- W empik go
Źródła do dziejów Kurlandii i Semicalij z czasów Karola, królewicza polskiego, księcia saskiego - ebook
Źródła do dziejów Kurlandii i Semicalij z czasów Karola, królewicza polskiego, księcia saskiego - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 296 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
DO DZIEJÓW KURLANDYI I SEMIGALIJ
ZRZÓDŁA
DO
DZIEJÓW
KURLANDYI I SEMICALIJ
Z CZASÓW
KAROLA
Królewicza Polskiego, Księcia Saskiego
Z AUTENTYCZNYCH KORRESPONDENCYI OGŁOSZONE
przez
E. T.
W KRAKOWIE
KSIĘGARNIA WŁADYSŁAWA JAWORSKIEGO
1870.
W DRUKARNI W. JAWORSKIEGO W KRAKOWIE
Der
Hochverehrten Gesellschaft für
Literatur und Kunst in Mitau diesen Abschnitt der Geschichte Kurlands aus den Zeiten der Regierung Herzogs ar 1, als Beweis seiner aufrichtigsten Hochachtung widmet
Eustachius Graf Tyszkiewicz
Vorm. Praeses der archäologischen Kommission und Kurator des Museums fur Alterthümer in Wilna; – Mitglied der kaiserlichen Academie der Wissenschaften in Petersburg, der königlichen Academie für Geschichte und Alterthümer in Stockholm, der Kaiserlichen Öffentlichen Bibliothek in Petersburg, des Archäologischen Instituts in London, der gelehrten Gesellschaften in Moscau, Mitau, Riga, Krakau, Pesen, Koppenhagen. Mainz, der Serbisch – Lausitzschen Macica in Bautzen etc.
WSTĘP.
Byt polityczny Kurlandyi jako księstwa udzielnego, rozpoczyna się od rozwiązania Zgromadzenia rycerzy mieczowych Inflantskich, którzy wprzód osłabieni przez upadek potężnego Zakonu Teutońskiego Krzyżaków, a następnie w skutek przyjęcia reformy religijnej, przez ciągle z Arcybiskupami Kyzkieini spory i domowe wojny, dawali możność tak Szwedom jak i Carom Ruskim zbrojnego mieszania się w ich domowe interesa. Gdy więc ostateczną ruinę, stracenie swej niezależności i dostanie się w obce poddaństwo niechybnem następstwem dla siebie ujrzeli, poddali się warunkowo pod opiekę Rzeczypospolitej Polskiej, a ostatni Wielki Mistrz Gotard Ketler złożywszy swą godność w ręce przysłanego przez króla Mikołaja Radziwiłła, w roku 1562 otrzymał zarząd całych Inflant oraz tytuł dziedziczny w swym rodzie Księcia Kurlandyi i Semigalij, aż do wygaśnięcia dynastyi jego po mieczu, zostając wespół z całym swym krajem wiecznym lennikiem Polski, jakową inkorporacyję Kurlandyi do Rzplitej sejm w Lublinie w 1569 roku zatwierdził. – Wówczas to do herbów tych prowincyj przyjętą została cyfra Zygmunta Augusta, zachowana na pieczęciach stanu aż do roku 1795, to jest do wcielenia tego księstwa do Cesarstwa Rossyjskiego.
Od czasu utworzenia osobnego państwa pomyślniejsze dla Kurlandyi następowały czasy. Związki małżeńskie książąt z pałającemi domami w Europie rozwijały ich stosunki polityczne, administracyja zaś krajowa oparta na stałym prawie, bezpieczne posiadanie własności, dobry byt i porządek mieszkańcom zapewniały. Handel w portach Libawy i Windawy coraz się powiększał i kraj wzbogacał, a lubo wojny Szwedzkie nie raz ją trapiły, zawsze jednak idąc z koroną i Litwą ręka w rękę, Kurlandyja szczęśliwie jakoś kłopoty domowe załatwiała, gdy przeciwnie Inflanty i Estonija zmuszone były uznawać za pana swego tych, których prawo silniejszego moc panowania nad niemi dawało. Ostatni z panującej linij Ketlerow ks. Fridrich Wilhelm poślubił w 1710 roku Anne Iwanównę synowicę rodzoną Piotra Wielkiego, lecz zaledwie młodzi małżonkowie odjechali z Petersburga, książę na drodze po kilku dniach cierpienia umarł. Szesnastoletnia wdowa przyjechała do Mitawy stołecznego miasta księstw połączonych, ale rządów nad państwem swojego męża nie objęła. Podług brzmienia ustawy tworzącćj księstwo Kurlandyi, prowin-cyja ta po wygaśnięciu linij Ketlerow, powinna była zostać rozdzieloną na województwa i wcieloną do państw Rzplitej Polskiej, ale już wtenczas silny wpływ sąsiedni myśleć nawet o tym nie dozwalał, zwłaszcza że żył jeszcze w Gdańsku stryj rodzony zmarłego Księcia, Ferdynand Ketler, starzec bezdzietny, którego do sprawowania rządów stany Kurlandyi powołały. Z początku rozpuszczono pogłoski że księżna wdowa Anna jest brzemienną, ale gdy z czasem inaczej się pokazało, ks. Ferdynand po zbyt długim wahaniu sic objął rządy państwa i w 1731 roku otrzymał inwestyturę od Augusta II, będąc siódmym z rzędu panującym w tej dynastyi. Mieszkając zawsze w Gdańsku administrował Kurlandyja tytularnie, nawet ożenił się był zapewno w myśli utrzymania rodu Ketlerow, lecz wiek zbyt opóźniony księcia nadzieje jego omylił.
