papryki
40 g ogórka
20 g sera mozzarella w kawałku
5 g oleju rzepakowego
sól do smaku
szczypiorek do podania
Przygotowanie:
Na patelnię wysmarowaną oliwą wbić jajka. Posypać startym serem, oprószyć solą. Usmażone jajka przełożyć na talerz. Na tej samej patelni bez dodatku tłuszczu podsuszyć pieczywo. Podawać z pokrojonymi warzywami.
Jajka na miękko z tostami
Składniki:
1 PORCJA
100 g pomidora
1 jajko
60 g chleba orkiszowego
60 g papryki czerwonej
25 g sera Piórko
25 g szynki z kurczaka/indyka
25 g rukoli
10 g majonezu lekkiego
Przygotowanie:
Jajka ugotować na miękko. Pieczywo wysmarować majonezem, ułożyć ser
i szynkę. Upiec tosty w opiekaczu
lub podpiec na suchej patelni na małym ogniu pod przykryciem. Podawać z pokrojonymi warzywami.
Pasta z jajka i awokado
Składniki:
1 PORCJA
120 g pomidora
2 jajka
65 g bułki grahamki
50 g awokado
szczypta soli
Przygotowanie:
Ugotowane jajko zetrzeć na tarce, dodać rozgniecione awokado, sól i całość wymieszać. Podawać z grahamką i pomidorem.
Błyskawiczna owsianka
Składniki:
1 PORCJA
150 g jogurtu typu islandzkiego (skyr) waniliowego
120 g banana
50 g borówek
25 g płatków owsianych błyskawicznych
15 g masła orzechowego
wrzątek
Przygotowanie:
Płatki wsypać do miseczki i zalać wrzątkiem, tak aby zakrywał je na około 1,5 cm. Przykryć i odstawić na około 10 minut, aż płatki napęcznieją. Dodać skyr, owoce, masło orzechowe.
Leniwa owsianka
Składniki:
1 PORCJA
150 g jogurtu naturalnego 1,5% tł.
45 g płatków owsianych
10 g masła orzechowego
25 g erytrytolu
30 g borówek lub malin lub 1/3 banana
Przygotowanie:
Wszystkie składniki oprócz owoców umieścić w słoiku lub pojemniku i dokładnie wymieszać. Zamknąć i schować do lodówki na noc. Rano owsianka gotowa. Przed podaniem dodajemy owoce.
Dyniowa jaglanka
Składniki:
1 PORCJA (FORMA O ŚREDNICY OK. 15 CM)
150 g mleka 1,5% tł.
80 g dyni
1 jajko
40 g kaszy jaglanej
10 g rodzynek
20 g erytrytolu
Przygotowanie:
Dynię zetrzeć na tarce o dużych i małych oczkach. Jajko roztrzepać, wlać mleko. Do masy mleczno-jajecznej wsypać kaszę, dodać dynię, erytrytol, rodzynki i dokładnie wymieszać. Całość przełożyć do foremki. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra-dół) 45 minut.
Niezwykłe naleśniki
Składniki:
2 PORCJE
150 g mleka 1,5% tł.
2 jajka
90 g mąki pszennej
60 g pomidora
40 g sera mozzarella w kawałku
10 g oliwy z oliwek
sól do smaku
Przygotowanie:
Jajka, mleko, sól i mąkę wymieszać
za pomocą trzepaczki. Mąkę dodawać stopniowo, ciasto ma mieć konsystencję
jak na naleśniki. Dodać pokrojony w kostkę pomidor i szczypiorek, wymieszać. Smażyć
na niewielkiej ilości oliwy na małym ogniu. Gdy masa się zetnie, ostrożnie przewrócić
na drugą stronę. Posypać serem i smażyć
pod przykryciem. Gdy ser się roztopi,
złożyć na pół.
Omlet
Składniki:
1 SZTUKA
2 jajka
70 g chleba żytniego razowego
30 g sera mozzarella light
25 szynki z kurczaka/indyka
20 g pomidora
5 oliwy z oliwek
sól do smaku
Przygotowanie:
Jajka roztrzepać z solą. Wlać na patelnię wysmarowaną oliwą. Ułożyć pokrojone: szynkę, pomidory, posypać startym serem. Piec pod przykryciem na małym ogniu, aż jajka się zetną. Podawać z pieczywem.
