- W empik go
Życie Maryi. Według objawień augustianki z Dülmen spisane przez Clemensa Brentano - ebook
Życie Maryi. Według objawień augustianki z Dülmen spisane przez Clemensa Brentano - ebook
Niezwykła historia życia Maryi, Matki Bożej, opowiedziana przez mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę bł. Annę Katharinę Emmerich. Wizje bł. Katarzyny były tak realne i plastyczne, że przemawiają do wyobraźni nawet dzisiaj. Zdradzają szczegóły – czasem sensacyjne – z życia Maryi, Jezusa i Jego uczniów, pozwalają współczesnym dotrzeć do śladów i pozostałości po wydarzeniach sprzed 2 tys. lat.
Anna Katharina Emmerich jest w swoich opisach bardzo precyzyjna, a dane przez nią podawane da się w większości zweryfikować. Właśnie ten tom zawiera doniosły fragment, który prowadzi do niezwykłego odkrycia. Jedynie na podstawie objawień wizjonerki francuscy lazarzyści odnaleźli w roku 1891 r. dom Maryi w górzystej części Efezu. Fakt jego znalezienia na podstawie wizji niemieckiej zakonnicy upamiętniono na dużych tablicach przed domem Maryi.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8043-591-9 |
Rozmiar pliku: | 954 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wśród sześciu tomów z opisem objawień Anny Kathariny Emmerich, niniejszy przedstawia życie Najświętszej Maryi Panny, ostatni natomiast tajemnice Starego i Nowego Przymierza, tzn. Kościoła. Powtórzenia są w sposób naturalny nieuniknione.
Postać Najświętszej Maryi Panny – co prawda daleko za Chrystusem, ale jednak dużo przed pozostałymi postaciami z Biblii – ma doniosłe znaczenie. Maryja jest Matką Chrystusa, Matką Odkupiciela, „Rodzicielką Boga”, jak sformułował to sobór w Efezie w roku 431. Jej pokorę i skromność, szlachetną powściągliwość i wielkość charakteru, Jej rolę jako Służebnicy Pana, misję Matki Chrystusa („Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś”, Łk 11,27), Zaufanej Apostołów i Przywódczyni młodego Kościoła, potwierdzają w pełni wizje mistyczki z Dülmen. Kto pozna życie i rolę Maryi z punktu widzenia naznaczonej stygmatami augustianki, może Ją już tylko kochać i czcić.
W książce tej spotykamy nie tylko Maryję, ale także Jej małżonka, świętego Józefa, a przede wszystkim licznych krewnych zarówno Jej, jak i świętego Józefa. Chrystus bowiem prawdziwie stał się człowiekiem, urodził się w rodzinie, a zatem miał krewnych. To właśnie w narodzie żydowskim pielęgnowano w sposób szczególny więzy rodzinne. Matka Maryi, święta Anna, jawi się tu jako silna, dobra i opiekuńcza kobieta, babka Zbawiciela. Chrystus był związany ze swoją rodziną, a obrazy rozlicznych więzów rodzinnych są wzruszające. Wielu z Jego krewnych zostało później Jego naśladowcami.
Obok faryzeuszów i saduceuszów istniała mała religijna grupa esseńczyków, którzy w szczególny sposób pielęgnowali w sobie nadzieję na przyjście Mesjasza. Z objawień Anny Kathariny Emmerich dowiadujemy się, że niektórzy rodzeni przodkowie Jezusa należeli do wspólnoty esseńczyków albo przynajmniej byli blisko niej, kształtowani przez jej duchowość. Od czasów, gdy w grotach Qumran, zamieszkiwanych przez esseńczyków, odnaleziono fragmenty Biblii, oni sami i ich zwoje papirusowe znalazły się w centrum uwagi świata. Oprócz pism starotestamentowych, jak np. cały zwój księgi Izajasza, esseńczycy posiadali pisma nowotestamentowe, które jak udowodniono, powstały przed rokiem 70 po Chrystusie. Wystarczy wymienić na przykład fragmenty papirusów 7Q5 i 7Q4, które powstały około roku 50 po Chrystusie. W przypadku pierwszego chodzi o fragment z Ewangelii św. Marka (Mk 6,52-53), w drugim zaś o fragmenty Listu św. Pawła do Tymoteusza. Odkrycia te obalają zatem stanowisko tych biblistów, którzy twierdzą, że Ewangelie powstały dużo później, niż do tej pory przyjmowano. Tym samym dowiedziono autentyczności Nowego Testamentu w rozumieniu sprawozdania świadka, który to widział i słyszał. padding: 0.25em;W książce o Maryi spotykamy Jezusa przede wszystkim jako Syna Maryi, Syna stolarza, Syna Człowieczego. To właśnie to dzieło, z którego tak wiele dowiadujemy się o członkach rodziny Zbawiciela, jasno dowodzi, że Jezus był także człowiekiem, i że nie posiadał – jak twierdzą niektórzy fałszywi nauczyciele – jedynie pozornego ciała.
Przy całej swojej szlachetności Maryja nie jest tu stylizowana na boginię. Pozostaje raczej pokorną Ancilla Domini, Służebnicą Pana i Kościoła, pomocą dla chrześcijan. Godne podkreślenia jest to, że Anna Katharina Emmerich jest w swoich opisach bardzo precyzyjna, a dane przez nią podawane da się w większości zweryfikować. Właśnie ten tom zawiera doniosły fragment, który prowadzi do niezwykłego odkrycia. Jedynie na podstawie objawień wizjonerki francuscy lazarzyści odnaleźli w roku 1891 r. dom Maryi w górzystej części Efezu. Fakt jego znalezienia na podstawie wizji niemieckiej zakonnicy upamiętniono na dużych tablicach przed domem Maryi we wszystkich językach świata. Mogłem się o tym osobiście przekonać w czasie mojej pielgrzymki przez Grecję, w ramach której odwiedziliśmy także Efez w Turcji.
Arnold GuilletPrzypisy
*Autorka ma tu na myśli spisującego jej wizje, ponieważ w swoich objawieniach zawsze widziała go jako pielgrzyma, który, podróżując do ojczyzny – raz dzięki swej wierności, a raz wskutek swojego zaniedbania – doświadczał błogosławieństwa, ochrony, pomocy i ratunku lub spotykały go przeszkody, pokusy, manowce, niebezpieczeństwa, a nawet więzienie. Dlatego mistyczka nazywała go – zgodnie z jej wizjami – pielgrzymem. W niektórych okolicznościach ukazywały się jej także jej własne modlitwy i dobre uczynki, które ofiarowywała Bogu za owego pielgrzyma i które można wyświadczyć pielgrzymom, więźniom, zniewolonym. Właściwością jej wewnętrznego nastawienia było to, że nigdy nie ofiarowywała swoich modlitw za indywidualnego człowieka, nawet za siebie samą, lecz zawsze w intencji nieszczęścia, którego odbiciem lub symbolem mogła być jej modlitwa. Dzięki temu jesteśmy przekonani, że jej modlitwy rzeczywiście były pocieszeniem dla autentycznych pielgrzymów, więźniów itp. Ponieważ taki sposób modlitwy jest bliski wszystkim życzliwym ludziom i chrześcijańskim sercom, mamy nadzieję, że czytelnik weźmie sobie go do serca.