Jeszcze w 1726 roku Szlachta Kurlandska administrowana zaocznie, nie mogąc się doczekać stanowczego objęcia rządów przez Ferdynanda, widząc kraj osadzony wojskiem obcym, chcąc położyć koniec tak nie normalnemu położeniu a mianowicie nie pewna swojej przyszłości, myśląc o zachowaniu bytu politycznego Kurlandyi po wygaśnięciu rodu Ketlerow przystąpiła do odbioru nowego panującego a raczej następcy po ks. Ferdynandzie, lubo dwory sąsiednie krok ten za nieprawny uważali. Wybór padł na Maurycego ks. Saskiego naturalnego syna króla Augusta TI tak głośnego później bohatera. Przybył ten książę do Mitawy dla objęcia rządów z nadzieją zaślubienia księżnej wdowy po Fryd. Wilhelmie, ale już naonczas nie sam tylko wybor stanów mógł go na tronie utrzymać, potrzeba było jeszcze zgodzenia sic króla Augusta i dworów zagranicznych, a Książe Meńszczykoff posądzany sprawiedliwie o chęć zagarnienia księstwa dla siebie, z wojskiem otoczył dom ks. Maurycego, chcąc go gwałtem z Mitawy wyrugować. Mężnie odparł ten zbrojny napad ks. Maurycy, lecz nie tylko niemając żadnej od Ojca pomocy, ale przeciwnie otrzymując wyraźne niezgodzenie się na wybór swój króla, gdyż Kurlandczycy niczem prawa swego obierania książąt nieudowodnili zmuszony był opuścić Kurlandyję.
Księżna Anna Iwanowna w 1730 roku powołaną została na tron Rossyjski, i zamieszkała stolicę swojego Cesarstwa. Podczas długiego Jej pobytu w Mitawie znalazł się był u dworu młody i nadobny Kurlandczyk, nawet nie szlachcic, Jan Ernest Biren (następnie gdy został hrabią Państwa Rossyjskiego i jednym z pierwszych dygnitarzy, nazwał się Biron i przyjął herb tej znakomitej francuzkiej rodziny), który potrafił pozyskać szczególniejsze względy i zaufanie swojej Monarchini. Przebiegły intrygant i zawsze nieodstępny od Jej Osoby, gdy znalazł się w Rossyi, objął ster rządu w Cesarstwie, a czynności jego publiczne, nagle wyniesienie się nad innych, charakter zly, gwałtowny i chciwy, nareszcie upadek, wygnanie i powrót znane są czytelnikom z dziejów krajowych. Kiedy po zgonie Ferdynanda w Gdańsku w 1737 roku Stany znów przystąpiły do Obioru nowego księcia, wpływ Cesarzowej Anny oddal tron Kurlandski Bironowi, który otrzymawszy Inwestyturę w 1730, nie miał nawet czasu, ani sam przysiądz Kuriandczykom, ani od nich otrzymać przysięgi dla siebie, i nic był nawet w Mitawic. Po zgonie tej Pani w 1740 roku Biron przez senat wyzuty ze wszystkich godności zesłany został do Syberyi, a następnie po wstąpieniu na tron Cesarzowej Elżbiety rozkazano mu mieszkać w Jarosławiu. Prawie dwódzicstoletnie bezkrólewie zmusiło stany Kurlandskie do myślenia o zajęciu wakującego tronu, tym bardziej że Cesarzowa Elżbieta urzędowie w Imieniu Swoich następców oświadczyła, że Biron z wygnania nigdy powróco-nym nic będzie. Wtenczas to młodszy syn Augusta III Karol, mianowany został książęciem Kurlandskim, i opisaniu tej trzechletniej burzliwej epoki jego panowania książka ta jest poświęcona.