Omlet twarogowy
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
50 sera twarogowego półtłustego
30 g mąki owsianej lub pszennej
5 g oleju
10 g erytrytolu
½ łyżeczki proszku do pieczenia
DO PODANIA:
50 g dżemu 100% owoców (dowolny rodzaj)
Przygotowanie:
Jajka zmiksować na puszystą masę, dodać twaróg i ponownie zmiksować. Dodać mąkę, erytrytol, proszek do pieczenia. Zmiksować na małych obrotach na jednolitą konsystencję. Na patelni za pomocą pędzelka rozprowadzić olej. Omlet smażyć na małym ogniu pod pokrywką z dwóch stron. Podawać z dżemem.
Omlet szarlotkowy
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
80 g jabłka
30 g mąki orkiszowej
5 g oleju
15 g erytrytolu
½ łyżeczki proszku do pieczenia
cynamon do podania
Przygotowanie:
Jabłka obrać i pokroić. Jajka zmiksować na gęstą pianę wraz z erytrytolem. Dodać mąkę, proszek i dokładnie wymieszać. Dodać jabłka i całość delikatnie wymieszać. Smażyć pod przykryciem na małym ogniu z dwóch stron. Przed podaniem posypać cynamonem.
Placek owsiany
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
35 g płatków owsianych
30 g serka wiejskiego light
60 g pomidora
30 g szynki z indyka/kurczaka
25 g sera Piórko
5 g oliwy z oliwek
sól do smaku
Przygotowanie:
Jajka, serek, płatki, sól zblendować. Smażyć na małym ogniu na oliwie pod przykryciem z dwóch stron. Kiedy masa zrobi się zwarta, ostrożnie przewrócić na drugą stronę. Ułożyć na jednej połowie pokrojone w plasterki ser, pomidor i szynkę. Trzymać na małym ogniu pod przykryciem, aż ser się rozpuści, po czym złożyć na pół.
Kakaowy placek owsiany
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
70 g jogurtu naturalnego
60 g banana
25 g płatków owsianych
10 g kakao niskotłuszczowego
10 g masła orzechowego
5 g oleju orzechowego
Przygotowanie:
Jajka, płatki, kakao, jogurt zblendować. Masę smażyć na rozgrzanej patelni wysmarowanej olejem na małym ogniu z dwóch stron pod przykryciem. Gotowy placek posmarować masłem orzechowym i ułożyć pokrojonego banana.
Placek jaglany
Składniki:
2 PORCJE
120 g pomidora
2 jajka
50 g jogurtu naturalnego 1,5% tł.
35 g sera Piórko
30 g płatków jaglanych
25 g szynki z kurczaka
5 g oliwy
sól do smaku
Przygotowanie:
Jajka, jogurt, sól dokładnie wymieszać. Dodać płatki jaglane i odstawić na około 20 minut. Można to zrobić wieczorem i masę schować do lodówki na noc. Smażyć pod przykryciem na małym ogniu z dwóch stron. Po przewróceniu placka na drugą stronę ułożyć na jednej jego połowie starty ser, plastry szynki, pokrojony w plastry pomidor. Smażyć pod przykryciem na małym ogniu, aż ser się roztopi, złożyć na pół.
Placek z dwóch składników
Składniki:
1 PORCJA
2 jajka
100 g serka twarogowego ziarnistego
70 g czerwonej papryki
40 g pstrąga łososiowego
20 g płatków owsianych błyskawicznych
20 g rukoli
5 g oliwy z oliwek
szczypta soli
Przygotowanie:
Jajka roztrzepać, wymieszać z płatkami,
dodać sól. Masę można odstawić na około
10 minut lub smażyć od razu. Smażyć
na małym ogniu na oliwie pod przykryciem z dwóch stron. Na gotowym placku na jednej połowie rozprowadzić serek, ułożyć rukolę, rybę, pokrojoną paprykę. Złożyć na pół.