Pode as bezkrólewia pieczęć stanu oprócz herbów własnych, miała jako lenna prowincyja Polski, herby korony, Litwy i w środku cyfrę króla Augusta. Od wstąpienia na tron Karola herby Polski i Saski umieszczono w pieczęciach jako herb prywatny panującego, a do herbu państwa dodano cyfrę Augusta IlI. Cyfrę tę Biron po powrocie z Syberyi i objęciu rządów nad Kurlandyją jako tez i syn jego Piotr, zachowali aż do zgaśnięcia bytu politycznego tego kraju.
Jan Ernest Biron w czasie swojej potęgi wymurował w Mitawie nowy Zamek na miejscu dawnego obronnego, wspaniały i obszerny. Gmach ten jak równie i pałac w letniej rezydcneyi w Ruenthal wzniesiony był przez tegoż budowniczego Rostrelli który stawiał Zimowy zamek Cesarski w Petersburgu. W zamku tym w dolnym pomieszkaniu jest wielka sklepiona sala, gdzie są złożone trumny i ciała wszystkich ks. Kurlandskich, ich żon i dzieci, od Gotarda Kctlcra do J. E. Birona. Groby zawsze mieściły się w Zamku, gdyż w dawnej rezydencji była osobna, kaplica, obecnie zniesiona. W 1705 roku gdy wojska Piotra Wielkiego wzięły szturmem zamek Mitawski, znaleziono zwłoki książąt odarte przez Szwedów i z trumien powyrzucane. (Buturlin, Wojen, liist… pochodów Rossjan w XVIII wieku. Petersburg 1819), J. E. Biron leży nabalsamowany, wybornie zachowany, ubrany w czarne aksamitne krótkie suknie, białe pończochy i trzewiki ze szpronczkami, w peruce upudrowanćj, na piersiach ma gwiazdę orderu Ś. Andrzeja. Na trumnach są herby państwa wśród których wszędzie cyfrę Zygmunta Augusta widzieć można.
Po wstąpieniu na tron Cesarza Piotra III, Biron otrzymał przebaczenie, lecz tron Kurlandyi dla jednego z krewnych niemieckich Cesarza Jerzego Ludwika ks. Holstejn-Gottorp, był tajemnie przeznaczony. Dopiero Cesarzowa Katarzyna II powróciła mu jego prawa i godności w 17G2 roku. Jan Ernest zmarły 1772 r. powtórnie wstąpiwszy na tron, późną i niedołężną starością obarczony (urodził się 1690 r.) sześć lat tylko czynnie administrował i za życia jeszcze swojego rządy państwa oddał synowi Piotrowi. Ostatni to był książę Kurlandski, przyśpieszyły złożenie dostojności jego książęcej wypadki 1794 roku, gdy Szlachta Kurlandska aktem formalnym podpisanym w Libawie i zaprzysiężonym dnia 27 Czerwca połączyła sic z powstaniem Polskim pod naczelnictwem Kościuszki. Ks. Piotr umarł na Szlązku w Zamku Sagan w 1800 roku, wziąwszy dwa miliony rubli za ustąpienie praw swoich do Kurlandyi.
W 1812 roku gdy Macdonald zajął wojskami francuzkiemi Kurlandyję, na chwilę zabłysła myśl wskrzeszenia udzielnego księstwa, do czego familijne związki Tajleranda z Bironauii myśl podawały, ale wypadki te zbyt krótko trwały, i z epoki tej pozostała tylko zachowrana w Muzeum w Mitawie… pieczęć Kurlandska z orłem pierwszego Cesarstwa we środku. Tamże zachowane są wszystkie dawne pieczęcie stanu Kurlandskie rżnięte na stali, z tych do opisania naszego dołączyliśmy w rysunku:
N. 1. Pieczęć Ferdynanda ostatniego z domu Ketlerow jako Administratora.
N. 2. Pieczęć z czasów bezkrólewia po wygnaniu Birona.
N. 3… – z epoki panowania Karola.
N. 4. – J. E. Birona po powrocie z wygnania.
N. 5. – Piotra Birona ostatniego księcia Kurlandskiego.
MONETY
KRÓLEWICZA KAROLA
jako Księcia Kurlandyi i Semigalij.
W Daugieliszkach, dawniej rezydencji rodziny Platerów, położonej w Gubernji Wileńskiej powiecie Zawilejskim, (dziś Swięciańskini) w zbiorze rękopismów zebranych i pozostałych po Kazimierzu Hrabi Platerze ostatnim Podkanclerzu W. Ks. Litewskiego, znajdywały się autentyczne korespondencje jego ojca Konstantego hr. Platera Wojewody Mścisławskiego, zasługujące na uwagę z tego względu, że wszystkie prawie w politycznej treści i przez osoby w swoim czasie najważniejsze odegrywające role, pisane były.*) Ze zaś Wojewoda Mścisławski Plater, wespół z Tadeuszem Lipskim, Kasztelanem Łęczyckim, był Komisarzem od Króla i Rzeczypospolitej wybranym, dla ułatwienia interesów Kurlandyi-, przeto pisma Augusta III, Królewicza Karola Księcia Kurlandji i Semigalji, pierwszego Ministra Hrabiego Bruhla, i wielu innych zbliżonych do spraw tego Księstwa osób, – odkrywają szczegóły, interesujące dzieje krajowe i postępowanie panującego podówczas Saskiego domu, a bardziej jeszcze opisujące krótki okres życia i spraw publicznych ulubionego powszechnie lecz nieszczęśliwego Karola.
*) Listy te prawie wszystkie pisane w języku Francuzkim, oprócz kilku listów ks. Karola pisanych po polsku, dozwolono mnie łaskawie dla naukowego użytku zkopiować w 1848 roku. Ogłaszam je w tłumaczeniu polskim, przekonany, że to zrzódła historyczne dostępniejszemi czyni. Przy innych listach odnoszących się do tejże epochy życia Ks. Karola, czytelnik znajdzie wiadomość, do kogo adresowane i gdzie znalezione zostały.
Jak każda rzecz wyświetlająca fakty na ojczystej ziemi zdarzone, najsilniejszy av miłośnikach historji wzbudza interes, – tak i korespondencje te niepowinne były dłużej leżeć w zapomnieniu. W przeciągu trzech lat niespełna politycznego życia, królewicz Karol nagle zmiany szczęścia doświadczyć i niefortunne przechodzić musiał koleje. Syn królewski, Elektoralny książę Saxonji, domniemany następca tronu Polskiego, naostatek udzielny Pan i Książe, w jednej chwili prawie, przy obrocie politycznych wypadków, pozbawiony nadziei tronu, i berła Księstw, któremi rządzić był godzien, wrócił na to do króla ojca swojego, ażeby od tej ręki która wspierać interesu syna już nie była w stanie, ostatnie tylko odebrał błogosławieństwo.
Karol Krystjan Józef, syn Augusta III, i Marji Józefy córki Józefo I, Cesarza, urodził się w 1733 roku 13 Lipca. Ojciec jego współcześnie panując z Elżbietą Cesarzową Eossyrjską, w Jćj potędze i przyjaznych dla domu swojego stosunkach, widział silną rękojmię dla poparcia swoich zamiarów, które głównie zależały na itrzymaniu dziedzicznem dynastji swojej na tronie Polskim, na lpokorzeniu przeciwnej sobie a nazbyt silnej partji Czartoryskich, na osadzeniu ulubionego syna swojego Karola na tronie Kurandzkim, od lat kilkunastu po wygnaniu Birona wakującym; przez co synowi swojemu mógł by dać pierwszy krok do następstwa po sobie. Dla tego też przeznaczył go do służby w wojsku Rossyjkiem w celu zyskania względów tej Monarchini, i wysłał go do linji zajętej naówczas wojną z królem Pruskim.
Od czasu jak Księżna wdowa Kurlandska Anna powołaną została na tron Rossyjski, los dziwnie interesa Kurlandji z intereami Rossji powiązał, i osłabił stosunek lenny tego księztwa z Rzecząpospolitą Polską. Za Jej wolą powodem wygaśnięcia linji Keterów Jan Ernest Biron, wyniesiony na godność Książęcą (1737), po śmierci tej Monarchini (1740) zesłany z rozkazu Cesarzowej Elżbiety na wieczne wygnanie, zostawił przez lat prawie dwaIzieścia kraj bez panującego i rządu. August III, za poradą i zgoIzeniem się przychylnych domowi swojemu Senatorów, mimo usilne przckładania i uwagi Ministrów dowodzących po zerwanym Sejmie ż dysponować Kurlandją nie jednemu lub dwom, lecz wszystkim rzem Stanom należy; iż Konstytucija 1736 na raz tylko jeden królowi Księstwem Kurlandji dysponować pozwoliła; i tym podo dobne przestrogi, których się wkrótce potem doskonała gruntowność pokazała, nie mogły przeszkodzić ażeby Królewiczowi Karolowi u Cesarzowej Rossyjskiej łaskę, a u obywateli Kurlandji afekt pragnącemu zaskarbić, to Księstwo oddane nic było.