Placek z cukinii
Składniki:
2 PORCJE
200 g cukinii
1 jajko
50 g mąki pszennej typ 550
40 g sera mozzarella w kawałku
40 g szynki z kurczaka/indyka
10 g oliwy z oliwek
sól do smaku
Przygotowanie:
Cukinię zetrzeć na tarce, dobrze odcisnąć sok. Dodać jajko, mąkę, sól, dokładnie wymieszać. Masę wyłożyć na rozgrzaną patelnię wysmarowaną oliwą, uformować nieduży placek. Smażyć pod przykryciem na minimalnym ogniu. Gdy całość dobrze się zetnie, ułożyć pokrojone ser, szynkę i złożyć placek na pół. Jeszcze podsmażyć z dwóch stron pod przykryciem.
Syrniki
Składniki:
2 PORCJE
250 g sera twarogowego półtłustego
1 jajko
40 g kaszy manny
10 g oleju
30 g erytrytolu
aromat waniliowy
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
2 kiwi
Przygotowanie:
Twaróg, jajko, erytrytol, mannę i aromat dokładnie wymieszać. Dłonie zwilżyć wodą i uformować małe placuszki przypominające delikatnie spłaszczoną kulkę. Każdy placuszek od razu przekładać na patelnię posmarowaną olejem. Ja robię 8 małych placuszków. Ważne! Smażyć na małym ogniu po około 5 minut z każdej strony. Przewracać za pomocą dwóch silikonowych łopatek. Podawać z pokrojonymi owocami.
Leniwe pizzerinki
Składniki:
2 PORCJE
2 jajka
100 g jogurtu typu islandzkiego skyr
50 g pomidora
50 g mąki pszennej
40 g szynki z indyka/kurczaka
30 g sera mozzarella w kawałku
5 oliwy
½ łyżeczki proszku do pieczenia
przyprawa do pizzy, sól do smaku
Przygotowanie:
Jajka dobrze wymieszać z jogurtem, dodać mąkę, przyprawę, sól i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać za pomocą trzepaczki na gładką masę. Pomidor i szynkę pokroić w drobną kostkę, ser zetrzeć na tarce. Dodać do ciasta i wymieszać. Na patelni za pomocą pędzelka rozprowadzić oliwę, smażyć niewielkie placuszki na małym ogniu z dwóch stron na złocisty kolor.
OBIADY
Filet z kurczaka z serem i pieczonymi ziemniakami
Składniki:
2 PORCJE
400 g ziemniaków
250 g filetu z piersi kurczaka zagrodowego (bez skóry)
100 g sera twarogowego półtłustego
35 g jogurtu naturalnego 1,5% tł.
10 g oliwy z oliwek
½ pęczka koperku
1 ząbek czosnku
sól, papryka słodka i ostra, pieprz do smaku
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
100 g marchewki
5 g majonezu lekkiego
Przygotowanie:
Twaróg, jogurt, sól, czosnek wyciśnięty przez praskę, posiekany koperek wymieszać. Filety przeciąć wzdłuż na pół. Ułożyć na nich masę twarogową. Filety układać w naczyniu żaroodpornym i oprószyć solą. Ziemniaki pokroić w talarki, dodać oliwę, paprykę, sól i dokładnie wymieszać. Ułożyć obok filetów. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół) i piec około godziny. Podawać ze startą marchewką wymieszaną z majonezem.
Pieczone warzywa z indykiem
Składniki:
2 PORCJE
250 g mięsa z uda indyka (bez skóry i kości)
200 g ziemniaków
150 g cukinii
100 g marchewki
100 g czerwonej papryki
20 g pora
10 g oliwy z oliwek
1 duży ząbek czosnku
natka pietruszki
papryka słodka i ostra, pieprz i sól do smaku, ewentualnie ulubione przyprawy
Przygotowanie:
Uda z indyka pokroić na pół, warzywa w słupki lub w większą kostkę, por dowolnie. Wszystko układać w naczyniu żaroodpornym. Dodać oliwę, czosnek wyciśnięty przez
praskę, przyprawy. Dokładnie wymieszać. Wstawić do piekarnika nagrzanego
do 180 stopni (góra-dół) i piec około godziny. W trakcie pieczenia parę razy wymieszać. Przed podaniem posypać natką.
Indyk w sosie cukiniowym
Składniki:
2 PORCJE
250 g mięsa z piersi indyka (bez skóry)
100 g cukinii
80 g śmietanki do kawy 10%
20 g cebuli
1 ząbek czosnku
30 ml wody
sól i pieprz do smaku
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
50 g ryżu basmati (waga przed ugotowaniem)
Przygotowanie:
Indyka pokroić w drobną kostkę, cukinię zetrzeć na tarce, cebulę pokroić w kosteczkę. Na suchej rozgrzanej patelni obsmażyć indyka. Dodać cebulkę, czosnek wyciśnięty przez praskę i chwilę dusić na małym ogniu. Dodać cukinię, śmietankę i wodę. Dusić pod przykryciem na małym ogniu około 20 minut. Pod koniec doprawić. Podawać z ugotowanym ryżem.
Kurczak z porem i marchewką
Składniki:
2 PORCJE
250 g mięsa z uda kurczaka (bez skóry i kości)
50 g pora
50 g marchewki
1 ząbek czosnku
150 ml wody
papryka słodka i ostra, sól i pieprz do smaku
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
40 g ryżu basmati (waga przed ugotowaniem)
Przygotowanie:
Mięso pokroić w kostkę, por w paseczki, marchew zetrzeć na tarce. Przełożyć do głębokiej patelni, wlać wodę. Dusić na małym ogniu pod przykryciem około 30–40 minut. Pod koniec dodać czosnek wyciśnięty przez praskę, doprawić. Podawać z ugotowanym ryżem.
Kurczak ze szpinakiem
Składniki:
2 PORCJE
250 g filetu z piersi kurczaka zagrodowego (bez skóry)
200 g mrożonego szpinaku
200 g jogurtu greckiego
50 g cebuli
1 ząbek czosnku
sól i pieprz do smaku
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
40 g makaronu penne (waga przed ugotowaniem)
Przygotowanie:
Kurczaka pokroić w drobną kostkę. Na suchej rozgrzanej patelni obsmażyć kurczaka i posiekaną cebulkę. Dodać czosnek wyciśnięty przez praskę, doprawić i jeszcze chwilę podsmażać. Dodać szpinak, dusić na małym ogniu, aż cały zmięknie. Pod koniec dodać jogurt, chwilę dusić. Jeśli całość będzie zbyt gęsta, dolać trochę wody. Podawać z ugotowanym makaronem.
Kurczak w kefirze
Składniki:
2 PORCJE
400 g ziemniaków
300 mięsa z uda kurczaka (bez skóry i kości)
200 kefiru 1,5% tł.
50 g cebuli
10 g oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku
1 garść posiekanego koperku
Przygotowanie:
Ziemniaki pokroić w talarki, cebulę w piórka. Ziemniaki, kurczaka, cebulę wyłożyć do naczynia żaroodpornego. Dodać oliwę, kefir, koperek, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać. Przykryć pokrywką lub folią aluminiową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (góra-dół) i piec około godziny. Po tym czasie zdjąć pokrywkę, wymieszać i piec kolejne 20 minut, aż całość się zarumieni.
Curry z ciecierzycą
Składniki:
2 PORCJE
150 g cukinii
120 g ciecierzycy (w zalewie)
80 g marchewki
60 g mleczka kokosowego 21% tł.
50 g szpinaku
30 g cebuli
1 ząbek czosnku
5 oleju
150 ml
curry, kurkuma, papryka słodka i ostra – po ½ łyżeczki
sól do smaku
świeża kolendra lub natka pietruszki do podania
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
50 g ryżu basmati (waga przed ugotowaniem)
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, marchew i cukinię w półkrążki. Na oleju obsmażyć marchew z cebulą, pod koniec dodać czosnek. Dodać cukinię, mleczko, ciecierzycę, wodę, przyprawy i dusić na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa będą miękkie. Przed podaniem dodać posiekaną kolendrę lub natkę. Podawać z ugotowanym ryżem.
Mielone z kapustą
Składniki:
2 PORCJE
125 g mięsa wieprzowego z szynki (świeżo mielonego)
125 g mięsa wołowego z polędwicy (świeżo mielonego)
80 g białej kapusty
1 jajko
25 g cebuli
15 g kaszy manny
5 oliwy z oliwek
sól, papryka słodka i ostra, pieprz do smaku, suszony czosnek
1 garść posiekanego koperku
DO PODANIA NA 1 PORCJĘ:
210 g ziemniaków
Przygotowanie:
Kapustę poszatkować, ugniatać, aż zrobi się miękka. Do mięsa dodać…
.
.
.
…(fragment)…
Całość dostępna w wersji pełnej